Věk
15–21
Termín
Více
27. 2. 2021 - 5. 3. 2021
Místo
Rychlebské hory
Cena
Více
od 6 500 Kč
Winter Challenge
Přihlásit se

Odvaha. Dobrodružství. Přátelství.

Vydej se na putování zimní krajinou. Opusť zaběhané koleje, pojď vstříc své odolnosti, sebedůvěře i důvěře v ostatní. Pojď zažít zimní dobrodružství na kurzu Outward Bound.

Winter Challenge je sedm dní na sněhu jen s tím, co si neseš na zádech, a s partou stejně naladěných lidí. Teplo táborového ohně a krása ojíněných stromů, hvězdy na noční obloze a sníh, který křupe pod nohama. Vzájemná pomoc a podpora. Společné zážitky, práce i sranda.

Nejlépe se učíme z vlastních zkušeností. Nejlepší zkušenosti získáváme za hranicemi své komfortní zóny. K samotnému učení ale dochází naopak až po veškerém vzrůšu, zpátky v klidu a v pohodě. Opuštění komfortní zóny zajistí příroda a zima. O klid a pohodu se musíme postarat sami. My vás naučíme, jak na to.

Během kurzu se budeme společně učit, jak se o sebe postarat v zimě a na sněhu. Naučíš se, jak si na sněhu uvařit jídlo, postavit stan, jak si udržet teplo a suché boty a ještě si to užiješ. Poznáš, že Zima umí být krásná i neúprosná. Abychom to zvládli, bude třeba, aby se zapojil každý. Budeme spolupracovat, budovat svoji vytrvalost, odolnost i sebevědomí. Budeme si to užívat.

 

“We are crew, not passengers.”

O čem tenhle kurz je?

Tohle o něm zpětně napsali minulí účastníci:

 • O výpravě do zimní přírody.
  Vydáme se do Rychleb a na Kralický Sněžník, za těch 6 dní ujdeme asi 50 km.

 • O sebeobjevování a přiblížení se zase o kousek svým hranicím.
  Ač budou podmínky skromné, zažiješ toho hodně. A jestli budeš chtít, hodně toho i o sobě zjistíš.

 • O tom překonat sebe sama, dokázání, že to dokážu, a něco zažít.
  Ano, bude to náročné, ale jak v roce 2019 řekla účastnice Šárka: „Člověk dokáže cokoliv, pokud se pro to rozhodne.

 • O poznání nových lidí.
  Staneš se členem společenství vybudovaného ze spolupráce a vzájemné pomoci.

 • O získání zkušeností z fungování v rámci skupinové expedice.
  Budeme skupina, která se o sebe navzájem postará. 

 • O pocitu svobody, který vždy cítím, když jsem v přírodě pouze s batohem a ničím víc, co bych potřebovala. A taky o překonání strachu ze zimy.
  Naučíš se zvládat nepohodlí a překážky. Rozhodně ty spojené se zimní přírodou, ale dost možná se to naučíš i pro reálný život.

 • O týdením úniku z běžného městského života do drsných hor a načerpání nové síly.
  Rozhodně si odpočineš od technologií a civilizace. Však třeba mobily v té zimě dlouho nevydrží.

 • O snaze, celkové síle, pomoci, zimě a přátelství.
  Tohle všechno ti tenhle kurz nabízí. O čem bude pro tebe?

Jak to bude probíhat?

Kurz je putováním v horách na sněžnicích, jen s věcmi, které si neseš v batohu. Specifika zimního táboření se naučíme během prvního a druhého dne, kdy budeme ještě v dosahu hřejících kamen. Vše si vyzkoušíš předtím, než to bude „na ostro“. Potom se vydáme na hřeben. Po čtyři dny a čtyři noci budeme uvádět do praxe to, co jsme se naučili. Hřát tě bude oheň a tvé vlastní tělo při zdravém pohybu. Každý den půjdeme přiměřenou dávku kilometrů. Budeme se muset utkat s takovým počasím, jaké zrovna bude. Možná nás bude provázet sluníčko, možná mlha nebo déšť. Tu situaci budeš muset vzít do vlastních rukou. Zjistíš, že na to nejsi sama/sám, společně utvoříme pohodu, která nás provede každou situací.

Dobrá zpráva je, že předchozí zkušenosti se zimním tábořením nejsou třeba. Potřebuješ průměrnou fyzickou kondici a chuť pustit se do příprav. Zvládnout to může každý. Dostaneš od nás doporučení, jak se připravit, i podporu, abys to zvládl/zvládla.

