Věk
26+
Termín
Více
8. 1. 2022 – 14. 1. 2022
Místo
Rychlebské hory
Cena
Více
od 10 100 Kč
Winter challenge 26+
Přihlásit se

Odvaha. Dobrodružství. Přátelství.

Vydej se do zimních podmínek poznat sebe sama, rozvinout své kvality a najít partu lidí, na které se můžeš spolehnout. Dej si týden volna, které jen tak někdo nezažije. Dej si tuhle expedici Outward Bound. Winter Challenge je sedm dní na sněhu jen s tím, co si neseš na zádech. Teplo táborového ohně, ojíněné stromy, hvězdy na noční obloze a sníh, který křupe pod nohama. Naučíš se, jak si na sněhu uvařit jídlo, postavit stan a jak si udržet teplo a pohodlí a ještě si to užít. V každodenních ohlédnutích u ohně pak získáš nový náhled na sebe sama, poznáš druhé a odneseš si do života nejednu inspiraci. Zima nás totiž prověří stejně, jako život.

O čem tahle expedice je?

Tohle o něm zpětně napsali minulí účastníci:

 • 1

  O výpravě do zimní přírody.
  Vydáme se do Rychleb a na Kralický Sněžník, za těch 6 dní ujdeme asi 50 km.

 • 2

  O sebeobjevování a přiblížení se zase o kousek svým hranicím.
  Ač budou podmínky skromné, zažiješ toho hodně. A jestli budeš chtít, hodně toho i o sobě zjistíš.

 • 3

  Prolog (4.5.12.2021, místo upřesníme)

  Víkendové setkání před samotnou expedicí v přírodě. Tady se společně poznáme, zkontrolujeme vybavení, zodpovíme dotazy, domluvíme se na skupinách na vaření a spaní, naučíme se pár základních dovedností a řekneme si, jak se na expedici pořádně připravit. Zároveň si zkusíme vyšlápnout s batohem, abychom zjistili, kde nás jaká noha tlačí, a nemuseli to řešit až na expedici.

 • 4

  O pocitu svobody, který vždy cítím, když jsem v přírodě pouze s batohem a ničím víc, co bych potřebovala. A taky o překonání strachu ze zimy.
  Naučíš se zvládat nepohodlí a překážky. Minimálně ty spojené se zimní přírodou, ale dost možná se to naučíš i pro reálný život.

 • 5

  O týdením úniku z běžného městského života do drsných hor a načerpání nové síly.
  Rozhodně si odpočineš od technologií a civilizace. Však třeba mobily v té zimě dlouho nevydrží.

 • 6

  O snaze, celkové síle, pomoci, zimě a přátelství.
  Tohle všechno ti tato expedice nabízí. O čem bude pro tebe?

 • 7

  „O získání zkušeností z fungování v rámci skupinové expedice.“

  Budeme skupina, která se o sebe navzájem postará.

Ještě jsou volná místa.

Jak to probíhá?

Exepedice je putováním v horách na sněžnicích jen s věcmi, které si neseš v batohu. Specifika zimního táboření se budeme učit od prvního dne, kdy budeme mít ještě zázemí civilizace. Vše budeš zkoušet a testovat po sedm dní/šest nocí ve sněhu, uprostřed krásné a drsné přírody. Hřát tě bude oheň a tvé vlastní tělo při zdravém pohybu. Každý den půjdeme přiměřenou dávku kilometrů. Budeme se muset utkat s takovým počasím, jaké zrovna bude. Možná nás bude provázet sluníčko, možná mlha nebo déšť. Možná to bude někdy náročné, ale právě tyhle chvíle nám umožňují růst a poznávat se. A to za to stojí. Také zjistíš, že na většinu toho nejsi sama/sám, že společně v partě dokážeme vytvořit hřejivou pohodu i v bodech pod nulou.

Během putování se budeš s ostatními učit, jak se o sebe na sněhu postarat a bude se budovat tvoje jistota a sebevědomí v zimních podmínkách. S každým zvládnutým kilometrem posílíš i vytrvalost  a odolnost. Dobrá zpráva je, že předchozí zkušenosti se zimním tábořením nejsou třeba. Potřebuješ průměrnou fyzickou kondici a chuť se pustit do příprav. Zvládnout to může každý. Doporučení, jak se připravit, od nás dostaneš. Hodně praktických věcí si také vyzkoušíš na přípravném Prologu ještě před expedicí.

