Věk
16–19
Termín
23. 1. 2021 - 29. 1. 2021
Místo
Rychlebské hory
Cena
od 6 500 Kč
Winter Challenge
Přihlásit se

Odvaha. Dobrodružství. Přátelství.

Vydej se na putování zimní krajinou. Opusť zaběhané koleje, pojď vstříc své odolnosti, sebedůvěře i důvěře v ostatní. Pojď zažít zimní dobrodružství na kurzu Outward Bound.

Winter Challenge je sedm dní na sněhu jen s tím, co si neseš na zádech, a s partou stejně naladěných lidí. Teplo táborového ohně a krása ojíněných stromů, hvězdy na noční obloze a sníh, který křupe pod nohama. Vzájemná pomoc a podpora. Společné zážitky, práce i sranda.

O čem tenhle kurz je?

Tohle o něm zpětně napsali minulí účastníci:

 • O výpravě do zimní přírody.
  Vydáme se do Rychleb a na Kralický Sněžník, za těch 6 dní ujdeme asi 50 km.

 • O sebeobjevování a přiblížení se zase o kousek svým hranicím.
  Ač budou podmínky skromné, zažiješ toho hodně. A jestli budeš chtít, hodně toho i o sobě zjistíš.

 • O tom překonat sebe sama, dokázání, že to dokážu, a něco zažít.
  Ano, bude to náročné, ale jak v roce 2019 řekla účastnice Šárka: „Člověk dokáže cokoliv, pokud se pro to rozhodne.

 • O poznání nových lidí.
  Staneš se členem společenství vybudovaného ze spolupráce a vzájemné pomoci.

 • O získání zkušeností z fungování v rámci skupinové expedice.
  Budeme skupina, která se o sebe navzájem postará. 

 • O pocitu svobody, který vždy cítím, když jsem v přírodě pouze s batohem a ničím víc, co bych potřebovala. A taky o překonání strachu ze zimy.
  Naučíš se zvládat nepohodlí a překážky. Rozhodně ty spojené se zimní přírodou, ale dost možná se to naučíš i pro reálný život.

 • O týdením úniku z běžného městského života do drsných hor a načerpání nové síly.
  Rozhodně si odpočineš od technologií a civilizace. Však třeba mobily v té zimě dlouho nevydrží.

 • O snaze, celkové síle, pomoci, zimě a přátelství.
  Tohle všechno ti tenhle kurz nabízí. O čem bude pro tebe?

Ještě jsou volná místa.

Jak to bude probíhat?

Kurz je putováním v horách na sněžnicích, jen s věcmi, které si neseš v batohu. Specifika zimního táboření se naučíme během prvního a druhého dne, kdy budeme ještě v dosahu hřejících kamen. Vše si vyzkoušíš předtím, než to bude „na ostro“. Potom se vydáme na hřeben. Po čtyři dny a čtyři noci budeme uvádět do praxe to, co jsme se naučili. Hřát tě bude oheň a tvé vlastní tělo při zdravém pohybu. Každý den půjdeme přiměřenou dávku kilometrů. Budeme se muset utkat s takovým počasím, jaké zrovna bude. Možná nás bude provázet sluníčko, možná mlha nebo déšť. Tu situaci budeš muset vzít do vlastních rukou. Zjistíš, že na to nejsi sama/sám, společně utvoříme pohodu, která nás provede každou situací.

Dobrá zpráva je, že předchozí zkušenosti se zimním tábořením nejsou třeba. Potřebuješ průměrnou fyzickou kondici a chuť pustit se do příprav. Zvládnout to může každý. Dostaneš od nás doporučení, jak se připravit, i podporu, abys to zvládl/zvládla.

Během kurzu se budeme společně učit, jak se o sebe postarat v zimě a na sněhu. Naučíš se, jak si na sněhu uvařit jídlo, postavit stan, jak si udržet teplo a suché boty a ještě si to užiješ. Poznáš, že Zima umí být krásná i neúprosná. Abychom to zvládli, bude třeba, aby se zapojil každý. Budeme spolupracovat, budovat svoji vytrvalost, odolnost i sebevědomí. Budeme si to užívat.

