Věk
18+
Termín
11. 4. 2019 – 14. 4. 2019
Místo
Vysočina
Cena
Více
od 0 Kč
Otob 2019 je za námi, ať žije Otob 2021!
Přihlásit se

Nestihl jsi OTOB 2019? Nezoufej!

Co je OTOB - O trofej Outward Bound?

 • Našlapaný třídenní závod tříčlenných týmů.
 • Jedinečné objevování krajiny Posázaví.
 • Kolo a různorodé disciplíny, ve kterých se spolupracuje v týmu i mezi týmy.
 • Unikátní herní princip.
 • Dvě výkonnostní kategorie „Rekre“ a „Repre“.
 • Důvěra ve fair play.

Aktuality

Výsledky

 • Více než dva týdny již uběhly od letošního OTOBu
 • Zavzpomínejte na jednotlivé disciplíny a těžké chvíle
 • Máme pro Vás tabulku výsledků zde

O co jde?

“Člověk dokáže víc, než si myslí”

“Jen málokdo si uvědomuje, čeho je schopen dosáhnout prostřednictvím týmového spolupráce”

Tato dvě motta Kurta Hahna stála u zrodu dnes již tradičního outdoorového závodu OTOB – O trofej Outwar Bound. Přijďte si zažít kolo i běh, výšky i hloubky, spolupráci v týmu i s ostatními týmy, fair play a blízkost přírody. 

OTOB není jen o svalech, ale i o hlavě, strategii, vůli. O týmu, ve kterém vám to pošlape… Můžete poměřovat síly s ostatními týmy. Nebo každý sám se sebou?

OTOB je určen pro všechny výkonnostní i věkové kategorie. Obtížnost závodu si nastavujete sami. V OTOBu se váš tým může přihlásit do jedné ze dvou výkonnostních kategorií – REPRE a REKRE. Kategorie REPRE je určena vám, kteří chcete opravdu makat. Kdo chcete málo spát a hodně jezdit. Má více povinných stanovišť, která v průběhu závodu musíte navštívit. Zároveň je vítěz kategorie oceněn unikátními medailemi. Kategorie REKRE nabízí možnost zkusit si extrémní outdoorový závod vám, kteří jste něco podobného ještě nezažili. Vám, kteří si chcete užívat krajinu a místa, kterými trasa povede, nechat na sebe dýchnout atmosféru jarní Vysočiny a občas se i “kochat”.

OTOB nabízí unikátní herní princip, založený na dvou rovinách:

 • týmovém výkonu při sbírání bodů na “vrcholech”, které objíždíte v průběhu celého závodu
 • blocích se zajímavými disciplínami, ve kterých budete hrát nejen sami za sebe, ale také spolupracovat s ostatními týmy

Cena a podmínky

Cena závodu je odstupňována v čase přihlášení a uhrazení startovného:

 • Milovníci OTOBu, aneb dobří holubi se vracejí – platba připsána na účet do 31. prosince 2018 a cena 5.600 Kč za celý trojčlenný tým, tj. 1.867 Kč/os.
 • Už jsme se konečně dohodli, kdo nás zaregistruje  – platba připsána na účet do 15. února 2019 a cena 6.000 Kč za celý trojčlenný tým, tj. 2.000,-/os.
 • Nejlepší jsou hurá akce – platba od 16. února 2019 a cena 6.500 Kč za celý trojčlenný tým, tj. 2.167 Kč/os.

Přihláška je týmová, platbu posílá jeden člen za celý tým. Uhrazení startovného je podmínkou pro finální potvrzení přihlášení a musí být provedeno do 14 dní od obdržení podkladů pro platbu. Pokud startovné není uhrazeno v této době, je přihláška zrušena a místo je nabídnuto jako uvolněné dalším zájemcům.

V ceně je zahrnuto základní úrazové pojištění, náklady na přípravu kurzu, odborné vedení a zajištění programu, náklady na speciální materiálové vybavení, ceny pro vítěze, dresy, pro zájemce přenocování na turistické základně ze 13. na 14. 4.

V ceně naopak není zahrnuto: nadstandardní úrazové pojištění, pojištění storna. Nocleh řeší každý tým podle své taktiky – ať už je to pořádný dlouhý spánek, lehké přenocování, nebo rozhodnutí nespat . základna není v průběhu závodu přístupná. Rovněž stravování v průběhu závodu je v režii závodníků.

