Věk
20–26
Termín
Více
23. 1. 2021 - 29. 1. 2021
Místo
Rychlebské hory
Cena
Více
od 6 500 Kč
Winter Challenge
Přihlásit se

Odvaha. Dobrodružství. Přátelství.

Vydej se do zimních podmínek poznat sám/sama sebe, rozvinout své kvality a najít partu lidí, na které se můžeš spolehnout. Dej si týden volna, jaké jsi ještě nezažil/a, na kurzu Outward Bound.

Winter Challenge je osm dní na sněhu jen s tím, co si neseš na zádech, a s partou stejně naladěných lidí. Smích a radost z překonaných překážek. Samostatnost v divočině, zkouška něčeho nového, spolupracující tým. Vzájemná podpora. Teplo táborového ohně a krása ojíněných stromů, hvězdy na noční obloze a sníh, který křupe pod nohama.

Během putování se budeš s ostatními učit, jak se o sebe na sněhu postarat a bude se budovat tvoje jistota a sebevědomí v zimních podmínkách. S každým zvládnutým kilometrem posílíš i vytrvalost  a odolnost. Naučíš se, jak si na sněhu uvařit jídlo, postavit stan a jak si udržet teplo a pohodlí a ještě si to užít. Cesta přinese i nečekané zážitky a úkoly pro skupinu, které vnesou do putování oživení a větší soudržnost, stejně jako zábavu a legraci. V každodenních ohlédnutích u ohně pak získáš nový náhled na sebe sama, poznáš druhé a odneseš si do života nejednu inspiraci. Zima nás totiž prověří stejně, jako život.

 

“We are crew, not passengers.”

Co ti můžeme slíbit?

 • Na sněžnicích zdoláš asi 50 km zasněženého hřebenu.

 • Staneš se členem společenství vybudovaného ze spolupráce a vzájemné pomoci.

 • Zažiješ skromné podmínky, přímou zkušenost a opravdovost.

 • Zjistíš, co v tobě opravdu je.

 • V těžkých chvílích najdeš pravé přátele.

 • Naučíš se zvládat nepohodlí a překážky.

 • Užiješ si společnou radost a legraci.

 • Odpočineš si od technologií a civilizace.

 • Načerpáš vnitřní sílu.

Jak to probíhá?

Kurz je putováním v horách na sněžnicích jen s věcmi, které si neseš v batohu. Specifika zimního táboření se budeme učit od prvního dne, kdy budeme mít ještě zázemí civilizace. Vše budeš zkoušet a testovat po sedm dní/šest nocí ve sněhu, uprostřed krásné a drsné přírody. Hřát tě bude oheň a tvé vlastní tělo při zdravém pohybu. Každý den půjdeme přiměřenou dávku kilometrů. Budeme se muset utkat s takovým počasím, jaké zrovna bude. Možná nás bude provázet sluníčko, možná mlha nebo déšť. Možná to bude někdy náročné, ale právě tyhle chvíle nám umožňují růst a poznávat se. A to za to stojí. Také zjistíš, že na většinu toho nejsi sama/sám, že společně v partě dokážeme vytvořit hřejivou pohodu i bodech pod nulou.

Dobrá zpráva je, že předchozí zkušenosti se zimním tábořením nejsou třeba. Potřebuješ průměrnou fyzickou kondici a chuť se pustit do příprav. Zvládnout to může každý. Doporučení, jak se připravit, od nás dostaneš. Hodně praktických věcí si také vyzkoušíš na přípravném Prologu ještě před kurzem.

Co budeš potřebovat?

Potřebovat budeš přiměřené vybavení. Něco třeba máš, něco Ti můžeme zapůjčit my, některé věci půjčíš ve svém okolí a něco možná budeš muset koupit.

Hlavně potřebuješ kvalitní pevné boty do sněhu, oblečení do zimy a mokra, dobrý, otestovaný batoh, kvalitní spací pytel do zimy a vhodnou karimatku. Sněžnice, pokud nechceš mít vlastní, pro Tebe máme zajištěny (půjčení je v ceně kurzu). Do menších skupin, které spolu budou bydlet a vařit, bude třeba mít stan, vařič, lopatu na sníh. Podrobný popis vybavení dostaneš po přihlášení.

Stravovat se budeme společně, ale jídlo na první část kurzu a drobnosti si přivezete již z domova.