Jaké mít vybavení, kde a jak ho sehnat nebo s čím ti výpůjčkou můžeme pomoci my, to se dozvíš po přihlášení.

Co vzkazují účastníci z minulých let?

Kryštof

Dáte to. A s odstupem je tahle zkušenost k nezaplacení.

Anička

Pokud váháte, jestli se máte přihlásit, udělejte to. Je to sice vystoupení z komfortní zóny, ale jedině tím se člověk něco naučí. Pro mě to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala. Poznala jsem hodně sama sebe, několikrát si i hrábla docela na dno, ale taky jsem získala hodně zkušeností, ještě víc zážitků a poznala partu skvělých lidí, se kterými plánujeme další akce, i když jsme byli na začátku úplně cizí. A to stojí za to. :-)

Vašek

Bude zima! Batoh bude těžký! Bude krize! Když se ale rozhlédnete okolo sebe, uvidíte podobně smýšlející lidi ochotné pomoci, sdílet nepohodu. Uvidíte přátele.

Jiří

Přeji pevnou vůli!

Vítek

Užijte si týden jen v přírodě a se super lidma kolem. Za ten týden můžeš dost poznat nejen své parťáky, ale (hlavně) i sebe a kus krásné přírody! Myslím si, že ti to může dát spoustu příležitostí něco se naučit a hlavně zažít!

Zbyňa

V horách buďte trpěliví, nedejte se hned odradit nějakým neúspěchem, nebo nepohodlím, které vás nabádá kurz vzdát. Jakmile vystoupáte na vrchol a ohlédnete se, zjistíte, že to byly jenom pouhé malichernosti.

Týna

Nemusíte všechny čokolády ve skupině šetřit na poslední den.

Johny

Jdi do toho, dokážeš víc než si myslíš.

PRO RODIČE: Co o kurzu řekli rodiče minulých účastníků?

Zde 4 rodiče popisují, co dal v minulých letech tento kurz jejich dětem.

 

Termín

Kurz se skládá ze dvou částí: víkendového Prologu a samotné expedice.

 • Prolog (5.6.12.2020, místo upřesníme)
  Víkendové setkání před kurzem. Tady se společně poznáme, zkontrolujeme vybavení, zodpovíme dotazy, domluvíme se na skupinách na vaření a spaní, naučíme se pár základních dovedností a řekneme si, jak se na kurz pořádně připravit. Zároveň si zkusíme vyšlápnout s batohem, abychom zjistili, kde nás jaká noha tlačí, a nemuseli to řešit až na kurzu.

  Aktuálně řešíme, jak uskutečnit Prolog i v případě různých koronavirových opatření. Vzhledem k malé účastnické skupině na kurzu a venkovnímu prostředí věříme, že to již bude reálné. Na variantách pracujeme, možnosti jsou, můžete se tedy těšit a přihlásit na kurz!

 • Expedice (23.–29.1.2021, Rychlebské hory)
  Samotná výprava, o které to celé hlavně je.

Kolik to stojí?

Od 6 500 Kč do 7 300 Kč, podle data přihlášení.

Čím dřív se přihlásíš, tím méně zaplatíš. Kolik?

Dle data přihlášení je cena kurzu:

 • 6 500 Kč při přihlášení do 30.9.2020 včetně,
 • 6 900 Kč při přihlášení od 1.10. do 8.11.2020 včetně,
 • 7 300 Kč při přihlášení od 9.11. do 4.12.2020 včetně.

Pokud se k Tobě informace o kurzu dostala až po konání Prologu a přesto bys chtěl/a jet - nezoufej. Přihlašovat se je možné až do konce prosince. Chybějící Prolog doplníme on-line setkáním, na kterém dostaneš veškeré potřebné informace a připravíš se tak bezproblémově na kurz!

Co je v ceně kurzu?