Jaké mít vybavení, kde a jak ho sehnat nebo s čím ti výpůjčkou můžeme pomoci my, to se dozvíš po přihlášení.

Co vzkazují účastníci z minulých let?

Kryštof

Dáte to. A s odstupem je tahle zkušenost k nezaplacení.

Anička

Pokud váháte, jestli se máte přihlásit, udělejte to. Je to sice vystoupení z komfortní zóny, ale jedině tím se člověk něco naučí. Pro mě to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala. Poznala jsem hodně sama sebe, několikrát si i hrábla docela na dno, ale taky jsem získala hodně zkušeností, ještě víc zážitků a poznala partu skvělých lidí, se kterými plánujeme další akce, i když jsme byli na začátku úplně cizí. A to stojí za to. :-)

Vašek

Bude zima! Batoh bude těžký! Bude krize! Když se ale rozhlédnete okolo sebe, uvidíte podobně smýšlející lidi ochotné pomoci, sdílet nepohodu. Uvidíte přátele.

Jiří

Přeji pevnou vůli!

Vítek

Užijte si týden jen v přírodě a se super lidma kolem. Za ten týden můžeš dost poznat nejen své parťáky, ale (hlavně) i sebe a kus krásné přírody! Myslím si, že ti to může dát spoustu příležitostí něco se naučit a hlavně zažít!

Zbyňa

V horách buďte trpěliví, nedejte se hned odradit nějakým neúspěchem, nebo nepohodlím, které vás nabádá kurz vzdát. Jakmile vystoupáte na vrchol a ohlédnete se, zjistíte, že to byly jenom pouhé malichernosti.

Týna

Nemusíte všechny čokolády ve skupině šetřit na poslední den.

Johny

Jdi do toho, dokážeš víc než si myslíš.

Termín

Expedice se skládá ze dvou částí: víkendového prologu a samotné expedice.

 • Prolog (4.5.12.2021, místo upřesníme)

  Víkendové setkání před samotnou expedicí v přírodě. Tady se společně poznáme, zkontrolujeme vybavení, zodpovíme dotazy, domluvíme se na skupinách na vaření a spaní, naučíme se pár základních dovedností a řekneme si, jak se na expedici pořádně připravit. Zároveň si zkusíme vyšlápnout s batohem, abychom zjistili, kde nás jaká noha tlačí, a nemuseli to řešit až na expedici.

 • Expedice (8.-14.1.2022, Rychlebské hory) Samotná výprava, o které to celé hlavně je.

Kolik to stojí?

Od 10 100 Kč do 12 500 Kč, podle data přihlášení.

Čím dřív se přihlásíš, tím méně zaplatíš. Kolik?

Dle data přihlášení je cena kurzu:

 • 8 300 Kč při přihlášení do 19.11.2021 včetně,
 • 9 300 Kč při přihlášení do 30.11.2021 včetně,
 • 10 300 Kč při přihlášení od 1.12.2021 včetně.

PŠL je organizace pracující primárně s mládeží, nebo s pedagogy v rámci akreditovaných kurzů, kde všude je osvobozena od DPH. U dospěláckých kurzů a expedic toto bohužel neplatí - proto je k ceně ještě potřeba připočíst DPH. Pokud si to nenecháte proplatit jakkoli skrze firmu, která je plátcem DPH.

Pokud se k Tobě informace o kurzu dostala až po konání Prologu a přesto bys chtěl/a jet - nezoufej. Přihlašovat se je možné až do termínu kurzu. Chybějící Prolog doplníme on-line setkáním, na kterém dostaneš veškeré potřebné informace a připravíš se tak bezproblémově na kurz!

Co je v ceně expedice

 • Dvoudenní Prolog před kurzem,
 • sedm dní putování zimní krajinou,
 • strava na druhou část kurzu,
 • vedení zkušenými instruktory: se znalostí prostředí a zkušeností se zimními expedicemi,
 • vlídná péče (dostaneš víc, než si myslíš),
 • renomé mezinárodní značky Outward Bound (absolvování kurzu Outward Bound je v zahraničí ceněnou položkou v životopise),
 • backup pod kopci v případě nouzové situace,
 • pronájem srubu, který bude sloužit jako záchranné doplňkové útočiště,
 • zapůjčení sněžnic,
 • pomoc se zajištěním dalšího vybavení,
 • programové drobnosti i radosti nebo
 • úrazové pojištění.

Dopravu na místo konání, stravu na první část expedice a ev. půjčení dodatečného vybavení si každý hradí sám.

