Věk
21+
Termín
31. 8. 2018 – 9. 9. 2018
Místo
Severní země
Cena
Více
0 Kč
Quo Vadis 2018
Přihlásit se

Je dobré býti mužem

“Rosteme tím, že se vzdáváme. Učíme se tím, že se vydáváme na cestu. Ale něčí úsměv nás musí na začátku, uprostřed a na konci ujistit, jinak se poddáme. To je funkce dobrého mýtu a pout lásky.” Richard Rohr

Kurz není diskuzním klubem, ale pernými dny, co mají 24 hodin. Tyto dny na sklonku léta jsou tím, co bychom potřebovali zažít už před mnoha lety. Co jsem pochopil při předávání občanského průkazu, maturitě či svatbě? Říkám, že nic z toho, co by mě vedlo a pomáhalo mi v cestě. Nikdo a nic mě nevede, nikdo mi nepoložil dobré otázky a nedal odpověď. Bezbřehost svobody zpackat si vlastní život byla a je nekonečná a jsme na to vždy sami…

Strávíš čas chůzí a pohybem uvnitř hlavy i venku v kopcích. Urazíme po svých 100 km, budeme několik nocí venku za každého počasí, poteče pot i krev. Setkáš se s tradicí a muži, kteří už mají věk i zkušenosti. Nepromarníme ani minutu. Sáhneš si na staré řemeslo i moderní myšlenky.

 

Historie

Na vývoji kurzu pracujeme od roku 2009, kdy jsme uskutečnili první 4 denní kurz. Od té doby kurz připravujeme každoročně. Za dobu od vzniku jsme prošli několika formáty, ročními obdobími, místy konání a délkami kurzů.

Tvář i cíle stále přetváříme dle našich nejlepších znalostí. Za roky existence tohoto počinu se v týmu vystřídalo několik lektorů, kteří ze sebe dávají to nejlepší, na co za svůj život došli.

Studujeme literaturu, diskutujeme s dalšími muži a spolupracujeme s LOMem (Liga otevřených mužů) a Rohrovskými iniciacemi. Naším cílem je, aby zážitek byl osobní, opravdový a neoddiskutovatelný.

 

Tým

Vladimír Halada
Richard Machan
Josef Šebesta
Pavel Kučera
Karel Hora

Vladimír Halada (Vlha) (60 let)

grafik, terapeut, Quo Vadis

Dříve jsem věřil v to, že do cíle vedou zkratky, které jsou dostupné těm, kdo v ně věří a naučí se s nimi zacházet. Po narození postiženého syna a jiných událostech, které mně můj už delší život přinesl vidím vůli a nárok na štěstí o dost realističtěji, i když kus magického myšlení si nechávám pro snění. Dneska víc věřím postupným krokům, trpělivosti a vytrvalosti na cestě ke změně. Na cestě k představě, kterou si o sobě chovám dávám přednost pozorování, všímavosti k detailům provázenou urputnou snahou v nich neuvíznout. Obdobně jako se posouvají moje představy o prostředcích a nástrojích vývoje, tak se posouvají i moje profese. Nejdříve grafik, pak terapeut a dneska více truhlář, údržbář na rodinném statku na Kokořísku. Po více než 30 let jsem věrný Prázdninové Škole Lipnice, kde jsem vytvořil či spoluvytvořil pěknou řádku kurzů, programů a her, které dodnes žijí. Vždy mně zajímala výzva dělat kurz pro ještě neprobádanou cílovou skupinu nebo na téma, které není obvyklé. Jsem autorem adaptačních kurzů pro nastupující středoškoláky, kurzů Déja Vu pro starší generaci, obnovil jsem tradici tvořivých kurzů Bottega a řadu let jsem experimentoval s propojením outdoorového programu a terapie na kurzech DoNitraZeMě. Posledním tvůrčím počinem jsou kurzy pro muže, protože začalo být jasné, že o muže se musí postarat muži. Druhou dekádu je s různými týmy vyvíjím. Jsem podruhé ženatý a mám sedm dětí. Rád mizím v lese a v moři.

Richard Machan (55 let)

učitel psychologie, trenér, terapeut, Quo Vadis

Kdo jsi, čím se živíš, odkud pocházíš?
Jsem v podstatě průvodce životem i světem. Takže pracuji jako psychoterapeut, lektor pro manažerské kurzy, vyučuji psychologii a dělám průvodce po Praze a Itálii. Pocházím z Olomouce a více let mě utvářel pobyt v Římě. Patnáct let jsem sloužil jako kněz a nyní jako otec rodiny v Praze v Podskalí na Výtoni. Za ženu mám divokou emotivní Řekyni a dvě děti – syna jsem již pochoval a o dceru se pokouším pečovat.

Jak ses dostal ke QuoVadis?
Mužskou tématikou se zabývám asi dvacet let a ke kurzu QV jsem byl před více lety přizván kamarádem a samotným tématem. Myslím, že za tu dobu jsme společně vytvořili dobrý kurz, který mne stále drží.

Proč pracuješ na QuoVadis, resp. proč tě zajímá téma mužů?
Delší dobu jsem žil v mužských kolektivech a komunitách a tak mne tato otázka hodně zajímala, přestože jsem psal svůj doktorát o ženství. Před dvaceti lety jsem se setkal s R. Rohrem, který dělá kurzy pro muže po celém světě a jeho přístup a pojetí mne uchvátilo. Začal jsem se tematikou mužství zabývat teoreticky i prakticky při práci s jednotlivými muži v terapii. Na kurzu QV pokaždé nacházím něco nového a smysluplného – zážitek a uvědomění si cesty muže.

