Věk
19–26
Termín
11. 9. 2021 – 17. 9. 2021
Místo
Řeka Ploučnice a okolí
Cena
Více
od 7 900 Kč
River Adventure I
Přihlásit se

Hledáš program na léto?

Co třeba opět vyjet na dovolenou s rodiči? Či vylehávat na gauči s noťasem?
Nebo chceš konečně něco jiného? Vlastního, podle sebe a co tě nakopne do života?

Co třeba raději někam vyjet s partou podobně naladěných lidí, kteří se taky v životě nechtějí jen flákat? Do divočiny na řeku, kde se budeš muset postarat o sebe i dalších 11 lidí? Na výpravu, která ti umí dát do života víc, než mnohým celá střední?

Jestli nechceš jen další dovolenou, která se nebude lišit od těch předchozích, ale raději vyjedeš na expedici, kde kormidlování lodi bude to nejmenší, co se naučíš, čti dál.

O čem River Adventure je?

Sedm dní na řece i v divočině kolem ní. Dobrodružství a výzvy ve dne i v noci. Vedení sebe sama i ostatních. Bytí v přírodě i bití se s přírodou. Odpovědnost za vlastní rozhodnutí. Outdoorová expedice, která však není jen o sportu, ale má i prostor pro osobní rozvoj. Protože příroda, spolupráce ve skupině nebo překonávání překážek tě dokážou naučit věci, které využiješ v celém svém životě.

Co čekat?

Tady je 4+1 věcí, co čekat a proč to bude lepší než na Vltavě.

 • 1

  Budeme sami v divočině

  Oproti Vltavě, kde se lodě nad jezem řadí do fronty, tady potkáme snad jen pár lidí. A když, vyhneme se jim. Kempům či hospodám taky. Bude jen nás pár na 7 kánoích, zurčící voda, zpívající ptáci a hvězdy nad tiše praskajícím ohněm. Celá, vodáky hodně opomíjená Ploučnice bude jen naše. A naše bude i zodpovědnost, že se o sebe postaráme.

 • 2

  Nebude to jen o nekonečném pádlování

  Že sjiždění řek bývá nekonečné nudné a zábava je jen občasný jez? Jo, my víme. Tady čekej větší adrenalin. Meandry, kličkování mezi kameny nebo čas od času spadený strom v řece. Taky budeme vyrážet do okolí. Program v bývalém vojenském prostoru, dvoudenní výšlap, noční akce i krátké putování o samotě.

 • 3

  Nikdo tě za ruku nepovede

  Náš instruktor sice bude dbát na bezpečí (fyzické, psychické i sociální) a radit, rozhodně ale nečekej, že povede celou expedici od začátku do konce. Bude dávat prostor pro rozvoj každého z vás, i proto se vůdcem výpravy pod jeho dohledem na část plavby staneš právě ty. Můžeš být dobrý leader? Chceš jím být? Tady, oproti životu, můžeš všechno vyzkoušet nanečisto.

 • 4

  Budeš se učit, hodně

  Nejen jak ovládat loď. Tady se naučíš a zjistíš o sobě víc. U ohně i na lodi se budeme ohlížet za tím, co se dělo. Čekej otázky pro své vlastní úvahy. Od ostatních budeš dostávat zpětnou vazbu na své fungování ve skupině i ke svým schopnostem. Zjistíš, co jsou tvé silné stránky, které rozvíjet, i slabiny, na kterých zamakat. Budeme prostě hledat, kde se každý z nás může zlepšit.

 • 5

  Kolik do toho dáš, tolik toho dostaneš

  Máme na mysli, že jak moc tě tenhle kurz posune, to záleží hlavně na tobě. Nabízet možnosti a učit tě bude, to rozhodně. Co a kolik si z toho nicméně vezmeš, to je již jen tvoje odpovědnost. Každopádně 96 % našich účastníků řeklo, že kurz měl na jejich život pozitivní efekt. To je dost, ne?

