Věk
25+
Termín
5. 8. 2022 – 14. 8. 2022
Místo
ČR
Cena
Více
od 8 990 Kč
Prométheův oheň
Přihlásit se

Prométheus stvořil z hlíny člověka. Postrádal úctu k bohům. Postavil se tomu nejvyššímu. Když navrátil lidem odejmutý oheň, byl přikován ke skále a každý den po dvanáct generací zažíval nepředstavitelná muka. Ani přes nelidskou bolest neztrácel hrdost. Po svém osvobození nosil skálu symbolicky jako kámen ve svém prstenu. Aby nezapomněl.

Dávný příběh, který se nás ale dotýká. Cítíš, že otázka svobody, pravidel a autorit je aktuální i pro tebe? Napadá tě, jaká pravidla a proč vlastně dodržovat? Kdy pomáhají a kdy tě svazují? Kým a jak se nechat ovlivňovat? Na čem se zakládá to, čím se v životě řídíš? Nebo jak pustit to, co už ti nedává smysl? Jak se cítit ve svém vlastním životě svobodně?

Potom je Prométheův Oheň právě pro tebe. Dá ti prostor k prozkoumání těchto a podobných otázek a nabídne příležitost lépe poznat sebe sama.

Odpoutej se od toho, co už ti neslouží. Pojď se ve svém životě cítit svobodně.

Zažij si s námi opakování úspěšného kurzu!

O čem to vlastně bude?

O sebepoznání. O odvaze. O omezeních, pravidlech a jejich přehodnocení. O vykročení ze setrvačnosti. O rozfoukání plamínku, který v tobě plápolá. O jiskře v oku. Čeká tě deset dní nadupaného programu. Zážitky a lidé, na které nikdy nezapomeneš. Čeká tě jízda i zpomalení. Příležitost k pohlédnutí na to, co ve tvém životě vychází opravdu z tebe a co máš spíš vypůjčeno od jiných. Deset dní v přírodě a nevšednosti, kde se konečně přiblížíš sobě.

Po loňském kurzu jsme se zeptali účastníků, jestli by doporučili kurz svým kamarádům a proč.

Protože by nelitovali. Kurzy mají velký přesah, ale i kdyby to bylo jen o zábavě, stačilo by to na má doporučení :-)

Definitivně – perfektní připravenost a dramaturgie, skvělí lidé i prostředí. Možnost za týden prožít tolik zážitků a “aha” momentů v kontrolovaném prostředí je bezkonkurenční.

Ano. Zrušil bych 90% toho co se učí ve školách a nahradil to zážitky, sebezkušeností, improvizací, sportem s vnitřní hrou apod.

Rozhodně. Byla to nejlepší dovolená, kterou jsem zažil.

Ano, obdivuji propracovanost programu a nadšení týmu. Přijde mi, že pro dospělé takových akcí moc není a stojí za to něco takového prožít (seberozvoj, poznání sebe sama a druhých, inspirace…)

ANO. Je to zcela unikátní prostor (zejména časový) pro to se zastavit a získat nadhled a zamyslet se nad životem. Čas od času velmi prospěšná věc. A i když má člověk pocit, že má všechno srovnané, možná zjistí, že ne tak úplně.

Doporučila bych PŠL všem, o kterých se domnívám, že mají zájem se posunout v životě, rozvíjet sebe, i vztahy s ostatními. Po kurzu mám dojem, že každý člověk, který hledá a je sám k sobě upřímný, si odnese důležité poznání.

Co z toho budeš mít?

 • 1

  Poznáš sám sebe. Jak moc vychází to, čím žiješ, skutečně z tebe? Do jaké míry je tvá cesta ovlivněna ostatními a jejich očekáváním? Jak moc děláš věci jen ze setrvačnosti? Kdo ve tvém životě ti říká, co nemůžeš nebo musíš? A nejsi to náhodou tak trochu i ty?

 • 2

  Objevíš v sobě odvahu zbavit se toho, co tě brzdí. A naučíš se, jak si takto získanou svobodu už nechat.

 • 3

  Kritické myšlení. Pomůže ti v poznání klamů a iluzí, které ovlivňují tvoje vnímání a rozhodování. Neboli – nebudeš se muset bát vlastního rozumu.

