Věk
25–40
Termín
1. 7. 2020 - 11. 7. 2020
Místo
ČR
Cena
Více
od 10 900 Kč
Vlastní cestou
Přihlásit se

K přihlašování a koronaviru (ze dne 28. 4. 2020)

Přihlašování:
V tuto chvíli máme plno a k tomu navíc i pár náhradníků. Jestli se tedy chceš přihlásit, nabídnout již můžeme jenom náhradnické místo. Šance, že pojedeš, tak zůstává.
Je pro to potřeba projít běžným přihlašovacím procesem (vyplnit přihlášku a splnit úkol; o tom víc níž). V přihlášce je i možnost zadat datum, do kdy nejpozději chceš na případnou účast čekat.
Jestli vyčkávat nechceš vůbec, podívej se na ostatní kurzy Prázdninovky v letošní nabídce. Dáváme za ně ruku do ohně.

Koronavirus:
Podle aktuálních zpráv se zdá, že Vlastní cesta proběhne: je až v červenci, bude nás ani ne 40, nejsme tábor a přípravy se nepřerušily. Snad se situace nezhorší. A kdyby ano a kurz by se kvůli vládním opatřením rušil, rozhodně budeme nabízet vrácení celé platby za kurz zpět. Storno podmínky uvedené níže se vztahují jen na případ, kdy účast na kurzu ruší účastník.

Kurz je plný, bereme jen náhradníky

O čem bude Vlastní cesta?

O zábavě, seberozvoji i nakopnutí do života. To vše na tradičním prázdninovkovém kurzu v přírodě mimo civilizaci, kde zažiješ jak legendární lipnické hry, tak úplné novinky.

Čekej 11 dní, kdy bude dostatek prostoru se zastavit a uvědomit si, kde na své cestě právě jsi, co máš za sebou, co na ní chceš s sebou nést dál a co již bude dobré odložit – aby tvé následující kroky směřovaly po cestě, která bude opravdu tvá vlastní.

Co na kurzu zažiješ?

Váháš, jestli jet? Tady je 5+1 důvodů, proč jo.

 • 1

  Našlápnutý a nejednotvárný program.

  Venku i vevnitř, s ostatními i sám se sebou. Náročný psychicky i fyzicky, jindy pohodový. Možná se i jen tak zastavíš a nebudeš dělat vůbec nic. Čekej zábavu, běhání do padnutí, klídek pod hvězdami, otázky na tělo, výhledy do krajiny z vršků kopců, plavání v rybnících, blbnutí uprostřed louky a rozhodně přemýšlení o cestě, kteru již máš za sebou, po které právě kráčíš a hlavně po které kráčet chceš.

 • 2

  Dobré jídlo i postel.

  Máme své vlastní ozkoušené kuchaře. Takže čekej nejen plný talíř špaget, ale třeba i svačiny. Slibujeme také spaní v posteli. Nicméně je možné, že budou dny, kdy se ti o obojím bude zdát jen někde pod nočním nebem.

 • 3

  Odřízneš se od světa.

  Jet na Vlastní cestu je skvělá možnost vypnout mobil, nechat emaily na jedenáct dní zavřené a prostě jen být. Program tě totiž zabaví jinak. A popravdě: kdo ví, jestli bude vůbec nějaký pořádný signál. Čekej totiž spíš přírodu než civilizaci.

 • 4

  Bude tam 29 dalších účastníků, kteří mohou být inspirací.

  Sejdeš se s partou (pestrou i vyváženou věkem, prací nebo pohlavím), se kterou zažiješ mnohé. Jestli budeš chtít, čekej vzájemnou inspiraci a že odjedeš se společnými vzpomínkami, zábavnými historkami a pravděpodobně i novými přátelstvími.

 • 5

  Bude to (možná) náročné.

  Zvládne to ale rozhodně každý, kdo chce a nebojí se si hrábnout. Každá aktivita bude nicméně dobrovolná a účast bude vždy závislá na tvém rozhodnutí. Zároveň ovšem platí, že čím víc do toho dáš, tím víc získáš. A ne, o hracích automatech tady nemluvíme.

