Věk
18–26
Termín
Více
2. 3. 2019 – 9. 3. 2019
Místo
Rychlebské hory
Cena
Více
0 Kč
Winter Challenge
Přihlásit se

Odvaha. Dobrodružství. Přátelství.

Vydej se do zimních podmínek poznat sám sebe, rozvinout své kvality a najít partu lidí, na které se můžeš spolehnout. Dej si týden prázdnin, jaké jsi ještě nezažil/a, na kurzu Outward Bound.

Winter Challenge je osm dní na sněhu jen s tím, co si neseš na zádech, a s partou stejně naladěných lidí. Smích a radost z překonaných překážek. Samostatnost v divočině, zkouška něčeho nového, spolupracující tým. Vzájemná podpora. Teplo táborového ohně a krása ojíněných stromů, hvězdy na noční obloze a sníh, který křupe pod nohama.

Během putování se budeš s ostatními učit, jak se o sebe na sněhu postarat a bude se budovat tvoje jistota a sebevědomí v zimních podmínkách. S každým zvládnutým kilometrem posílíš i vytrvalost  a odolnost. Naučíš se, jak si na sněhu uvařit jídlo, postavit stan a jak si udržet teplo a pohodlí a ještě si to užít. Cesta přinese i nečekané zážitky a úkoly pro skupinu, které vnesou do putování oživení a větší soudržnost, stejně jako zábavu a legraci. Strávíme i krátký čas na jednom místě a užijeme si aktivit na sněhu bez batohu na zádech. V každodenních ohlédnutích u ohně pak získáš nový náhled na sebe sama, poznáš druhé a odneseš si do života nejednu inspiraci. Zima nás totiž prověří stejně, jako život.

 

“We are crew, not passengers.”

Co ti můžeme slíbit?

 • Na sněžnicích zdoláš asi 50 km zasněženého hřebenu.

 • Staneš se členem společenství vybudovaného ze spolupráce a vzájemné pomoci.

 • Zažiješ skromné podmínky, přímou zkušenost a opravdovost.

 • Zjistíš, co v tobě opravdu je.

 • V těžkých chvílích najdeš pravé přátele.

 • Naučíš se zvládat nepohodlí a překážky.

 • Užiješ si společnou radost a legraci.

 • Odpočineš si od technologií a civilizace.

 • Načerpáš vnitřní sílu.

Jak to probíhá?

Kurz je putováním v horách na sněžnicích jen s věcmi, které si neseš v batohu. Specifika zimního táboření se budeme učit od prvního dne, kdy budeme mít ještě zázemí horského srubu. Vše budeš zkoušet a testovat po osm dní/sedm nocí ve sněhu, uprostřed krásné a drsné přírody. Hřát tě bude oheň a tvé vlastní tělo při zdravém pohybu. Každý den půjdeme přiměřenou dávku kilometrů, jen jeden den nejspíše zůstaneme na místě. Budeme se muset utkat s takovým počasím, jaké zrovna bude. Možná nás bude provázet sluníčko, možná mlha nebo déšť. Tu situaci budeš muset vzít do vlastních rukou. Zjistíš, že na většinu toho nejsi sama/sám, společně utvoříme hřejivou pohodu, která nás provede každou situací.

Dobrá zpráva je, že předchozí zkušenosti se zimním tábořením nejsou třeba. Potřebuješ průměrnou fyzickou kondici a chuť se pustit do příprav. Zvládnout to může každý. Doporučení, jak se připravit, od nás dostaneš. Co bude třeba, zkonzultujeme po telefonu nebo na přípravném setkání.

Co budeš potřebovat?

Potřebuješ přiměřené vybavení. Některé věci ti můžeme zapůjčit, některé třeba máš, některé půjčíš ve svém okolí a něco možná budeš muset nakoupit.

Především potřebuješ kvalitní pevné boty do sněhu, přiměřené oblečení, dobrý, otestovaný batoh, kvalitní spací pytel do zimy a vhodnou karimatku. Sněžnice, pokud nechceš mít vlastní, máme pro tebe zajištěny (půjčení je v ceně kurzu). Do menších skupin, které spolu budou bydlet a vařit, bude třeba mít stan, vařič, lopatu na sníh. A také jídlo dle domluvy. Podrobný popis vybavení najdeš zde.

