Budou expedice pro 16–19, 20–26, 26+ let. Máme dát vědět, až spustíme přihlašování?

WINTER CHALLENGE 2022
Mám zájem

Aktuálně

Zde jen informujeme o tom, že expedice proběhnou a sbíráme zájem. Termíny včetně ceny zde zveřejníme nejpozději do konce prázdnin.

Odvaha. Odolnost. Dobrodružství. Přátelství.

Vydej se na putování zimní krajinou. Opusť zaběhané koleje, pojď vstříc své odolnosti, sebedůvěře i důvěře v ostatní. Pojď zažít zimní dobrodružství na expedici Outward Bound. Winter Challenge je sedm dní na sněhu jen s tím, co si neseš na zádech, a s partou stejně naladěných lidí. Teplo táborového ohně a krása ojíněných stromů, hvězdy na noční obloze a sníh, který křupe pod nohama. Vzájemná pomoc a podpora. Společné zážitky, práce i sranda.

Jak to bude probíhat?

Expedice je putováním v horách na sněžnicích, jen s věcmi, které si neseš v batohu. Specifika zimního táboření se naučíme během prvního a druhého dne, kdy budeme ještě v dosahu hřejících kamen. Vše si vyzkoušíš předtím, než to bude „na ostro“. Potom se vydáme na hřeben. Po čtyři dny a čtyři noci budeme uvádět do praxe to, co jsme se naučili. Hřát tě bude oheň a tvé vlastní tělo při zdravém pohybu. Každý den půjdeme přiměřenou dávku kilometrů. Budeme se muset utkat s takovým počasím, jaké zrovna bude. Možná nás bude provázet sluníčko, možná mlha nebo déšť. Tu situaci budeš muset vzít do vlastních rukou. Zjistíš, že na to nejsi sama/sám, společně utvoříme pohodu, která nás provede každou situací.

Dobrá zpráva je, že předchozí zkušenosti se zimním tábořením nejsou třeba. Potřebuješ průměrnou fyzickou kondici a chuť pustit se do příprav. Zvládnout to může každý. Dostaneš od nás doporučení, jak se připravit, i podporu, abys to zvládl/zvládla.

Během expedice se budeme společně učit, jak se o sebe postarat v zimě a na sněhu. Naučíš se, jak si na sněhu uvařit jídlo, postavit stan, jak si udržet teplo a suché boty a ještě si to užiješ. Poznáš, že Zima umí být krásná i neúprosná. Abychom to zvládli, bude třeba, aby se zapojil každý. Budeme spolupracovat, budovat svoji vytrvalost, odolnost i sebevědomí. Budeme si to užívat.

Jaké mít vybavení, kde a jak ho sehnat nebo s čím ti výpůjčkou můžeme pomoci my, to se dozvíš po přihlášení.

Co vzkazují účastníci z minulých let?

Kryštof

Dáte to. A s odstupem je tahle zkušenost k nezaplacení.

Anička

Pokud váháte, jestli se máte přihlásit, udělejte to. Je to sice vystoupení z komfortní zóny, ale jedině tím se člověk něco naučí. Pro mě to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala. Poznala jsem hodně sama sebe, několikrát si i hrábla docela na dno, ale taky jsem získala hodně zkušeností, ještě víc zážitků a poznala partu skvělých lidí, se kterými plánujeme další akce, i když jsme byli na začátku úplně cizí. A to stojí za to. :-)

Vašek

Bude zima! Batoh bude těžký! Bude krize! Když se ale rozhlédnete okolo sebe, uvidíte podobně smýšlející lidi ochotné pomoci, sdílet nepohodu. Uvidíte přátele.

Jiří

Přeji pevnou vůli!

Vítek

Užijte si týden jen v přírodě a se super lidma kolem. Za ten týden můžeš dost poznat nejen své parťáky, ale (hlavně) i sebe a kus krásné přírody! Myslím si, že ti to může dát spoustu příležitostí něco se naučit a hlavně zažít!

Zbyňa

V horách buďte trpěliví, nedejte se hned odradit nějakým neúspěchem, nebo nepohodlím, které vás nabádá kurz vzdát. Jakmile vystoupáte na vrchol a ohlédnete se, zjistíte, že to byly jenom pouhé malichernosti.

Týna

Nemusíte všechny čokolády ve skupině šetřit na poslední den.

Johny

Jdi do toho, dokážeš víc než si myslíš.

PRO RODIČE: Co o expedici řekli rodiče minulých účastníků?

Zde 4 rodiče popisují, co dala v minulých letech tato expedice jejich dětem.

Často kladené otázky

Na tyhle otázky často odpovídáme, tak to možná zodpoví i ty tvé. Jestli ne, rozhodně se ozvi, rádi doplníme. Kontakt je na konci stránky.

Nikoho z účastníků neznám. Nevadí to?

Naopak, je to ideální situace. Expedice je otevřená pro jednotlivce a všichni budou ve stejné situaci. Výjimečně je to jinak. Proto je program postavený tak, aby se účastníci zpočátku především poznali a cítili se mezi ostatními dobře. Celá skupina bude navíc poměrně malá - do patnácti osob, což seznamování usnadní. Dělení do skupin na vaření (spaní) bude řízené tak, aby byly skupiny vyvážené a všichni zvládli se vzájemnou pomocí všechno.

Není to nebezpečné?

