Věk
9–14
Termín
Více
23. 9. 2022 – 2. 10. 2022
Místo
Vysočina
Cena
Více
od 15 000 Kč
Hraničáři – ve stínech lesa
Přihlásit se

KURZ JE JIŽ NAPLNĚN. DĚKUJEME ZA VÁŠ ZÁJEM. MŮŽETE SE HLÁSIT NA DRUHÝ BĚH KURZU. 

 

Autorská myšlenka kurzu stojí na kombinaci drsné přírody a jemných ctností. Nabízíme kurz pro dvojici rodič a dítě v lesích Vysočiny. Inspirací je pro nás série fantasy knih Hraničářův učeň od Johna Flanagana.

O kurzu

Už teď se můžete na kurz přihlásit!

Střelba z luku, rozdělávání ohně, vaření v přírodě, orientace v terénu, přespání v lese, zodpovědnost, trpělivost, sebeúcta, vytrvalost, odvaha, zpívání, tvořivost, legrace a jedinečné společenství.

V loňském roce jsme již kurz vyzkoušeli a tak se můžete těšit na další pokračování. Pro velký zájem o hraničářský kurz se v letošním roce budou konat kurzy hned dva v různých termínech.

A jak to v loňském roce vypadalo? 

 

Cena

Cena kurzu je za dvojici rodič a dítě

Kurz pro vás připravujeme dobrovolnicky bez nároku na honorář a vaše účastnické poplatky slouží jen k pokrytí nákladů. Cenu volíte sami v rozmezí od 15.000 Kč do 20.000  podle toho, kolik chcete a můžete zaplatit. Vyšší částky do rozpočtu kurzu nám umožní vymazlenější drobnosti pro program kurzu.

Pokud je ve vaší životní situaci částka 15.000 Kč vysoká, můžete se obrátit na Lipnický stipendijní fond, kde můžete požádat o příspěvek na účastnický poplatek. Jak požádat o příspěvek? Na adresu reditel@psl.cz pošlete co nejdříve žádost, která bude obsahovat popis vaší situace a představu o výši stipendia spolu s názvem kurzu, o který máte zájem. Nezapomeňte uvést vaše jméno, adresu, věk a datum.

 

Podívejte se na video upoutávku ke kurzu!

Druhý díl upoutávky

Tým

Podívej se, kdo pro vás tento kurz připravuje!

Libor Pokorný

"Hraničář střílí z luku tak dlouho, až nikdy nemine."

 

Vyrostl jsem v obci Rožná, která se nachází v lesích Vysočiny kousek od hradu Pernštejna. Již od dítěte jsem se rád pohyboval v přírodě a učil se různým dovednostem jako vyrobit si prak, nebo luk, chytit pstruha do ruky, nebo postavit dřevěný bunkr na stromě. Dědeček mě učil pracovat se dřevem a netlačit na pilu, když kácím strom. Táta mě učil jak být součástí přírody a nebát se přespat v lese, což mě dovedlo k dlouhé životní etapě trapera a kovboje. Rozvinul jsem další dovednosti od lukostřelby, přes jízdu na koni až po použití ocílky. Svůj život jsem také spojil s pedagogikou, nejdříve na Masarykově univerzitě, dále v neziskovém i firemním prostředí a proto bych rád na kurzu předal něco ze mě novým učňům.

 

Jana Haková

 

"Změnu kterou očekáváme od života, nosíme sami v sobě."

S velkou pokorou a zároveň velkým nadšením jsem podruhé v týmu tohoto kurzu. Vloni se kurz moc povedl a mám chuť některé programy ještě vyšperkovat. Krása přírody a její hloubka je něco, co mě fascinuje. Jsem máma tří dětí, mám vzdělávací firmu a vedu projekt Výchova ke ctnostem. Studovala jsem dramatickou výchovu na DIFA JAMU v Brně a divadlo mi zůstalo koníčkem. Bydlím v neprůjezdné vesnici na Vysočině, kde mám les kousek za domem. V Prázdninovce dělám různé kurzy už 20 let a pořád mě to baví.

