Věk
16–20
Termín
7. 7. 2019 – 19. 7. 2019
Místo
jižní Čechy
Cena
Více
do 0 Kč
Life Experience
Přihlásit se

Komfortní zóna? Ta je fajn. Vyrazit z ní? Ještě lepší.

A v červenci máš šanci. Čeká nás třináctidenní expedice po souši i po vodě, kde zažiješ všechno od batohu na zádech až po jachting.
Nebude to letní tábor – her tu moc nezažiješ a ani se o nás nebudou starat vedoucí. Odpovědnost za všechno bude totiž nás všech: při orientaci s mapou v ruce, večer při stavění tábora nebo během vaření na ohni. Nebude to ani pouhý výlet do přírody – posuneš se i v jiných než jen outdoorových dovednostech.

O tom všem níž. Projdi si to a pošli přihlášku. Protože jak říkají účastníci podobných kurzů: stojí to míň než iPhone a přitom je to životní příležitost – je to life experience.

Co zažiješ?

 • 1

  Budeš venku a v akci
  Čekej putování s batohem, spaní venku, přípravu jídla ve skupině, zkoušení různých rolí (třeba šéfovské), lezení po skalách, lanové překážky, rafty, jachting, orientaci s mapou, nácvik první pomoci, stejně jako reálné výzvy, co před nás postaví příroda nebo instruktoři.

 • 2

  Budeš se učit
  Nejen outdoorové dovednosti, ale i ty osobní. Co prožijeme totiž využijeme jako zdroj sebepoznání, pro vzájemnou zpětnou vazbu, ale především jako zkušenost, ze které si můžeš do svého života něco odnést. Nebo si to vyzkoušet hned na kurzu, diskutovat o tom či o tom přemýšlet jen tak ve své hlavě.

 • 3

  My v tom budeme společně s tebou

  Předáme ti potřebné znalosti, povedeme reflexe, aby sis z kurzu odnesl co nejvíc, a pomůžeme ti překonávat obavy. Při tom všem budeme hlídat veškerou bezpečnost.

   

  Tahle rovnice ty tři body shrnuje. A tisíce lidí již ozkoušely, že fakt funguje.

   

Co ti to dá?

Mimo dvou týdnů venku i těchto 7+1 věcí, ve kterých tě tenhle kurz posune. V některých víc, v některých míň: záleží na tom, co tě jak moc zajímá a kde na sobě chceš pracovat.

 • Sebedůvěra. Porozumíš vlastním schopnostem a objevíš svůj potenciál.

 • Týmová spolupráce a komunikace. Budeš si jistější ve skupině a ve své roli v ní.

 • Samostatnost i odpovědnost.  Za svá rozhodnutí, sebe, ostatní i své okolí.

 • Odolnost a přizpůsobivost. Naučíš se řešit neznámé problémy s větším klidem.

 • Využívání příležitostí. Naučíš se přijímat výzvy a zdolávat překážky.

 • Přátelství. Dost možná taková, co vydrží po celý život.

 • Dovednosti pobytu v přírodě. Včetně zlepšení fyzičky nebo schopnosti odložit mobil.

 • … a tohle všechno zajímá na pohovorech i zaměstnavatele, tak si to v budoucnu můžeš dát do životopisu.

Je to kurz Outward Bound

Co to znamená? Outward Bound je síť škol z 33 zemí celého světa a zároveň způsob učení. My jsme součástí od roku 1992 a tak mimo klasických, prázdninovkových kurzů plných her a přichystaných programů pořádáme i tyto kurzy, které jsou o… No, podívej se, jak to popisují třeba ve škole z USA.

Je to i pro tebe?

Jestli ti je mezi 16 a 20 lety a chceš letos prázdniny jiné než jako každý rok, pak jo. A nezáleží, jestli třeba…

 • do přírody jezdíš odmala, batoh sbalíš i poslepu a víš, jak uvázat ambulanťák. Pojeď ty zkušenosti využít a zapracuj u toho na svých dalších dovednostech a schopnostech. Všechno se totiž netočí jen okolo outdooru. Tvoje ti za pět, deset i čtyřicet let poděkuje, to nám věř.

 • … nebo jestli tě výpravy do přírody lákají, ale nemáš žádné zkušenosti ani nevíš, kde začít. Teď už ale jo. Všechny dovednosti se totiž naučíš od nás nebo od ostatních na místě, pozadu tě rozhodně nenecháme. Domů si navíc odneseš nejen schopnost postarat se o sebe v divočině.

 • … či zda již máš za sebou letní tábory nebo dovolené s rodinou, ale chceš to posunout na vyšší level. Co třeba vyjet někam s partou lidí, co se taky nechtějí jen flákat a se kterými zažiješ pár výzev?

Dojmy účastníků?

