Věk
19–26
Termín
28. 9. 2020 - 5. 10. 2020
Místo
slovensko-polsko-ukrajinské pohraničí
Cena
Více
od 7 777 Kč
Poloniny
Přihlásit se

(3.4.2020) Aktuální informace ke kurzu v době pandemické

Přípravy na kurz stále probíhají! Sice jen na dálku a z našich domovů, ale s optimismem věříme, že bude již na přelomů září a října dost klid, abychom si mohli nerušeně vychutnat přírodu Polonin. Jestli tedy máš zájem jet (a mít tak před sebou něco, na co se po tom aktuálním sezení doma těšit), rozhodně pošli přihlášku. 

Zároveň tě chceme ujistit, že pokud by se kurz rušil z důvodu vyšší moci (a na to například návazné karantény/zákazu shromažďování lidí/podobně), rozhodně ti vrátíme celou částku zpět. Pro následující dva měsíce jsme navíc upravili storno- poplatky, aby šlo kurz snáze zrušit i z Tvé strany. Další informace najdeš ve FAQ a odrážce storno poplatky. Těšíme se na Tebe!

Putování Poloninami

Putování Poloninami, přírodou nejméně dotčenou člověkem a s nejkrásnějším hvězdným nebem na Slovensku. Máme pevně daný začátek a konec kurzu a zbytek je na nás. Rozhodneme my, příroda a náhoda. Budeme pracovat s tím, co přijde. Budeme pozorovat hvězdy, nebo hledat přístřešek v dešti. Zamýšlet se u ohně nad tím, kdo jsme a odkud jsme přišli, nebo řešit, kde zítra nabereme vodu. Bude to hluboké a veselé, hloubavé i dojemné. V srdci přírody, pod hvězdnou oblohou v jediném slovenském pralese, s nejmenším světelným smogem. 

Zažijeme

 • Divokou přírodu, nedotčená místa i krásné výhledy

 • Zpomalení, vnímání sebe sama i druhých

 • Chvíle bez civilizace, opravdovost

 • Sílu blízkých vztahů a vzájemnou podporu ve skupině

 • Spolehnutí se na sebe i jeden na druhého

 • Jednoduchost a skromné podmínky

 • Inspiraci ticha i našich příběhů

 • Prostor pro tvé vnímání toho, co je rovnováha

 • Vlastní myšlenky o tom, kam a jak putuješ životem

Co ti to dá

– Zklidnění a načerpání sil

– Spoluzodpovědnost i samostatnost

– Ohlédnutí se za dosavadním osobním příběhem

– Nasměrování do budoucna

– Prostor pro změnu

– Pohodovou cestu v nedotčeném kraji

– Příležitost potkat nové lidi a nechat se inspirovat

 

 

V průběhu cesty převezme skupina zodpovědnost za sebe i směr cesty.  Společně budete skupinu vést, uvědomíte si, na co myslet, a jak o sebe pečovat, aby cesta  i zážitky na ní byly příjemné a hodnotné pro všechny. Zažijeme společně program, který poodhalí aspekty vlastní rovnováhy, které potřebujeme posilnit. A to díky sebereflexi, sdílení ve skupině a přírodě, která nám umožní vidět věci jinak. Díky rozdělení prací i společnému sdílení vytvoříme komunitu, kde má každý své místo a cítí se dobře.

Jestli chceš jen tak poznat Poloniny, hledáš v životě nový vítr do plachet, inspirující přátele, nebo toužíš objevit nový kousek sebe, pojeď s námi! Protože cokoliv z toho, co se naučíš,  už ti zůstane v podobě zážitků a zkušeností napořád.

Každý příběh tu má místo.

Cena kurzu

Cena kurzu je 7777 Kč

Pro potvrzení účasti je důležitá včasná přihláška a zaplacení zálohy za kurz. Míst je pouze 14.

Platbu je možné rozložit. Je-li i tak pro Tebe příliš vysoká, podívej se na možnost získání stipendia.

Váháš, zda vložené finance stojí „za to“?

My říkáme ano! Proč? V této podobě to pro tebe nepřipraví žádná cestovka ani ti to nedá žádná parta. Unikátnost kurzů Outward Bound na celém světě Je v tom, že cesta je zážitkem, který ti nabídne prostor se učit sám o sobě i o skupině.

Tento OB kurz se liší od klasických autorských kurzů tím, že nabízí prostor lépe porozumět sobě, vnitřním procesům uvnitř sebe i mezi lidmi, ne skrze zážitkové programy, ale využívá k tomu primárně působení přírody.