 • 6

  Ale bacha. Tenhle kurz není kouzelná pilulka.

  Zní to, že pojedeš a to tě změní k lepšímu? Možná jo. A nebo taky ne. Tak jako neexistuje prášek, po jehož spolknutí zaručeně zhubneš, tento kurz tě sám o sobě na tvé cestě neposune. Může ti jen něco (o tobě) ukázat, může tě něco naučit. Co a kolik si z toho vezmeš, to je již nicméně jen na tobě.

Jak se přihlásit?

Jsou to 4 kroky. Nicméně pozor: kurz je již plný, bereme tak jen náhradníky. Šance, že pojedeš, ale stále je.

 • 1

  Vyplň přihlášku. V ní nám řekneš o své motivaci jet nebo očekáváních.

 • 2

  Po odeslání přihlášky na svůj mail dostaneš zadání úkolu, včetně instrukcí do kdy a jak jej splnit. Až když jej od tebe dostaneme, bude tvoje přihláška kompletní.

 • 3

  Tím se zařadíš mezi náhradníky. Až (jestliže) někdo ze současných účastníků odpadne, budeme se náhradníkům postupně ozývat, dokud místo nezaplníme. Třeba právě tebou. Doporučujeme tedy poslat případnou přihlášku co nejdřív, ať se tvé šance na přijetí zvýší.

 • 4

  A pak ti již jen pošleme platební údaje. Po zaplacení kurzu (do 14 dní od potvrzení tvého přijetí) s tebou již stoprocentně počítáme.

   

  A jen upozornění

  Může se stát, že tě na kurz nevezmeme: třeba proto, že od něj budeš mít jiná očekávání, než co kurz bude nabízet. V takovém případě ti zkusíme doporučit jiné prázdninovkové (nebo i cizí) akce, které se nám pro tebe budou zdát vhodnější.

Kolik to stojí?

Asi dvakrát, třikrát méně než nový iPhone 11. Konkrétně cokoliv mezi 10 900 Kč a 14 900 Kč. Kolik přesně, to je na tobě.

Cena kurzu je tolik, kolik do toho chceš dát

Cenu kurzu si volíš dle sebe kdekoliv v rozmezí mezi 10 900 a 14 900 Kč podle toho, kolik za něj chceš a můžeš dát. Cena 14 900 Kč je pro nás ideál, ale když zaplatíš nejnižší nutnou hranici, bude to taky zcela v pořádku.
Takto chceme především pokrýt rozpočet na zajímavější aktivity a programy, které na kurzu můžeme uvést (což nám dovolí vyšší částky), zároveň umožnit účast i těm, kteří nemohou nebo nechtějí zaplatit vyšší sumu.

Kurzy Prázdninové školy Lipnice jsou pořádány neziskově. Vlastní cestu tak i my děláme dobrovolnicky bez nároku na honorář a účastnické poplatky slouží jen k pokrytí nákladů na přípravu a realizaci.

Co je v ceně kurzu?

Jedenáct dní kurzu, ubytování (případně programové neubytování), kompletní strava (včetně možnosti vegetariánské verze; pokusíme se vyjít i případným dalším stravovacím specifikám), základní úrazové pojištění, vyšperkovaný program se zkušenými instruktory a spousty překvapení. Dopravu tam a zpět si hradíš zvlášť.
Je to tedy ani ne 1000 Kč/den, ve kterých máš ubytování, jídlo, program a překvapení, která si mnohdy i odneseš domů. Levnější než mnohé dovolené, že?

My instruktoři program připravujeme zcela dobrovolnicky – protože nás to prostě baví. Nejen kurz samotný, ale i jeho tvorba. A to je nám naší odměnou.

Je na tebe kurz moc drahý?

Pak je zde pro tebe Lipnický stipendijní fond. Ten založili a spravují zakladatelé PŠL nebo bývalí účastníci a skrz něj poskytují finanční příspěvky (v minulých letech třeba 1 000 až 3 000 Kč) nebo bezúročné zápůjčky (třeba i na celou částku, co pak postupně splácíš) pro ty, co si kurz nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit.

