Věk
16–21
Termín
Více
15. 2. 2020 - 21. 2. 2020
Místo
Rychlebské hory
Cena
Více
6 900 Kč
Winter Challenge
Přihlásit se

Odvaha. Dobrodružství. Přátelství.

Vydej se na putování zimní krajinou. Opusť zaběhané koleje, pojď vstříc své odolnosti, sebedůvěře i důvěře v ostatní. Pojď zažít zimní dobrodružství na kurzu Outward Bound.

Winter Challenge je sedm dní na sněhu jen s tím, co si neseš na zádech, a s partou stejně naladěných lidí. Teplo táborového ohně a krása ojíněných stromů, hvězdy na noční obloze a sníh, který křupe pod nohama.Vzájemná pomoc a podpora. Společné zážitky, práce i sranda.

Během putování se budeš s ostatními učit, jak se o sebe na sněhu postarat, a tím budeš budovat svoji odolnost, vytrvalost a sebevědomí. Naučíš se, jak si na sněhu uvařit jídlo, postavit stan a jak si udržet teplo a pohodlí a ještě si to užít. Cesta přinese i nečekané zážitky a výzvy pro skupinu, které podpoří vaši spolupráci a přinesou i moment překvapení, zábavu a učení. Abyste to zvládli, bude třeba, aby se zapojil každý.

“We are crew, not passengers.”

Co ti můžeme slíbit?

 • Na sněžnicích zdoláš asi 50 km zasněženého hřebenu.

 • Staneš se členem společenství vybudovaného ze spolupráce a vzájemné pomoci.

 • Zažiješ skromné podmínky, přímou zkušenost a opravdovost.

 • Zjistíš, co v tobě opravdu je.

 • V těžkých chvílích najdeš pravé přátele.

 • Naučíš se zvládat nepohodlí a překážky.

 • Užiješ si společnou radost a legraci.

 • Odpočineš si od technologií a civilizace.

 • Načerpáš vnitřní sílu.

Jak to probíhá?

Kurz je putováním v horách na sněžnicích jen s věcmi, které si neseš v batohu. Specifika zimního táboření se budeme učit od prvního dne, kdy budeme ještě v zázemí civilizace. Vše budeš zkoušet a testovat po sedm dní/šest nocí ve sněhu, uprostřed krásné a drsné přírody. Hřát tě bude oheň a tvé vlastní tělo při zdravém pohybu. Každý den půjdeme přiměřenou dávku kilometrů. Budeme se muset utkat s takovým počasím, jaké zrovna bude. Možná nás bude provázet sluníčko, možná mlha nebo déšť. Tu situaci budeš muset vzít do vlastních rukou. Zjistíš, že na většinu toho nejsi sama/sám, společně utvoříme pohodu, která nás provede každou situací.

Dobrá zpráva je, že předchozí zkušenosti se zimním tábořením nejsou třeba. Potřebuješ průměrnou fyzickou kondici a chuť se pustit do příprav. Zvládnout to může každý. Doporučení, jak se připravit, od nás dostaneš. I podporu, abys to zvládl/zvládla.

Co budeš potřebovat?

Potřebuješ přiměřené vybavení. Některé věci ti můžeme zapůjčit, některé třeba máš, některé půjčíš ve svém okolí a něco možná budeš muset nakoupit.

Především potřebuješ kvalitní pevné boty do sněhu, přiměřené oblečení, dobrý, otestovaný batoh, kvalitní spací pytel do zimy a vhodnou karimatku. Sněžnice, pokud nechceš mít vlastní, máme pro tebe zajištěny (půjčení je v ceně kurzu). Do menších skupin, které spolu budou bydlet a vařit, bude třeba mít stan, vařič, lopatu na sníh. Podrobný popis vybavení dostaneš po přihlášení.

Stravovat se budeme společně, ale část jídla a drobností si přivezete již z domova.

Cena

6 900 Kč

Pokud je pro Tebe cena příliš vysoká a přesto bys rád jel/jela dej nám vědět. Díky Lipnickému stipendijnímu fondu je možné požádat o snížení ceny kurzu. Fond založili a spravují zakladatelé i významné osobnosti  PŠL, přispěvateli jsou i bývalí účastníci kurzů a poskytují skrz něj finanční příspěvky pro ty, co si kurz nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit. Stačí se přihlásit na kurz a poslat žádost se zdůvodněním a představou o výši stipendia na adresu reditel@psl.cz  a v kopii na adresu kurzu winterchallenge@psl.cz

Co je v ceně?

