Věk
19–26
Termín
28. 9. 2020 – 5. 10. 2020
Místo
změna: Rychlebské hory
Cena
Více
0 Kč
Poloniny
Přihlásit se

Putování opuštěnými horami

Putování přírodou nejméně dotčenou člověkem a s nádherným hvězdným nebem. Máme pevně daný začátek a konec kurzu a zbytek je na nás. Rozhodneme my, příroda a náhoda. Budeme pracovat s tím, co přijde, co nám přinese počasí, okamžik, ale i my samotní. Možná budeme sledovat hvězdy a možná hledat v dešti přístřešek. Zamýšlet se u ohně nad tím, kdo jsme, odkud jsme přišli, nebo řešit, kde zítra nabereme vodu. Bude to hluboké a veselé, hloubavé i dojemné. V srdci přírody, pod hvězdnatou oblohou.

Nová lokalita Rychlebské hory (kterou jsme byli nuceni zvolit z důvodu koronavirové situace) přináší nahlédnutí do zapomenutého koutu Čech, který skrývá nejedno malebné zákoutí, zatopené žulové lomy a určitě alespoň zčásti obdobnou divočinu a možnost úniku před civilizací jako to bylo v Poloninách. Kurz bude možná trochu jiný, ale zážitky mohou být stejně silné jako v původní lokalitě. Fotografie na webstránce zůstávají původní – dnes již jen ilustrační Poloninové. Kulisy Rychlebských hor můžete objevit v celé kráse osobně ♥. Těšíme se na vás!  /aktualizováno 18. září 2020 

Zažijeme

 • divokou přírodu, nedotčená místa i krásné výhledy,

 • zpomalení, vnímání sebe sama i druhých,

 • chvíle bez civilizace, opravdovost,

 • sílu blízkých vztahů a vzájemnou podporu ve skupině,

 • spolehnutí se na sebe i jeden na druhého,

 • jednoduchost a skromné podmínky,

 • inspiraci z ticha i našich příběhů,

 • prostor pro tvé vnímání toho, co je rovnováha

 • zamyšlení nad tím, kam a jak putuješ životem

Co ti to dá

Každý z nás je jiný. Můžeme mít ve svých životech více i méně jasno. V tom kdo jsme, kam směřujeme. V tom co potřebujeme i jak vnímáme svět okolo sebe. Můžeme být pro jiné inspirací, ale stejně tak mohou ostatní inspirovat nás. I proto si z tohoto kurzu můžeme odnést různé věci. Tady jsou příklady, čím by tento kurz mohl být třeba pro Tebe:

– zklidněním a načerpáním sil,

– zažitím si dospělosti a samostatnosti,

– nasměrováním se do budoucna,

– prostorem pro změnu a potvrzení,

– pohodovou cestou v nedotčeném kraji,

– příležitostí potkat nové lidi a nechat se inspirovat.

 

 

V průběhu cesty převezme skupina zodpovědnost za sebe i směr cesty.  Společně budete skupinu vést, uvědomíte si, na co myslet, a jak o sebe pečovat, aby cesta  i zážitky na ní byly příjemné a hodnotné pro všechny. Půjdeme v malé skupině a díky rozdělení prací, drobným programům  i společnému sdílení vytvoříme komunitu, kde bude mít každý své místo a cítí se dobře.

Jestli chceš jen tak poznat Poloniny/Rychlebské hory, hledáš v životě nový vítr do plachet, inspirující přátele, nebo toužíš objevit nový kousek sebe, pojeď s námi! Protože cokoliv z toho, co se naučíš,  už ti zůstane v podobě zážitků a zkušeností napořád.

Každý příběh tu má své místo.

Cena kurzu

Cena kurzu je 7777 Kč

Váháš, zda vložené finance stojí „za to“?

My říkáme ano! Proč? Protože stejně, jako v každém jiném kurzu Outward Bound, je součástí nejen „cesta“, ale i jednotlivec, zážitek jako zdroj učení a práce se skupinou. V této podobě to pro Tebe nepřipraví žádná cestovka ani to neposkytne žádná parta. Toto je unikátnost kurzů Outward Bound na celém světě. (A součástí jsou i kurzy PŠL.).

Na tomto kurzu také:

 • posílíš odvahu, sebevědomí i odolnost
 • přirozeně pochopíš, jak funguje dobrý tým a staneš se jeho součástí
 • zdokonalíš komunikaci, porozumění druhým
 • rozvineš schopnost zvládnout nepohodlí i překážky,
 • zlepšíš svoji fyzickou kondici,
 • načerpáš dovednosti pro táboření a život v divoké přírodě.

A ještě tě to bude bavit. Zárukou jsou instruktoři, jejich praxe a zkušenost. Stejně jako metodika mezinárodního hnutí Outward Bound a nadstavba a přístup Prázdninovky.

Co je v ceně?