Je to pochopitelná obava. Budeme celou dobu venku a může přijít silný mráz. Ale budeme na to připraveni. Naučíš se techniky, jak nebezpečí předcházet, dozvíš se, jaké vybavení je důležité, a kdy ho použít. Instruktoři budou stále se skupinou, budou ti umět poradit i zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Takže pokud se budeš řídit tím, co si společně řekneme, všechno bezpečně zvládneš. Zároveň, ačkoli se budeme pohybovat na horském hřebeni, stále jsme blízko civilizace a v případě nutnosti bude možné z expedice odstoupit. Pro takové případy máme připraveny únikové trasy a člověka, který účastníka odveze na nejbližší železniční stanici nebo do zázemí, kde jej někdo může vyzvednout.

Zvládnu to fyzicky?

Pravděpodobně ano. Pochopitelně platí, že fyzická zdatnost je zde výhodou, ale nemusíš být aktivní sportovec a půjde to dobře. Pokud se nehýbeš vůbec, můžeš s námi celý projekt zvládnout také, ale začni hned teď chodit dlouhé procházky, do schodů a klidně si i zvykat na zátěž batohu. Čím dříve a čím poctivěji se budeš chystat, tím větší pohodu a srandu zažiješ. Když budeš silnější - pomůžeš ostatním. Když budeš slabší - pomůže skupina tobě.

Co je potřeba za vybavení?

Potřebovat budeš přiměřené vybavení. Něco třeba máš, něco Ti můžeme zapůjčit my, některé věci půjčíš ve svém okolí a něco možná budeš muset koupit. Hlavně potřebuješ kvalitní pevné boty do sněhu, oblečení do zimy a mokra, dobrý, otestovaný batoh, kvalitní spací pytel do zimy a vhodnou karimatku. Sněžnice, pokud nechceš mít vlastní, pro Tebe máme zajištěny (půjčení je v ceně expedice). Do menších skupin, které spolu budou bydlet a vařit, bude třeba mít stan, vařič, lopatu na sníh. Podrobný popis vybavení dostaneš po přihlášení. Stravovat se budeme společně, ale jídlo na první část expedice a drobnosti si přivezete již z domova.

Kde vzít vybavení?

Budeme potřebovat řadu věcí, které běžně nemá každý. Budeš se muset poptat u kámošů, s něčím ti možná pomůže ježíšek, s něčím pomůžeme my nebo půjčovny. Třeba sněžnice máš od nás automaticky půjčené. Poradíme vychytávky, jak ušetřit. Jaké přesně vybavení bude nutné mít dostaneš. Hned pak si jej začni chystat, ať víš co ti chybí. Vše si taky osobně probereme na prologu (povinné setkání před expedicí, které bude sloužit právě pro kontrolu vybavení), kam si už svou výbavu přivezeš.

Jak budeme jíst?

Část jídla zajistíme a některé si povezeš z domu. Co a jak, se od nás přesně dozvíš. Připravovat si jej budeme ve skupinkách na vařičích, včetně čajů a tekutin. Během putování budeme mít prostor na svačinky či polední jídlo. Hlavním chodem dne však bude večeře. Hlady trpět nebudeme! A možná budeš se zájmem sledovat, jak se běžné potraviny chovají v mrazu :-)

Půjde se někde umýt?

Někteří zvládnou šest dní bez mytí a vadit jim to nebude, jiní použijí na mytí vodu u potoka, ohřátou vodu od ohně nebo jen sníh, který je sice drsným, ale nejdostupnějším čistícím prostředkem. Osvědčené jsou také vlhčené ubrousky. Jednou využijeme zázemí srubu, kde snáze ohřejeme vodu, sprchu však nečekej.

Jsem “princezna”, zvládnu to?

Zřejmě ano, několik "princezen" už takové expedice absolvovalo (úspěšně a dokonce s úsměvem). Ale pokud to znamená, že jsi hodně pohodlný/á a navyklý/á na civilizaci, tak si nejdříve v hlavě musíš říct, že to opravdu chceš na chvíli opustit. A pak už to půjde. Nemusíš se bát, že by na hory jezdili jen samí sportovci a sportovkyně, ani nikdo nebude chtít aby ses jím stal/a. I když i princezny občas musí zatnout zuby. Pokud je pro tebe důležitý vzhled a krása, věř, že i ta k horám patří a třeba ji tam můžeš přinést zrovna ty… a i v doporučeném funkčním oblečení ti to může slušet :-)

Rodiče mají obavy. Jak na to?

To je pochopitelné. Bude nejlepší nám dát vědět na mail. Aktuálně totiž chystáme jedno či dvě otevřená on-line setkání, kde se budou moci rodiče na cokoliv doptat. V současné době není jasné datum, až bude jasné, můžeme Ti poslat zprávu do mailu.

Co znamená Outward Bound?

Pojem Outward Bound v námořní hantýrce označuje loď, která je připravena opustit bezpečí přístavu, aby vyrazila do nejistoty otevřeného moře. Stejným název nese mezinárodní organizace spojující vzdělávací organizace, které se zaměřují na zážitkové učení v přírodě. První škola Outward Bound vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a cvičila mladé námořníky pro přežití. Během dalších desetiletí se školy Outward Bound rozšířily od Evropy, přes Austrálii a Ameriku až po Asii. Všechny dodnes čerpají z nadčasových myšlenek svého zakladatele, pedagoga Kurta Hahna (1886–1974), a kladou si za cíl rozvíjet odvahu, leadership, odolnost, soběstačnost, spolupráci a další dovednosti pro život. Prázdninovka je členem od roku 1992. Winter Challenge je jednou z expedic řady Outward Bound.

Kontakty

Pokud máš dotaz k vybavení, kondici, zdravotnímu stavu nebo jakékoliv jiné otázky k expedici, napiš Karlovi.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.