Zárukou jsou instruktoři, jejich praxe a zkušenost. Stejně jako metodika mezinárodního hnutí Outward Bound a nadstavba a přístup Prázdninovky.

V čem konkrétně se liší autorký kurz PŠL od OB kurzu?

Specifičnost OB kurzu tkví v tom, že dávají prostor k získání těchto hodnot:

 • Důvěra v sebe sama a své schopnosti
 • Odhodlání
 • Odolnost
 • Nezávislost a iniciativa
 • Respekt k sobě

Zárukou jsou instruktoři, jejich praxe a zkušenost. Stejně jako metodika mezinárodního hnutí Outward Bound a nadstavba a přístup Prázdninovky.

Co je v ceně?

 • 8 dní kurzu ve dne i v noci, zkušení instruktoři zážitkové pedagogiky.
 • Základní vybavení na společné vaření a spaní, jídlo (mimo prvního dne).
 • Úrazové pojištění, plánované i nečekané výzvy a další program.
 • V ceně je doprava první den z Prešova do Polonin, ale dopravu na kurz do Prešova a zpět si každý hradí sám. 
 • Kurz pod značkou Outward Bound zaručující bezpečnost i kvalitu dle standardů organizace.
 • Osvědčení o absolvování kurzu.

Možnost stipendia nebo platby po částech?

Pokud je pro tebe cena příliš vysoká, dej nám vědět a zkusíme situaci vyřešit. Nabízíme dvě možnosti. V případě zájmu se nám ozvi na poloniny@psl.cz.

 1. Rozložení platby
  Při včasné přihlášce je možné platbu za kurz rozdělit do dvou částí. Zálohy ve výši minimálně 30% a doplatku, který by měl být na účtu PŠL do konce července nebo jinak dle individuální domluvy.
 2. Stipendium
  Díky Lipnickému stipendijnímu fondu je možné požádat o snížení ceny kurzu. Fond založili a spravují zakladatelé i významné osobnosti  PŠL, přispěvateli jsou i bývalí účastníci kurzů a poskytují skrz něj finanční příspěvky pro ty, co si kurz nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit. Stačí se přihlásit na kurz a poslat žádost se zdůvodněním a představou o výši stipendia. Více informací o LSF a jak o stipendium požádat najdeš zde.

Storno

Pokud z nějakých důvodů nebudeš moci na kurz jet, máme tu stanovené stornopoplatky. V rámci současné situace kolem koronaviru jsme je upravili ve následovně:

 • odhlášení do 12.6. včetně: pouze manipulační poplatek 300 Kč
 • odhlášení od 13.6. do 31.7. 2020 (včetně) – 10 % z ceny kurzu
 • odhlášení od 1.8 do 31.8. 2020 (včetně) – 30 % z ceny kurzu
 • odhlášení od 1. 9. 2020 do začátku kurzu – 100 % z ceny kurzu

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna a je považovaná za standardní neúčast dle podmínek výše. Pro takový případ doporučujeme mít sjednané pojištění storna. Dělá to u nás hned několik pojišťoven. Doporučujeme se o podmínkách informovat ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné požadavky, které není možné zpětně splnit. Je také možné najít za sebe náhradníka, který místo převezme a finanční vyrovnání vyřešit mezi sebou.

Co když kurz nakonec nebude, když je tolik omezení kvůli koronaviru?

Kurz chystáme, jsme optimisté a věříme, že bude. Jde o malou skupinu účastníků, navíc bude venku v terénu, téměř mimo civilizaci, tedy jsou dobré podmínky i pro to, aby prošel případnými opatřeními. Pokud by nás ale situace donutila k opaku a museli bychom kurz zrušit, samozřejmě Ti peníze vrátíme v plné výši zpět. Proto se můžeš dnes v klidu přihlásit a po výzvě zaplatit zálohu nebo celý poplatek. Všechno ostatní už zařídíme.

Co když nám posunou semestr? Neudělám zkoušky?

Upravili jsme stornopoplatky kurzu tak, aby bylo možné svoji účast na kurzu během jara zrušit pouze za "manipulační poplatek". Chceme tak vyjít vstříc situaci, do které se kdokoliv může dostat a nelze ji dnes dopředu předvídat.  Současně bude skvělé, pokud to vůbec nenastane - pořád je lepší jet na kurz, než muset být doma a učit se.

Riskuji něco, když se přihlásím?