 • 8 dní kurzu ve dne i v noci, zkušení instruktoři zážitkové pedagogiky.
 • Základní vybavení na společné vaření a spaní, jídlo (mimo prvního dne).
 • Úrazové pojištění, plánované i nečekané výzvy a další program.
 • Kurz pod značkou Outward Bound zaručující bezpečnost i kvalitu dle standardů organizace.
 • Osvědčení o absolvování kurzu. 

Možnost stipendia nebo platby po částech?

Pokud je pro Tebe cena příliš vysoká, dej nám vědět a pokusíme se společně situaci vyřešit.  V případě zájmu se nám ozvi na poloniny@psl.cz

 

Storno

V případě odhlášení z kurzu v současné době (10 dní do začátku kurzu a méně) běží 100% storno poplatek. Pokud je však účast znemožněna díky Covid nákaze/karanténě a doložena do kanceláře PŠL,, poplatek za kurz vám vrátíme zpět.

Je také možné - a budeme za to velmi rádi, za sebe najít náhradníka, který místo převezme a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou.

FAQ

Je něco nejasného? Na otázky tady dole se nás často před kurzy účastníci ptají, tak to zkus projít a dost možná najdeš odpověď i na svůj dotaz. Jestli ne, ozvi se nám, kontakt je na stránce úplně dole.

Bude to náročné?

V některých chvílích možná bude, ale půjde to zvládnout. Rozhodně si poneseš vlastní batoh, budeš v něm mít nějaké společné vybavení (třeba plachtu na přístřešek), jídlo a vodu, můžou tě bolet nohy a večer si asi s potěšením sedneš k ohni. K pořádnému kurzu to nicméně patří a jak mnozí říkají: tohle je naučilo se prát s věcmi a nevzdávat se. Každý den bude navíc trochu jiný a budou i takové, kde si více odpočineš.

I tak mám pocit, že to nezvládnu...

Když jdeš do něčeho nového, je to normální a v pořádku! Všechno potřebné k přežití se budeme učit společně. Jestli nejsi praktický typ, nemáš zkušenosti s mapou a orientací nebo si pro sebe neumíš uvařit, nevadí! Jiný třeba jo a rád tě to naučí a ty zase na oplátku něco jeho. A my vás oba podpoříme, abyste zvládli!  

Proč je dobré vyrazit ven z komfortní zóny?

Protože jakékoliv vykročení mimo zaběhlé koleje tě posouvá kupředu. Tím, že zvládneš během naší cesty uvařit pro skupinu nebo řídit přípravu tábořiště, zorientovat se v mapě nebo vést skupinu, se zvětší oblast, ve které se budeš cítit dobře a komfortně. Tvoje sebevědomí a schopnost dosáhnout vytyčeného cíle pak bude mnohem větší i mimo kurz. A to má pro život rozhodně smysl. Nemyslíš?

Co budeme jíst?

To, co si sami připravíme. Jídlo si poneseme s sebou (většinu jídla si poneseme od začátku, po cestě budeme doplňovat jen malé množství zásob). Vařit bude vždy jiná dvojice pro celou skupinu. V naší plné penzi čekej pořádnou snídaní, oběd (do ruky, ať nás nezdržuje na cestě), nějakou tu sváču a teplou večeři.

Co si mám vzít s sebou?

Přesný seznam dostaneš po přihlášení před kurzem. V krátkosti: musíš mít dobré, pevné, prošlápnuté boty a oblečení do různého počasí i aktivit – do pochodu v parnu, k večernímu sezení u ohně, na spaní, do deště i do vody. Máš-li svůj spacák, karimatku, čelovku a batoh, tak je ber. Jestli ti cokoliv chybí, dej nám vědět a domluvíme se na výpůjčce. Hodí se i žďárák, hůlky a termoska.

Kde budeme spát? Jak je to s hygienou?

Pod hvězdami nebo bivakovací plachtou. Tu od nás dostanete, stejně jako návod, jak z ní postavit přístřešek. Každý den bude možnost se umýt. Někdy velmi skromná, jindy luxusní v podobě potoka.

Mám zdravotní omezení. Mohu jet?

Kurz je možné absolvovat s mnoha typy zdravotních omezení (ať již fyzickými, tak psychickými). Bohužel ovšem ne s jakýmikoliv. Jestli myslíš, že by tě omezovala, ozvi se nám předem nebo to napiš do přihlášky, společně to pak s tebou, nebo i s lékařem probereme. Všichni jsme jako instruktoři proškolení zdravotníci (ZDrSEM), takže si na místě umíme poradit s mnohým. Když to půjde, pokusíme se najít cestu, abychom tě na kurz vzali.

Co když se přihodí něco nečekaného?

V prvé řadě si s tím zkusíme poradit sami. Takže na medvědy vezmeme zvonečky, na rysy píšťalky. Po celou dobu budeme mít na telefonu lékaře v případě nečekaných událostí. Na trase putování jsme v kontaktu s místními, kteří jsou připraveni nám v případě potřeby pomoci.