 • 4

  Zážitky, ne přednášky. Vše co se dozvíš si prožiješ. Plněním náročných úkolů a výzev, hledáním netradičních řešení spolu s ostatními účastníky, pomocí tvůrčích aktivit.

 • 5

  Dalších 25 účastníků. Setkáš se se zajímavými lidmi, kteří tě budou inspirovat, se kterými budeš prožívat nevšední dobrodružství. Takové, které jde těžko převyprávět, které se musí prostě prožít. A můžeš čekat i nová přátelství.

Praktické informace

Jak probíhá přihlašování na kurz?

Nejprve vyplníš přihlášku. Do několika dní se ti ozveme s potvrzením, že jsme ji vzali na vědomí, a současně pošleme další informace a možná i zadání úkolu včetně instrukcí, do kdy jej splnit. Kurz je výběrový. Byli bychom rádi, abyste si s námi i ostatními na kurzu sedli, ale zároveň chceme vytvořit dostatečně pestrou skupinu. S týmem si sedneme nad tvojí přihláškou, zhodnotíme úkol a potvrdíme e-mailem, že tě na kurz bereme. Kromě gratulací pošleme i platební údaje a po zaplacení kurzu s tebou už na 100 % počítáme.

Zvládnu to?

Zvládneš. Teda pokud se rozhodneš. Není zapotřebí žádný speciální trénink nebo nadlidské schopnosti, ale (jenom) relax to nebude. Čekej rozmanitou škálu jak oddechových aktivit, tak programů na hranici komfortu.

Co přesně mě čeká?

To ti říct nemůžeme. Máme ale za to, že to bude pecka, která má potenciál změnit tvůj život k lepšímu. Pokud teda budeš chtít. Pracujeme s metodou zážitkové pedagogiky a moc detailů předem prozradit nechceme, o to silnější však bude tvůj prožitek.

Co s sebou?

Nebudeš potřebovat žádnou speciální výbavu, než jakou by potřeboval někdo, kdo se občas toulá přírodou. No dobře, možná tě požádáme o přibalení pár neobvyklých položek. Zatím si nachystej klasickou výbavu na týden v přírodě. Většinu času budeme spát pod střechou, ale batoh, spacák a karimatka se určitě budou hodit taky. Stejně tak plavky a čelovka. Boty na chození, běhání, ale i sandály nebo přezuvky. Oblečení, co se nebojíš ušpinit, jednu pohodlnou soupravu do místnosti a taky nějaké, kterého ti nebude líto, když náhodou nepřežije kurz. Včas před kurzem od nás dostaneš dopis, kde bude přesně napsáno, co budeš na kurzu potřebovat a nemělo by ti v batohu chybět.

Jak je to s ubytováním?

Na kurzu můžeš očekávat postel i teplou vodu ve sprše. Zároveň je dost dobře možné, že budou noci, kdy si o posteli budeš moci nechat jen zdát.

Jak kurz ovlivní pandemická situace?

Situaci budeme pozorně sledovat, reagovat na ni a veškeré změny, které případně vyplynou, včas komunikovat. Pokud bychom byli nuceni kurz zrušit, vrátíme ti 100% účastnického poplatku.

Mám zdravotní omezení a chci jet.

Napiš nám! Individuální zdravotní specifika nemusí být překážkou k účasti, ale potřebujeme o nich vědět, abychom vše dokázali vyhodnotit a případně s nimi dokázali pracovat v programu.

Nespadám do věkové skupiny a chci jet.

Věkové ohraničení má v kurzu své opodstatnění. Pokud se pohybuješ na věkové účastnické hranici, vyplň přihlášku a uvidíme, co se dá dělat.

Jím vege nebo mám stravovací omezení.

Stravu na kurzu si zajišťujeme prostřednictvím našich skvělých kuchařek sami, jsme tedy schopni vyhovět i individuálním potřebám. Samozřejmostí je možnost vegetariánské stravy. Pokud máš náročnější požadavky, uveď je prosím v přihlášce.

 

Kolik to stojí?