Na co se od tebe můžeme těšit na QuoVadis?
Postupem času se ze mně stal na kurzu ten, kdo dává podněty k přemýšlení a k diskuzím. Pokouším se držet tematickou strukturu v níž se následně odehrávají silné zážitky a slzavé reflexe.

Co očekáváš od QuoVadis?
Očekávám, že přestaneme brát vážně sebe, ale vezmeme vážně svou odpovědnost, že budeme hraví i vážní, že bude lehkost bytí i vážnost rozhodnutí, že budeme se sebou samými a mezi sebou v upřímné i bolestné otevřenosti, že i já zase o něco více pochopím, co to je být mužem.

Josef Šebesta (47 let)

Lektor, kouč a průvodce rozvojem, Quo Vadis

Otevřenost autenticita, emoce a prožívání života tady a teď, mně asi definuje nejvíc. Programy, které vedu vychází z mé osobní zkušenosti a to co předávám testuju denně na sobě. Když pracuju s muži snažím se dostat k emocím a sdílení hlubokých příběhů. Zároveň dbám na to, abychom dodržovali hranice a respekt k druhým. Dostat do života smysl a prožívat naplnění a radost není samo sebou, je to dost práce, ale usiluji o to. V lektorské praxi mně formoval výcvik v Gestalt terapii a léta práce v Prázdninové škole Lipnice. Věřím že se rozvíjíme dobrodružstvím a zkušeností z přírody. Snažím se kultivovat mužskou agresivitu a sílu “pro” něco, ne “proti” něčemu. Čerpám z Výcviku Zvládání vzteku od Ligy otevřených mužů. Jsem kapitán plachetnice a moře je pro mě velkým zdrojem oživení a zároveň klidu. Jsem hrdý táta syna a toto téma promítám do kurzů řemesel pro táty a syny Otec, Syn a Nůž. Lektorská praxe 21 let. Pocházím ze Slovácka, kde mám pořád kořeny. Chlapi těším se na vás. 

Pavel Kučera (46 let)

Trenér a spolumajitel firmy https://www.teamtest.cz/, Quo Vadis

Životní fáze, přechodové rituály, přerod chlapce v muže, vztahy mezi rodičem a dítětem, mužské kruhy a Zralé mužství. To jsou témata, kterými žiji. Díky své otevřenosti a autenticitě, se mi daří tato témata otevírat jak s dospělými ve firmách, na kurzech, při koučování, tak s dětmi, učiteli nebo studenty na školách. Jako spolumajitel vzdělávací firmy, jsem přes deset let školil ve firmách, předtím pracoval s mladými lidmi a dětmi. Od roku 2000 jsem v Prázdninové škole Lipnice, kde tyto zkušenosti propojuji dohromady, v různých projektech, poslední roky v kurzu Transition, pro dospívající muže. Od roku 2013 jsem spojen s Quo Vadis. Nyní mě živí kurzy pro Otce a syny, Otce a dcery, Matky a syny, kde pracujeme na vztahu jeden na jednoho. Na většině těchto kurzů mi pomáhá můj syn. Mám ještě dceru, která je zaměřena umělecky. Jsem rozvedený, středočech a srdcem indián

Karel Hora (40 let)

lektor a trenér, Quo Vadis

Kdo jsi, čím se živíš, odkud pocházíš?
Živím se jako lektor a ve vzdělávání dospělých pracuji již mnoho let. Mým nejčastějším i nejoblíbenějším tématem je komunikace mezi lidmi. Vnímám, že náš styl komunikace je odrazem našeho myšlení a naše myšlení je utvářeno způsobem, jakým komunikujeme. Co jsem dál? Manžel báječné ženy, táta malého klučiny a jihomoravák, co má rád víno, vinohrady a slunce nad hlavou.

Jak ses dostal ke QuoVadis?
Hledal jsem sám sebe a směr, kam se dál rozvíjet. Znal jsem Kůču i jeho přístup k práci, který mě oslovil. Přes něj byl už jen krůček k objevení QV.

Proč pracuješ na QuoVadis, resp. proč tě zajímá téma mužů?
Vyrůstal jsem v ženském prostředí a nevěděl, jak používat mužskou energii – jestli je to korektní v dnešní společnosti. Vnímám, že mužů, kteří vyrůstali bez otce je mnoho a v dospělosti doháníme, co jsme se v dětství neměli od koho naučit. Často máme skrytý strach, a to nás omezuje. Proto mě téma rozvíjení mužských principů zajímá.

Na co se od tebe můžeme těšit na QuoVadis?
Na maximální podporu v cestě sebepoznávání, lehce pohybové aktivity, setkávání na skupinách a na dobrou kávu.

Co očekáváš od QuoVadis?
Očekávám muže, kteří hledají sami sebe a mají zájem sami sebe více poznat. Očekávám, že i já sám sebe zase o kousek poznám. Ale také očekávám chlapskou zábavu a radost ze života.

Termín Místo
31.8.2018 – 9.9.2018 Severní země

Hledáte další dobrodružství?

Expedice Outward Bound

Dobrodružství na vodě, v horách, v lese. Putování za hranice komfortu, za svým rozvojem. Překonávání překážek, hledání smyslu, leadership, životní rovnováha i ochrana přírody. Opravdová divočina a opravdové přátelství. Jeď na expedici. Vydej se dál.

Více na webu Outward Bound Czech republic

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.