Cena

Kurz stojí 6 900 Kč.

Těm, kdo pracují s dětmi nebo mládeží a je jim pod 26 let, nabízíme tři dotovaná místa za 2 400 Kč. Nabídka platí při přihlášení od 8.2. do 15.2.2019. Podmínkou je současně s přihláškou napsat na winterchallenge@psl.cz, co a v jaké organizaci děláš.

Chcete zaplacením účastnického poplatku podpořit dobrou věc? Pokud si můžete dovolit zaplatit víc, navyšte svou platbu a podpořte ty, kteří by se jinak zúčastnit nemohli.

Pokud je pro vás cena zásadní překážkou pošlete nám e-mail na winterchallenge@psl.cz s popisem své situace a představou o výši stipendia (nebo půjčky). Budeme se vám snažit pomoct.

Co je v ceně?

 • informační setkání před kurzem
 • osm dní putování zimní krajinou
 • vedení zkušenými instruktory – se znalostí prostředí a zkušeností se zimními expedicemi
 • vlídná péče – dostaneš víc, než si myslíš :-)
 • renomé mezinárodní značky Outward Bound (absolvování kurzu Outward Bound je v zahraničí ceněnou položkou v životopise)
 • backup pod kopci v případě nouzové situace
 • pronájem srubu, který bude sloužit jako doplňkové útočiště
 • zapůjčení sněžnic
 • pomoc se zajištěním dalšího vybavení
 • programové drobnosti i radosti
 • úrazové pojištění

Dopravu na místo konání, stravu a ev. půjčení dodatečného vybavení si každý hradí sám.

Storno

V případě odhlášení z kurzu po zaplacení účastnického poplatku jsou stanoveny následující podmínky:

 • 10 % z ceny kurzu při odhlášení do 15. 1. 2018
 • 30 % z ceny kurzu při odhlášení od 16. 1. 2019 do 15.2. 2019
 • 100 % z ceny kurzu při odhlášení od 16. 2. 2019

Pro stanovení výše stornopoplatku je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Tyto podmínky se vztahují i na neúčast ze zdravotních důvodů. Pro případ nemoci doporučujeme sjednat pojištění storna. Na možnost pojištění storna se u pojišťovny informujte již před zaplacením účastnického poplatku, pojišťovny požadují uzavření pojištění zpravidla do několika dní od zaplacení.

Poděkování

Konání akce umožnil podnik Lesy České republiky.

Termín

Společné setkání před kurzem 

Proběhlo – aby se mohli ti, kdo jsou již přihlášení začít připravovat. Dveře pro další přihlášky jsou ale stále otevřené, vítáme další zájemce, co se nebojí návalu sněhu letošní zimy :-) Vše, co je potřebné, včetně kontroly vybavení a domluvy kolem jídla proběhne po skype, telefonu nebo jinak. Kontaktuj nás na winterchallenge@psl.cz nebo telefonu a dohodneme se na řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.

Expedice
2. 3. – 9. 3. 2019, Rychlebské hory

Chci se přihlásit.

Tým

Kamil Hromádka

Pocházím z Hradce Králové. Začínal jsem jako skaut na táborech a ve sportovní třídě ZŠ trénoval atletiku, později dělal treky po horách i cesty do vzdálených míst. Oblíbil jsem si severské země.

V Prázdninovce se od roku 2012 věnuji hlavně zimním projektům. Zima je skvělá příležitost jak prožít několik dní úplně jinak než je běžné a vždy se na ty momenty moc těším. Prošel jsem české, slovenské i altajské sněhy. Celkem více než 60 dní zimního táboření a putování na kurzech a další jen tak pro radost. V teplotách celého spektra až pod -40°C.

Mám velkou radost z divoké přírody, květnatých luk, starých stromů, hor, vzácných živočichů… A proto se zabývám ochranou přírody, ekologií, ornitologií a hledám tak cesty jak tu krásnou přírodu neztratit, mít ji na dosah.