 

Cena

 • 6 500 Kč  do 30. září 2020
 • 6 900 Kč   od 1. října do 8.listopadu 2020
 • 7 300 Kč   od 9. listopadu do 4.prosince 2020

Po 4. prosinci se z důvodů konání Prologu (5. – 6.12) již nelze na kurz přihlásit.

Pokud je pro Tebe cena příliš vysoká a přesto bys rád jel/jela, dej nám vědět. Díky Lipnickému stipendijnímu fondu je možné požádat o snížení ceny kurzu. Fond založili a spravují zakladatelé i významné osobnosti  PŠL, přispěvateli jsou i bývalí účastníci kurzů a poskytují skrz něj finanční příspěvky pro ty, co si kurz nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit. Stačí se přihlásit na kurz a poslat žádost se zdůvodněním a představou o výši stipendia na adresu reditel@psl.cz  a v kopii na adresu kurzu winterchallenge@psl.cz

Co je v ceně?

 • dvoudenní Prolog před kurzem
 • sedm dní putování zimní krajinou
 • strava na druhou část kurzu
 • vedení zkušenými instruktory – se znalostí prostředí a zkušeností se zimními expedicemi
 • vlídná péče – dostaneš víc, než si myslíš :-)
 • renomé mezinárodní značky Outward Bound (absolvování kurzu Outward Bound je v zahraničí ceněnou položkou v životopise)
 • backup pod kopci v případě nouzové situace
 • pronájem srubu, který bude sloužit jako doplňkové útočiště
 • zapůjčení sněžnic
 • pomoc se zajištěním dalšího vybavení
 • programové drobnosti i radosti
 • úrazové pojištění

Dopravu na místo konání, stravu na přibližně polovinu kurzu a ev. půjčení dodatečného vybavení si každý hradí sám.

Storno

V případě odhlášení z kurzu po zaplacení účastnického poplatku jsou stanoveny následující podmínky:

 • 10 % z ceny kurzu při odhlášení do 8.11.2020
 • 30 % z ceny kurzu při odhlášení od 9.11.2020 do 30.11.2020
 • 100 % z ceny kurzu při odhlášení od 1.12.2020 včetně do začátku kurzu

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše. Pro takový případ může být rozumné mít sjednané pojištění storna. Dělá to u nás hned několik pojišťoven. Doporučujeme se o podmínkách informovat ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné požadavky, které není možné zpětně splnit. Je však zároveň možné za sebe najít do doby konání Prologu náhradníka, který místo převezme, a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou.

Poděkování

Konání akce umožnil podnik Lesy České republiky.

 

 

Termín

Prolog – setkání před kurzem 

víkend 5.- 6.12.2020, v přírodě – místo bude upřesněno

Tady se společně poznáme, zkontrolujeme vybavení, zodpovíme dotazy, domluvíme se na skupinách na vaření a spaní, naučíme se pár základních dovedností a řekneme si, jak se na kurz pořádně připravit. Zároveň si zkusíme vyšlápnout s batohem, abychom zjistili, kde nás “jaká bota tlačí”, a nemuseli to řešit až na kurzu.

Expedice

23. 1. – 29. 1. 2021, Rychlebské hory

 

 

Chci se přihlásit.

Tým vede

Kamil Hromádka

Pocházím z Hradce Králové. Začínal jsem jako skaut na táborech a ve sportovní třídě ZŠ trénoval atletiku, později dělal treky po horách i cesty do vzdálených míst. Oblíbil jsem si severské země.

V Prázdninovce se od roku 2012 věnuji hlavně zimním projektům. Zima je skvělá příležitost jak prožít několik dní úplně jinak než je běžné a vždy se na ty momenty moc těším. Prošel jsem české, slovenské i altajské sněhy. Celkem více než 60 dní zimního táboření a putování na kurzech a další jen tak pro radost. V teplotách celého spektra až pod -40°C.

Mám velkou radost z divoké přírody, květnatých luk, starých stromů, hor, vzácných živočichů… A proto se zabývám ochranou přírody, ekologií, ornitologií a hledám tak cesty jak tu krásnou přírodu neztratit, mít ji na dosah.