Jak kurz jako je ten náš viděli jeho účastníci v Americe? Čeho se báli, co je překvapilo a na co byli hrdí? Podívej se.
Na našem kurzu jen nečekej žlutý autobus, jinak to bude dost podobné.

Kolik to stojí?

Cena kurzu je 15 300 Kč. To je méně než za iPhone šestku. Za skoro dvoutýdenní kurz dobré, že?
Zvlášť, když je možnost získat stipendium nebo platit po částech.

Možnost stipendia nebo platby po částech?

1) Rozložení platby

Platbu za kurz je možné rozdělit do dvou až tří plateb. Po přihlášení je potřeba zaplatit alespoň 5 000 Kč, zbytek částky pak v jedné nebo dvou splátkách do 15. června dle domluvy. V případě zájmu se stačí ozvat na lifeexperience@psl.cz.

2) Stipendium

Díky Lipnickému stipendijnímu fondu je možné požádat o snížení ceny kurzu. Stačí nám poslat žádost na lifeexperience@psl.cz se zdůvodněním a představou o výši stipendia. Když to bude možné, rádi vyhovíme.
Fond založili a spravují zakladatelé PŠL nebo bývalí účastníci a poskytují skrz něj finanční příspěvky pro ty, co si kurz nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit. Více informací, ač starších, najdeš na jeho stránce.

Co je v ceně?

13 dní kurzu ve dne i v noci, zkušení instruktoři zážitkové pedagogiky, výstroj a vybavení na společné outdoorové aktivity, jídlo, ubytování na středisku (dvě noci, jinak budeme venku), úrazové pojištění, plánované i nečekané výzvy a další program. Součástí je také, že kurz je pod značkou Outward Bound – zaručující bezpečnost i kvalitu dle standardů organizace, a osvědčení o absolvování kurzu. Dopravu na kurz a zpět si každý hradí sám zvlášť.

Kdy dostanu platební údaje?

Až po vyplnění přihlášky, kdy je do sedmi dní pošleme spolu s dalšími informacemi o kurzu.

Storno podmínky

Někdy se ozve nepřízeň osudu a i na akci, kam fakt chceš, nakonec jet nemůžeš. Proto v případě odhlášení z kurzu již po zaplacení účastnického poplatku (tedy když s tebou již napevno počítáme) jsou stanoveny následující výše storno poplatků:

 • odhlášení do 15. 5. 2019 (včetně) – 10 % z ceny kurzu,
 • odhlášení do 15. 6. 2019 (včetně) – 30 % z ceny kurzu,
 • odhlášení po 15. 6. 2019 – 100 % z ceny kurzu.

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše. 
Pro takový případ může být rozumné mít sjednané pojištění storna. Dělá to u nás hned několik pojišťoven a u kurzu tohoto typu stojí třeba 600 Kč. Doporučujeme se o podmínkách informovat ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné požadavky, které není možné zpětně splnit.

Pro rodiče

Pokud vám naše kurzy dávají smysl a rádi byste pomohli zúčastnit se jich i těm, kteří si jej nemohou dovolit, staňte se donátory Outward Bound. Kontaktujte nás prosím na ob@psl.cz, a my řekneme víc, nebo přímo navyšte účastnický poplatek za tento kurz a my daný přebytek automaticky přesuneme na stipendijní fond. 

Po celém světě totiž stojí účast mnoha mladých lidí právě na stipendiích, která jim kurz zlevní nebo přímo zaplatí. Ta jsou poskytována z příspěvků bývalých účastníků, jejich rodičů i dalších sympatizantů s myšlenkami Outward Bound.

Prázdninová škola Lipnice i Outward Bound International jsou neziskovými organizacemi.

Jak probíhá přihlašování?

Jsou to pouze tři kroky:

 • 1

  Vyplň přihlášku. Tak se o tobě dozvíme.

 • 2

  Nejpozději do sedmi dní se ti ozveme zpátky a pošleme platební údaje nebo zdravotní prohlášení k vyplnění.

 • 3

  Po zaplacení a vyplnění prohlášení již máš místo jisté. Teď se jen těš a vyčkávej další informace (třeba upřesnění ohledně vybavení, kde a kdy se přesně začíná a končí a další info), které před kurzem budeme všem rozesílat emailem.

FAQ

Je něco nejasného? Na otázky tady dole se nás často před kurzy účastníci i rodiče ptají, tak to zkus projít a dost možná najdeš odpověď i na svůj dotaz. Jestli ne, ozvi se nám, kontakt je na stránce úplně dole.

Bude to náročné? Musím mít dobrou fyzičku?

Bude, ale nemusíš. Ač se to hodí. Rozhodně si poneseš vlastní batoh, budeš v něm mít nějaké společné vybavení , můžou tě bolet nohy a večer si asi s potěšením sedneš. K pořádnému kurzu to nicméně patří a jak mnozí říkají: tohle je, kromě jiného, naučilo se prát s věcmi a nevzdávat se.

