Věk
18+
Termín
18. 10. 2022 – 19. 10. 2022
Místo
Praha
Cena
4 700 Kč
Kritické myšlení zážitkem
Přihlásit se

Naučíte se kriticky přemýšlet a jak k tomu vést i své žáky

Lidský mozek potřebuje rozumět světu a orientovat se v přemíře informací. Aby se v ní neztratil, vytváří si myšlenková zkreslení. Ta pak ale ovlivňují náš život nebo úsudek. Většinou více, než je vhodné.

Naučte se, jak s tím pracovat – naučte se využívat kritické myšlení ve svém životě i vaší pedagogické praxi. Protože schopnost nahlížet na učivo v širším kontextu a podpořit v tom i své žáky, to je nejen u pedagogů a vzdělavatelů obzvlášť důležitá dovednost.

Tento kurz je akreditován u MŠMT v systému DVPP pod č. j. 14485/2021-4-560.

Co si odnesete?

Ucelený balík znalostí a dovedností ihned aplikovatelný ve vašem životě i ve vaší případné učitelské praxi. Konkrétně pak:

 • 1

  Vyzkoušíte si, jak snadné je podléhat myšlenkovým zkreslením
  Zahrajeme si pár her, během kterých prožijete několik typů zkreslení. Zjistíte tak, jak lehké je jim podlehnout. Tuto zkušenost následně využijeme při probírání dalších témat.

 • 2

  Dozvíte se, jaká jsou nejčastější myšlenková zkreslení
  Nejen konkrétní druhy, ale i jak fungují, jaký mají vliv na společnost nebo jak ovlivňují naše rozhodování. Budete je tak schopni rozeznávat.

 • 3

  Naučíte se, jak kritické myšlení podporovat u svých žáků
  Nejdřív si sami zažijete, jak různé techniky působí na rozvoj vašeho kritického myšlení – abyste to pak mohli učit jiné. S dalšími účastníky, především pedagogy, také dostanete prostor pro sdílení zkušeností, co při výuce pro podporu kritického myšlení používají a co komu (ne)funguje.

 • 4

  Dostanete tipy na další vzdělávání
  Pokud by vás téma opravdu zaujalo a chtěli jste vědět víc, rádi vám ukážeme, kde se mu věnovat dál.

   

  S tímto vším budete zcela vybaveni, abyste ve svém životě i práci mohli kriticky myslet a případně to učit ostatní.

Téma kritického myšlení je teď okolo mě všude. Tady jsem se ale konečně zorientoval: jaká jsou zkreslení, jak mě ovlivňují a jaké nástroje na ně platí.

- Adam, účastník kurzu

Pro koho kurz je?

 • Pro začátečníky a pokročilé v tématu kritického myšlení
  Pro absolvování není potřeba mít žádné zkušenosti s tímto tématem. Stačí, když budete mít povědomí o tom, co termín „kritické myšlení“ znamená. Zároveň jestliže nějaké zkušenosti máte, rozhodně na nich budete stavět, posunete je na další úroveň a navíc odhalíte specifika tohoto tématu v oblasti vzdělávání: na co dbát u sebe a jak k němu vést jiné.

 • Pro učitele a vzdělavatele, stejně jako pro širokou veřejnost
  Nejvíc z něj budou těžit učitelé ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ a dalších škol, pedagogové volného času i vedoucí pedagogičtí pracovníci. Vhodný je rovněž pro pracovníky neziskových organizací a pedagogy neformálního vzdělávání.
  Zároveň se ale hodí i komukoliv z široké veřejnosti: naprostá většina kurzu je věnovaná rozvoji vlastní schopnosti kriticky přemýšlet. Pouze závěr pak tématu, jak to učit i jiné, ze kterého budou těžit především učitelé.

 • Pro ty, kteří se chtějí učit zážitkovou formou
  Kurz je z většiny vedený zážitkově: kombinuje sebezkušenost (hodně si toho sami vyzkoušíte), trénink, práci ve skupinkách a jen v ojedinělých případech přednášku lektora.

Praktické informace

Časový harmonogram
Oba dny je kurz od 9.00 do 17:00 s průběžnými přestávkami a hodinovou obědovou pauzou.

Účastnická skupina
Maximálně 16 účastníků + lektor, k účasti nejsou potřeba žádné speciální znalosti ani podmínky.

Kde kurz probíhá
Praha – Prostor 8, Šmilovského 8, Vinohrady

K ceně
Ubytování ani strava není v ceně kurzu a zařizuje si je každý sám. Platební údaje vám pošleme na email po přihlášení.

Akreditace
Tento kurz je akreditován u MŠMT v systému DVPP pod č. j. 14485/2021-4-560.

Kdo kurz povede?

Michaela Vyležíková

Vzdělávání se věnuje od roku 2010, kdy se začala podílet na vzdělávacích programech v oblasti globálního rozvoje. Od té doby pracovala například jako metodička občanského vzdělávání v Multikulturním centru Praha nebo jako koordinátorka osvěty v organizaci Světlo pro svět.

Od roku 2012 působí v Prázdninové škole Lipnice jako instruktorka, lektorka, metodička a v současnosti také místopředsedkyně Správní rady. Zde se podílela na přípravě 6 dlouhých experimentálních kurzů, desítek kurzů pro žáky a akreditovaných kurzů pro pedagogické sbory. V letech 2017–2019 pak na realizaci projektu Aktiv zaměřeného na podporu angažovanosti mládeže, zvyšování kompetencí pracovníků s mládeží a podpoře systematické práce s mládeží ve městech. Od roku 2019 je zapojena do metodického týmu projektu Demohráč, který se také věnuje občanským kompetencím u mladých lidí.

V současnosti působí jako juniorní lektorka projektu Marker CS, kde podporuje vzdělávání pracovníků s mládeží v oblasti neformálního vzdělávání, a lektorka certifikovaného výcviku metod zážitkové pedagogiky.

Ve volném čase ráda pořádá ženská setkání, zpívá, plave nebo chodí s batohem po české krajině.

Co je Prázdninovka?

Prázdninová škola Lipnice je nezisková organizace, ve které od roku 1977 využíváme metody zážitkové pedagogiky k rozvoji znalostí, dovedností a postojů jednotlivců – aby objevili a využili svůj vlastní potenciál.

Zároveň veřejnosti i předáváme, jak to dělat. Třeba na tomto kurzu. Abyste i vy mohli zážitkovou formou učit jiné a pomáhat tak budovat odvážnější, odolnější a odpovědnější společnost.

Kritické myšlení je pro nás při přípravách i vedení kurzů nezbytné a v poslední době jsme jej začali aktivně rozvíjet i u jiných. Nejen takto, ale rovněž třeba v projektech Aktiv či DemoHráč, zaměřených na podporu participace ve věcech veřejných a rozvoj kompetencí pro demokratickou kulturu mládeže. O dobré i špatné praxi, kterou jsme při tom získali, na kurzu rozhodně uslyšíte.

Kontakt

V případě dotazu se nám rozhodně ozvěte, odpovíme obratem.

Kristýna Hradílková
kurzy@psl.cz
organizace a přihlašování

Přihlaste se

Vyplněním a odesláním přihlášky se závazně přihlašujete na tento kurz Prázdninové školy Lipnice.
Musíte potvrdit souhlas se zpracováním osobních údajů.

Děkujeme za vyplnění přihlášky, brzy se vám ozveme.

Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.