 • informační setkání před kurzem
 • sedm dní putování zimní krajinou
 • vedení zkušenými instruktory – se znalostí prostředí a zkušeností se zimními expedicemi
 • vlídná péče – dostaneš víc, než si myslíš :-)
 • renomé mezinárodní značky Outward Bound (absolvování kurzu Outward Bound je v zahraničí ceněnou položkou v životopise)
 • backup pod kopci v případě nouzové situace
 • pronájem srubu, který bude uprostřed cesty sloužit jako doplňkové útočiště
 • zapůjčení sněžnic
 • pomoc se zajištěním dalšího vybavení
 • společné jídlo na většinu času, některé věci z domova  (podrobnosti se dozvíš včas)
 • programové drobnosti i radosti
 • úrazové pojištění

Dopravu na místo konání a půjčení dodatečného vybavení si každý hradí sám.

Storno

V případě odhlášení z kurzu po zaplacení účastnického poplatku jsou stanoveny následující podmínky:

 • 10 % z ceny kurzu při odhlášení do 15.12.2019
 • 30 % z ceny kurzu při odhlášení od 16.12.2019 do 16.1.2020 včetně
 • 100 % z ceny kurzu při odhlášení od 17.1.2020 včetně

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše. Pro takový případ může být rozumné mít sjednané pojištění storna. Dělá to u nás hned několik pojišťoven. Doporučujeme se o podmínkách informovat ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné požadavky, které není možné zpětně splnit. Je však zároveň možné za sebe najít náhradníka, který místo převezme a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou.

Poděkování

Konání akce umožnil podnik Lesy České republiky.

Termín

Setkání před kurzem 

sobota 18.1.2020, místo bude upřesněno

Tady se společně poznáme, zkontrolujeme vybavení, zodpovíme dotazy, domluvíme se na skupinách na vaření a spaní a řekneme si, jak se na kurz pořádně připravit. Pokud se z vážného důvodu nemůžeš zúčastnit nebo se hlásíš na poslední chvíli, zvládneme to také, ale je třeba nás kontaktovat na winterchallenge@psl.cz nebo telefonu a dohodneme se na postupu, jak ti předat potřebné informace a zkontrolovat vybavení.

Expedice
15. 2. – 21. 2. 2020, Rychlebské hory

Chci se přihlásit.

Tým

Karel Štefl – Charlie

Vystudoval jsem rekreologii na Fakultě tělesné kultury UP v Olomouci. Poprvé jsem spal na sněhu v roce 2003 pod Grossglocknerem. Od té doby jsem se pohyboval po horách každý rok – buď v létě po Alpách, nebo v zimě v Česku. Masiv Králického Sněžníku, kde budeme končit naše putování, mám prochozený naskrz. Miluju křupavý sníh pod sněžnicemi a modré nebe prosvítající skrze zasněžené větve stromů.

Do Prázdninové školy Lipnice jsem přišel po absolvování zimního projektu Život je gotickej pes. Při spolupráci na realizaci jeho dalších ročníků jsem získal své instruktorské ostruhy. Dále jsem byl členem týmů kurzů Loading a Challenger, mimo PŠL dělám rozvojové kurzy pro učitele i zaměstnance firem. V rámci vlastního i profesního rozvoje jsem absolvoval výcvik v integrativní psychoterapii. Baví mě pracovat na osobnostním rozvoji. Na kurzu se těším především na práci se skupinou, vytváření prostoru pro sebereflexi a bezpečnou zpětnou vazbu mezi účastníky.

Doma mám ženu, tři dcery a jednoho malého psa :-)

Radka Zounková

Pocházím z Brna – z města, ze kterého je to do Tater blíž než do Krkonoš, a úplně nejblíž do Alp. Vystudovala jsem naprosto nesportovní obor – farmacii. Pod širákem jsem poprvé spala, když mi bylo pět a na sněhu ve stanu o něco později. Účastnila jsem se zimního přechodu Hardangerviddy, expedice na Špicberkách a zimní hřeben Rychlebek mám za sebou také.  Poslední dobou mám ráda ale i léto - hlavně na horách nebo na skalách.