Kurz ale rozhodně není 13 dní šlapání s batohem. Až dvě třetiny času se budeme zabývat úplně jinými aktivitami a chůze nám bude pomáhat se dostat pouze z místa na místo. Celkově strávíme společný čas na vodě, na skále, s lany i na nich, tréninkem různých dovedností, týmovými úkoly, společnou prací pro místní, povídáním u ohně a dalšími věcmi. Rozhodně je více na co se těšit, než čeho se obávat! Váháš? Zavolej nám, napiš.

Jestli chceš před kurzem na výdrži zamakat a potřebuješ motivaci, zkus to třeba s nějakou appkou. Strava, Runtastic nebo Zombies, Run! jsou parádní!

I tak mám pocit, že to nezvládnu...

To mají často všichni, když jdou do něčeho nového. Je to normální a v pořádku – sami to známe.
Všechno potřebné se budeme učit. Jestli tak třeba nejsi praktický typ, s loděmi zkušenosti nemáš nebo si pro sebe neumíš uvařit, nevadí. Někdo jiný zase neumí něco jiného. A my tebe i jeho podpoříme, abyste všechno zvládli.

Proč je dobré vyrazit ven z komfortní zóny?

Protože jakékoliv vykročení ze zóny komfortu tě posouvá. Tím, že zvládneš během naší cesty uvařit pro skupinu nebo vylézt na skálu, řídit raft, zorientovat se v mapě nebo vést skupinu, se zvětší oblast, ve které se budeš cítit dobře a komfortně. Tvoje sebevědomí a schopnost dosáhnout svého cíle bude potom mnohem větší i leckde jinde. A to má pro život rozhodně smysl.

Co budeme jíst?

To, co si sami připravíme. Jídlo si poneseme s sebou (ne všechno od začátku, po cestě budeme doplňovat zásoby). Vařit pak bude většinou dvojice pro celou skupinu. V nich se budeme střídat.
V naší plné penzi čekej pořádnou snídaní, oběd (většinou do ruky, ať nás nezdržuje na cestě), nějakou tu svačinu a teplou večeři.

Co si mám vzít s sebou?

Přesný seznam dostaneš po přihlášení dostatečně dopředu před kurzem. Ale v krátkosti: musíš mít dobré, pevné, prošlápnuté boty a oblečení do různého počasí i aktivit – do pochodu v parnu, k večernímu sezení u ohně, na spaní, do deště i do vody. Máš-li svůj spacák, karimatku, čelovku a batoh, tak je ber. Jestli ti něco z toho chybí, dej nám vědět a domluvíme se na výpůjčce.

Kde budeme spát? Jak je to s hygienou?

Dvě noci pod střechou, jinak pod hvězdami nebo bivakovací plachtou. Tu od nás dostanete, stejně jako návod, jak z ní postavit přístřešek.
Každý den bude možnost se nějak umýt. Někdy velmi skromná, jindy luxusní v podobě rybníku, potoka nebo výjimečně i sprchy.

 

Mám zdravotní omezení. Mohu jet?

Kurz je možné absolvovat s mnoha typy zdravotních omezení (ať již fyzickými, tak psychickými). Bohužel ovšem ne s jakýmikoliv. Jestli myslíš, že by tě omezovala, ozvi se nám předem nebo to napiš do přihlášky, společně to pak s tebou, s tvými rodiči nebo i s lékařem probereme. Na místě si totiž umíme poradit s mnohým a když to půjde, pokusíme se najít cestu, abychom se na kurzu potkali.
V každém případě jsme proškolení zdravotníci (ZDrSEM).

Jak je zajištěna bezpečnost?

Všechny aktivity na kurzu jsou zajištěny certifikovaným instruktorem (někdy z řad externího týmu), který zajišťuje bezpečnost. Zároveň určuje pravidla pro účastníky, jejichž dodržování společně hlídáme. Všechny naše programy procházejí tzv. safety review, kde své postupy konzultujeme s nezávislým odborníkem a snižujeme tak jakékoliv riziko na minimum. Připravujeme také alternativy pro případ různých situací. Náš záložní instruktor s autem je vždy v dosahu a k dispozici 24 hodin denně.

Celá organizace prochází pravidelně kontrolou z řad představitelů Outward Bound International.
Všichni naši instruktoři jsou proškoleni kurzy první pomoci ZDrSEM.

Co když se přihodí něco nečekaného?

V prvé řadě si s tím zkusíme poradit sami. Ať již vy jako tým nebo i s naší pomocí.
S většími problémy nebo v případě nečekaných emergency situací zavoláme dalšího instruktora, který se bude po celou dobu kurzu po okolí pohybovat s autem a pomáhat nám s materiálem, dodáváním potravin a podobně.