Cenu volíš sám v rozmezí od 8 990 do 11 990 Kč podle toho, kolik chceš a můžeš zaplatit. Cena 11 990 Kč je pro nás ideál, ale když zaplatíš 8 990 Kč, bude to taky zcela v pořádku a nikdo to nebude řešit. Touto volbou bychom na jedné straně chtěli naplnit naši potřebu mít dostatečný rozpočet na zajímavé aktivity a na druhé pak umožnit účast i těm, kteří nemohou nebo nechtějí zaplatit vyšší částku. Kurzy Prázdninové školy Lipnice jsou pořádány na neziskové bázi. Kurz děláme dobrovolnicky bez nároku na honorář a poplatky slouží jen k pokrytí nákladů.

Co je v ceně kurzu?

Cena zahrnuje deset dní kurzu, kompletní stravu a ubytování (případně programové neubytování), a vymazlený program, který v sobě skrývá hromadu netušených možností, zážitků a překvapení. Dopravu tam a zpět si hradíš zvlášť. My instruktoři program připravujeme zcela dobrovolnicky – protože nás to prostě baví.

Je na tebe kurz moc drahý?

Nezoufej, i tady se nabízí řešení. Můžeš se obrátit na Lipnický stipendijní fond (LSF), kde lze požádat o finanční příspěvek nebo bezúročnou půjčku. Pokud si kurz právě nemůžeš z jakýchkoliv důvodů dovolit, vyplň formulář nebo pošli žádost na adresu reditel@psl.cz s popisem své situace, svou představou o výši a formě stipendia. Nezapomeň uvést, o jaký kurz se jedná, svoje jméno, adresu a věk.

Storno podmínky

Někdy zkrátka nastane nepředvídatelné a plány musí stranou. Pokud by bylo nutné zrušit z tvé strany z jakéhokoliv důvodu (i zdravotního) účast na již zaplaceném kurzu, pak platí následující storno podmínky:

 • odhlášení do 24. května 20 % ze základní ceny kurzu
 • odhlášení do 24. června 30 % ze základní ceny kurzu
 • odhlášení 5. července 50 % ze základní ceny kurzu
 • odhlášení méně než 14 dní před kurzem 100 % ze základní ceny kurzu

Zároveň Tě chceme ujistit, že jestli by se kurz rušil z důvodu vyšší moci (a to například návazné karantény/zákazu shromažďování lidí/a podobně), rozhodně budeme vracet celou částku zpět.

A kdo že to pro tebe celé chystá?

Zdeněk

Peču chleba, hraju badminton, hodně čtu, zpívám, zkouším improvizační divadlo, střílím z luku a rád bych se naučil na klavír. A za půl roku přidám nejspíš zase něco nového.

Svého kocoura jsem pojmenoval Tyrolský Knedlíček a nechávám ho běhat po stole, i když se to nemá. Kuchyň uklízím až ráno - po večerním vaření a jídle klidně nechám ohromný nepořádek.

Zavazuju si vždycky napřed levou botu a na Vánoce musím mít rybí polévku. Na Rýnský Ryzlink mám jinou skleničku než na Chardonnay a nechápu, že to někdo může mít jinak. Vytáčí mě smetana ve špagetách Carbonara, otevřené dveře do koupelny a zbytečné otázky.

Zásadně nečtu návody k použití, zato pečlivě studuju složení všech potravin, které kupuju. Na dovolenou bych nejel s cestovkou, protože si svůj čas rád plánuju sám, i když to někdy může dopadnout i tak, že pak chodím po Nepálu sám čtrnáct dní naboso v Crocsech.

Zuzka

Miluju pomalá rána v županu, nahřátý kávovar a začátky knih. Špatně snáším hrubky a vlasy v umyvadle. V současnosti se snažím žít jako reflektivní praktik a naučit to desítky dalších učitelů. A taky hledám emocionálně podpůrnou skupinu Anonymních rodičů puberťáků.

Naplňuje mě učit, jak dobře učit, a bavit se o učení, jsem taková monotematická.

Nechala jsem si po svatbě své příjmení, čtu papírové noviny a časopisy, a to odzadu.

Můj hrníček na kafe musí být nahřátý a perfektně čistý, nevycházím z domu bez svého ručně malovaného diáře. Ale nechodím načas, nerada čekám. A popouzejí mě všechna pravidla, za nimiž nevidím smysl.

Cítím se volně, když tvořím. A je jedno co, výukový program, kurz Prázdninovky, úvahový text, náušnice z korálků, kresbu na okno... Tak zvláštně se cítím sama sebou, když sedím u ohně a zpívám.