Jak požádat o příspěvek? Po přijetí na kurz pošli na adresu reditel@psl.cz žádost, která bude obsahovat popis tvé situace a představu o výši stipendia (nebo zápůjčky), spolu se zmínkou, že se jedná o žádost na Vlastní cestu, a tvým jménem, adresou, věkem a datem.

Kdyby se ti jen hodilo se domluvit třeba na rozložení platby na více splátek, je to možné. Stačí se po přijetí na kurz ozvat na náš mail vlastnicestou@psl.cz, kde s tebou Katka domluví vše potřebné.

Storno podmínky

Někdy se ozve nepřízeň osudu a i na akci, kam fakt chceš, nakonec jet nemůžeš. Ber tak na vědomí, že v případě odhlášení se z kurzu již po zaplacení účastnického poplatku (tedy když s tebou již napevno počítáme) jsou stanoveny následující výše storno poplatků:

 • odhlášení do 30. 4. 2020 (včetně) – 20 % z ceny kurzu,
 • odhlášení do 31. 5. 2020 (včetně) – 30 % z ceny kurzu,
 • odhlášení do 15. 6. 2020 (včetně) – 50 % z ceny kurzu,
 • odhlášení po 15. 6. 2020 – 100 % z ceny kurzu.

Platí, že za cenu kurzu se považuje minimální cena kurzu (tedy 10 900 Kč); jestli nám od tebe došla vyšší částka, vše navíc ti rádi pošleme zpět bez jakéhokoliv krácení.
Pro stanovení výše stornopoplatku je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše.

Rušení kurzu z naší strany nebo z důvodu vyšší moci (i koronaviru)

V případě, že by byl kurz zrušený z naší strany nebo z důvodu vyšší moci (a na to návazné například karantény/zákazu shromažďování lidí/podobně), rozhodně budeme nabízet vrácení celé částky. Storno podmínky uvedené výše se vztahují jen na případ, kdy účast na kurzu ruší účastník.

Kurz je plný, ale bereme náhradníky

 

Kdo to chystá?

Tohle je náš tým, který na všem již od podzimu maká. U každého je pár řádků, ze kterých se třeba dozvíš, kdo z nás je v Náčelnictvu Junáka, kdo v naší partě mluví nespisovně nebo kdo přešel Alpy z Mnichova do Benátek.
Moc informací to není, víc ale rádi prozradíme, až spolu budeme na kurzu třeba večeřet u jednoho stolu.
Takže prosím: seznam se!

Tomy (37)

V životě jsem vyzkoušel mnoho zaměstnání a od roku 2012 se zdokonaluji intenzivněji v roli lektora, kdy pod Prázdninovkou, Českou cestou s.r.o. nebo sebou samým organizuji vzdělávací a rozvojové kurzy v neziskovém i ziskovém sektoru. Když potřebuji pracovní změnu jedu vařit na některý kurz, na festival s vegetariánským občerstvením nebo se věnuji dřevovýrobě.
Byť jsem teď bytem v Brně, jsem stále pevně zakořeněn v malém městě na západě Vysočiny, kde ve mně vyrostla velká láska k přírodě, kterou považuji za pravý domov. Mým snem je se tam vrátit vystavět místo pro mou rodinu a další lidi, až spojím svoji současnou práci s přírodní cestou.
Do Prázdninovky jsem vstoupil v roce 2008 a kráčel jsem zrozením kurzu Vlastní cestou v roce 2010. Nyní se k němu vracím, protože moje životní spirála opsala další cyklus a já shledal, že je to další správný krok, který chci udělat. Baví mně dávat věcem druhou šanci a zároveň rád hledám cesty na nová místa. Vlastní cestou 2020 pro mě nese symbol Fénixe.