Zdeněk Pezlar

Jeden můj děda byl vynálezce. Bydleli s námi, takže jsme spolu rozebírali rádia, dostal jsem velkej magnet, učil mě s pájkou. A dal mi jako dárek vzduchovku, rodiče byli ještě překvapenější než já! I s babičkou jsme chodili do lesa na houby, pamatuju si taky, jak mě vozila na sáňkách do školky a učila mě vařit (a učí mě doteď, I když v 96 letech už není tak hbitá jako dřív).


Druhá babička s dědou bydleli ve Žďáře a jezdili jsme za nimi co chvíli. Děda pracoval v továrně jako dělník a o víkendech jsme spolu roubovali stromy, chodili sekat trávu pro králíky, natírali dveře, nebo něco pilovali v garáži. Taky jsem se naučil stáhnout králíka z kůže, uff. Babička pracovala na zahrádce, vařila a starala se o nás o všechny. Byl to bezvadnej čas a moc jsem si to užil. A doufám, že si to na Hraničáři užijeme.


Jo a mám kocoura, který se jmenuje Tyrolský Knedlíček a dovoluje mi u sebe v Brně bydlet.

Jakub Vaněk

"Film je tak dobrý, jak jej diváci milují".

 

Jsem rád, když dělám věci, které dávají smysl. A to kurz Hraničáři rozhodně je. 

 Vystudoval jsem vizuální antropologii. Fascinuje mě vše vizuální od fotografie po film.

V současné době pracuji v ekocentru Huslík, zde pomáhám dětem porozumět přírodě a vytvořit si k ní vztah. Jsem milovník přírody obzvláště starých sadů a zahrad. Od dětství miluju Vysočinu, část mé rodiny odtud pochází. 

 

V listopadu 2017 jsem se seznámil se zážitkovou pedagogikou v podání Prázdninové školy Lipnice a od roku 2018 v ní působím.

Kateřina Smolanová

Přicházím k hraničářům z Beskyd. Vystudovala jsme tělocvik-geografii v Olomouci a nyní působím jako pedagog volného času. Má práce je mým koníčkem a spoustu času během roku trávím někde na chatě, v létě v lese ve stanu. Vyrostla jsem totiž v oddíle a 15 denní tábory bez elektřiny jsou dodnes moji životní láskou.

 

Jsem improvizátor a příjemce výzev. K PŠL jsem se poprvé dostala jako účastník kurzu „Okamžik“ roku 2016. Mé působení v ní pak odstartoval kurz „Vlny a hvězdy“ (2018). Tady jsem na mořském kajaku poznala kouzlo minimalismu. V zimě 2020 jsem pak poprvé v životě spala na sněhu a rovnou na Sibiři. Mohli jsme se potkat na kurzech Zahrada, Život je gotickej pes, Dejavu na vlnách, Winterchallenge a Hraničáři, kam letos mířím podruhé.

 

Mám zálibu v týmových sportech a tvrdím, že život je písnička. Hudba je nedílnou součástí mého života. Mám ráda společnost pohodových lidí, rozhovory a baví mě inspirovat se navzájem.

Hanička Haková

"Láska prochází bříškem."

 

Baví mě vařit jako Jenny. Kniha Hraničářův učeň se mi moc líbí. Baví mě malování, jízda na koni, plavání a seriál Riverdale. Zkouším střílet z luku, ale nejlépe se cítím v kuchyni. Chodím do 8. třídy. Mám hodně ráda literaturu, ráda čtu knihy a básně. Těším se na vás! :)

Jakub Hak

"Vždy je prostor pro zlepšení."

Rád pluji na lodi, zajímá mě vesmír a různé zajímavé otázky. Hodně čtu. Přečetl jsem jedenáct dílů ze ságy Hraničářův učeň. Trénuji střelbu z luku, občas házím nožem, chodím do lesa. Těším se na všechny účastníky.

Jana Pustinová

„Úsměv je to nejkrásnější, co si můžeš vzít na sebe.“

Od narození žiji v malé vesničce na jižní Moravě. Jako vášnivé čtenářce, snad již od 1. třídy, se mi má cesta jevila jasně a studovala jsem knihovnictví. V té době jsem žila různými světy - ve své fantazii jsem se toulala Alagaësií, Narnií, či chodbami Bradavic a také Araluenem.