Jakub

Jsem životní optimista, idealista, vizionář a zakladatel. Pravdou je, že po narození syna jsem si trochu přistřihl křídla a žil teď dlouhý čas převážně svojí rodinou. Ale už zase dorůstají 😉. Nicméně určitě bych neměnil.

Baví mě tvořit, otevírat oči, zapalovat a posouvat věci a lidi vpřed, včetně mě samotného. Pokud pro mě něco nemá smysl, nemá to smysl. Motivace se nedostaví. Brácha mi kdysi řekl: „pokud se ti něco nelíbí, tak to změň“. A tak jdu životem a měním, co můžu a co mi nedává smysl.

Mám rád uklizeno, ale nechci být otrokem pořádku. Nemám rád, když po nádobí zůstane neutřená linka. Štve mě, když věci, které mají své místo, nacházím na místě jiném. Nerad dělám věci prostě proto, protože TAK SE TO DĚLÁ.

Svobodně se cítím, když se na křídlech draků dostanu do míst, kde bije část mého srdce. Do světa hraničářů, čarodějů, skřítků, příběhů a fantazie. A když jsem u toho ještě i v přírodě, moje vděčnost nemá konce.

Jára

Už jako batole jsem prý spal o tři čtvrtiny méně než ostatní děti a podle hesla “Není čas, ztrácet čas!” se řídilo i následujících 27 let. Na své životní horské dráze jsem profrčel školou, turistickým oddílem, studiem informatiky, Erasmem a stáží ve Švýcarsku. Aktuálně jedu jako kouč dvou týmů programátorů v Rakousku a instruktor PŠL.

Ochotně dělám jen to, co mi dává smysl. Ve škole mi jazyky nikdy moc nešly, ale jejich aktivní používání mě prostě baví. Proto se je raději učím rovnou při práci se skvělými lidmi nebo s kamarády u druhého piva.

Jako chlap (a bývalý programátor) jsem posedlý optimalizací jakéhokoliv myslitelného problému  včetně všedních činností. Pokud se mnou půjdete na nákup, můžete si být jistí, že kratší trasa supermarketem prostě neexistuje.

Pokud něco není optimální nebo nedává smysl, zařídím se v klidu po svém. Naposledy jsem třeba rozdal některé vánoční dárky už v listopadu, protože ze zimní bundy je lepší se radovat celou zimu než až od konce prosince.

Azi

Mám krédo, že z dovolené se má člověk těšit do práce a jelikož pracuji v sedě, tak volný čas trávím nejčastěji aktivně. Rád běhám po horách, jezdím na kole a ze všeho nejraději jsem s partou kamarádů v lese na skalách. Jsem věčný student, protože mě pořád všechno zajímá.

Štvou mě lidi, pro které svět končí hned za jejich plotem a kteří nepřemýšlí v širších souvislostech. Mám rád pořádek, ale občas jsem příliš rozlítaný, než abych ho zvládl udržet. K snídani jedině čaj s citronem (ranní pickwick) a nestydím se ho ochladit studenou vodou. Chtěl bych obdarovávat své blízké, když mě něco pěkného napadne, a ne když se to „sluší.“

Největší svobodu vnímám tam, kde mi hranice určuje jen sama příroda. Na cestě po horách, v liduprázdných krajích. Potom také při běhu, kdy se mi myšlenky volně toulají.

Alena

Jsem z rodiny programátorů a i když jsem jako černá ovce vystudovala humanitní obor, nakonec jsem u programování skončila taky.
Bydlím v Praze se psem po prababičce a jednorožcem nalezeným u popelnice, oba jsou plyšoví a celkem dobří společníci.
Baví mě kreslit a k tomu si pouštět nějaké přednášky k čemukoliv, co mě právě zajímá, manuální práce u nás na chatě, vařit s laxním přístupem k receptům a různé sporty. Baterky si nejlíp dobíjím v přírodě - na výletech, ať už pěších nebo na kole. Přečtené knížky počítám spíš na kila než na kusy. Pojmenovávám pavouky, kteří se ke mně přistěhují - ale většinou jen Franta 1, Franta 2, atd., abych k nim příliš nepřilnula. Můj oblíbený zlozvyk je jíst stejné jídlo stále dokola tak dlouho, dokud se mi nepřejí - většinou to trvá pár měsíců.
Můj vztah k autoritám a pravidlům se vytváří postupně a asi ze všeho nejvíc připomíná model boření a dobývání si životního prostoru. Ráda porušuju nepsaná sociální pravidla, a pozoruju, co to dělá se světem kolem mě.