Co vzkazují účastníci z minulých let?

Kryštof

Dáte to. A s odstupem je tahle zkušenost k nezaplacení.

Anička

Pokud váháte, jestli se máte přihlásit, udělejte to. Je to sice vystoupení z komfortní zóny, ale jedině tím se člověk něco naučí. Pro mě to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala. Poznala jsem hodně sama sebe, několikrát si i hrábla docela na dno, ale taky jsem získala hodně zkušeností, ještě víc zážitků a poznala partu skvělých lidí, se kterými plánujeme další akce, i když jsme byli na začátku úplně cizí. A to stojí za to. :-)

Vašek

Bude zima! Batoh bude těžký! Bude krize! Když se ale rozhlédnete okolo sebe, uvidíte podobně smýšlející lidi ochotné pomoci, sdílet nepohodu. Uvidíte přátele.

Jiří

Přeji pevnou vůli!

Vítek

Užijte si týden jen v přírodě a se super lidma kolem. Za ten týden můžeš dost poznat nejen své parťáky, ale (hlavně) i sebe a kus krásné přírody! Myslím si, že ti to může dát spoustu příležitostí něco se naučit a hlavně zažít!

Zbyňa

V horách buďte trpěliví, nedejte se hned odradit nějakým neúspěchem, nebo nepohodlím, které vás nabádá kurz vzdát. Jakmile vystoupáte na vrchol a ohlédnete se, zjistíte, že to byly jenom pouhé malichernosti.

Týna

Nemusíte všechny čokolády ve skupině šetřit na poslední den.

Johny

Jdi do toho, dokážeš víc než si myslíš.

Co budeš potřebovat?

Potřebovat budeš přiměřené vybavení. Něco třeba máš, něco Ti můžeme zapůjčit my, některé věci půjčíš ve svém okolí a něco možná budeš muset koupit.

Hlavně potřebuješ kvalitní pevné boty do sněhu, oblečení do zimy a mokra, dobrý, otestovaný batoh, kvalitní spací pytel do zimy a vhodnou karimatku. Sněžnice, pokud nechceš mít vlastní, pro Tebe máme zajištěny (půjčení je v ceně kurzu). Do menších skupin, které spolu budou bydlet a vařit, bude třeba mít stan, vařič, lopatu na sníh. Podrobný popis vybavení dostaneš po přihlášení.

Stravovat se budeme společně, ale jídlo na první část kurzu a drobnosti si přivezete již z domova.

PRO RODIČE: Co dal v minulých letech tento kurz dětem dle jejich rodičů?

Cena

 • 6 500 Kč  do 30. září 2020
 • 6 900 Kč   od 1. října do 3. ledna 2021
 • 7 300 Kč   od 4. ledna do 15. ledna 2021

Po 15. lednu se z důvodů konání Prologu (16. – 17.1) již nelze na kurz přihlásit.

Pokud je pro Tebe cena příliš vysoká a přesto bys rád jel/jela, dej nám vědět. Díky Lipnickému stipendijnímu fondu je možné požádat o snížení ceny kurzu. Fond založili a spravují zakladatelé i významné osobnosti  PŠL, přispěvateli jsou i bývalí účastníci kurzů a poskytují skrz něj finanční příspěvky pro ty, co si kurz nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit. Stačí se přihlásit na kurz a poslat žádost se zdůvodněním a představou o výši stipendia na adresu reditel@psl.cz  a v kopii na adresu kurzu winterchallenge@psl.cz

Co je v ceně?

 • dvoudenní Prolog – informační setkání před kurzem
 • sedm dní pobytu v zimní krajině
 • vedení zkušenými instruktory – se znalostí prostředí a zkušeností se zimními expedicemi
 • vlídná péče – dostaneš víc, než si myslíš :-)
 • renomé mezinárodní značky Outward Bound (absolvování kurzu Outward Bound je v zahraničí cennou položkou v životopise)
 • backup pod kopci v případě nouzové situace
 • zázemí společného stanu a hřejivých kamínek v počátku kurzu
 • zapůjčení sněžnic
 • pomoc se zajištěním dalšího vybavení
 • jídlo na přibližně polovinu kurzu (podrobnosti se dozvíš včas)
 • programové drobnosti i radosti
 • úrazové pojištění

Dopravu na místo konání a půjčení dodatečného vybavení si každý hradí sám.