V Prázdninové škole jsem se podílela na tvorbě a realizaci kurzů Tramtárie, Hraničář, Interes a Tady & Teď. Pracovala jsem jako instruktor outdoorových kurzů pro Českou cestu a další firmy. Lektoruji kurzy první pomoci pro ZDrSEM. Baví mě hledat, co doopravdy jsme mysleli tím, co jsme řekli. Na kurzu se těším na prosté bytí tady a teď – to zima umí moc dobře.

Naše zkušenosti

Stavíme na zkušenostech projektu Život je gotickej pes, legendárním kurzu Prázdninové školy Lipnice, a jeho postupech. Již deset ročníků tohoto kurzu prošlapalo stovky kilometrů závějí a okusilo teploty i hluboko pod bodem mrazu na sibiřském Altaji. Kurz a jeho metody jsou ověřené. O zkušenostech a vlivu putování a pobytu v zimní přírodě pojednává výzkumná práce založená na kurzu Život je gotickej pes Ivo Jiráska a Jakuba Svobody: Putování a smysl života: proměna člověka v zimní přírodě.

Často kladené otázky

Nikoho z účastníků neznám – nevadí to?

Naopak, je to ideální situace. Kurz je otevřený pro jednotlivce a všichni budou ve stejné situaci. Výjimečně je to jinak. Proto je program postavený tak, aby se účastníci zpočátku především poznali a cítili se mezi ostatními dobře. Celá skupina bude navíc poměrně malá – do patnácti osob, což seznamování usnadní. Dělení do skupin na vaření (spaní) bude řízené tak, aby byly skupiny vyvážené a všichni zvládli se vzájemnou pomocí všechno.

Není to nebezpečné?

Je to pochopitelná obava. Budeme celou dobu venku a může přijít silný mráz. Ale budeme na to připraveni. Naučíš se techniky, jak nebezpečí předcházet, dozvíš se, jaké vybavení je důležité, a kdy ho použít. Instruktoři budou stále se skupinou, budou ti umět poradit i zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Takže pokud se budeš řídit tím, co si společně řekneme, všechno bezpečně zvládneš. Zároveň, ačkoli se budeme pohybovat na horském hřebeni, stále jsme blízko civilizace a v případě nutnosti bude možné z kurzu odstoupit. Pro takové případy máme připraveny únikové trasy a člověka, který účastníka odveze na nejbližší železniční stanici nebo do zázemí, kde jej někdo může vyzvednout.

Zvládnu to fyzicky?

Pravděpodobně ano. Pochopitelně platí, že fyzická zdatnost je zde výhodou, ale nemusíš být aktivní sportovec a půjde to dobře. Pokud se nehýbeš vůbec, můžeš s námi celý projekt zvládnout také, ale začni hned teď chodit dlouhé procházky, do schodů a klidně si i zvykat na zátěž batohu. Čím dříve a čím poctivěji se budeš chystat, tím větší pohodu a srandu zažiješ. Když budeš silnější – pomůžeš ostatním. Když budeš slabší – pomůže skupina tobě.

Kde vzít vybavení?

Budeme potřebovat řadu věcí, které běžně nemá každý. Budeš se muset poptat u kámošů, s něčím ti možná pomůže ježíšek, s něčím pomůžeme my nebo půjčovny. Třeba sněžnice máš od nás automaticky půjčené. Poradíme vychytávky, jak ušetřit. Jaké přesně vybavení bude nutné mít dostaneš. Hned pak si jej začni chystat, ať víš co ti chybí. Vše si taky osobně probereme na prologu (povinné setkání před kurzem, které bude sloužit právě pro kontrolu vybavení), kam si už svou výbavu přivezeš.

Jak budeme jíst?

Část jídla zajistíme a některé si povezeš z domu. Co a jak, se od nás přesně dozvíš. Připravovat si jej budeme ve skupinkách na vařičích, včetně čajů a tekutin. Během putování budeme mít prostor na svačinky či polední jídlo. Hlavním chodem dne však bude večeře. Hlady trpět nebudeme! A možná budeš se zájmem sledovat, jak se běžné potraviny chovají v mrazu :-)

Půjde se někde umýt?

