Věk
27–40
Termín
10. 5. 2021 – 16. 5. 2021
Místo
Rychlebské hory
Cena
Více
od 10 500 Kč
Rychleby
Přihlásit se

Expedice zrušena (4. 5. 2021)

Kvůli přetrvávajícím koronavirovým opatřením nemůže proběhnout. Za rok snad již ano.

Jestli chcete jet na podobnou, na začátku června proběhne Life Path: pro účastníky 25+ let, o dva dny kratší, ale jinak v mnohém podobná. Tak se koukněte tam.

Expedice zrušena, pojeďte na podobnou v červnu

O čem Rychleby jsou?

O sedmi dnech putování divočinou a pojmenování toho, čeho chceš ve svém životě víc a co naopak upozadit, aby v něm vše bylo (ve větší) rovnováze. To hlavní ale přijde pak: s pomocí nás i ostatních účastníků si totiž sestavíš svůj konkrétní plán akčních kroků, co pro to po návratu zpátky domů dělat.

Využíváme k tomu 1) přírodu, která díky našim instruktorům a jejich koučovacím technikám umí tahle témata zrcadlit, a 2) vhledy a příběhy ostatních ve skupině, které ti na tebe i tvé plány umí dát zpětnou vazbu a poskytnout celou řadu názorů i návodů. Co s tím vším pak uděláš a jestli tenhle impuls pro změnu využiješ, to bude po skončení jen na tobě. Protože platí, že kolik do toho dáš, tolik toho dostaneš.

Pro koho Rychleby jsou?

Pro tebe, jestliže ti je mezi 27 a 40 lety (včetně) a:

 • cítíš, že v životě nemáš něco v rovnováze a chceš si vytvořit plán, co změnit
  (na co se zaměřit a co konkrétně udělat ti pomůžeme vydefinovat),

 • chceš se po tom roce plném omezení a uzavírek vydat ven do divoké přírody
  (doporučujeme na ten týden odložit mobil i emaily),

 • nejedeš kvůli zálesáckým dovednostem a sportovním výkonům,
  (není to kurz přežití ani závod s desítkami kilometrů: stačí běžná turistická kondice a z táboření tě naučíme, co bude potřeba),

 • zážitky nechceš jen konzumovat, chceš jim jít aktivně naproti
  (skoro nic od nás nedostaneš naservírované, ani jídlo, promiň; my tam budeme kvůli bezpečnosti, pomoci a vedení občasných programů, jinak to bude hodně na tobě) a

 • nečekáš typický prázdninovkový program
  (tedy lipnické hry z našich publikací Zlatý fond her a podobně; zde to bude o práci na změnách ve tvém životě, přírodě, putování, večerním povídání a podobně).

Co ti to dá?

Tady je 4+1 věcí, které jo. K tomu další, které nás potkají cestou.

 • 1

  Konkrétní plán, jak dostat svůj život do (větší) rovnováhy.
  Za pomoci koučovacích technik si vydefinuješ témata, na která se potřebuješ v životě zaměřit, a následně i akční kroky, co přesně pro to dělat. Začít s nimi budeš moci hned po návratu zpátky domů.

 • 2

  Odhlehlou přírodu Rychlebských hor.
  Budeme putovat touhle divočinou. Po měsících uzávěr a zimy konečně šumící lesy a noci pod hvězdami.

 • 3

  Skupinu, která se o sebe bude muset postarat.
  V průběhu za sebe jako skupina převezmete odpovědnost. Rozdělíte si úkoly, určíte, kudy se půjde. My tam budeme ku pomoci a jako průvodci.

 • 4

  Podporu od ostatních.
  Při pobytu v přírodě (kdy budeme fungovat jako samostatná komunita) i při práci na svém tématu rovnováhy. Od nás i od ostatních účastníků. V podobě příběhů, co umí být inspirací, vedených (sebe)reflexí nebo zpětné vazbu na tvé kvality. Budou ale i chvíle, kdy budeš mít čas jen pro sebe.

 • 5

  Ale bacha, není to kouzelná pilulka.
  Tahle expedice ti může hodně dát: pomoci tvojí vnitřní rovnováze, inspirovat tě a navést tvé následné kroky, až se vrátíš domů. Ale nestane se to samo, bude to hodně na tobě. Jak shrnul jeden bývalý účastník: „Čím víc do toho dáš, tím víc získáš. A ne, o hracích automatech tady nemluvím.“

Co se hodí ještě vědět

Expedice zrušena, pojeďte ale na podobnou v červnu

Jak se přihlásit?

