Věk
15+
Termín
9. 10. 2020 - 11. 10. 2020
Místo
ČR
Cena
1 600 Kč
Prvosen 2020
Přihlásit se

Kurzem to nekončí, ještě je tu Prvosen!

Pokud jsi právě absolvoval některý z kurzů Prázdninové školy Lipnice a rád bys pronikl do jejích tajů a zákoutí, pak je Prvosen určen pro tebe. Sami jsme byli před několika lety v podobné situaci, a protože jsme poznali nástrahy přechodu z role účastnické do role instruktorské, připravujeme nyní Prvosen, interní seminář pro nově příchozí. V Prázdninovce již třináctý ročník! Prvosen je určený právě tobě, novému elévovi a členovi, nadšené, čerstvé a perspektivní krvi v našich prázdninovkových žilách. Pevně věříme, že ti tento víkend pomůže nadšený, čerstvý a s perspektivou zůstat. Prvosen není povinnou akcí a do vod PŠL dá se vplout i jinak a stále ladně a bez problémů. Kdo to však myslí s PŠL vážně, měl by o Prvosnu alespoň vážně uvažovat.

 

Co ti Prvosen přinese:

 • 1

  Usnadnění vstupu do Prázdninovky.

 • 2

  Seznámení a propojení s lidmi, kteří jsou ve stejné situaci jako ty – právě do PŠL vstupují.

 • 3

  Odpovědi na otázky o PŠL a jejím směřování, zákulisní informace, kontakty na další instruktory Prázdninovky.

 • 4

  Prozkoumání toho, jak se ty sám chceš a můžeš v PŠL zapojit.

 • 5

  Víkend se zajímavým programem a podobně laděnými lidmi.

Předešlé ročníky obrazem

Otázky a odpovědi

Je to pro mne?

Prvosen je pro všechny nové členy PŠL; přihlásit se můžeš i v případě, že ti tým neudělil kvalifikaci prvoeléva, nebo když jsi absolvoval jen krátký či metodický kurz. Omezení jsou pouze praktická: přihlášky přijímáme do 15. září, počet účastníků je omezen kapacitou střediska a před přihlášením je nutné stát se členem PŠL.

Co (ne)mám očekávat?

Prvosen je interní vzdělávací akcí, seminářem. Neočekávej proud velkolepých zážitků, či pokračování kurzu. Zažiješ spíše workshopy a debaty, které ti pomohou v orientaci v organizaci, jejich aktivitách a metodě. I přes nutnost předat mnoho informací se ale snažíme vše pojmout v duchu zážitkovky, takže nějaký ten pot, akce a překvapení se určitě objeví!

Kdy to proběhne?

O víkendu 9. - 11. 10. 2020. Předběžně počítáme se začátkem v pátek okolo 17. hodiny a v podobných hodinách v neděli budeme končit, obojí okolo Prahy. Pokud by tyto časy měly být, např. kvůli práci, důvodem k neúčasti, napiš nám a společně to vyřešíme.

Kde to proběhne?

Poblíž Prahy, přesné místo se včas dozvíš.

Cena?

Cena je konečná (ubytování, strava, program...), počítá se, že doprava na kurz a zpět je ve tvé režii. Pokud by pro tebe cena byla překážkou v účasti, ozvi se nám.

Co s sebou a na sebe?

Určitě budeš potřebovat spacák a pár dalších běžných věcí na víkend. Nic, co bys musel týdny shánět, potřebovat nebudeš. Bližší informace dostanou přihlášení účastníci e-mailem. Přijeď svěží, protože zadarmo to nebude...

Co znamená být členem či elévem?

Co znamená být (prvo)elévem? Elévem se může stát ten, kdo týmu absolvovaného kurzu po skončení napíše motivační dopis, proč by chtěl být součástí PŠL a tým ho vybere, popřípadě je týmem přímo osloven (každý tým může mít odlišná kritéria výběru prvoelévů). V prvním roce se stává Prvoelévem (díky tomuto statusu získává po dobu jednoho roku výhodu při výběru do týmů chystaných kurzů). Nutné je uhradit členské příspěvky - v aktuálním roce nástupu 450,- Kč, následující roky upravuje řád členství max. 900 Kč/rok (slevy dle aktivity v PŠL). Výhody:

 • Možnost účasti na interních akcích Prázdninové školy Lipnice.
 • Možnost účastnit se jako člen týmu autorských kurzů a kurzů na zakázku.
 • Možnost zařazení do emailové konference PŠL (informace o dění v kanceláři, pozvánky na různé zajímavé zážitkové/vzdělávací akce apod.).
 • Možnost přístupu do infosystému, kde jsou interní metodické dokumenty, závěrečné zprávy z kurzů, databáze středisek a kontaktů na ostatní členy PŠL apod.
 • Možnost využívat materiál PŠL.
 • Možnost získat svého patrona, což je většinou člen týmu, z nějž byl elév nominován. Úkolem patrona je usnadnit elévovi vstup do PŠL a v případě potřeby mu poradit či pomoci.