Naše zkušenosti

Stavíme na zkušenostech projektu Život je gotickej pes, legendárním kurzu Prázdninové školy Lipnice, a jeho postupech. Již deset ročníků tohoto kurzu prošlapalo stovky kilometrů závějí a okusilo teploty i hluboko pod bodem mrazu na sibiřském Altaji. Kurz a jeho metody jsou ověřené. Více na www.gotickejpes.cz. O zkušenostech a vlivu putování a pobytu v zimní přírodě pojednává výzkumná práce založená na kurzu Život je gotickej pes Ivo Jiráska a Jakuba Svobody: Putování a smysl života: proměna člověka v zimní přírodě.

Často kladené otázky

Nikoho z účastníků neznám – nevadí to?

Naopak, je to ideální varianta. Kurz je otevřený pro jednotlivce – všichni budou ve stejné situaci. Výjimečně je to jinak. Proto je program postavený tak, aby se účastníci zpočátku především poznali a cítili se mezi ostatními dobře. Celá skupina bude navíc poměrně malá – do patnácti osob, což seznamování usnadní. Dělení do skupin na vaření (spaní) bude řízené tak, aby byly skupiny vyvážené a všichni zvládli se vzájemnou pomocí všechno.

Není to nebezpečné?

Je to pochopitelná obava. Budeme celou dobu venku a může přijít silný mráz. Ale budeme na to připraveni. Naučíš se techniky, jak nebezpečí předcházet, dozvíš se, jaké vybavení je důležité, a kdy ho použít. Instruktoři budou stále se skupinou, budou ti umět poradit i zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Takže pokud se budeš řídit tím, co si společně řekneme, všechno bezpečně zvládneš. Zároveň, ačkoli se budeme pohybovat na horském hřebeni, stále jsme blízko civilizace a v případě nutnosti bude možné z kurzu odstoupit. Pro takové případy máme připraveny únikové trasy a člověka, který účastníka odveze na nejbližší železniční stanici nebo do zázemí, kde jej někdo vyzvedne.

Zvládnu to fyzicky?

Pravděpodobně ano. Pochopitelně platí, že fyzická zdatnost je zde výhodou, ale nemusíš být aktivní sportovec a půjde to dobře. Pokud se nehýbeš vůbec, můžeš s námi celý projekt zvládnout také, ale začni hned teď chodit dlouhé procházky, do schodů a klidně si i zvykat na zátěž batohu. Čím dříve a čím poctivěji se budeš chystat, tím větší pohodu a srandu zažiješ. Když budeš silnější – pomůžeš ostatním. Když budeš slabší – pomůže skupina tobě.

Kde vzít vybavení?

Budeme potřebovat řadu věcí, které běžně nemá každý. Budeš se muset poptat u kámošů, s něčím ti možná pomůže ježíšek, s něčím pomůžeme my nebo půjčovny. Třeba sněžnice máš od nás automaticky půjčené. Poradíme vychytávky, jak ušetřit. Jaké přesně vybavení bude nutné mít dostaneš. Hned pak si jej začni chystat, ať víš co ti chybí. Vše si taky osobně vyzkoušíš na prologu (povinné setkání před kurzem), kam si už svou výbavu přivezeš.

Jak budeme jíst?

Jídlo naplánujete ve skupinkách předem a část povezeš pak nachystanou z domu.  Připravovat si jej budeme ve skupinkách na vařičích, včetně čajů a tekutin. Během putování budeme mít prostor na svačinky či polední jídlo. Hlavním chodem dne však bude večeře. Hlady trpět nebudeme! A možná budeš se zájmem sledovat, jak se běžné potraviny chovají v mrazu :-)

Půjde se někde umýt?

Někteří zvládnou sedm dní bez mytí a vadit jim to nebude, jiní použijí na mytí vodu u potoka, ohřátou vodu od ohně nebo jen sníh, který je sice drsným, ale nejdostupnějším čistícím prostředkem. Osvědčené jsou také vlhčené ubrousky. Jednou využijeme zázemí srubu, kde snáze ohřejeme vodu, sprchu však nečekej.

Jsem “princezna”, zvládnu to?

Zřejmě ano, několik “princezen” už takové kurzy absolvovalo (úspěšně a dokonce s úsměvem). Ale pokud to znamená, že jsi hodně pohodlný/á a navyklý/á na civilizaci, tak si nejdříve v hlavě musíš říct, že to opravdu chceš na chvíli opustit. A pak už to půjde. Nemusíš se bát, že by na hory jezdili jen samí sportovci a sportovkyně, ani nikdo nebude chtít aby ses jím stal/a. I když i princezny občas musí zatnout zuby. Pokud je pro tebe důležitý vzhled a krása, věř, že i ta k horám patří a třeba ji tam můžeš přinést zrovna ty… a i v doporučeném funkčním oblečení ti to může slušet :-)

Co znamená Outward Bound?