Kolik nás bude? Znají se dopředu účastníci?

Kurz proběhne v malé skupině kolem 10 ti osob + naši instruktoři.

S velkou pravděpodobností se nebudete vzájemně nikdo znát – a to je výhodou. Outward Bound kurzy jsou totiž především právě o nových přátelstvích. Můžeš tak začít v úplně nové skupině bez nálepek nebo předsudků, což ti poskytne prostor se lépe poznat a projevit.

KORONAVIRUS: Co když kurz nakonec nebude, když je tolik omezení kvůli koronaviru?

Kurz chystáme, jsme optimisté a věříme, že bude. Jde o malou skupinu účastníků, navíc bude venku v terénu, téměř mimo civilizaci, tedy jsou dobré podmínky i pro to, aby prošel případnými opatřeními. Jen jsme jej na poslední chvíli, kvůli omezení pohybu přes hranice museli přesunout do Rychlebských hor. Pokud by nás ale situace na poslední chvíli i tak donutila, že bychom museli kurz zrušit, samozřejmě Ti peníze vrátíme v plné výši zpět.

Chceš jet?

Kdo to chystá a bude vás provázet?

Nechte se překvapit. Kurz chystá trojice:

Josef Hruška (38)

Přes patnáct let se věnuji práci s lidmi. Začínal jsem u pionýrského oddílu a v současné době pracuji jako lektor programů prevence rizikového chování dětí a mládeže a vzdělávacích programů pro pedagogy v organizaci DO SVĚTA z.s. Pracuji s metodou zážitkové pedagogiky. Mám zkušenosti z několika evropských pohoří. Mou srdcovou záležitostí jsou hřebeny slovenských a rumunských hor.

V PŠL jsem od roku 2007, kde jsem také členem týmu kurzu Transition a Rychleby. Baví mě téma spirituality ve vztahu k přírodě a rozvoji člověka. S partnerkou vychovávám pětiletého syna.

Irča Lištiaková (30)

Od 17 lezu po skalách, mám za sebou pár paraglidingových kurzů a ve sklepě se mi práší na vlastní padák. Adrenalin byl dřív mou přirozeností, stejně jako nádech a výdech.

I to mě přivedlo v roce 2014 do PŠL na kurz NA HRANĚ, abych si potvrdila, že je mi tam zkrátka dobře. Byla jsem součástí týmů, které organizovaly putovní mužsko-ženskou Pouť (2015) a Cestu ženy (2016).

Teenagerovský adrenalin jsem postupem let rozpustila ve spontánním tanci, díky kterému se zbavuji starých výkonnostních nánosů a učím se větší laskavosti k sobě samé.

K sobě mě zas a znovu vrací nejenom hory, skály a příroda, ale i terapie Cesta, kterou jsem potkala před osmi lety, a dnes díky ní provádím muže a ženy krajinou emocí, ve které zabloudili. 

Proč s tebou chci jít Poloniny? Ranní snídaně v trávě pod skalama se stala mojí životní filozofií, která mě dělá fakt šťastnou. A fyzický diskomfort v podobě otlačených ramen, mokrých ponožek a kručícího břicha jsou okamžiky, kdy se cítím opravdová a živá. Ano, možná to bude chvílemi výzva, ale věřím, že i tak si to uděláme hezké!

Tomáš Pešek (39)

Téměř dvě desetiletí se věnuji rozvoji potenciálu mladých lidí a rozvoji těch, kteří s nimi pracují. Rád věci vymýšlím a zkouším je s mladými –  a to, co funguje, posouvám dále. Mojí parketou je zážitkové vzdělávání a neformální učení. Profesionálně se věnuji koučingu a rozvoji učitelů. Zajímá mě, čím žije mladá generace, a také jaké jsou inovativní přístupy k jejímu rozvoji. Mám manželku a dvě malé dcerky.

V rámci PŠL jsem v minulosti vedl československé zážitkové kurzy pro středoškoláky WifiCS a v současnosti zde spolutvořím kurz Transition. Na Slovensku působím v organizacích Plusko a YouthWatch. Jako lektor figuruji také v různých programech zaměřených na mladé - Sokratův institut, Butterfly Effect. Více si o mně můžete přečíst tady.

Potřebuješ se na něco zeptat?

Napiš nám nebo zavolej. Je to lepší než váhat či zůstat v nejistotě, když ti snadno můžeme dát odpověď. Na mailu je Tom nebo Pepa a těší se na zájem i všetečné dotazy.

Hledáte další dobrodružství?

Expedice Outward Bound

Dobrodružství na vodě, v horách, v lese. Putování za hranice komfortu, za svým rozvojem. Překonávání překážek, hledání smyslu, leadership, životní rovnováha i ochrana přírody. Opravdová divočina a opravdové přátelství. Jeď na expedici. Vydej se dál.

Více na webu Outward Bound Czech republic

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.