Jsou to 3 kroky. A my doporučujeme: pusť se do nich co nejdřív, protože dřív poslaná přihláška znamená větší šanci, že ještě budou místa.

 • 1

  Vyplň přihlášku. V ní nám řekneš o své motivaci jet nebo očekáváních.

 • 2

  Nejpozději do týdne se ozveme zpátky: s dalšími informacemi a platebními údaji nebo žádostí o online vyplnění zdravotního prohlášení.

 • 3

  Až od tebe budeme mít platbu i vyplněné prohlášení, potvrdíme jejich přijetí a již s tebou napevno počítáme. V mezidobí do začátku expedice se pak budeme ozývat s dalšími informacemi (třeba kde přesně začíná, co s sebou a podobně).

Kolik to stojí?

Při přihlášení do 20. dubna (včetně) 10 500 Kč. Při odeslání přihlášky později pak 11 000 Kč. Ve srovnání s víkendovými seberozvojovými semináři, co jsou celou dobu v místnosti a za 7 tisíc, dobré, ne?

Hodilo by se ti stipendium (sleva) nebo platba po částech?

1) Stipendium
Jestli ti tvá aktuální situace nedovoluje zaplatit plnou cenu, pak je zde pro tebe Lipnický stipendijní fond. Ten založili bývalí i současní instruktoři a skrz něj poskytují finanční stipendia (až 4 000 Kč pro jednoho) nebo bezúročné zápůjčky (třeba i na celou částku, co pak postupně splácíš) či i kombinace obojího těm, co si účast nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit. Dělají to, protože chtějí a vidí v tom smysl, žádný háček v tom není.

Jak požádat o příspěvek? Po odeslání přihlášky vyplň tento dotazník. Tam mimo jiné uveď, o co a kolik žádáš a proč. Zpátky se z naší kanceláře ozve Kristýna a řekne, co a jak.
A ze zkušenosti: mnoho lidí se žádat ostýchá, ač není proč. Neboj se toho tedy využít a připoj se tak k těm desítkám zájemců každý rok.

2) Rozložení platby Při včasné přihlášce je možné platbu za expedici rozdělit do dvou částí. Jestli toho chce využít, ozvi se nám na mail (rychleby@psl.cz) a vše domluvíme. Každopádně potřebujeme mít zálohu (minimálně 3 500 Kč) i zbytek platby na účtu nejpozději do konce dubna, nedohodneme-li se jinak.

Co je v ceně?

 • 7 dní expedice ve dne i v noci,
 • zkušení instruktoři Outward Bound Czech Republic,
 • vybavení na společné vaření a spaní (tedy například přístřešky, ne spacáky),
 • jídlo (mimo prvního dne),
 • předem plánované i nečekané výzvy a další program,
 • základní úrazové pojištění
 • expedice pod značkou Outward Bound zaručující bezpečnost i kvalitu dle standardů této celosvětové organizace nebo
 • osvědčení o absolvování expedice (již nejen v zahraničí, ale i v České republice na něj mnozí zaměstnavatelé začínají hledět).

Dopravu na expedici i zpět si každý hradí sám.

Vrácení poplatu v případě zrušení expedice kvůli koronavirovým opatřením

Pokud bychom museli expedici rušit z důvodu koronavirových opatření vlády nebo jiných orgánů, vrátíme ti poplatek za expedici v plné výši zpět, případně snížený o již absolvovanou část expedice.

Storno

Chápeme, že někdy přijdou nečekané události, které znemožní účast. Vezmi nicméně na vědomí, že v případě odhlášení se z expedice již po zaplacení účastnického poplatku (tedy když s tebou již napevno počítáme), jsou stanoveny následující stornopoplatky:

 • do 11.4. (včetně) 10 % z ceny expedice,
 • od 12.4.do 2.5. (včetně) 30 % z ceny expedice a
 • po 2.5. 100 % ceny expedice.

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů nebo karanténa není dále nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše. Je však možné za sebe najít náhradníka, který místo převezme, a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou.

Zároveň je možné sjednat si pojištění storna u některé z pojišťoven. Doporučujeme se o podmínkách informovat ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné požadavky, které není možné zpětně splnit.

Chceš jet?