Kolik nás bude? Znají se dopředu účastníci?

Bude vás 14 účastníků (kluků i holek) + naši instruktoři.

S velkou pravděpodobností (byla by to jen náhoda) se nebudete vzájemně nikdo znát – a to je výhodou. V prvé řadě jsou totiž kurzy Outward Bound o nových přátelstvích, často na celý život. V druhé řadě: můžeš začít v úplně nové skupině třeba bez nálepek nebo předsudků, co vůči tobě normálně okolí má. Lépe se tak poznáš. A více se proto posuneš. 

 

Dává ti taková výzva smysl?

 

Kdo to chystá?

Tomy Doležal (38)

Nejtěžší batoh, co Tomy na vícedenní expedici nesl? 27 kilo. A to navíc v zimě při přechodu Rychlebských hor. Výprava to ale pro něj prý nebyla nejtěžší – u té, co v zimě zažil ve Skotsku v Národním parku Cairngorms, je rád, že se z ní vůbec vrátil živý. Bez přehánění. Však si nechte na kurzu povyprávět…
Tam si hrábnul i přes to, že má zkušeností z pobytu v přírodě na rozdávání: českou krajinou ale i v zahraničí se čas od času toulává již od střední a u nás v organizaci je jedním z největších profíků na techniky přežití v přírodě.

Přes 13 let pracuje jako pedagog volného času, instruktor a lektor. Kurzy nejen o vedení lidí, efektivní spolupráci, motivaci nebo právě technikách přežití chystá a vede jak pro školy, tak neziskovky nebo firmy. Je také certifikovaný školitel první pomoci pro ZDrSEM. I když je samozřejmě vždy rád, když tuhle dovednost nemusí předvádět.

Na Life Experience se prý těší. Hodně. Ať již na objevování divokých míst, slézání skal, výšlapy na vrcholky kopců nebo usínání pod hvězdami po vydařeném dni.

Světla Vaštová (49)

Myšlenku pořádat tuto expedici přinesla právě Světla. Sama totiž podobnou, 21 dní dlouhou během své stáže v Outward Bound New Zealand zažila.

Asi ji k tomu i vedlo, že má tři dcery (od 14 do 18 let) a jak říká: „Vidím, že již dávno potřebují vedení a inspiraci od někoho jiného než od rodičů, nejlépe se pak učit od života po svém“. A to přesně viděla na Zélandu: každý tam mohl sám zapracovat na své odvaze, odolnosti, učit se fungovat ve skupině, společně se rozhodovat, podporovat se i nést zodpovědnost – to všechno bez srovnávání se (jako se běžně děje třeba ve škole). Z toho byla nadšená, stejně jako že tam mohl jet jak namakaný borec, tak tichý kluk, který nemusí velké skupiny, a každý si našel to své. Na to stejné se těší i na tomto kurzu.

V Prázdninovce je Světla od roku 1992, má tak za sebou celou řadu kurzů (třeba I Can o změně životního stylu). Kurzy pořádala i pro Outward Bound v Austrálii. Jinak pracuje jako lektorka, koučka a terapeutka.

Pepa Hruška (35)

Pepova láska? Hned po partnerce a tříletém synkovi je to příroda a slovenské i rumunské hory. Ty v plné polní prochodil na několika vícedenních trecích. Kdybyste tak potřebovali člověka, co se v divočině a s nejbližším stavením desítky kilometrů daleko postará nejen o sebe, ale i o celou skupinu, vezměte na výpravu právě jeho.

Ale ani na českou krajinu nedá dopustit. Hory, lesy, místa s vlastní historií – to všechno ho baví. Hlavně pak v jižních Čechách, odkud pochází a kde jako mladý, dospívající Pionýr trávil v lesích téměř každý volný víkend. I proto kraj, kudy budeme putovat, zná jako své vlastní boty.

Pepa pracuje jako lektor prevence rizikového chování a vzdělává pedagogy v organizaci DO SVĚTA. Je certifikovaný zdravotník (ZDrSEM Horal), právě dokončuje pětiletý sebezkušenostní výcvik KVP a u nás v Prázdninovce je již 12 let. Aktuálně tu organizuje třeba kurz Transition – cesta k Mužům (pro mladé muže od 16 do 21 let).

Kam s dotazy?

Jestli je nějaký dotaz, rádi zodpovíme. Z naší zkušeností totiž platí: raději se ptát, než s nejistotou sedět v koutě. U telefonu nebo na mailu je Pepa. A jasně, je v pořádku mu tykat, na formality si totiž u nás moc nepotrpíme.

Zajímají tě originály videí, co jsou nahoře?
První je tady: https://www.youtube.com/watch?v=noMrKQ326ew
Druhé najdeš tady: https://www.youtube.com/watch?v=V485KgWVwto

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.