Storno podmínky:

– zrušení registrace více než 60 dní před startem závodu – 30% z ceny

– zrušení registrace mezi 60 a 30 dnem před startem závodu – 50% z ceny

– zrušení registrace méně než 30 dní před startem závodu – 100% z ceny

Podmínky účasti:

 • Účast je možná pro závodníky od 18 let, případně od 15 let v doprovodu min. jednoho z rodičů.
 • Každý závodník si je vědom  rizik spočívajících v nebezpečí vzniku škody nebo újmy na zdraví vzniklé při účasti v závodě.
 • Každý závodník se účastní sám a na vlastní nebezpečí a odpovídá výlučně sám za svou fyzickou připravenost a způsobilost.
 • Každý účastník prohlašuje, že se závodu účastní dobrovolně.
 • Každý účastník je povinen mít uzavřeno zdravotní pojištění po dobu závodu (základní úrazové pojištění je zahrnuto v ceně závodu)

Info pro závodníky

Základním dopravním prostředkem závodu je kolo, na kterém závodníci v tříčlenných týmech zdolávají “vrcholy” – zajímavá místa v krajině Posázaví – na kterých hledají odpovědi na soutěžní otázky. V předem stanovených časových úsecích pak přijíždějí týmy na jednotlivé disciplíny, které jsou různorodé – může se jednat o aktivity fyzické (např. orientační běh), dovednostní (např. první pomoc, lukostřelba) nebo vědomostní (kvízy, šifry, logické hádanky)

Obtížnost závodu si každý tým nastavuje sám: počty kilometrů, které týmy najezdí, se mohou lišit až několikanásobně, což ale žádnému týmu nebrání zúčastnit se všech disciplín. OTOB jezdí jak ostřílení závodníci, tak i ti, kteří nejedou na výkon a první místo – a všichni si závod maximálně užijí.

Kdy OTOB proběhne?

 • Sraz týmů je ve čtvrtek 11. 4. v pozdním odpoledni Rezervujte si čas do 14.4. včetně. Samotný závod skončí v sobotu 13.4. navečer a čeká nás skvělá afterparty. Budeme rádi pokud zůstanete, nejen proto, že únava bude jistě velká, ale hlavně pro skvělou atmosféru.
 • O přesných časech budeme informovat začátkem února všechny přihlášené týmy.

Kde se potkáme?

Závod bude probíhat na Vysočině, v blízkosti Lipnice nad Sázavou. Bližší upřesnění střediska a lokace zašleme přihlášeným týmům začátkem února.

Co s sebou?

Závodí se venku, spí se také venku - podle vašeho uvážení. Vše, co potřebujete, si vezete po celou dobu s sebou.

Doporučujeme:

 • horské kolo s nosičem a brašnami
 • věci na přespání venku dle Vaší nátury a stále aktualizované předpovědi počasí
 • jídlo a pití dle vaší potřeby
 • nářadí na běžné opravy kol 

Všem přihlášeným týmům zašleme začátkem února seznam povinného i doporučeného vybavení. Pokud se ho budete držet, pak vám určitě nic důležitého chybět nebude.

Jak se přihlásit?

Prvním krokem je vyplnění přihlášky ZDE pro všechny tři účastníky. Přihláška je kompletní až po úplném zaplacení startovného. O všech krocích vás informujeme e-mailem. 

 

Kdo to spískal?

Je nás hodně, tudíž není čas na dlouhé elaboráty. Naše životní motta jsou:

Karel

„Spokojenost přichází zevnitř.“

Anička

„Je to radost.“

Zdenda

„Nikdy nejsme dost staří na to, abychom si nemohli hrát.“

Radana

„Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.“

 

Hanys

„Je-li víra, je i naděje.“

Lucka

„Měj smysl pro humor, směj se sám sobě, je to síla nadevše.“

Honzík

„Všechno je jedno, jen kola mám dvě.“

Pavel

„Zkusit se má všechno.“

Jirka (Azi)

„Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“

Outward Bound

To serve, to strive and not to yield.

Co znamená “Outward Bound”? Tak se v námořní hantýrce označuje loď, která je připravena opustit bezpečí přístavu, aby vyrazila do nejistoty otevřeného moře. My tak popisujeme učení zážitkem – kdy v přírodě překonáváme překážky i sebe a z těchto zkušeností se učíme pro život. První škola vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a cvičila mladé námořníky pro přežití. Během dalších desetiletí se školy rozšířily po šesti kontinentech do více než 30 zemí světa a zaměřily se na různé skupiny od mládeže až po firmy. Všechny dodnes čerpají z nadčasových myšlenek svého zakladatele, pedagoga Kurta Hahna (1886–1974). Prázdninovka je členem od roku 1992.  Více naleznete na https://www.psl.cz/o-nas/

Na co se ptáte?

Nejsem sportovní typ. Zvládnu to?