Ne, vůbec. Riskuješ, že když se nepřihlásíš, přihlásí se někdo jiný, protože počet míst je omezený. Když se u tebe něco změní, nové stornopoplatky jsou v prvních měsících velmi vlídné, aby bylo možné pružně reagovat na aktuální situaci. V každém případě je ale dobře zařídit si u pojišťovny tzv. "pojištění storna", které pro případ nemoci nebo jiné události těsně před kurzem zafunguje tak, že ti propadlý účastnický poplatek nahradí pojišťovna. To je ale nejvýhodnější zařídit současně s platbou kurzu. Jde to i online.

FAQ

Často se náš ptáš na tyto otázky. Tak si to projdi a když ani pak nenajdeš znát odpověď na svůj dotaz, ozvi se nám. Kontakt najdeš dole.

Bude to náročné? Musím mít dobrou fyzičku?

Bude, ale nemusíš. Fyzička se ti rozhodně hodí. V porovnání s odpolední vycházkou parkem si totiž hrábneš, ale výšlap v Himálaji, 30 km chůze za den, ani survival závod to nebude. Poneseš si vlastní batoh a budeš v něm mít společné vybavení (celtu na přístřešek, společné jídlo, vodu). Můžou tě bolet nohy a večer si s velkou radostí kecneš na zadek. Fyzicky náročné dny budou střídat ty odpočinkové. To k pořádnému kurzu zkrátka patří. Prát s věcmi a nevzdávat se, i toto tě kurz může naučit.

Jestli chceš před kurzem na výdrži zamakat, začni chodit do práce pěšky, vynech výtah, jezdi na kole a zkus pár pozdravů slunci. A jestli postrádáš motivaci, zkus nějakou apku a inspirační motta, co tě nakopnou!

I tak mám pocit, že to nezvládnu...

Když jdeš do něčeho nového, je to normální a v pořádku! Všechno potřebné k přežití se budeme učit společně. Jestli nejsi praktický typ, nemáš zkušenosti s mapou a orientací nebo si pro sebe neumíš uvařit, nevadí! Jiný třeba jo a rád tě to naučí a ty zase na oplátku něco jeho. A my vás oba podpoříme, abyste zvládli!

Proč je dobré vyrazit ven z komfortní zóny?

Protože jakékoliv vykročení mimo zaběhlé koleje tě posouvá kupředu. Tím, že zvládneš během naší cesty uvařit pro skupinu nebo řídit přípravu tábořiště, zorientovat se v mapě nebo vést skupinu, se zvětší oblast, ve které se budeš cítit dobře a komfortně. Tvoje sebevědomí a schopnost dosáhnout vytyčeného cíle pak bude mnohem větší i mimo kurz. A to má pro život rozhodně smysl. Nemyslíš?

Co budeme jíst?

To, co si sami připravíme. Jídlo si poneseme s sebou (většinu jídla si poneseme od začátku, po cestě budeme doplňovat jen malé množství zásob). Vařit bude vždy jiná dvojice pro celou skupinu. V naší plné penzi čekej pořádnou snídaní, oběd (do ruky, ať nás nezdržuje na cestě), nějakou tu sváču a teplou večeři.

Co si mám vzít s sebou?

Přesný seznam dostaneš po přihlášení před kurzem. V krátkosti: musíš mít dobré, pevné, prošlápnuté boty a oblečení do různého počasí i aktivit – do pochodu v parnu, k večernímu sezení u ohně, na spaní, do deště i do vody. Máš-li svůj spacák, karimatku, čelovku a batoh, tak je ber. Jestli ti cokoliv chybí, dej nám vědět a domluvíme se na výpůjčce. Hodí se i žďárák, hůlky a termoska.

Kde budeme spát? Jak je to s hygienou?

Pod hvězdami nebo bivakovací plachtou. Tu od nás dostaneš, stejně jako návod, jak z ní postavit přístřešek. Každý den bude možnost se umýt. Někdy velmi skromná, jindy luxusní v podobě potoka. 

Mám zdravotní omezení. Mohu jet?

Kurz je možné absolvovat s některými typy zdravotních omezení (ať fyzickými, nebo psychickými). Bohužel ne s jakýmikoliv. Jestli myslíš, že by tě omezovala, ozvi se nám předem nebo to napiš do přihlášky. Společně to pak s tebou, nebo i s lékařem probereme. Všichni jsme jako instruktoři proškolení zdravotníci (ZDrSEM), takže si na místě si totiž umíme poradit s mnohým. Takže když to jen trochu půjde, pokusíme se najít cestu, abychom tě kurz vzali.

Jak je zajištěna bezpečnost?