Je pro tebe expedice moc drahá?

Naopak, je to ideální varianta. Expedice je otevřená pro jednotlivce – všichni budou ve stejné situaci. Výjimečně je to jinak. Proto je program postavený tak, aby se účastníci zpočátku především poznali a cítili se mezi ostatními dobře. Celá skupina bude navíc poměrně malá – do patnácti osob, což seznamování usnadní. Dělení do skupin na vaření (spaní) bude řízené tak, aby byly skupiny vyvážené a všichni zvládli se vzájemnou pomocí všechno.

Storno podmínky

Kdo to chystá?

Karel Štefl – Charlie

Vystudoval jsem rekreologii na Fakultě tělesné kultury UP v Olomouci. Poprvé jsem spal na sněhu v roce 2003 pod Grossglocknerem. Od té doby jsem se pohyboval po horách každý rok – buď v létě po Alpách, nebo v zimě v Česku. Masiv Králického Sněžníku, kde budeme končit naše putování, mám prochozený naskrz. Miluju křupavý sníh pod sněžnicemi a modré nebe prosvítající skrze zasněžené větve stromů.

Do Prázdninové školy Lipnice jsem přišel po absolvování zimního projektu Život je gotickej pes. Při spolupráci na realizaci jeho dalších ročníků jsem získal své instruktorské ostruhy. Dále jsem byl členem týmů kurzů Loading a Challenger, mimo PŠL dělám rozvojové kurzy pro učitele i zaměstnance firem. V rámci vlastního i profesního rozvoje jsem absolvoval výcvik v integrativní psychoterapii. Baví mě pracovat na osobnostním rozvoji. Na této expedici se těším především na práci se skupinou, vytváření prostoru pro sebereflexi a bezpečnou zpětnou vazbu mezi účastníky.

Doma mám ženu, tři dcery a jednoho malého psa :-)

Často kladené otázky

Na tyhle otázky často odpovídáme, tak to možná zodpoví i ty tvé. Jestli ne, rozhodně se ozvi, rádi doplníme. Kontakt je na konci stránky.

Nikoho z účastníků neznám. Nevadí to?

Naopak, je to ideální varianta. Expedice je otevřená pro jednotlivce – všichni budou ve stejné situaci. Výjimečně je to jinak. Proto je program postavený tak, aby se účastníci zpočátku především poznali a cítili se mezi ostatními dobře. Celá skupina bude navíc poměrně malá – do patnácti osob, což seznamování usnadní. Dělení do skupin na vaření (spaní) bude řízené tak, aby byly skupiny vyvážené a všichni zvládli se vzájemnou pomocí všechno.

Není to nebezpečné?

Je to pochopitelná obava. Budeme celou dobu venku a může přijít silný mráz. Ale budeme na to připraveni. Naučíš se techniky, jak nebezpečí předcházet, dozvíš se, jaké vybavení je důležité, a kdy ho použít. Instruktoři budou stále se skupinou, budou ti umět poradit i zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Takže pokud se budeš řídit tím, co si společně řekneme, všechno bezpečně zvládneš. Zároveň, ačkoli se budeme pohybovat na horském hřebeni, stále jsme blízko civilizace a v případě nutnosti bude možné z expedice odstoupit. Pro takové případy máme připraveny únikové trasy a člověka, který účastníka odveze na nejbližší železniční stanici nebo do zázemí, kde jej někdo vyzvedne.

Zvládnu to fyzicky?

Pravděpodobně ano. Pochopitelně platí, že fyzická zdatnost je zde výhodou, ale nemusíš být aktivní sportovec a půjde to dobře. Pokud se nehýbeš vůbec, můžeš s námi celý projekt zvládnout také, ale začni hned teď chodit dlouhé procházky, do schodů a klidně si i zvykat na zátěž batohu. Čím dříve a čím poctivěji se budeš chystat, tím větší pohodu a srandu zažiješ. Když budeš silnější – pomůžeš ostatním. Když budeš slabší – pomůže skupina tobě.

Co je potřeba za vybavení?

Potřebovat budeš přiměřené vybavení. Něco třeba máš, něco Ti můžeme zapůjčit my, některé věci půjčíš ve svém okolí a něco možná budeš muset koupit. Hlavně potřebuješ kvalitní pevné boty do sněhu, oblečení do zimy a mokra, dobrý, otestovaný batoh, kvalitní spací pytel do zimy (můžeme zapůjčit fleecovou vložku) a vhodnou karimatku. Sněžnice, pokud nechceš mít vlastní, pro Tebe máme zajištěny (půjčení je v ceně kurzu). Do menších skupin, které spolu budou bydlet a vařit, bude třeba mít stan, vařič, lopatu na sníh. Podrobný popis vybavení dostaneš po přihlášení. Stravovat se budeme společně, ale jídlo na první část kurzu a drobnosti si přivezete již z domova.