Štěpánka Holcmanová

Vyrostla jsem na severu, a tak mě trochu drsnější a chladnější počasí neodradí. V letech 2002-2003 jsem v USA vystudovala Outdoor Leadership Program. A protože nejlepší studium je zážitkové, vyrazili jsme na túru jak v listopadu (kdy nám plány změnil čerstvě napadlý sníh), tak v únoru, kdy jsme se sněhem počítali. S teplotami -40°C jsme nepočítali, ale vypořádali jsme se s nimi také. Zimní putování je krásné. Dozvíte se během něj spoustu věcí o sobě i o ostatních.

Po návratu z USA jsem začala pracovat ve společnosti Outward Bound - Česká cesta (dnes Česká cesta, s.r.o.), kde jsem dodnes a působím jako lektorka i outdoorová instruktorka. Zaměřuji se na rozvoj menších týmů, práci se zážitkem a přenosem zážitků do běžného života. A také vařím výborné marmelády. Baví mě propojovat práci na zahradě, opečovávání ovocných stromů a keřů s následnou sklizní a vařením mých dobrot. Ve zbývajícím čase se snažím být venku - na kole nebo jen tak na nějakém výšlapu. Ráda lezu na kopce, odkud se dívám do krajiny.

Naše zkušenosti

Stavíme na zkušenostech projektu Život je gotickej pes, legendárním kurzu Prázdninové školy Lipnice, a jeho postupech. Již deset ročníků tohoto kurzu prošlapalo stovky kilometrů závějí a okusilo teploty i hluboko pod bodem mrazu na sibiřském Altaji. Kurz a jeho metody jsou ověřené. Více na www.gotickejpes.cz. O zkušenostech a vlivu putování a pobytu v zimní přírodě pojednává výzkumná práce založená na kurzu Život je gotickej pes Ivo Jiráska a Jakuba Svobody: Putování a smysl života: proměna člověka v zimní přírodě.

Často kladené otázky

Nikoho z účastníků neznám – nevadí to?

Naopak, je to ideální varianta. Kurz je otevřený pro jednotlivce – všichni budou ve stejné situaci. Výjimečně je to jinak. Proto je program postavený tak, aby se účastníci zpočátku především poznali a cítili se mezi ostatními dobře. Celá skupina bude navíc poměrně malá – do patnácti osob, což seznamování usnadní. Dělení do skupin na vaření (spaní) bude řízené tak, aby byly skupiny vyvážené a všichni zvládli se vzájemnou pomocí všechno.

Není to nebezpečné?

Je to pochopitelná obava. Budeme celou dobu venku a může přijít silný mráz. Ale budeme na to připraveni. Naučíš se techniky, jak nebezpečí předcházet, dozvíš se, jaké vybavení je důležité, a kdy ho použít. Instruktoři budou stále se skupinou, budou ti umět poradit i zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Takže pokud se budeš řídit tím, co si společně řekneme, všechno bezpečně zvládneš. Zároveň, ačkoli se budeme pohybovat na horském hřebeni, stále jsme blízko civilizace a v případě nutnosti bude možné z kurzu odstoupit. Pro takové případy máme připraveny únikové trasy a člověka, který účastníka odveze na nejbližší železniční stanici nebo do zázemí, kde jej někdo vyzvedne.

Zvládnu to fyzicky?

Pravděpodobně ano. Pochopitelně platí, že fyzická zdatnost je zde výhodou, ale nemusíš být aktivní sportovec a půjde to dobře. Pokud se nehýbeš vůbec, můžeš s námi celý projekt zvládnout také, ale začni hned teď chodit dlouhé procházky, do schodů a klidně si i zvykat na zátěž batohu. Čím dříve a čím poctivěji se budeš chystat, tím větší pohodu a srandu zažiješ. Když budeš silnější – pomůžeš ostatním. Když budeš slabší – pomůže skupina tobě.

Kde vzít vybavení?

Budeme potřebovat řadu věcí, které běžně nemá každý. Budeš se muset poptat u kámošů, s něčím ti možná pomůže ježíšek, s něčím pomůžeme my nebo půjčovny. Třeba sněžnice máš od nás automaticky půjčené. Poradíme vychytávky, jak ušetřit. Jaké přesně vybavení bude nutné mít dostaneš. Hned pak si jej začni chystat, ať víš co ti chybí. Vše si taky osobně probereme na prologu (povinné setkání před kurzem, které bude sloužit právě pro kontrolu vybavení), kam si už svou výbavu přivezeš.