Katka (32)

Jsem rodilá Brňačka a aktuálně se živím jako lektorka kurzů neformálního vzdělávání, osobnostního rozvoje a zážitkové pedagogiky a tuhle práci mám fakt ráda. Baví mě lidi, smysluplnost, hravost a kreativita. Hodně mluvím, učím se naslouchat, ráda cestuju a fotím, nikdy neodolám čokoládě a baterky dobíjím v horách. Taky ráda běhám, lyžuju a jezdím na kole, tancuju, hraju si, čtu.
Největší krok “vlastní cestou” jsem udělala před dvěma lety, kdy jsem se rozhodla odejít z práce a pustit se naplno do lektorování jako volnonožec. Stálo to spoustu energie, přineslo hodně pochybností a jsem na sebe pyšná, že jsem k tomu našla odvahu.
S Prázdninovkou jsem absolvovala dva letní kurzy jako účastnice a Vlastní cestou je první kurz, kde jsem v týmu. Neuvěřitelně se těším, na kurzech mě baví pocit dobrodružství, nečekané a neobvyklé zážitky, bušící srdce a hravost, na kterou dospěláci někdy zapomínají a tohle je skvělá příležitost ji oprášit.

Zuzka (24)

Jsem dítě jizerský, holka z hor. Mám ráda zimu, sníh, běžky, ilustrace dětských knížek, zmrzlinu a tulipány. Ráda se těším, na zážitky, cesty, lidi i další ráno. Jsem šťastná, když brečím smíchy, když usínám únavou, když dotáhnu věci do konce, když se urodí cibule. Baví mě vymýšlet absurdity, nahlas zpívat a poslouchat názory ostatních.
Moje cesta je od školy k práci, od jistoty k zodpovědnosti, ale hlavně k sobě, k otevřenosti vůči sobě samé, ke klidu.
Do Prázdninovky jsem přišla jako Challenger v roce 2018, a nastoupila tak na novou cestu, která je písčitá, štěrková, široká, skrz rybník, lesem a do kopce. Je ale skvělá a plná výzev. Na Vlastní cestu se vydávám pro nekončící večery a brzká rána, po boku lidí, na které se fakt těším, a s odhodláním vzít tu cestu jako výzvu, která mě posune dál. Tam, kam mám jít.

Jakub (26)

Ač mám vystudovaná práva, živím se jako game designer. Což je i moje velká vlastní cesta: dodělat tu výšku po mně chtělo moje okolí, ne já. Že jsem pak zavřel diplom do šuplíku a teď tvořím hry, to je již plně moje volba. A jsem z toho nadšený, fakt mě to baví. Takže můžu slíbit, že nějakou tu hru nadesignuji i speciálně pro vás na tento kurz!
Rád chodím do hor. Z posledního long hiku jsem se vrátil v srpnu, kdy jsem přešel Alpy z Mnichova do Benátek. Parádní výlet, plně doporučuji.
Každý den chodím běhat (když bude čas, můžeme spolu i na kurzu), prý dobře míchám mojito (naučil jsem se na Kubě) a neumím hezky psát (sestry říkají, že můj krasopis vypadá jako od čtvrťáka, co píše nohou).
V Prázdninovce jsem od roku 2017: dělám nejen takovéhle dlouhé kurzy, ale jezdím na adapťáky se školáky nebo na rozvojové kurzy pro neziskovky. Na Vlastní cestu se těším kvůli hutným, atmosferickým programům v noční mlze, stejně jako na polehávání na louce za cvrlikání ptáků v lese. A když to teď píšu, těším se ještě víc.

Miška (30)

Jsem trochu divožena, trochu holka z kanclu. Temperamentní hledačka klidu, která má nejradši, když fouká vítr nebo prskaj prskavky. Baví mě klidný večery, plavání a dlouhý procházky. Baví mě, když se něčemu hodně směju a pak začnu ostatním vysvětlovat, proč to bylo vtipný. Mluvím nespisovně a mám ráda otevřený lidi. Pracuju v nezisku a jsem za to ráda, dřív jsem dělala metodičku občanského vzdělávání, dnes koordinuju projekt na rozvoj občanské společnosti.
Má vlastní cesta je zvenku dovnitř. Od hluku, žvanění, k rozvaze a klidu. Pomáhá mi v tom příroda, spontánní pohyb, lidé, kteří mě dobře znají a ticho.
Kurz dělám proto, abych si zkusila zase trošku experimentální zážitkovky, společné tvoření s týmem i hezké chvíle na kurzu. Pozorovat lidi, jak se v nich dějí důležité věci, mi dělá radost.