FAQ

Máš nějaký dotaz? Před expedicí se často setkáváme s těmito. Koukni na ně, třeba ti odpoví. A jestli ne, ozvi se nám, kontakt najdeš dole.

Kolik nás bude? Znají se dopředu účastníci?

Ve skupině bude maximálně 14 účastníků (mužů a žen) + 2 instruktoři.

S velkou pravděpodobností (byla by to jen náhoda) se nebudete vzájemně nikdo znát – a to je výhodou. Outward Bound expedice jsou totiž i o nových setkáních. Můžeš tak začít v úplně nové skupině bez nálepek nebo předsudků, což ti poskytne prostor lépe poznat sám sebe.

Bude to náročné? Musím mít dobrou fyzičku?

Bude, ale nemusíš. Fyzička se ti nicméně rozhodně hodí. V porovnání s odpolední vycházkou parkem to bude náročnější, ale výšlap v Himálaji, 30 km chůze za den, ani survival závod to nebude. Poneseš si vlastní batoh a budeš v něm mít společné vybavení (celtu na přístřešek, společné jídlo, vodu). Mohou tě bolet nohy a večer si s velkou radostí odpočineš u ohně. Fyzicky náročné dny nicméně budou střídat ty odpočinkové. Občasná námaha, to k naší expedici zkrátka patří. Dokázat překonat hranice pohodlí a nevzdávat se, i to se můžeš v Rychlebech naučit.

Jestli chceš před expedicí svou kondici podpořit, začni chodit do práce pěšky, vynech výtah, jezdi na kole nebo zkus pár pozdravů slunci. Cokoliv z toho pomůže.

Z pobytu v přírodě neumím nic. Vadí to?

Všechno potřebné k přežití (nebo spíš užití) se budeme učit společně. Jestli nejsi praktický typ, nemáš zkušenosti s mapou a orientací nebo si pro sebe neumíš postavit bivak, nevadí. Jiný třeba jo a rád tě to naučí a ty zase na oplátku něco jeho. A kdybyste to neuměl ani jeden, jsme tam my, instruktoři, co rádi pomůžeme.

Je toto kurz Prázdninové školy Lipnice? Mohu čekat prázdninovkový program?

Je to kurz Prázdninovky, ale prázdninovkový program nečekej. Je to totiž zároveň expedice Outward Bound.

Prádzninovka je od roku 1992 členem celosvětové organizace Outward Bound a proto dělá i expedice typické pro tuto organizaci. Na nich, místo her, propracované dramaturgie a pobytu na středisku (jako je typické v Prázdninovce) se vše děje venku, většinou během putování krajinou, programem je především příroda sama. A to dává možnost učit se sám o sobě, svých vnitřních procesech i o skupině, obzvláště pak hodnotám jako:

 • důvěra v sebe sama a své schopnosti,
 • odhodlání,
 • odolnost,
 • nezávislost a iniciativa,
 • respekt k sobě.

Zárukou jsou instruktoři, jejich praxe a zkušenost. Stejně jako metodika mezinárodního hnutí Outward Bound. Atmosferické programy a hry tedy nečekej.

Proč je dobré vyrazit ven z komfortní zóny?

Protože jakékoliv vykročení mimo zaběhlé koleje tě posouvá kupředu. Tím, že zvládneš během naší cesty uvařit pro skupinu nebo řídit přípravu tábořiště, zorientovat se v mapě nebo vést skupinu, se zvětší oblast, ve které se budeš cítit dobře a komfortně. Tvoje sebevědomí a schopnost dosáhnout vytyčeného cíle pak bude mnohem větší i mimo expedici.

Co si mám vzít s sebou?

Přesný seznam dostaneš po přihlášení před expedicí. V krátkosti: musíš mít dobré, pevné, prošlápnuté boty a oblečení do různého počasí i aktivit – do pochodu v parnu, k večernímu sezení u ohně, na spaní, do deště i do vody. Máš-li svůj spacák, karimatku, čelovku a batoh, tak je ber. Jestli ti cokoliv chybí, dej nám vědět a domluvíme se na výpůjčce. Hodí se i žďárák, hůlky a termoska.

Kde budeme spát? Jak je to s hygienou?

Pod hvězdami nebo bivakovací plachtou. Tu ti na expedici půjčíme, stejně jako dáme návod, jak z ní postavit přístřešek. Každý den bude možnost se umýt. Někdy velmi skromná, jindy luxusní v podobě potoka nebo malého vodopádu.

Mám zdravotní omezení. Mohu jet?