 • Dvoudenní Prolog (informační setkání) před kurzem,
 • sedm dní pobytu v zimní krajině,
 • strava na druhou část kurzu,
 • vedení zkušenými instruktory: se znalostí prostředí a zkušeností se zimními expedicemi,
 • vlídná péče (dostaneš víc, než si myslíš),
 • renomé mezinárodní značky Outward Bound (absolvování kurzu Outward Bound je v zahraničí ceněnou položkou v životopise),
 • backup pod kopci v případě nouzové situace,
 • zázemí společného stanu a hřejivých kamínek v počátku kurzu
 • zapůjčení sněžnic,
 • pomoc se zajištěním dalšího vybavení,
 • programové drobnosti i radosti nebo
 • úrazové pojištění.

Dopravu na místo konání a půjčení dodatečného vybavení si každý hradí sám.

Je pro tebe kurz moc drahý?

Pak je zde pro tebe Lipnický stipendijní fond. Ten založili a spravují zakladatelé PŠL nebo bývalí účastníci a skrz něj poskytují finanční příspěvky nebo bezúročné půjčky (třeba i na celou částku, co pak postupně splácíš) pro ty, co si kurz nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit.

Jak požádat o příspěvek? Po přihlášení se na kurz pošli na adresu reditel@psl.cz a v kopii i na winterchallenge@psl.cz žádost, která bude obsahovat popis tvé situace a představu o výši stipendia (nebo zápůjčky), spolu se zmínkou, že se jedná o žádost na Winter Challenge, a tvým jménem, adresou, věkem a datem.

Storno podmínky

Někdy se ozve nepřízeň osudu a i na akci, kam fakt chceš, nakonec jet nemůžeš. Ber tak na vědomí, že v případě odhlášení se z kurzu již po zaplacení účastnického poplatku (tedy když s tebou již napevno počítáme) jsou stanoveny následující výše storno poplatků:

 • odhlášení do 8. 11. 2020 (včetně) – 10 % z ceny kurzu,
 • odhlášení od 9. 11. 2020 do začátku kurzu – 30 % z ceny kurzu.

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů nebo karanténa není dále nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše. Je však možné za sebe najít do doby konání Prologu náhradníka, který místo převezme, a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou.

Zároveň je možné sjednat si pojištění storna u některé z pojišťoven.

Pokud bychom museli kurz rušit z důvodu koronavirových opatření či jiných nečekaných událostí my, vrátíme Ti částku za kurz v plné výši zpět, případně sníženou o již absolvovanou část kurzu (např. Prologu).

Kdo to chystá?

Karel Štefl – Charlie

Vystudoval jsem rekreologii na Fakultě tělesné kultury UP v Olomouci. Poprvé jsem spal na sněhu v roce 2003 pod Grossglocknerem. Od té doby jsem se pohyboval po horách každý rok – buď v létě po Alpách, nebo v zimě v Česku. Masiv Králického Sněžníku, kde budeme končit naše putování, mám prochozený naskrz. Miluju křupavý sníh pod sněžnicemi a modré nebe prosvítající skrze zasněžené větve stromů.

Do Prázdninové školy Lipnice jsem přišel po absolvování zimního projektu Život je gotickej pes. Při spolupráci na realizaci jeho dalších ročníků jsem získal své instruktorské ostruhy. Dále jsem byl členem týmů kurzů Loading a Challenger, mimo PŠL dělám rozvojové kurzy pro učitele i zaměstnance firem. V rámci vlastního i profesního rozvoje jsem absolvoval výcvik v integrativní psychoterapii. Baví mě pracovat na osobnostním rozvoji. Na kurzu se těším především na práci se skupinou, vytváření prostoru pro sebereflexi a bezpečnou zpětnou vazbu mezi účastníky.

Doma mám ženu, tři dcery a jednoho malého psa :-)

Radka Zounková

Pocházím z Brna – z města, ze kterého je to do Tater blíž než do Krkonoš, a úplně nejblíž do Alp. Vystudovala jsem naprosto nesportovní obor – farmacii. Pod širákem jsem poprvé spala, když mi bylo pět a na sněhu ve stanu o něco později. Účastnila jsem se zimního přechodu Hardangerviddy, expedice na Špicberkách a zimní hřeben Rychlebek mám za sebou také.  Poslední dobou mám ráda ale i léto - hlavně na horách nebo na skalách.