Někteří zvládnou šest dní bez mytí a vadit jim to nebude, jiní použijí na mytí vodu u potoka, ohřátou vodu od ohně nebo jen sníh, který je sice drsným, ale nejdostupnějším čistícím prostředkem. Osvědčené jsou také vlhčené ubrousky. Jednou využijeme zázemí srubu, kde snáze ohřejeme vodu, sprchu však nečekej.

Jsem “princezna”, zvládnu to?

Zřejmě ano, několik “princezen” už takové kurzy absolvovalo (úspěšně a dokonce s úsměvem). Ale pokud to znamená, že jsi hodně pohodlný/á a navyklý/á na civilizaci, tak si nejdříve v hlavě musíš říct, že to opravdu chceš na chvíli opustit. A pak už to půjde. Nemusíš se bát, že by na hory jezdili jen samí sportovci a sportovkyně, ani nikdo nebude chtít aby ses jím stal/a. I když i princezny občas musí zatnout zuby. Pokud je pro tebe důležitý vzhled a krása, věř, že i ta k horám patří a třeba ji tam můžeš přinést zrovna ty… a i v doporučeném funkčním oblečení ti to může slušet :-)

Co znamená Outward Bound?

Pojem Outward Bound v námořní hantýrce označuje loď, která je připravena opustit bezpečí přístavu, aby vyrazila do nejistoty otevřeného moře. Stejným název nese mezinárodní organizace spojující vzdělávací organizace, které se zaměřují na zážitkové učení v přírodě. První škola Outward Bound vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a cvičila mladé námořníky pro přežití. Během dalších desetiletí se školy Outward Bound rozšířily od Evropy, přes Austrálii a Ameriku až po Asii. Všechny dodnes čerpají z nadčasových myšlenek svého zakladatele, pedagoga Kurta Hahna (1886–1974), a kladou si za cíl rozvíjet odvahu, leadership, odolnost, soběstačnost, spolupráci a další dovednosti pro život. Prázdninovka je členem od roku 1992. Winter Challenge je jedním z kurzů řady Outward Bound.

Nehodí se ti termín nebo věkové rozpětí?

Děláme i další kurzy

Podívej se na alternativní kurzy. V roce 2020 vypisujeme celkem tři kurzy Winter Challenge. Dva stejné středoškolské a jeden kurz Winter Challenge Poloniny pro věk 18-26 let. Pokud tě zajímají termíny pro další sezónu, přihlas se k odběru newsletteru na konci stránky.

Kontakty

Pokud máš dotaz k vybavení, kondici, zdravotnímu stavu nebo jiné otázky ke kurzu či setkání před kurzem, napiš Charliemu

Shrnutí

Termín Místo
18.1.2020 – 18.1.2020
Setkání před kurzem
bude upřesněno
15.2.2020 – 21.2.2020
Expedice
Rychlebské hory

Další kurzy (12)

7. 2. 2020 - 7. 6. 2020
Metoda zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

1. 2. 2020 - 8. 2. 2020
Winter Challenge Poloniny

Dokážeš víc, než si myslíš | 18-26 let

15. 2. 2020 - 21. 2. 2020
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 16-21 let

22. 2. 2020 - 28. 2. 2020
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 16-21 let

6. 12. 2019 - 8. 12. 2019
31. 1. 2020 - 15. 2. 2020
Život je gotickej pes 2020

„Jistým bodem počínaje, není již návratu. Toho bodu je třeba dosáhnout.“ Franz Kafka

15. 11. 2019 - 17. 11. 2019
Řízení psychického rizika

Zásady první psychické pomoci na zážitkových kurzech pro neprofesionály

15. 11. 2019 - 17. 11. 2019
8. 2. 2020 - 15. 2. 2020
Apalucha

Vydejte se společně za zimním dobrodružstvím na expediční základnu s Eskymo Welzlem.

11. 10. 2019 - 2. 2. 2020
Metoda zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

20. 9. 2019 - 19. 1. 2020
Metoda zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

Pro sborovnu

Posílíme podporu a respekt mezi pedagogy, naučíme je nové dovednosti.

Pro třídu

Umíme podpořit pozitivní klima, dobré vztahy a rozvoj dovedností žáků.

Pro neziskovku

Tým se skrze zážitek lépe pozná a natrénuje dovednosti jako jsou zpětná vazba nebo efektivní komunikace.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.