Pojem Outward Bound v námořní hantýrce označuje loď, která je připravena opustit bezpečí přístavu, aby vyrazila do nejistoty otevřeného moře. Stejným název nese mezinárodní organizace spojující vzdělávací organizace, které se zaměřují na zážitkové učení v přírodě. První škola Outward Bound vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a cvičila mladé námořníky pro přežití. Během dalších desetiletí se školy Outward Bound rozšířily od Evropy, přes Austrálii a Ameriku až po Asii. Všechny dodnes čerpají z nadčasových myšlenek svého zakladatele, pedagoga Kurta Hahna (1886–1974), a kladou si za cíl rozvíjet odvahu, leadership, odolnost, soběstačnost, spolupráci a další dovednosti pro život. Prázdninovka je členem od roku 1992. Winter Challenge je jedním z kurzů řady Outward Bound.

Nehodí se ti termín nebo věkové rozpětí?

DĚLÁME I DALŠÍ KURZY

Podívej se na alternativní kurzy. V roce 2021 vypisujeme celkem tři kurzy Winter Challenge. Další dva jsou středoškolské - jeden v tomto termínu, druhý bude 27.2. -5.3.  Pokud tě zajímají termíny pro další sezónu, přihlas se k odběru newsletteru na konci stránky.

Kontakty

Pokud máš dotaz k vybavení, kondici, zdravotnímu stavu nebo jiné otázky ke kurzu či setkání před kurzem, napiš Kamilovi.

Shrnutí

Termín Místo
23.1.2021 – 29.1.2021
Expedice
Rychlebské hory

Další kurzy (19)

28. 9. 2020 - 5. 10. 2020
Poloniny

Divoká příroda a hvězdy, reálné výzvy, putování, příběhy, inspirace. | Od 19 do 26 let.

30. 7. 2021 - 8. 8. 2021
9. 9. 2021 - 12. 9. 2021
Transition

"Začátek cesty k vědomému Mužství."

30. 9. 2020 - 4. 10. 2020
Life Path

Putování krajinou, při kterém bude čas přemýšlet, jak žiješ a žít chceš | 25+ let

5. 3. 2021 - 7. 3. 2021
Řízení psychického rizika

Zásady první psychické pomoci na zážitkových kurzech pro neprofesionály

9. 10. 2020 - 14. 2. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metód zážitkovej pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU! Zájemci o výcvik na Slovensku pište na: lucia.obenau@psl.cz

11. 11. 2020 - 19. 3. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

12. 2. 2021 - 13. 6. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

23. 1. 2021 - 29. 1. 2021
5. 12. 2020 - 6. 12. 2020
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 20-26 let

27. 2. 2021 - 5. 3. 2021
16. 1. 2021 - 17. 1. 2021
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 16-20 let

23. 1. 2021 - 29. 1. 2021
5. 12. 2020 - 6. 12. 2020
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 16-19 let

9. 10. 2020 - 11. 10. 2020
Prvosen 2020

Buď součástí Prázdninovky

30. 1. 2021 - 7. 2. 2021
Zimní cesta ženy

ženství ~ zimní příroda ~ životní spokojenost

23. 10. 2020 - 25. 10. 2020
Řízení psychického rizika

Zásady první psychické pomoci na zážitkových kurzech pro neprofesionály

13. 11. 2020 - 21. 11. 2020
Cesta hrdiny

Kurz pro pracovníky s mládeží

11. 7. 2020 - 16. 7. 2020
9. 10. 2020 - 11. 10. 2020
ZaHrada

Originální letní škola pro průvodce dětí ve věku 4–10 let.

11. 9. 2020 - 17. 1. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

Pro pedagogy

Posílíme podporu a respekt mezi pedagogy, naučíme je nové dovednosti.

Pro třídu

Umíme podpořit pozitivní klima, dobré vztahy a rozvoj dovedností žáků.

Pro neziskovku

Tým se skrze zážitek lépe pozná a natrénuje dovednosti jako jsou zpětná vazba nebo efektivní komunikace.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.