Co znamená být členem? Členem můžeš být, pokud se z nějakého důvodu nemůžeš nebo nechceš stát prvoelévem (např. nebyl jsi vybrán týmem). Výhody a práva jsou podobná jako u eléva (viz výše), kromě přednostního přijímání do týmů kurzů v prvním roce. Nevýhody:

 • Možná o něco méně hladký vstup do PŠL s menší podporou týmu.
 • Pokud chceš pokračovat ke statusu instruktora, musíš být nejprve jmenován elévem – jakýmkoliv týmem, s nímž absolvuješ kurz jako člen týmu, případně jmenováním elévem z jiného kurzu.
 • Poplatky – nesnížené, tedy 900 Kč/rok (slevy dle aktivity v PŠL v následujících letech).

Koho potkáš na Prvosnu

Veru

Na historicky první ročník Prvosnu v roce 2008 přijíždím čerstvě osmnáctiletá, s dredy a v batikovaném tričku. K Prázdninovce jsem přišla jako slepý k houslím a nevím o ní prakticky nic. Jsem odchovaná turistickým oddílem, od PŠL asi očekávám podobné věci – společenství zajímavých lidí se zápalem pro věc, prostor pro tvoření a bytí v přírodě…

O víc než dekádu a mnoho kurzů později jsem pořád tady, teď už s méně hipísáckou vizáží, ale bohatší o pozitivní i náročné zkušenosti, ze kterých denně těžím mimo jiné i ve své práci psychologa. Díky Prázdninovce umím fungovat v týmu, stanovit cíle pro své projekty, spravit cokoliv tesa páskou, absolutně se zničit ve snaze dotáhnout věci k dokonalosti… Získala jsem několik hlubokých, snad životních přátelství. Chci, aby totéž mohli zakoušet i další nadšenci, proto Prvosen.

Matěj

Na Prvosen jsem přijížděl v určitých rozpacích, na jedné straně ve mně bublala energie a chuť se do PŠL zapojit a realizovat se v nějakém autorském kurzu, rozdávat radost a energii, která se do mě ten rok vlila na Vlastní cestě 2012. Těšil jsem se na setkání se zajímavými lidmi a kamarády z kurzu. Na druhé straně mě svírala obava: budu na to mít, mám vůbec co nabídnout? A chci toho opravdu být součástí? A co můj čas, vždyť ho nemám na rozdávání. Prvosen mi dal krom zajímavých setkání i zjištění něčeho dalšího o sobě a toho, že v PŠL jsou přece jen lidé, mají své drobné chyby, ale umí a učí se s nimi pracovat. Alespoň většina z nich :-). A já se na tu cestu rozhodl vydat i přesto, že mi spolupráce s každým nepůjde. A tak jsem do toho vlétl po hlavě, protože jak jinak něco zjistit, než se o to pokusit.

Teď o osm let později jsem o kus dál, mám za sebou několik autorských, zakázkových i interních vzdělávacích kurzů. Většinu svého času trávím s lidmi z Prázdninovky. Živím se v České cestě a na své kamarády mimo PŠL mi moc času nezbývá. I svůj osobní život dost šidím. Tedy Vlastní cesta pokračuje a stále se mám co učit a kam se vrhnout.

Anička

V červenci 2014 jsem se zúčastnila kurzu Okamžik, který probíhal v okolí Lipnice nad Sázavou. Zatopené lomy byly všude, kam se člověk podíval, a nad nimi se tyčil Lipnický hrad, pořád na očích. Kurzovní atmosféra jak má být. Chtěla jsem nahlédnout za kulisy, vědět víc. Na Prvosnu jsem skrze ostatní účastníky zjistila, že kromě Okamžiku se událo mnoho dalších zajímavých kurzů, každý trochu jiný. Uviděla jsem, co všechno se dá v Prázdninovce uspořádat, co obnáší kurz připravit, a hlavně jsem začala chápat, co to ta PŠL je za zvláštní bandičku. Zvědavost se probudila. No a pak už to jelo, srdcový Okamžik a později Tramtárie. Po delší pauze se teď skrz Prvosen k PŠL vracím.

Pan Dan

Prvosen ještě neexistoval, možná se právě rodil Dárlingovi v hlavě a tak mě nikdo při vstupu do Prázdninovky moc nevítal a neinformoval, prostě jsem tam vpadl a bylo to. Nebyl jsem přehnaně motivovaný, spíš zvědavý, co to je za zvláštní partičku. A nezklamalo mě to. Některé věci mi docvakly až po letech a bylo by fajn, kdyby mi je někdo řekl hned na začátku.

Asi mi ten Prvosen nějak chyběl a tak se to snažím dohnat tím, že na něj občas jezdím v týmu, když už mě minul jako účastníka. Letos pošesté. V Prázdninovce mě to pořád baví i když času a energie jí dávám určitě míň než na začátku, vlastně se tak trochu rozhlížím co dál. Přes Prvosen vstupují do Prázdninovky nové generace a tak chci mít z první ruky co přinesou ;)

Radka

Na Prvosnu jsem nikdy nebyla. Do Prázdninovky jsem se tak trochu procpala skrz zavřené dveře – chtěla jsem tehdy být uvnitř protože prostě proto. Protože tam byli jiní a já chtěla taky. Po několika letech, několika nakopnutích a několika trefách hlavou do zdi jsem pochopila, že to nestačí. Taky že občas je potřeba sklopit hlavu, spolknout něco hořkého, vrátit se o pár kroků zpět a zkusit to znovu.