Adam (34)

V nejmladším městě České Republiky Havířov, jsem se narodil a stále zde žiji. Protože na mě ve wordu neustále vyskakují červené vlnky, dávám přednost mluvení před písemným projevem. Mám rád deskové hry, dodržování pravidel a svíčkovou.
Po 11 letech práce v telekomunikacích pro korporátní společnost, jsem se rozhodl změnit zaměstnání a pravou nohou vkročit do sociálních služeb. S naším spolkem vytvářím a realizuji volnočasové aktivity pro děti z pěstounských rodin.
Má dosavadní cesta byla klikatá a přinesla mnoho životních změn, výzev a zvratů. O jejich (ne)zvládání jsem připraven se podělit se vztyčenou hlavou.
S Prázdninovkou jsem absolvoval dva kurzy: metodiku zážitkové pedagogiky a kurz ZaHRAda, kde jsem byl vybrán jako elév a stal se tak její součástí. Na kurzu Vlastní cestou budu poprvé součástí realizačního týmu a za tuto příležitost jsem vděčný. Protože nejlepší zkušenost je osobní prožitek.

Těším se na společnost, sdílení a sílu okamžiku.

Jenda (31)

Jsem Jenda z Českých Budějovic a mám rozmanitý život. V poslední době mě nejvíc naplňuje a utváří můj dvouletý syn, manželka, náš nový byt, kde je stále co ladit a nová práce plná nových výzev. V mnoha oborech mého činění sem šel tak nějak vlastní cestou. Jsem grafický designér, ale školu na to nemám. Nově jsem kuchař ve skvělé kavárně, ale školu na to zas nemám. Rád dělám muziku, ale do lidušky mě prý nemohli dotáhnout. Jsem často samouk. Nejen v práci.
Na prvním zážitkovém kurzu jsem si pojmenoval své životní motto. Je jím prozaické Svět funguje. Rád jezdím stopem, nechávám se zlákat krásou okamžiku a obecně moc neplánuju. Nejradši pracuju v týmu, mám rád ten progres společného myšlení a společné vlny zábavy a inspirace. Lidem rád věřím a snažím se za ně nepřebírat odpovědnost. Jsem obecně hlavně vizuální typ – mám rád umění a drama. Kdybych mohl být čímkoli, byl bych asi scénograf.

Vlastní cesta je pro mě takové malé prázdninovkové znovuzrození, protože aktivní člen týmu jsem již pár sezón nebyl. Zároveň je to návrat k lektorování obecně. Pro Prázdninovku jezdím rád, je to přístav kreativity, který mě vždy vyšle s novou energií do každodennosti našeho světa. Těším na další průzkum sebe, světa, lidí a souvztažností.

Týna (32)

Jsem skautka a to po většinu mého života. V rámci Junáka aktivně působím jako vzdělavatelka, ale také v Náčelnictvu. Krom toho jsem volejbalová nahrávačka, hraju na kytaru a ráda si užívám chvíle prostého bytí v lukách či lesích (když se mi podaří na to najít čas). Užívám si práci snů coby ředitelka Prázdninové školy Lipnice.
Mou vlastní cestu lemují přátelé, kteří ji spolu se mnou tvoří a často se z nich pak stávají důležití lidé mého života. Na cestě hledáme nové výzvy a pouštíme se do zajímavých projektů. Jedním z nich bude pro mě i kurz Vlastní cestou. Objevování Prázdninovky zas z jiného úhlu. Učení se od zajímavých lidí, ale i přinášení mých zkušeností k nim. Těším se především na společné tvoření kurzu, hledání těch správných aktivit, které z účastníků udělají odvážné, odolné a odpovědné lidi.

Máš nějakou otázku?

Jestli máš nějaký dotaz, rozhodně se ozvi. Zpátky ti záhy odepíše Katka. A jasně, tykej jí.

Jsi na facebooku? Vlastní cesta taky, tak dej like.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.