Byl to pro mě asi nejsilnější, nejlepší a nejúžasnější týden mého života. Týden, kdy jsem se propadla na fyzické dno, ale pak jsem našla cestu ven a udělalo mě to o dost silnější (osobnostně). Bylo to náročné, ale o tom to je. A za to chci moc poděkovat.

- Anežka, účastnice z roku 2020

Nevíš, jestli fakt chceš jet?

Jednoduchá odpověď, co všichni slýcháme: „To nejlepší se děje mimo tvou vyhřátou, komfortní zónu. Stačí zatnout zuby, vyšlápnout z ní a zjistíš, že tam venku je tolik hustýho!“
Zatnout zuby musela i tahle holka ve videu naší sesterské organizace Outward Bound Canada. Kurzy máme podobné, jen lezení na River Adventure nečekej.

Jak probíhá přihlašování?

Tři kroky. Tak moc je to jednoduché.

 • 1

  Vyplň přihlášku. Trvá to asi tři, čtyři minuty.

 • 2

  Nejpozději do sedmi dní se ti ozveme zpátky a pošleme platební údaje nebo zdravotní prohlášení k vyplnění.

 • 3

  Po zaplacení a vyplnění prohlášení již máš místo jisté. Teď se již jen těš a vyčkávej další informace (třeba upřesnění ohledně vybavení, kde a kdy se začíná a končí a další info), které před kurzem budeme všem rozesílat emailem.

Kolik to stojí?

Při přihlášení do 30. dubna (včetně) 7 900 Kč. Při přihlášení od 1. května dál pak 8 400 Kč. To je méně než jedna noc ve Four Seasons. Dobré, že?

Co je v ceně kurzu?

Sedm dní kurzu na lodi i na souši, kánoe s pádly i záchrannými vestami, uzavíratelné barely na věci, zkušený instruktor zážitkové pedagogiky a zároveň certifikovaný vodácky i zdravotnicky, jídlo, úrazové pojištěnívýzvy plánované i nečekané, vedený i volný program nejen rozvojového charakteru nebo vybavená lékárna. V neposlední řadě pak i možnost dát si do životopisu, že máš absolvovaný kurz Outward Bound (hlavně v zahraničí na to hledí). Dopravu na kurz a zpět si každý hradí sám zvlášť.

Kdy mám kurz zaplatit?

po vyplnění přihlášky, kdy ti do sedmi dní pošleme platební údaje a další informace.

Je na tebe teď cena kurzu moc?

Je na tebe teď cena kurzu moc?

Pokud chceš jet, ale máš napnutý rozpočet, nebo jestli si tenhle kurz aktuálně nemůžeš z finančních důvodů vůbec dovolit, je tu pro tebe Lipnický stipendijní fond. Díky němu můžeš zažádat o: 1) platbu na splátky (rozložení platby do více splátek), 2) bezúročnou půjčku (kterou nám následně splatíš) nebo 3) stipendium (v minulých letech třeba 1000 až 3000 Kč). Jestli by ti něco z toho bodlo, vyplň prosím tento formulář nebo případně napiš na reditel@psl.cz.

Storno podmínky

Storno podmínky

 

Někdy se ozve nepřízeň osudu a i na akci, kam fakt chceš, nakonec jet nemůžeš. Ber tak na vědomí, že v případě odhlášení se z kurzu již po zaplacení účastnického poplatku (tedy když s tebou již napevno počítáme) jsou stanoveny následující stornopoplatky:

 • do 5ti týdnů před kurzem  10 % z poplatku za kurz
 • 5 týdnů až 8 dní před kurzem (včetně) 30 % z poplatku za kurz
 • týden před kurzem včetně 100 % poplatku za kurz

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů nebo karanténa není dále nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše. Je však možné za sebe najít  náhradníka, který místo převezme, a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou.

Zároveň je možné sjednat si pojištění storna u některé z pojišťoven. Doporučujeme se o podmínkách informovat ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné požadavky, které není možné zpětně splnit.