 

Změna oboru mě nakonec dovedla k mé současné práci v terénní pečovatelské službě a v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež. V loňském roce jsem se zúčastnila kurzu Prométheův oheň. Díky tomu jsem se dostala do Prázdninovky a k zážitkové pedagogice, pro kterou jsem se nadchla. Mám ráda přírodu a poznávání nových míst. Při odpočinku doma mě baví pes Dar (který je opravdový Dáreček :D) a kočky Niky a Kiki. Jelikož láska k příběhu o hraničářském učni ve mě zůstala, jsem ráda za příležitost účastnit se Hraničářů. Na společné zážitky se už teď moc těším :)

Petra Jirkovská

 “Když máš možnost, využij ji.”

Ráda dělám věci po svém a tak, aby mi dávaly smysl. Díky tomu se mi podařilo na škole, kde učím, otevřít třídu s Montessori programem. Naplňuje mě, když kolem sebe vidím děti, které se poslouchají, respektují potřeby ostatních, přičemž nezapomínají na ty své a dokáží se společně dohodnout.

Miluji horolezectví, protože je to aktivita, při které jsem s přáteli v krásné přírodě a dostanu se na výjimečná místa. Můj ideální den vypadá takto. Začíná cvičením jógy, dobrou snídaní s pomerančovým džusem a výhledem na pískovcové věže. Pokračuje lezením s přáteli na roztodivné skalní útvary, slunce hřeje a je přítomna typická vůně rozpáleného pískovce. Večer po setmění se všichni sejdeme u ohně a zpíváme s kytarou.

 

Často kladené otázky

 • 1

  Jak plánujete průběh kurzu v aktuální Covid situaci?

  Rádi bychom kurz uskutečnili i v případě částečných omezení. Námi zvolené nám umožňuje různá prostorová řešení pro bezpečný průběh kurzu. Vše s vámi budeme komunikovat podle aktuální situace. Jsme přesvědčeni o tom, že tento kurz svým zaměřením na pobyt v přírodě člověka posílí a ne ohrozí. Budeme samozřejmě chtít, abychom se na místě sešli zdraví a neohrozili se navzájem.

  Pokud však aktuální usnesení vlády neumožní realizaci kurzu (např. max. počet osob, které se mohou shromažďovat atd.), budeme hledat nový termín kurzu. Pokud vám nový termín nebude vyhovovat, vrátíme vám 100% účastnického poplatku.

   

 • 2

  Dva kurzy?

  V loňském roce jsme již kurz vyzkoušeli a tak se můžete těšit na další pokračování. Pro velký zájem o hraničářský kurz se v letošním roce budou konat kurzy hned dva v různých termínech.

  Tento kurz: Hraničáři – ve stínech lesa (termín: 29.4. – 1. 5. 2022 a 23. 9. – 2. 10.2022)

  A druhý kurz: Hraničáři – ochránci Araluenu (termín: 20. – 22. 5. 2022 a 21.- 30. 10. 2022)

 • 3
  • Co individuální zdravotní omezení, je to problém?

  Individuální zdravotní problémy (ne infekční) nejsou překážkou účasti, potřebujeme o nich ale vědět, abychom všem účastníkům zajistili bezpečí a mohli případně přizpůsobit program či stravu.  Před kurzem vás požádáme o vyplnění tzv. zdravotního prohlášení. Na kurzu bude zdravotník.

 • 4

  Jak moc bude kurz fyzicky náročný? Zvládneme to?

  Zvládnete, ale někdy to bude výzva. Často se budeme pohybovat v jarní přírodě, někdy i přes noc. Součástí našeho týmu jsou i naše děti a právě ony jsou pro nás dospělé dobrým etalonem pro nastavení náročnosti kurzu.

 • 5

  Jsme vegetariáni, máme zdravotní dietu nebo alergii na některé potraviny. Je to problém?

  Vaření na kurzu je v naší režii, takže si můžete vybrat mezi masitou a vegetariánskou stravou. Vyjdeme také maximálně vstříc všem požadavkům ohledně potravinových alergií, náročnějších diet a dalších nároků. Je ale třeba, abyste tyto požadavky dopředu konzultovali s týmem.