Storno

V případě odhlášení z kurzu po zaplacení účastnického poplatku jsou stanoveny následující podmínky:

 • 10 % z ceny kurzu při odhlášení do 13.12.2020
 • 30 % z ceny kurzu při odhlášení od 14.12.2020 do Prologu či do začátku hlavního kurzu

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů nebo karanténa není dále nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše.  Je však možné za sebe najít do doby konání Prologu náhradníka, který místo převezme, a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou. Zároveň je možné sjednat si pojištění storna u některé z pojišťoven.

Pokud bychom museli kurz rušit z důvodu koronavirových opatření či jiných nečekaných událostí my, vrátíme Ti částku za kurz v plné výši zpět, případně sníženou o již absolvovanou část kurzu (např. Prolog).

Poděkování

Konání akce umožnil podnik Lesy České republiky.

Termín

Prolog – setkání před kurzem 

víkend 16.- 17.1.2021, v přírodě – místo bude upřesněno

Tady se společně poznáme, zkontrolujeme vybavení, zodpovíme dotazy, domluvíme se na skupinách na vaření a spaní, naučíme se pár základních dovedností a řekneme si, jak se na kurz pořádně připravit. Zároveň si zkusíme vyšlápnout s batohem, abychom zjistili, kde nás “jaká bota tlačí”, a nemuseli to řešit až na kurzu.

Zároveň řešíme, jak uskutečnit Prolog i v případě různých koronavirových opatření. Vzhledem k malé účastnické skupině na kurzu a venkovnímu prostředí věříme, že to stále bude reálné. Na variantách pracujeme, možnosti jsou, můžete se těšit a přihlásit na kurz!

Expedice
27. 2. – 5. 3. 2021, Rychlebské hory

Chci se přihlásit.

Tým

Kamil Hromádka

Pocházím z Hradce Králové. Začínal jsem jako skaut na táborech a ve sportovní třídě ZŠ trénoval atletiku, později dělal treky po horách i cesty do vzdálených míst. Oblíbil jsem si severské země.

V Prázdninovce se od roku 2012 věnuji hlavně zimním projektům. Zima je skvělá příležitost jak prožít několik dní úplně jinak než je běžné a vždy se na ty momenty moc těším. Prošel jsem české, slovenské i altajské sněhy. Celkem více než 60 dní zimního táboření a putování na kurzech a další jen tak pro radost. V teplotách celého spektra až pod -40°C.

Mám velkou radost z divoké přírody, květnatých luk, starých stromů, hor, vzácných živočichů… A proto se zabývám ochranou přírody, ekologií, ornitologií a hledám tak cesty jak tu krásnou přírodu neztratit, mít ji na dosah.

Naše zkušenosti

Stavíme na zkušenostech projektu Život je gotickej pes, legendárním kurzu Prázdninové školy Lipnice, a jeho postupech. Již deset ročníků tohoto kurzu prošlapalo stovky kilometrů závějí a okusilo teploty i hluboko pod bodem mrazu na sibiřském Altaji. Kurz a jeho metody jsou ověřené. O zkušenostech a vlivu putování a pobytu v zimní přírodě pojednává výzkumná práce založená na kurzu Život je gotickej pes Ivo Jiráska a Jakuba Svobody: Putování a smysl života: proměna člověka v zimní přírodě.

Často kladené otázky

Nikoho z účastníků neznám – nevadí to?

Naopak, je to ideální situace. Kurz je otevřený pro jednotlivce a všichni budou ve stejné situaci. Výjimečně je to jinak. Proto je program postavený tak, aby se účastníci zpočátku především poznali a cítili se mezi ostatními dobře. Celá skupina bude navíc poměrně malá – do patnácti osob, což seznamování usnadní. Dělení do skupin na vaření (spaní) bude řízené tak, aby byly skupiny vyvážené a všichni zvládli se vzájemnou pomocí všechno.