Ano. Náročnost celého závodu si nastavujete sami.. Celý závod se dá zvládnout i ve variantě “výrazně na pohodu”. Nejspíš nevyhrajete, ale pravděpodobně si to užijete.

Co všechno s sebou budu potřebovat?

Základní informace najdete v sekci "Info pro závodníky". Detailní informace o povinném i doporučeném vybavení zašleme přihlášeným týmům začátkem února 2019. Budete tak mít dost času si vše nachystat.

Mohou se měnit účastníci týmu, např. z důvodu nemoci?

Ano, dejte nám o změně neprodleně vědět na otob@psl.cz nebo se raději ozvěte telefonicky Pavlovi na 737 888 403. Po odstartování závodu změna účastníků není možná.

Co když se přihlásím a už nebude místo? Mám zaplatit?

Upozorníme vás v dopise, že už je plno a zeptáme se, jestli váš tým chce být zařazen mezi náhradníky. Zaplatíte až po výzvě od pořadatelského týmu.

Jak je to s pojištěním?

PŠL má sjednáno jak základní úrazové pojištění, tak pojištění odpovědnosti za škodu. Závodu se zúčastňujete na vlastní nebezpečí, proto doporučujeme mít uzavřeno úrazové pojištění s vyšším krytím, vhodným pro outdoorové aktivity.

Nemám brašny ani nosič na kolo, jen batoh. Zvládnu to s batohem?

Byli tací, kteří to s batohem zvládli. Většina členů týmu ale doporučuje si sehnat nosič na kolo a nějaké zavazadlo, které se dá připevnit na nosič. S batohem na zádech se jezdí nepohodlně.

Je povolená GPSka?

GPSka není zakázaná.

Mohou se zúčastnit i závodníci mladší 18 let?

Ano, v doprovodu alespoň jednoho rodiče. Ideální je utvořit rodinný tým! Minimální věk účastníka v doprovodu rodičů je 15 let.

Mám kolo s nášlapy (SPD…). Budu potřebovat druhé boty?

Pokud se vám v botách na nášlapy dobře chodí a běhá, pak ne. Ale vězte, že chodit a běhat se na OTOBu bude.

Zkušenosti závodníků

Kořínkovi

Rodinný tým

Startovali jsme OTOB v rodinném týmu Táta – Dcera – Dcera. Jasně, byla nám zima, a někdy jsme šlapali z posledního. Ale tohle všechno nás hodně spojilo. Na konci závodu jsem viděla sto vítězů, mezi nimi šťastného tátu a ségru, a to je pocit k nezaplacení.

Pepa Regner

První den sněží, poslední svítí slunce a my se plavíme i s koly po rybníku. Mikrospánky na kole během přejezdů. Vnitřní sepětí v týmu, výzva, vyčištěná hlava a ztracený dech. 3 dny plné nadšení a velké podpory. To byl OTOB 2017.

Lenka Fišerová

OTOB 2017 byl pro mne o těžko uvěřitelném zážitku, který byl chvíli krásný, chvíli naprosto šílený, chvíli úplně strašný, ale celou dobu dost intenzivní 😉 I když jsem nejdřív nevěřila, že to zvládnu, tak v průběhu už na nějaké pochybnosti, obavy, stud před ostatními nemáte ani čas a hlavně nechcete na tyto myšlenky plýtvat drahocennou energii a o to je to krásnější a osvobozující :-)... děkuju týmu, že jsem mohla být na sebe v cili pyšná, bez nich bych to totiž nezvládla, ne ten závod samotný, ale dopřát si nezávisle na mém výkonu ten pocit, být na sebe pyšná 😉

Honza Marek

OTOB pro mě byl o krásném setkání třech lidí v týmu, který si nedělal ambice na nejvyšší umístění, ale přesto se chtěl pořádně porvat s úkoly, tratí, a od začátku s nepřízní počasí. Síla nohou a rukou byla samozřejmě důležitá, ale ne rozhodující. Hned úvodní dlouhá kvízová nálož mě po pár minutách posílala ke dnu. když jsme na konci zjistili, že náš tým vyluštil asi pátý nejvyšší počet kvízů, byl to skvělý povolený doping. Když jsem pak dostal první (a naštěstí poslední) křeče po prvních třech hodinách v sedle kola, jasně jsem cítil, že dřeme. A to já potřebuju!!! V závěrečném bahno runu jsem byl připraven vypustit duši. OTOB je závod pro každého, o výsledky jde sice taky, ale společné zážitky v týmu, ty žádný individuální závod nenabídne...

Kontakty

 

Pište:    otob@psl.cz

Volejte: 737 888 403 Pavel

 

 

A tady se můžete přihlásit.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.