Pokud bychom museli kurz rušit z důvodu koronavirových opatření či jiných nečekaných událostí my, vrátíme Ti částku za kurz v plné výši zpět, případně sníženou o již absolvovanou část kurzu.

FAQ

Je něco nejasného? Na otázky tady dole se nás často před kurzy účastníci ptají, tak to zkus projít a dost možná najdeš odpověď i na svůj dotaz. Jestli ne, ozvi se nám, kontakt je na stránce úplně dole.

Bude to náročné?

Bude. Tedy minimálně v porovnání se školními vodáckými kurzy na Vltavě. Opalovat se na vodu prostě nejedeme – ačkoliv i na to může ve chvílích odpočinku dojít. Denně ujedeme asi 20 km na mírně tekoucí vodě, mimo plavbu bude probíhat i suchozemský program. Čeká tě minimálně jedna dvoudenní pěší expedice s batohem na zádech i spaní pod širákem. Každopádně ze zkušenosti víme, že to zvládne každý, kdo chce a nebojí se si hrábnout.

Kde budeme tábořit – budou tam záchody a sprcha?

Abychom si užili přírodu i divočinu, budeme se vyhýbat kempům i pensionům. Tábořit místo toho budeme ve volné přírodě, na místech podél řeky pro to speciálně domluvených. Sprchu ani záchod tak negarantujeme, zato zaručujeme dostatek tekoucí vody na umytí v Ploučnici. A výhledy ze záchoda? Stoprocentně přírodní!
U toho všeho platí, že budeme dodržovat politiku čistého místa (tábořiště i obědové plácky se po sobě budeme snažit nechávat čistější než při našem příchodu) a možná i samotnou Ploučnici trochu uklidíme.

Jak budeme jíst?

Tak, jak si sami navaříme. Všechno jídlo (které je v ceně kurzu) si totiž povezeme s sebou a taky si jej budeme sami připravovat – někdy jen pro sebe, někdy i pro ostatní.
V této plné penzi pak čekej pořádnou snídaní, oběd do ruky (bez vaření, ať nás to nezdržuje na cestě), večeři pak teplou. Mezitím si budeš moci dávat svačinky dle libosti (ty si případně vezmi z domu, ale víc k tomu pošleme před kurzem).

Musím umět plavat?

Ano. Nemusíš být sice žádný závodník formátu Michaela Phelpse, ale udržet se na vodě nebo doplavat pro odplouvající pádlo rozhodně zvládnout musíš i bez vesty (ač ty budeme na vodě nosit povinně vždy).

Mohu jet, ačkoliv za sebou nemám žádnou splavenou řeku?

Jasně, rozhodně můžeš. Na kurzu bude prostor se všechno naučit pod vedením našeho instruktora, který má vodácké zkoušky. Pojedeme navíc klidnou vodu, bez vodních vírů nebo zpěněných bubnů, žádné mistrovství proto není potřeba. Takže to nejhorší, co se může stát, je koupel. A popravdě: jestli bude parno jako minulé léto, možná ti to ani vadit nebude. 

V jakých lodích pojedeme?

Budeme mít plastové kánoe, které spolu s pádly i vestami obstaráváme sami a jsou v ceně kurzu.

S kým budu v lodi?

Před kurzem sice předpřipravíme dvojice (abyste si mohli sehnat potřebné, společné vybavení, jako stan nebo vařič), ale dvojice do lodí i do stanů se vytvoří po prvním, úvodním dni. Ten totiž věnujeme společnému seznámení i testování vodáckých dovedností. Podle toho všeho i podle dojmu, který na tebe ostatní udělají, pak až u večerního ohně rozhodneme, kdo s kým bude parťák na následující týden.

Pojedeme i v případě špatného počasí?

Ano, pojedeme. Na expedici se funguje za každého počasí. Vedro, déšť, komáři i studená voda, to všechno nás prověří a ukáže, jak moc jsme přizpůsobiví, odolní, jak se dokážeme postarat o sebe i o skupinu nebo jak moc jsme schopní dělat těžká rozhodnutí.

