Věk
9–14
Termín
Více
21. 10. 2022 – 30. 10. 2022
Místo
Lipnice nad Sázavou
Cena
Více
od 15 000 Kč
Hraničáři
Přihlásit se

O kurzu

V této chvíli je kurz naplněn a přihlašování zastaveno. Děkujeme moc za velký zájem o kurz! Pro další zájemce o tento projekt doporučujeme od prosince 2022 sledovat web PŠL (www.psl.cz).  Můžete nás sledovat na Facebooku a Instagramu. Věřím, že další běh Hraničářů v roce 2023 proběhne. Už teď je možné se začít připravovat! Araluen hledá statečné a silné…

 

Cena

Cena kurzu je za dvojici rodič a dítě

Kurz pro vás připravujeme dobrovolnicky bez nároku na honorář a vaše účastnické poplatky slouží jen k pokrytí nákladů. Cenu volíte sami v rozmezí od 15.000 Kč do 20.000  podle toho, kolik chcete a můžete zaplatit. Vyšší částky do rozpočtu kurzu nám umožní vymazlenější drobnosti pro program kurzu.

Pokud je ve vaší životní situaci částka 15.000 Kč vysoká, můžete se obrátit na Lipnický stipendijní fond, kde můžete požádat o příspěvek na účastnický poplatek. Jak požádat o příspěvek? Na adresu reditel@psl.cz pošlete co nejdříve žádost, která bude obsahovat popis vaší situace a představu o výši stipendia spolu s názvem kurzu, o který máte zájem. Nezapomeňte uvést vaše jméno, adresu, věk a datum.

 

Často kladené otázky

Kurz má dvě části?

Ano. Hraničářský sněm 20-22.5.2022. Tady se poznáme a začneme. Hraničářské učiliště, tedy hlavní část, proběhne v okolí Lipnice nad Sázavou od 21.10. – 30.10.2022.

Co individuální zdravotní omezení, je to problém?

Individuální zdravotní problémy (ne infekční) nejsou překážkou účasti, potřebujeme o nich ale vědět, abychom všem účastníkům zajistili bezpečí a mohli případně přizpůsobit program či stravu.  Před kurzem vás požádáme o vyplnění tzv. zdravotního prohlášení. Na kurzu bude zdravotník.

Jak moc bude kurz fyzicky náročný? Zvládneme to?

Zvládnete, ale někdy to bude výzva. Často se budeme pohybovat v podzimní přírodě, někdy i přes noc. Součástí našeho týmu jsou i naše děti a právě ony jsou pro nás dospělé dobrým etalonem pro nastavení náročnosti kurzu. Rádi podpoříme vaši odolnost.

Jsme vegetariáni, máme zdravotní dietu nebo alergii na některé potraviny. Je to problém?

Vaření na kurzu je v naší režii, takže si můžete vybrat mezi masitou a vegetariánskou stravou. Vyjdeme také maximálně vstříc všem požadavkům ohledně potravinových alergií, náročnějších diet a dalších nároků. Je ale třeba, abyste tyto požadavky dopředu konzultovali s týmem.

Máme se bát?

Určitě ne :) Náš kurz bude pracovat s posílením odvahy, jak rodičů, tak dětí.

Máme se na kurz nějak připravovat?

To by bylo skvělé! Choďte do lesa i v nepříznivém počasí, vyzkoušejte boty a oblečení, ve kterém si udržíte tepelný komfort a zkuste v lese pobýt i krátce po setmění. Kdybyste i zkoušeli spát venku v lese, ve stanu, paráda! Rádi bychom trochu popracovali na vaší odolnosti.

Co si vzít s sebou?

Doporučené vybavení na hraničářský sněm i hraničářské učiliště vám včas zašleme v informačním dopise poté, co uzavřeme sestavování účastnické skupiny.

Jak je to s ubytováním?

Na hraničářském sněmu budeme spát jen venku. V hraničářském učilišti na podzim můžete očekávat postel i teplou vodu ve sprše. Zároveň je dost dobře možné, že budou noci, kdy si o posteli budete moci nechat jen zdát.

Proč jen rodič s jedním potomkem?

Kurz je zaměřen na dvojici rodič a dítě. Myslíme si, že koncentrovaná pozornost dává společnému času a vztahu výrazně vyšší kvalitu. Společné prožitky vám umožní občerstvit a zažít jedinečné chvíle, na které budete v budoucnu navazovat.

Píšete o náročnosti kurzu, kolik takových náročných momentů bude?

Možná jich bude 13, možná taky ne. A možná to bude pro každého trochu jinak. Vystoupení z komfortní zóny podle nás k dobrodružství patří a práce s rizikem je důležitou dovedností každého hraničáře. Náplasti máme, plnou důvěru v účastníky také.

Jak striktní je věkové rozmezí 9 -14 let?

Toto věkové rozpětí zhruba odpovídá čtenářské skupině Hraničářova učně. Zároveň nám umožní v některých částech programu nechat fungovat dětskou skupinu samostatně. Orientačně by děti měly být min. ve 3. třídě ZŠ a neměly by být přes 9. třídu. Nejdůležitější je jejich motivace, zda je hraničáři vůbec zajímají a zda mají chuť s vámi na kurz společně jet.

Rodiče a děti zvlášť nebo dohromady?

Bydlet budete spolu. Programy budou pro dvojici, pro skupiny, pro celé společenství a nepochybně i takové, při kterých bude dětská skupina plnit úkoly v lese a rodiče mezitím s plnou důvěrou budou připravovat dřevo na oheň. Kurz však bude především o prohloubení vztahu rodiče s dítětem a je připraven pro vás společně.

Jsme rozvedeni, nebo máme jinou zamotanou rodinou situaci. Je to překážka?