V Prázdninové škole jsem se podílela na tvorbě a realizaci kurzů Tramtárie, Hraničář, Interes a Tady & Teď. Pracovala jsem jako instruktor outdoorových kurzů pro Českou cestu a další firmy. Lektoruji kurzy první pomoci pro ZDrSEM. Baví mě hledat, co doopravdy jsme mysleli tím, co jsme řekli. Na kurzu se těším na prosté bytí tady a teď – to zima umí moc dobře.

Často kladené otázky

Na tyhle otázky často odpovídáme, tak to možná zodpoví i ty tvé. Jestli ne, rozhodně se ozvi, rádi doplníme. Kontakt je na konci stránky.

Nikoho z účastníků neznám. Nevadí to?

Naopak, je to ideální situace. Kurz je otevřený pro jednotlivce a všichni budou ve stejné situaci. Výjimečně je to jinak. Proto je program postavený tak, aby se účastníci zpočátku především poznali a cítili se mezi ostatními dobře. Celá skupina bude navíc poměrně malá - do patnácti osob, což seznamování usnadní. Dělení do skupin na vaření (spaní) bude řízené tak, aby byly skupiny vyvážené a všichni zvládli se vzájemnou pomocí všechno.

Není to nebezpečné?

Je to pochopitelná obava. Budeme celou dobu venku a může přijít silný mráz. Ale budeme na to připraveni. Naučíš se techniky, jak nebezpečí předcházet, dozvíš se, jaké vybavení je důležité, a kdy ho použít. Instruktoři budou stále se skupinou, budou ti umět poradit i zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Takže pokud se budeš řídit tím, co si společně řekneme, všechno bezpečně zvládneš. Zároveň, ačkoli se budeme pohybovat na horském hřebeni, stále jsme blízko civilizace a v případě nutnosti bude možné z kurzu odstoupit. Pro takové případy máme připraveny únikové trasy a člověka, který účastníka odveze na nejbližší železniční stanici nebo do zázemí, kde jej někdo může vyzvednout.

Zvládnu to fyzicky?

Pravděpodobně ano. Pochopitelně platí, že fyzická zdatnost je zde výhodou, ale nemusíš být aktivní sportovec a půjde to dobře. Pokud se nehýbeš vůbec, můžeš s námi celý projekt zvládnout také, ale začni hned teď chodit dlouhé procházky, do schodů a klidně si i zvykat na zátěž batohu. Čím dříve a čím poctivěji se budeš chystat, tím větší pohodu a srandu zažiješ. Když budeš silnější - pomůžeš ostatním. Když budeš slabší - pomůže skupina tobě. 

Co je potřeba za vybavení?

Potřebovat budeš přiměřené vybavení. Něco třeba máš, něco Ti můžeme zapůjčit my, některé věci půjčíš ve svém okolí a něco možná budeš muset koupit. Hlavně potřebuješ kvalitní pevné boty do sněhu, oblečení do zimy a mokra, dobrý, otestovaný batoh, kvalitní spací pytel do zimy a vhodnou karimatku. Sněžnice, pokud nechceš mít vlastní, pro Tebe máme zajištěny (půjčení je v ceně kurzu). Do menších skupin, které spolu budou bydlet a vařit, bude třeba mít stan, vařič, lopatu na sníh. Podrobný popis vybavení dostaneš po přihlášení. Stravovat se budeme společně, ale jídlo na první část kurzu a drobnosti si přivezete již z domova.  

Kde vzít vybavení?

Budeme potřebovat řadu věcí, které běžně nemá každý. Budeš se muset poptat u kámošů, s něčím ti možná pomůže ježíšek, s něčím pomůžeme my nebo půjčovny. Třeba sněžnice máš od nás automaticky půjčené. Poradíme vychytávky, jak ušetřit. Jaké přesně vybavení bude nutné mít dostaneš. Hned pak si jej začni chystat, ať víš co ti chybí. Vše si taky osobně probereme na prologu (povinné setkání před kurzem, které bude sloužit právě pro kontrolu vybavení), kam si už svou výbavu přivezeš.

Jak budeme jíst?