Batohy nám bude převážet auto?

Ne. Každý si všechno veze s sebou na lodi. Není tedy dobré ani potřeba toho mít na kurzu moc.

Jak s mobilním telefonem?

Doporučujeme jej s sebou mít. Při plavbě zabalený v nepromokavém obalu a v zapečetěném barelu. Bude totiž sloužit jako poslední záchrana ve chvílích, kdy budete putovat (po krátkou část kurzu) sami. Jinak jej klidně nech vypnutý a sbalený – mimo večera ve stanu totiž bude stejně platit obecný zákaz zapnutého mobilu v ruce. Ale popravdě: dát si týden bez Messengeru, není to lákavé?

KORONAVIRUS: Co když kurz nakonec nebude, když je tolik omezení kvůli koronaviru?

Kurz chystáme, jsme optimisté a věříme, že bude. Jde o malou skupinu účastníků, navíc bude venku v terénu, téměř mimo civilizaci, tedy jsou dobré podmínky i pro to, aby prošel případnými opatřeními. Pokud by nás ale situace donutila k opaku a museli bychom kurz zrušit, samozřejmě Ti peníze vrátíme v plné výši zpět. Proto se můžeš dnes v klidu přihlásit a po výzvě zaplatit zálohu nebo celý poplatek. Všechno ostatní už zařídíme my.

KORONAVIRUS: Riskuji něco, když se přihlásím?

Ne, vůbec. Riskuješ, že když se nepřihlásíš, přihlásí se někdo jiný, protože pokud zůstanou zavřené hranice, spousta lidí bude nakonec hledat prázdniny v Čechách. A  počet míst je omezený. Když se u tebe něco změní, nové stornopoplatky jsou v prvních měsících velmi vlídné, aby bylo možné pružně reagovat na aktuální situaci. V každém případě je ale dobře zařídit si u pojišťovny tzv. „pojištění storna“, které pro případ nemoci nebo jiné události těsně před kurzem zafunguje tak, že ti propadlý účastnický poplatek nahradí pojišťovna. To je ale nejvýhodnější zařídit současně s platbou kurzu. Jde to i online.

Láká tě tahle expedice?

Kdo to chystá?

Matěj Cipra (39)

lektor, River Adventure II

První splutá řeka byla Sázava ve čtyřech letech. Poslední byla loňská Ploučnice a skoro každoroční Sázava. Co bude dál?

Toulat se zasněženými horami, lesy, či plout pod skalami mimo davy turistů. Spát s výhledem na hvězdy a poslouchat šumění zurčící vody. Probouzet se s prvními paprsky slunce či poslouchat kapky deště narážející na plachtu bivaku. Vzdávat se pohodlí svého spacáku a oblékat se do nevyschlého oblečení z předchozího dne, cítit pocit chladu a ubývajících sil po celém dni v dešti. A o to více vnímat, přiliv energie v teplé polévce. A nadšeně poslouchat osobní příběhy všech souputníků. Přesně na to se těším.

Těším se na nové překážky, co mi další putování připraví a jež budu moci překonávat. Každá cesta mi nabízí nové podněty a ty přináší nové zkušenosti. A tak mám možnost se učit nové dovednosti a poznávat sám sebe i ostatní.

Posledních několik let jsem aktivním instruktorem Prázdninové školy lipnice, šéf-lektorem v České cestě a jsem rád, že jsem se vydal na tuto pracovní expedici, kde mám možnost poznat mnoho lidí, míst i pohledů.

Kam s dotazy?

Jestli je nějaká nejasnost, rozhodně se ozvi. Z naší zkušeností totiž platí: raději se ptát, než s nejistotou sedět v koutě. U telefonu nebo na mailu pak čekej Matěje. A jasně, tykej mu. Na formality si totiž u nás moc nepotrpíme.

Zajímá tě originál videa, co je nahoře?
Najdeš ho tady: https://www.youtube.com/watch?v=_UzmK8ZqExI

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.