Ne. Jsme přesvědčeni, že vztah rodič a dítě je důležité budovat jak v úplných rodinách, tak v rodinách s rozvedenými rodiči, a to včetně společné nebo střídavé péče. Hodnotně trávený čas je o to důležitější, pokud rodiče mají v kontaktu s dětmi nějaké omezení.

Kurz je pro nás moc drahý.

Kurz má vysokou hodnotu pro vás a vaše dítě. Jeho cena hradí jen přímé náklady s kurzem spojené. Celý tým ho připravuje zadarmo a dobrovolně, jako svůj koníček. Pokud je však cena překážkou vaší účasti, kontaktujte nás – Prázdninová škola Lipnice může poskytnout příspěvek z Lipnického stipendijního fondu. V sekci Cena je napsáno, jak postupovat.

Tým

Hraničář Mirek

(*1969)

Motto:  "Vstávej brzy ráno, tvrdě pracuj a najdi zlato."

Hraničářův učeň mě nadchnul. Mám pláštěnku, luk a šípy, mám stříbrný dubový list. Zjistil jsem, že Halt je mi vlastně blízký. Těším se na další dobrodružství. Araluen potřebuje statečné a silné!

Hraničář Radek

(*1969)

Motto: „Mnoho dobrých činů“.

Knihy o Hraničářském učni Willovi jsou krásnou inspirací. Nejen pro děti. Postavy a situace nabízí celou řadu témat, které jsou přitažlivé i pro dospělé. Knihy mne před rokem inspirovali k účasti na kurzu se synem Jakubem. Ihned po kurzu jsem si řekl, že budu další takový kurz organizovat. Těším se na stále mladé dospělé hraničáře.

Hraničářka Petra

(*1981)

Motto: „Ty jsi klíčem ke svému štěstí“.

Jsem Mistr Léčitel. Ctností je Starostlivost. Moje dcera má knihy Hraničářův učeň téměř přečtené. Těším se na čtení a těším se moc na účastníky.

Hraničář Pavel

(*1976)

Motto: „Život je boj a přitom cesta, kterou si zvolíš, může být krásná a naplňující.“

 Žijeme ve vesnici, kde končí silnice, okolo nás jsou tři koňské ranče, krásné lesy a náš dřevěný domeček. Vystudoval jsem na Univerzitě v Olomouci obor Rekreologie a tento obor mě provází i v celém mém profesním životě v pozici lektora a trenéra už přes 20 let.

Máme doma přečtené všechny díly Hraničáře. Absolvovali jsme i první realizovaný kurz v roce 2021 a jsme s dcerou tímto tématem nadšeni. Svět hraničářů má svá pravidla, je zodpovědný, čestný a založený na víře v sebe a své přátele. Věřím, že i ty si zde najdeš své místo. Araluen nás potřebuje.

Hraničář Petr

(*1978)

Motto: "Trpělivost je od slova trpěti". 

 S četbou Hraničáře jsem na začátku, o to více se těším, že budu mít možnost ponořit se do příběhů dobrodružství, odvahy a přátelství. 

Hraničář Roman

(*1983)

Motto: "Vaření je taktická hra z chutí a vůní"

 Proč Hraničářský kurz?  - Mám rád přírodu a výzvy, které přináší včetně outdoorového vaření. Představte si společný den v přírodě v roli hraničářského učně, včetně rozdělání ohně, připravení si jídla na ohni nebo v kotlíku a ještě se tím něco naučit. Pro mě skvělé. Budu Vašim Mistrem Kuchařem. Ctnost, která nás bude provázet je Odpovědnost.

 

Tovaryš Nelinka

(*2011)

Motto: „Když se bojíš, neznamená to, že to nedokážeš.“

 Mám ráda přírodu a zvířata. Doma žiji se starším bratrem, mám psa a tři kočky. Dělala jsem gymnastiku a teď chodím do juda. První kurz jsem absolvovala se svým tátou a moc jsme si to užili. V prvních dílech jsem si užívala výcvik a život Willa a jeho učitele Halta. Od dvanáctého dílu se mi líbí, že do hraničářského sboru vstoupila i první dívka Madelyn.

Tovaryš Johanka

(*2010)

Motto: „Chci být odvážná, zažívat správná dobrodružství jako hraničáři“.

Přečetla jsem celou sérii 16 knih o Hraničářském učni 3x. Moc se mi líbí příběhy hraničářů Willa, Halta, Madelyn atd. Hodně si o nich s taťkou povídám, protože to čteme spolu. Inspirovalo mě to k účasti na kurzu i k jeho organizaci. Moc se těším na další hraničáře a hraničářky.

Tovaryš Viky

(*2010)

 Motto: "Co prožiješ, nemůže ti už žádná moc světa vzít". 

Hraničářka Madelyn je můj vzor. Mám ráda zvířata, nejvíce koně. Mít tak hraničářského koně! Těším s na dobrodružství s Vámi.  

Tovaryš Víťa

(*2008)

Motto: "Válka nemá vítěze, jen ty, co neprohráli". 

 Zatím jsem se začetl do prvního dílu a těším se, že budu moct prožívat hraničářské příběhy na živo, v přírodě a naučím se hraničářské dovednosti. 

Kontakty

miroslav.hanus@psl.cz

Sleduj nás!

Hledáte další dobrodružství?

Expedice Outward Bound

Dobrodružství na vodě, v horách, v lese. Putování za hranice komfortu, za svým rozvojem. Překonávání překážek, hledání smyslu, leadership, životní rovnováha i ochrana přírody. Opravdová divočina a opravdové přátelství. Jeď na expedici. Vydej se dál.

Více na webu Outward Bound Czech republic

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.