Expedici je možné absolvovat s některými typy zdravotních omezení (ať fyzickými, nebo psychickými). Bohužel ne s jakýmikoliv. Jestli myslíš, že by tě omezovala, ozvi se nám předem nebo to napiš do přihlášky, nejpozději pak do zdravotní deklarace, co pošleme po přihlášení. Společně to pak s tebou nebo i s lékařem probereme. Všichni jsme jako instruktoři proškolení zdravotníci (ZDrSEM), takže si na místě umíme poradit s mnohým.
Když to jen trochu půjde, pokusíme se najít cestu, abychom tě na expedici vzali. 

Jak je zajištěná bezpečnost?

Všechny aktivity na expedici jsou vedené zkušeným instruktorem, který dbá na bezpečnost. Jako instruktoři také určujeme pravidla pro tebe jako účastníka a jejich dodržování společně hlídáme. Všechny naše programy prošly drobnohledem nezávislého odborníka (tzv. Safety Review). Tak snižujeme jakékoliv riziko na minimum. Máme také v záloze alternativy pro případ různých situací. V oblasti navíc máme člověka s autem, který je připraven nám v případě potřeby pomoci.

Co když se přihodí něco nečekaného?

V první řadě si s tím zkusíme poradit sami. Když budeme potřebovat konzultaci, ozveme se smluvenému lékaři nebo jiným odborníkům. A v případě nutnosti našemu člověku s autem, co je v okolí.

Co když expedice nakonec nebude, když je tolik omezení kvůli koronaviru?

Expedici chystáme a věříme, že bude. Jde o malou skupinu účastníků, bude venku, téměř mimo civilizaci, tedy jsou to dobré podmínky i pro to, aby prošel případnými omezeními. Omezení týkající se pohybu přes hranice mohou být různá a budeme na ně flexibilně reagovat.

Pokud by nás ale situace na poslední chvíli i tak donutila, že bychom museli expedici zrušit, samozřejmě ti všechny peníze vrátíme v plné výši zpět.

Kdo to chystá a půjde s vámi?

Radka Zounková

Samotné se mi tomu nechce věřit, ale zážitkovému vzdělávání se věnuju už dvacet let. K zážitkovým kurzům původně pod brněnskými Instruktory jsem postupně přidala Prázdninovku, Českou cestu, kurzy první pomoci ZDrSEM a neformální vzdělávání v oblasti přírodních věd ve VIDA! Science centru.

Po horách chodím od té doby, co chodím (s potřebnou vzdorovací přestávkou v pubertě). Před pár lety jsem si uvědomila, že chůze do kopce s batohem na zádech je něco, co mě činí fakt šťastnou. V tu chvíli se všechny starosti smrsknou na to, jestli mi není zima, jestli nemám hlad a kdy už tam budem. Všechno ostatní je najednou nepodstatné.

Miluju výhledy z vrcholků kopců nebo pískovcových věží, bosou chůzi v mokré trávě, cinkání karabin, dobrej čaj a společné mlčení. Největší místo v mém srdci mají rumunské hory a Slovensko, a když se mě zeptáte, kam bych se opravdu chtěla vrátit, nejspíš uslyšíte Nový Zéland. A Rychleby, samozřejmě. Protože tam jsem skoro doma.

Josef Hruška

Asi dvacet let se věnuji práci s lidmi. Nejprve dobrovolnicky u tábornického oddílu, pak i profesně v organizaci DO SVĚTA z.s.. Jsem lektorem programů prevence pro žáky a studenty ZŠ a SŠ a vzdělávacích programů pro pedagogy.

Mám zkušenosti z několika evropských pohoří, kus mé duše zůstává na karpatském hřebeni. Krajina je pro mě velikým učitelem a její zrcadla mě baví (a někdy nebaví, ale na významu neztrácejí). A krajina Rychlebských hor je mi v tom velikým učitelem. Nádherným zrcadlem je pro mě odraz rychlebského nebe na hladině kávy v plecháčku.

V prázdninovce jsem od roku 2007, kde jsem také členem týmu kurzů Transition a Poloniny. V osobním životě se věnuji duchovnímu rozvoji člověka ve vztahu k přírodě. S partnerkou máme pětiletého syna, mé životní zrcadlo.

Máš nějaké otázky?

Napiš nám nebo zavolej. Rádi zodpovíme, ať je vše jasné. Odpoví ti Pepa.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.