Teď mám za sebou sedm autorských, několik objednávkových kurzů. Mnoho dnů na kurzech jiných organizací. Zkušenosti a dovednosti, které se mi hodí v práci, všude. Několik krásných kamarádství. A kolem sebe spoustu lidí, od kterých se mám co učit. Tak jsem se rozhodla zkusit i ten Prvosen. Třeba to někoho uchrání od nějakých nárazů hlavou do zdi.

Jak se přihlásit

 • Nutnou podmínkou pro účast na Prvosnu je členství v PŠL a zaplacení členských příspěvků. Pokud ještě nejsi členem, vše potřebné ti sdělí Zdenka Holubcová z kanceláře na holubcova@psl.cz. Bude po tobě chtít vyplnění vstupního dotazníku a vytvoří ti účet v infosystému.

 • Vyplň přihlášku na Prvosen zde. Po přihlášení ti pošleme další informace.

 • Pošli na účet PŠL (2400812576/2010) kurzovné ve výši 1600 Kč. Nezapomeň na variabilní symbol (9227) a na své jméno ve zprávě pro příjemce.

 • Uvedený účet je účtem transparentním, údaje spojené s platbou budou tedy veřejně dostupné. Odesláním platby poskytuješ souhlas se zpracováním (tedy i zveřejněním) příslušných osobních údajů. V případě nesouhlasu se prosím opět obrať na Zdenku, která s tebou projedná alternativní možnosti platby.

 • S přihlášením a platbou prosím neotálej, pomůže nám to v organizaci kurzu, díky. Přihlášky přijímáme ideálně do 15. 9. (výjimkou může být přihlášení účastníků, kterým kurz končí až po tomto datu).

 • Počítej se stornopodmínkami v případě změny tvé účasti. Při odhlášení 15 – 30 dnů před kurzem vracíme 75% poplatku, 8 – 14 dnů před kurzem ti vrátíme 50% poplatku, při odhlášení méně než týden do kurzu poplatek nevracíme.

Máš otázky?

Na mailu prvosen@psl.cz zastihneš Aničku, která tvé nejasnosti ráda rozptýlí.

Další kurzy (19)

28. 9. 2020 - 5. 10. 2020
Poloniny

Divoká příroda a hvězdy, reálné výzvy, putování, příběhy, inspirace. | Od 19 do 26 let.

30. 7. 2021 - 8. 8. 2021
9. 9. 2021 - 12. 9. 2021
Transition

"Začátek cesty k vědomému Mužství."

30. 9. 2020 - 4. 10. 2020
Life Path

Putování krajinou, při kterém bude čas přemýšlet, jak žiješ a žít chceš | 25+ let

5. 3. 2021 - 7. 3. 2021
Řízení psychického rizika

Zásady první psychické pomoci na zážitkových kurzech pro neprofesionály

9. 10. 2020 - 14. 2. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metód zážitkovej pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU! Zájemci o výcvik na Slovensku pište na: lucia.obenau@psl.cz

11. 11. 2020 - 19. 3. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

12. 2. 2021 - 13. 6. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

23. 1. 2021 - 29. 1. 2021
5. 12. 2020 - 6. 12. 2020
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 16-19 let

23. 1. 2021 - 29. 1. 2021
5. 12. 2020 - 6. 12. 2020
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 20-26 let

27. 2. 2021 - 5. 3. 2021
16. 1. 2021 - 17. 1. 2021
Winter Challenge

Dokážeš víc, než si myslíš | 16-20 let

9. 10. 2020 - 11. 10. 2020
Prvosen 2020

Buď součástí Prázdninovky

30. 1. 2021 - 7. 2. 2021
Zimní cesta ženy

ženství ~ zimní příroda ~ životní spokojenost

23. 10. 2020 - 25. 10. 2020
Řízení psychického rizika

Zásady první psychické pomoci na zážitkových kurzech pro neprofesionály

13. 11. 2020 - 21. 11. 2020
Cesta hrdiny

Kurz pro pracovníky s mládeží

11. 7. 2020 - 16. 7. 2020
9. 10. 2020 - 11. 10. 2020
ZaHrada

Originální letní škola pro průvodce dětí ve věku 4–10 let.

11. 9. 2020 - 17. 1. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

Pro pedagogy

Posílíme podporu a respekt mezi pedagogy, naučíme je nové dovednosti.

Pro třídu

Umíme podpořit pozitivní klima, dobré vztahy a rozvoj dovedností žáků.

Pro neziskovku

Tým se skrze zážitek lépe pozná a natrénuje dovednosti jako jsou zpětná vazba nebo efektivní komunikace.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.