Kde vzít vybavení?

Budeme potřebovat řadu věcí, které běžně nemá každý. Budeš se muset poptat u kámošů, s něčím ti možná pomůže ježíšek, s něčím pomůžeme my nebo půjčovny. Třeba sněžnice máš od nás automaticky půjčené. Poradíme vychytávky, jak ušetřit. Jaké přesně vybavení bude nutné mít dostaneš. Hned pak si jej začni chystat, ať víš co ti chybí. Vše si taky osobně vyzkoušíš na prologu (povinné setkání před kurzem), kam si už svou výbavu přivezeš.

Jak budeme jíst?

Jídlo naplánujete ve skupinkách předem a část povezeš pak nachystanou z domu.  Připravovat si jej budeme ve skupinkách na vařičích, včetně čajů a tekutin. Během putování budeme mít prostor na svačinky či polední jídlo. Hlavním chodem dne však bude večeře. Hlady trpět nebudeme! A možná budeš se zájmem sledovat, jak se běžné potraviny chovají v mrazu :-)

Půjde se někde umýt?

Někteří zvládnou sedm dní bez mytí a vadit jim to nebude, jiní použijí na mytí vodu u potoka, ohřátou vodu od ohně nebo jen sníh, který je sice drsným, ale nejdostupnějším čistícím prostředkem. Osvědčené jsou také vlhčené ubrousky. Jednou využijeme zázemí srubu, kde snáze ohřejeme vodu, sprchu však nečekej.

Jsem “princezna”, zvládnu to?

Zřejmě ano, několik “princezen” už takové kurzy absolvovalo (úspěšně a dokonce s úsměvem). Ale pokud to znamená, že jsi hodně pohodlný/á a navyklý/á na civilizaci, tak si nejdříve v hlavě musíš říct, že to opravdu chceš na chvíli opustit. A pak už to půjde. Nemusíš se bát, že by na hory jezdili jen samí sportovci a sportovkyně, ani nikdo nebude chtít aby ses jím stal/a. I když i princezny občas musí zatnout zuby. Pokud je pro tebe důležitý vzhled a krása, věř, že i ta k horám patří a třeba ji tam můžeš přinést zrovna ty… a i v doporučeném funkčním oblečení ti to může slušet :-)

Co znamená Outward Bound?

Pojem Outward Bound v námořní hantýrce označuje loď, která je připravena opustit bezpečí přístavu, aby vyrazila do nejistoty otevřeného moře. Stejným název nese mezinárodní organizace spojující vzdělávací organizace, které se zaměřují na zážitkové učení v přírodě. První škola Outward Bound vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a cvičila mladé námořníky pro přežití. Během dalších desetiletí se školy Outward Bound rozšířily od Evropy, přes Austrálii a Ameriku až po Asii. Všechny dodnes čerpají z nadčasových myšlenek svého zakladatele, pedagoga Kurta Hahna (1886–1974), a kladou si za cíl rozvíjet odvahu, leadership, odolnost, soběstačnost, spolupráci a další dovednosti pro život. Prázdninovka je členem od roku 1992. Winter Challenge je jedním z kurzů řady Outward Bound.

Naše zkušenosti

Stavíme na zkušenostech projektu Život je gotickej pes, legendárním kurzu Prázdninové školy Lipnice, a jeho postupech. Již deset ročníků tohoto kurzu prošlapalo stovky kilometrů závějí a okusilo teploty i hluboko pod bodem mrazu na sibiřském Altaji. Kurz a jeho metody jsou ověřené. Více na www.gotickejpes.cz. O zkušenostech a vlivu putování a pobytu v zimní přírodě pojednává výzkumná práce založená na kurzu Život je gotickej pes Ivo Jiráska a Jakuba Svobody: Putování a smysl života: proměna člověka v zimní přírodě.

Kontakty

Pokud máš dotaz k vybavení, kondici, zdravotnímu stavu nebo jiné otázky k expedici či setkání před expedicí, napiš Kamilovi.

Kurz může proběhnout díky těmto organizacím. Díky za to!

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.