Jak budeme jíst?

Jídlo naplánujete ve skupinkách předem a svoji část povezeš pak nachystanou z domu.  Připravovat si jej budeme ve skupinkách na vařičích, včetně čajů a tekutin. Během putování budeme mít prostor na svačinky či polední jídlo. Hlavním chodem dne však bude večeře. Hlady trpět nebudeme! A možná budeš se zájmem sledovat, jak se běžné potraviny chovají v mrazu :-)

Půjde se někde umýt?

Někteří zvládnou sedm dní bez mytí a vadit jim to nebude, jiní použijí na mytí vodu u potoka, ohřátou vodu od ohně nebo jen sníh, který je sice drsným, ale nejdostupnějším čistícím prostředkem. Osvědčené jsou také vlhčené ubrousky. Jednou využijeme zázemí srubu, kde snáze ohřejeme vodu, sprchu však nečekej.

Jsem “princezna”, zvládnu to?

Zřejmě ano, několik “princezen” už takové kurzy absolvovalo (úspěšně a dokonce s úsměvem). Ale pokud to znamená, že jsi hodně pohodlný/á a navyklý/á na civilizaci, tak si nejdříve v hlavě musíš říct, že to opravdu chceš na chvíli opustit. A pak už to půjde. Nemusíš se bát, že by na hory jezdili jen samí sportovci a sportovkyně, ani nikdo nebude chtít aby ses jím stal/a. I když i princezny občas musí zatnout zuby. Pokud je pro tebe důležitý vzhled a krása, věř, že i ta k horám patří a třeba ji tam můžeš přinést zrovna ty… a i v doporučeném funkčním oblečení ti to může slušet :-)

Co znamená Outward Bound?

Pojem Outward Bound v námořní hantýrce označuje loď, která je připravena opustit bezpečí přístavu, aby vyrazila do nejistoty otevřeného moře. Stejným název nese mezinárodní organizace spojující vzdělávací organizace, které se zaměřují na zážitkové učení v přírodě. První škola Outward Bound vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a cvičila mladé námořníky pro přežití. Během dalších desetiletí se školy Outward Bound rozšířily od Evropy, přes Austrálii a Ameriku až po Asii. Všechny dodnes čerpají z nadčasových myšlenek svého zakladatele, pedagoga Kurta Hahna (1886–1974), a kladou si za cíl rozvíjet odvahu, leadership, odolnost, soběstačnost, spolupráci a další dovednosti pro život. Prázdninovka je členem od roku 1992. Winter Challenge je jedním z kurzů řady Outward Bound.

Nehodí se ti termín nebo věkové rozpětí?

Děláme i další kurzy

Podívej se na alternativní termín v únoru: Winter Challenge | 16 – 24 let. Pokud tě zajímají termíny pro další sezónu, přihlas se k odběru newsletteru na konci stránky.

Kontakty

Pokud máš dotaz k vybavení, kondici, zdravotnímu stavu nebo jiné otázky ke kurzu či setkání před kurzem, napiš Kamilovi.

Shrnutí

Termín Místo
2.3.2019 – 9.3.2019
Expedice
Rychlebské hory

Další kurzy (31)

10. 5. 2021 – 16. 5. 2021
Rychleby

Slezská divočina, krajina lesů, údolí a zaniklých osad, reálné výzvy, putování, příběhy, inspirace. | Od 27 do 40 let.