Není to nebezpečné? Je to pochopitelná obava. Budeme celou dobu venku a může přijít silný mráz. Ale budeme na to připraveni. Naučíš se techniky, jak nebezpečí předcházet, dozvíš se, jaké vybavení je důležité, a kdy ho použít. Instruktoři budou stále se skupinou, budou ti umět poradit i zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Takže pokud se budeš řídit tím, co si společně řekneme, všechno bezpečně zvládneš. Zároveň, ačkoli se budeme pohybovat na horském hřebeni, stále jsme blízko civilizace a v případě nutnosti bude možné z kurzu odstoupit. Pro takové případy máme připraveny únikové trasy a člověka, který účastníka odveze na nejbližší železniční stanici nebo do zázemí, kde jej někdo může vyzvednout. Zvládnu to fyzicky? Pravděpodobně ano. Pochopitelně platí, že fyzická zdatnost je zde výhodou, ale nemusíš být aktivní sportovec a půjde to dobře. Pokud se nehýbeš vůbec, můžeš s námi celý projekt zvládnout také, ale začni hned teď chodit dlouhé procházky, do schodů a klidně si i zvykat na zátěž batohu. Čím dříve a čím poctivěji se budeš chystat, tím větší pohodu a srandu zažiješ. Když budeš silnější – pomůžeš ostatním. Když budeš slabší – pomůže skupina tobě. Kde vzít vybavení? Budeme potřebovat řadu věcí, které běžně nemá každý. Budeš se muset poptat u kámošů, s něčím ti možná pomůže ježíšek, s něčím pomůžeme my nebo půjčovny. Třeba sněžnice máš od nás automaticky půjčené. Poradíme vychytávky, jak ušetřit. Jaké přesně vybavení bude nutné mít dostaneš. Hned pak si jej začni chystat, ať víš co ti chybí. Vše si taky osobně probereme na prologu (povinné setkání před kurzem, které bude sloužit právě pro kontrolu vybavení), kam si už svou výbavu přivezeš. Jak budeme jíst? Část jídla zajistíme a některé si povezeš z domu. Co a jak, se od nás přesně dozvíš. Připravovat si jej budeme ve skupinkách na vařičích, včetně čajů a tekutin. Během putování budeme mít prostor na svačinky či polední jídlo. Hlavním chodem dne však bude večeře. Hlady trpět nebudeme! A možná budeš se zájmem sledovat, jak se běžné potraviny chovají v mrazu :-) Půjde se někde umýt? Někteří zvládnou šest dní bez mytí a vadit jim to nebude, jiní použijí na mytí vodu u potoka, ohřátou vodu od ohně nebo jen sníh, který je sice drsným, ale nejdostupnějším čistícím prostředkem. Osvědčené jsou také vlhčené ubrousky. Jednou využijeme zázemí srubu, kde snáze ohřejeme vodu, sprchu však nečekej. Jsem “princezna”, zvládnu to? Zřejmě ano, několik “princezen” už takové kurzy absolvovalo (úspěšně a dokonce s úsměvem). Ale pokud to znamená, že jsi hodně pohodlný/á a navyklý/á na civilizaci, tak si nejdříve v hlavě musíš říct, že to opravdu chceš na chvíli opustit. A pak už to půjde. Nemusíš se bát, že by na hory jezdili jen samí sportovci a sportovkyně, ani nikdo nebude chtít aby ses jím stal/a. I když i princezny občas musí zatnout zuby. Pokud je pro tebe důležitý vzhled a krása, věř, že i ta k horám patří a třeba ji tam můžeš přinést zrovna ty… a i v doporučeném funkčním oblečení ti to může slušet :-) ​Rodiče mají obavy. Jak na to? To je pochopitelné. Bude nejlepší nám dát vědět na mail. Aktuálně totiž chystáme jedno či dvě otevřená on-line setkání, kde se budou moci rodiče na cokoliv doptat. V současné době není jasné datum, až bude jasné, můžeme Ti poslat zprávu do mailu. Co znamená Outward Bound? Pojem Outward Bound v námořní hantýrce označuje loď, která je připravena opustit bezpečí přístavu, aby vyrazila do nejistoty otevřeného moře. Stejným název nese mezinárodní organizace spojující vzdělávací organizace, které se zaměřují na zážitkové učení v přírodě. První škola Outward Bound vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a cvičila mladé námořníky pro přežití. Během dalších desetiletí se školy Outward Bound rozšířily od Evropy, přes Austrálii a Ameriku až po Asii. Všechny dodnes čerpají z nadčasových myšlenek svého zakladatele, pedagoga Kurta Hahna (1886–1974), a kladou si za cíl rozvíjet odvahu, leadership, odolnost, soběstačnost, spolupráci a další dovednosti pro život. Prázdninovka je členem od roku 1992. Winter Challenge je jedním z kurzů řady Outward Bound.

Nehodí se ti termín nebo věkové rozpětí?

Děláme i další kurzy

Podívej se/počkej na alternativní kurzy. V roce 2021 vypisujeme celkem tři kurzy Winter Challenge. Dva středoškolské (druhý je 23-29.1.) a jeden kurz Winter Challenge pro věk 20-26 let ve stejném lednovém termínu. V průběhu srpna se objeví na web stránkách PŠL i ten pro starší. Pokud tě zajímají termíny pro další sezónu, přihlas se k odběru newsletteru na konci stránky.