 • 6

  Máme se bát?

  Určitě ne :) Náš kurz bude pracovat s posílením odvahy, jak rodičů, tak dětí.

 • 7

  Máme se na kurz nějak připravovat?

  To by bylo skvělé! Choďte do lesa i v nepříznivém počasí, vyzkoušejte boty a oblečení, ve kterém si udržíte tepelný komfort a zkuste v lese pobýt i krátce po setmění.

 • 8

  Co si vzít s sebou?

  Vezměte si výbavu takovou abyste mohli pohodlně zvládnout kurz v přírodě. Budeme bydlet v chatkách, kde bude mít každý svou postel a zároveň budeme někdy spát v lese. Doporučené vybavení vám včas zašleme v informačním dopise poté, co uzavřeme sestavování účastnické skupiny.

 • 9

  Jak je to s ubytováním?

  Na kurzu můžete očekávat postel i teplou vodu ve sprše. Zároveň je dost dobře možné, že budou noci, kdy si o posteli budete moci nechat jen zdát. Pokud by to vládní nařízení vyžadovala, můžeme spát i venku ve stanu, abychom dodrželi počet shromážděných osob.

 • 10

  Proč jen rodič s jedním potomkem?

  Kurz je zaměřen na dvojici rodič a dítě. Myslíme si, že koncentrovaná pozornost dává společnému času a vztahu výrazně vyšší kvalitu. Společné prožitky vám umožní občerstvit a zažít jedinečné chvíle, na které budete v budoucnu navazovat.

 • 11

  Píšete o náročnosti kurzu, kolik takových náročných momentů bude?

  Možná jich bude 13, možná taky ne. A možná to bude pro každého trochu jinak. Vystoupení z komfortní zóny podle nás k dobrodružství patří a práce s rizikem je důležitou dovedností každého hraničáře. Náplasti máme, plnou důvěru v účastníky také.

 • 12

  Jak striktní je věkové rozmezí 9-14 let?

  Toto věkové rozpětí zhruba odpovídá čtenářské skupině Hraničářova učně. Zároveň nám umožní v některých částech programu nechat fungovat dětskou skupinu samostatně. Orientačně by děti měly být min. ve 3. třídě ZŠ a neměly by být přes 8. třídu. Nejdůležitější je jejich motivace, zda je hraničáři vůbec zajímají a zda mají chuť s vámi na kurz jet.

 • 13

  Rodiče a děti zvlášť nebo dohromady?

  Bydlet budete spolu. Programy budou pro dvojici, pro skupiny, pro celé společenství a nepochybně i takové, při kterých bude dětská skupina plnit úkoly v lese a rodiče mezitím s plnou důvěrou budou připravovat dřevo na oheň. Kurz však bude především o prohloubení vztahu rodiče s dítětem a je připraven pro vás společně.

 • 14

  Jsme rozvedeni, nebo máme jinou zamotanou rodinou situaci. Je to překážka?

  Ne. Jsme přesvědčeni, že vztah rodič a dítě je důležité budovat jak v úplných rodinách, tak v rodinách s rozvedenými rodiči, a to včetně společné nebo střídavé péče. Hodnotně trávený čas je o to důležitější, pokud rodiče mají v kontaktu s dětmi nějaké omezení.

 • 15

  Kurz je pro nás moc drahý.

  Věříme, že má vysokou hodnotu a cena je odpovídající. Pokud je však jedinou překážkou vaší účasti, kontaktujte nás – Prázdninová škola Lipnice může poskytnout příspěvek z Lipnického stipendijního fondu. V sekci Cena je naspáno, jak postupovat.

Kontaktuj nás!

V případě, že máte nějaké otázky napište naší Petře.

Sledujte nás!

Hledáte další dobrodružství?

Expedice Outward Bound

Dobrodružství na vodě, v horách, v lese. Putování za hranice komfortu, za svým rozvojem. Překonávání překážek, hledání smyslu, leadership, životní rovnováha i ochrana přírody. Opravdová divočina a opravdové přátelství. Jeď na expedici. Vydej se dál.

Více na webu Outward Bound Czech republic

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.