Část jídla zajistíme a některé si povezeš z domu. Co a jak, se od nás přesně dozvíš. Připravovat si jej budeme ve skupinkách na vařičích, včetně čajů a tekutin. Během putování budeme mít prostor na svačinky či polední jídlo. Hlavním chodem dne však bude večeře. Hlady trpět nebudeme! A možná budeš se zájmem sledovat, jak se běžné potraviny chovají v mrazu :-)

Půjde se někde umýt?

Někteří zvládnou šest dní bez mytí a vadit jim to nebude, jiní použijí na mytí vodu u potoka, ohřátou vodu od ohně nebo jen sníh, který je sice drsným, ale nejdostupnějším čistícím prostředkem. Osvědčené jsou také vlhčené ubrousky. Jednou využijeme zázemí srubu, kde snáze ohřejeme vodu, sprchu však nečekej. 

Jsem “princezna”, zvládnu to?

Zřejmě ano, několik "princezen" už takové kurzy absolvovalo (úspěšně a dokonce s úsměvem). Ale pokud to znamená, že jsi hodně pohodlný/á a navyklý/á na civilizaci, tak si nejdříve v hlavě musíš říct, že to opravdu chceš na chvíli opustit. A pak už to půjde. Nemusíš se bát, že by na hory jezdili jen samí sportovci a sportovkyně, ani nikdo nebude chtít aby ses jím stal/a. I když i princezny občas musí zatnout zuby. Pokud je pro tebe důležitý vzhled a krása, věř, že i ta k horám patří a třeba ji tam můžeš přinést zrovna ty… a i v doporučeném funkčním oblečení ti to může slušet :-)

Rodiče mají obavy. Jak na to?

To je pochopitelné. Bude nejlepší nám dát vědět na mail. Aktuálně totiž chystáme jedno či dvě otevřená on-line setkání, kde se budou moci rodiče na cokoliv doptat. V současné době není jasné datum, až bude jasné, můžeme Ti poslat zprávu do mailu.

Co znamená Outward Bound?

Pojem Outward Bound v námořní hantýrce označuje loď, která je připravena opustit bezpečí přístavu, aby vyrazila do nejistoty otevřeného moře. Stejným název nese mezinárodní organizace spojující vzdělávací organizace, které se zaměřují na zážitkové učení v přírodě. První škola Outward Bound vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a cvičila mladé námořníky pro přežití. Během dalších desetiletí se školy Outward Bound rozšířily od Evropy, přes Austrálii a Ameriku až po Asii. Všechny dodnes čerpají z nadčasových myšlenek svého zakladatele, pedagoga Kurta Hahna (1886–1974), a kladou si za cíl rozvíjet odvahu, leadership, odolnost, soběstačnost, spolupráci a další dovednosti pro život. Prázdninovka je členem od roku 1992. Winter Challenge je jedním z kurzů řady Outward Bound.

Naše zkušenosti

Stavíme na zkušenostech projektu Život je gotickej pes, legendárním kurzu Prázdninové školy Lipnice, a jeho postupech. Již deset ročníků tohoto kurzu prošlapalo stovky kilometrů závějí a okusilo teploty i hluboko pod bodem mrazu na sibiřském Altaji. Kurz a jeho metody jsou ověřené. O zkušenostech a vlivu putování a pobytu v zimní přírodě pojednává výzkumná práce založená na kurzu Život je gotickej pes Ivo Jiráska a Jakuba Svobody: Putování a smysl života: proměna člověka v zimní přírodě.

Kontakty

Pokud máš dotaz k vybavení, kondici, zdravotnímu stavu nebo jiné otázky ke kurzu či setkání před kurzem, napiš Charliemu

Nehodí se ti termín nebo věkové rozpětí?

Děláme i další kurzy

Podívej se/počkej na alternativní kurzy. V roce 2021 vypisujeme celkem tři kurzy Winter Challenge. Dva středoškolské (druhý je 27.2. -5.3) a jeden kurz Winter Challenge pro věk 20-26 let ve stejném termínu jako je tento. V průběhu srpna se objeví na web stránkách PŠL i tyto. Pokud tě zajímají termíny pro další sezónu, přihlas se k odběru newsletteru na konci stránky.

Kurz může proběhnout díky těmto organizacím. Díky za to!

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.