Všechny aktivity na kurzu jsou vedené  zkušeným instruktorem, který dbá na bezpečnost. Jako instruktoři  také určujeme pravidla pro tebe jako účastníka a jejich dodržování společně hlídáme. Všechny naše programy prošly drobnohledem nezávislého odborníka. Tak snižujeme jakékoliv riziko na minimum (tzv. Safety review). Máme také v záloze alternativy pro případ různých situací. Na trase putování jsme v kontaktu s místními, kteří jsou připraveni nám v případě potřeby pomoci.

Co když se přihodí něco nečekaného?

V prvé řadě si s tím zkusíme poradit sami. Takže na medvědy vezmeme zvonečky, na rysy píšťalky. Po celou dobu budeme mít na telefonu lékaře v případě nečekaných událostí, stejně jako můžeme počítat s pomocí místních lidí.

Kolik nás bude? Znají se dopředu účastníci?

Bude vás maximálně 14 účastníků (kluků i holek) + 3 instruktoři.

S velkou pravděpodobností (byla by to jen náhoda) se nebudete vzájemně nikdo znát – a to je výhodou. Outward Bound kurzy jsou totiž především právě o nových přátelstvích. Můžeš tak začít v úplně nové skupině bez nálepek nebo předsudků, což ti poskytně prostor se opět lépe poznat.

Chceš jet?

Kdo to chystá a bude vás provázet?

Tři špičkoví a v mnoha organizacích žádaní lektoři

Tomáš Pešek (39)

Téměř dvě desetiletí se věnuji rozvoji potenciálu mladých lidí a rozvoji těch, kteří s nimi pracují. Rád věci vymýšlím a zkouším je s mladými –  a to, co funguje, posouvám dále. Mojí parketou je zážitkové vzdělávání a neformální učení. Profesionálně se věnuji koučingu a rozvoji učitelů. Zajímá mě, čím žije mladá generace, a také jaké jsou inovativní přístupy k jejímu rozvoji. Mám manželku a dvě malé dcerky.

V rámci PŠL jsem v minulosti vedl československé zážitkové kurzy pro středoškoláky WifiCS a v současnosti zde spolutvořím kurz Transition. Na Slovensku působím v organizacích Plusko a YouthWatch. Jako lektor figuruji také v různých programech zaměřených na mladé - Sokratův institut, Butterfly Effect. Více si o mně můžete přečíst tady.

Josef Hruška (37)

Přes patnáct let se věnuji práci s lidmi. Začínal jsem u pionýrského oddílu a v současné době pracuji jako lektor programů prevence rizikového chování dětí a mládeže a vzdělávacích programů pro pedagogy v organizaci DO SVĚTA z.s. Pracuji s metodou zážitkové pedagogiky. Mám zkušenosti z několika evropských pohoří. Mou srdcovou záležitostí jsou hřebeny slovenských a rumunských hor.

V PŠL jsem od roku 2007, kde jsem také členem týmu kurzu Transition. Zabývám se spiritualitou ve vztahu k přírodě a rozvoji člověka. S partnerkou vychovávám čtyřletého syna.

Irča Lištiaková (30)

Od 17 lezu po skalách, mám za sebou pár paraglidingových kurzů a ve sklepě se mi práší na vlastní padák. Adrenalin byl dřív mou přirozeností, stejně jako nádech a výdech.

I to mě přivedlo v roce 2014 do PŠL na kurz NA HRANĚ, abych si potvrdila, že je mi tam zkrátka dobře. Byla jsem součástí týmů, které organizovaly putovní mužsko-ženskou Pouť (2015) a Cestu ženy (2016).

Teenagerovský adrenalin jsem postupem let rozpustila ve spontánním tanci, díky kterému se zbavuji starých výkonnostních nánosů a učím se větší laskavosti k sobě samé.

K sobě mě zas a znovu vrací nejenom hory, skály a příroda, ale i terapie Cesta, kterou jsem potkala před osmi lety, a dnes díky ní provádím muže a ženy krajinou emocí, ve které zabloudili. 

Proč s tebou chci jít Poloniny? Ranní snídaně v trávě pod skalama se stala mojí životní filozofií, která mě dělá fakt šťastnou. A fyzický diskomfort v podobě otlačených ramen, mokrých ponožek a kručícího břicha jsou okamžiky, kdy se cítím opravdová a živá. Ano, možná to bude chvílemi výzva, ale věřím, že i tak si to uděláme hezké!

Potřebuješ se na něco zeptat?

Napiš nám nebo zavolej. Je to lepší než váhat či zůstat v nejistotě, když ti můžeme dát odpověď. Odpoví ti Pepa nebo Tomáš a oba se těší na tvoje všetečné dotazy.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.