20. 8. 2021 – 27. 8. 2021
DejaVu Na vlnách

Vyplujte s námi vstříc novému dobrodružství. Protože v každém věku je co objevovat. | 50+ let

13. 8. 2021 – 20. 8. 2021
DejaVu Na vlnách, pro pokročilé

Pro ty, co již na DejaVu Na vlnách byli a chtějí jet znovu. Protože proč si to nezopakovat? | 50+ let

23. 7. 2021 – 31. 7. 2021
29. 10. 2021 – 31. 10. 2021
WifiCS

5.ročník zážitkového kurzu pro mladé z ČR a SR | #SEBEROZVOJ #LIDI #OUTDOOR #NAPLNO

19. 8. 2021 – 28. 8. 2021
Fokus
20. 5. 2021 – 30. 5. 2021
Quo Vadis

Slíbit vám můžeme KREV (příběhy jiných mužů), POT (poselství zápasů), SLZY (potvrzení)

26. 8. 2021 – 5. 9. 2021
Quo Vadis

Slíbit vám můžeme KREV (příběhy jiných mužů), POT (poselství zápasů), SLZY (potvrzení)

24. 7. 2021 – 1. 8. 2021
Prométheův oheň

Kurz o svobodě a odvaze odpoutat se od toho, co nás svazuje.

6. 8. 2021 – 15. 8. 2021
Tady a teď

To pravé místo je TADY. Ten pravý čas TEĎ. Tak nečekej a žij!

4. 2. 2022 – 19. 2. 2022
3. 12. 2021 – 5. 12. 2021
Život je gotickej pes

„Jistým bodem počínaje, není již návratu. Toho bodu je třeba dosáhnout.“ Franz Kafka

26. 7. 2021 – 6. 8. 2021
Hrdina ZeMě

Posuň sebe, pomoz přírodě!

22. 7. 2021 – 31. 7. 2021
Decision

Nauč se dělat rozhodnutí, která tvůj život posouvají dál. | 18 až 26 let

4. 8. 2020 – 10. 8. 2020
River Adventure II

Překonej divočinu na řece i na souši, překonej sebe. | 15–18 let

11. 9. 2021 – 17. 9. 2021
River Adventure I

Překonej překážky na řece, na souši i ve svém životě. | 19–26 let

5. 5. 2021 – 9. 5. 2021
Life Path

Putování krajinou, při kterém bude čas přemýšlet, jak žiješ a žít chceš | 25+ let

27. 9. 2021 – 4. 10. 2021
Poloniny

Divoká příroda a hvězdy, reálné výzvy, putování, příběhy, inspirace. | 19–26 let

18. 7. 2021 – 30. 7. 2021
Life Experience

Výzvy, spolupráce, osobní rozvoj, divoká příroda a dobrodružství. | 16–20 let

10. 7. 2021 – 17. 7. 2021
Time to Lead

Čas vést sebe, druhé a své sny | 19-26 let

30. 6. 2021 – 10. 7. 2021
Vlastní cestou

7. ročník našeho tradičního prázdninovkového kurzu | 25–40 let

13. 8. 2021 – 22. 8. 2021
Hrou 2021

Objev svou strategii a rozehraj to naplno!

9. 8. 2021 – 14. 8. 2021
8. 10. 2021 – 10. 10. 2021
ZaHRAda

Originální letní škola pro průvodce dětí ve věku 4–10 let.

16. 10. 2021 – 23. 10. 2021
Hraničáři

Ve stínech lesa postavy tajemné. Důvěra, odvaha, přátelství vzájemné.

30. 7. 2021 – 8. 8. 2021
9. 9. 2021 – 12. 9. 2021
Transition

"Začátek cesty k vědomému Mužství."

24. 9. 2021 – 23. 1. 2022
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metód zážitkovej pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU! Zájemci o výcvik na Slovensku pište na: lucia.obenau@psl.cz

22. 9. 2021 – 14. 1. 2022
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

24. 9. 2021 – 19. 12. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU! Nyní se můžete hlásit jako náhradníci.

17. 9. 2021 – 19. 9. 2021
Řízení psychického rizika

Zásady první psychické pomoci na zážitkových kurzech pro neprofesionály

30. 4. 2021 – 8. 5. 2021
Cesta hrdiny

Kurz pro pracovníky s mládeží

Pro pedagogy

Posílíme podporu a respekt mezi pedagogy, naučíme je nové dovednosti.

Pro třídu

Umíme podpořit pozitivní klima, dobré vztahy a rozvoj dovedností žáků.

Pro neziskovku

Tým se skrze zážitek lépe pozná a natrénuje dovednosti jako jsou zpětná vazba nebo efektivní komunikace.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.