Kontakty

Pokud máš dotaz k vybavení, kondici, zdravotnímu stavu nebo jiné otázky ke kurzu či setkání před kurzem, napiš Kamilovi.

Shrnutí

Termín Místo
16.1.2021 – 17.1.2021
Setkání před kurzem - prolog
bude upřesněno
27.2.2021 – 5.3.2021
Expedice
Rychlebské hory

Další kurzy (27)

17. 2. 2021 - 21. 2. 2021
QV:42

Už nejsi žádný elév, co prvně do hry vpad, už víš jak s králem ustoupit a jak s ním dávat mat. (Za svou pravdou stát – Spirituál kvintet)

20. 5. 2021 - 30. 5. 2021
Quo Vadis

Slíbit vám můžeme KREV (příběhy jiných mužů), POT (poselství zápasů), SLZY (potvrzení)

26. 8. 2021 - 5. 9. 2021
Quo Vadis

Slíbit vám můžeme KREV (příběhy jiných mužů), POT (poselství zápasů), SLZY (potvrzení)

24. 7. 2021 - 1. 8. 2021
Prométheův oheň

Kurz o svobodě a odvaze odpoutat se od toho, co nás svazuje.

6. 8. 2021 - 15. 8. 2021
Tady a teď

To pravé místo je TADY. Ten pravý čas TEĎ. Tak nečekej a žij!

26. 7. 2021 - 6. 8. 2021
Hrdina ZeMě

Pro ty, kterým záleží na přírodě a její ochraně. | 19-99 let

22. 7. 2021 - 31. 7. 2021
Decision

Nauč se dělat rozhodnutí, která tvůj život posouvají dál. | 18 až 26 let

1. 8. 2020 - 7. 8. 2020
River Adventure II

Překonej divočinu na řece i na souši, překonej sebe. | 15–18 let

5. 6. 2021 - 11. 6. 2021
River Adventure I

Překonej překážky na řece, na souši i ve svém životě. | 19–26 let

5. 5. 2021 - 9. 5. 2021
Life Path

Putování krajinou, při kterém bude čas přemýšlet, jak žiješ a žít chceš | 25+ let

18. 7. 2021 - 30. 7. 2021
Life Experience

Výzvy, spolupráce, osobní rozvoj, divoká příroda a dobrodružství. | 16–20 let

10. 7. 2021 - 17. 7. 2021
Time to Lead

Čas vést sebe, druhé a své sny | 19-26 let

30. 6. 2021 - 10. 7. 2021
Vlastní cestou

7. ročník našeho tradičního prázdninovkového kurzu | 25–40 let

13. 8. 2021 - 22. 8. 2021
Hrou 2021

Objev svou strategii a rozehraj to naplno!

9. 8. 2021 - 14. 8. 2021
8. 10. 2021 - 10. 10. 2021
ZaHRAda

Originální letní škola pro průvodce dětí ve věku 4–10 let.

27. 3. 2021 - 3. 4. 2021
Hraničáři

Ve stínech lesa postavy tajemné. Důvěra, odvaha, přátelství vzájemné.

30. 7. 2021 - 8. 8. 2021
9. 9. 2021 - 12. 9. 2021
Transition

"Začátek cesty k vědomému Mužství."

9. 10. 2020 - 14. 2. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metód zážitkovej pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU! Zájemci o výcvik na Slovensku pište na: lucia.obenau@psl.cz

20. 1. 2021 - 7. 5. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

12. 2. 2021 - 13. 6. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

23. 1. 2021 - 29. 1. 2021
5. 12. 2020 - 6. 12. 2020
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 16–19 let

5. 12. 2020 - 6. 12. 2020
23. 1. 2021 - 29. 1. 2021
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 20–26 let

27. 2. 2021 - 5. 3. 2021
16. 1. 2021 - 17. 1. 2021
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 15-21 let

30. 4. 2021 - 8. 5. 2021
Cesta hrdiny

Kurz pro pracovníky s mládeží

Pro pedagogy

Posílíme podporu a respekt mezi pedagogy, naučíme je nové dovednosti.

Pro třídu

Umíme podpořit pozitivní klima, dobré vztahy a rozvoj dovedností žáků.

Pro neziskovku

Tým se skrze zážitek lépe pozná a natrénuje dovednosti jako jsou zpětná vazba nebo efektivní komunikace.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.