Danča

Ačkoliv nevlastním diář, mám ho pořád plný. Můj život se pohybuje mezi přesným pořádkem a totálním chaosem, kde některé věci mají svá neměnná místa, desky a šuplíčky, zatímco jiné přetékají z pracovního stolu a přepadávají z neforemné hromady. Neumím lhát a ráda chodím včas. Miluji hry a hádanky, jejich tvorbu i aktivní hraní.
Jsem hrdá Pražanka, praktikující učitelka, sborová zpěvačka, podprůměrná lezkyně, příležitostná dobrovolnice, upovídaná průvodkyně a spolehlivá kamarádka. Věcem potřebuji rozumět, autorit se nepříjemně často ptám proč, pamatuji si úplné nesmysly a v noci se mi zdávají hodně živé sny.
Po probuzení jsem zhruba hodinu pro celý svět nepoužitelná, nemluvím a jen si upíjím svůj Earl Grey a snídám něco sladkého. Špatně a pomalu běhám (ale v dobíhání tramvají jsem dost dobrá!), nejím sýry, skoro nikdy nemám doma umytá okna a nesnáším drobky na zemi v kuchyni.
Svobodu v životě mi dává bytí s přáteli, život v demokratické společnosti a cestování. Cizí kraje, panenská příroda, vysoké hory, historické památky, poznávání místních lidí nebo toulání se v našich lesích a válení se na loukách, to vše je pro mě obohacující a očistné zároveň.

Vojta

Zhruba každé tři roky překopu způsob své obživy. Nejspíš proto, že mě baví zkoušet nové věci, rád se učím a zatím jsem nenašel ten jeden důlek, do kterého bych chtěl zapadnout.

Mám rád chození po hřebenech, kytaru, knihy a noční procházky Prahou. Věnuji se umění skládání oblečení, zatímco se jeho majitelé stále nacházejí uvnitř, známým též jako jiu jitsu.

Snažím se vymazat ze svého slovníku slova “musím” a “měl bych” a říkat “chci” a “je potřeba”. Nikdy jsem nevlastnil kalendář. Za to mám doma na zdi papír, na kterém je čtyři a půl tisíce čtverečků a každý týden si jeden odškrtnu.

Svazují mě společenské konvence. Můj protilék je společenské konvence občas porušovat: lehnout si ve městě jen tak na zem, popovídat si s cizím člověkem, přeskočit smalltalk a položit osobnější otázku.

Svobodně se cítím ve společnosti dobrých lidí, nejlépe když u toho ještě hoří oheň.

Hrobník

Odjakživa jsem se prý rád hýbal, což mi zůstalo až do současnosti. Časem jsem přišel na to, že není úplně špatné, když má pohyb určitý řád, a naopak. Taky jsem přišel na to, že mě baví tenhle objev předávat dál. Velmi mě naplňuje, pokud se daří pohyb přivést k dokonalosti. A pokud se tohle podaří nějakým způsobem zachytit, naplňuje mě to znovu.

S tím souvisí i pocit volnosti, který mám při lyžování, jízdě na kole, když jsem na cestě, ale taky u dobré knížky, skvělého filmu nebo oblíbené muziky.

Jakožto zastánce pořádku (tedy toho rozumného, přeci vím, kde co mám) nesnáším vybočení ze systému, ale když široko daleko není žádné auto (a děti, jinak by to bylo nevýchovný), přecházím na červenou. Tkaničky si zavazuju, jen když je to potřeba, a občas si v sobotu dopoledne nečistím zuby.

Kam s dotazy?

Na dotazy a vše ostatní rád odpoví .

Sleduj nás!

Hledáte další dobrodružství?

Expedice Outward Bound

Dobrodružství na vodě, v horách, v lese. Putování za hranice komfortu, za svým rozvojem. Překonávání překážek, hledání smyslu, leadership, životní rovnováha i ochrana přírody. Opravdová divočina a opravdové přátelství. Jeď na expedici. Vydej se dál.

Více na webu Outward Bound Czech republic

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.