Věk
18–26
Termín
1. 7. 2022 – 10. 7. 2022
Místo
ČR
Cena
Více
od 8 900 Kč
Challenger
Přihlásit se

Aktuálně k přihlašování (k 18. 6. 2022)

Máme plno, ale bereme náhradníky. Teď máme jen 2, jednoho muže a jednu ženu. Tak pošli přihlášku a dost možná se potkáme, vždycky totiž někdo odpadne.

A nezapomeň na možnost si požádat o stipendium (slevu) až 4 000 Kč. Víc níž u popisu ceny.

Je plno, ale bereme náhradníky

O čem Challenger je?

Je to deset dní plných výzev, překvapení, sebepoznání, adrenalinu, zábavy, seberozvoje a kroků do neznáma.

Těch na kurzu zažiješ hodně. A velmi pravděpodobně se naučíš, jak je zvládat, jak se na ně těšit, jak si poradit s tím, když nevyjdou, či jak si vybírat, který stojí za úsilí. A tak se staneš challengerem: svým vlastním vyzyvatelem. Chceš jím být?

Co o Challengerovi říkají bývalí účastníci?

Letos chystáme 2. ročník. Protože ten první nás dost bavil a zároveň se povedl: dostal průměrně 4,5 hvězdiček 5. A k tomu tyhle vzkazy:

O čem to pro tebe bylo?

„Přišel jsem si na to, že některé limity má člověk jen v hlavě, a když chce, dokáže je překonat. Nebo o zjištění, že překonání výzvy je skvělý pocit a že už jen díky tomu stojí za to kroky do neznáma dělat.“
- Michal, 21 let

„Hrozně moc jsem si odpočinula a vypnula mozek, vlastně jsem úplně zapomněla na život v Praze a hodně se mi to líbilo.“
- Elda, 22 let

„O hledání rovnováhy a nevrhat se do všeho po hlavě jen proto, že by to mohla být výzva, kterou se budu moci chlubit ostatním.“
- Lenka, 24 let

Co si z kurzu odnášíš?

„Silné vědomí toho, že to, jak si život užiju, je jenom na mně.“
- Lenka 24 let

„Nemusím se teď tolik bát, že zklamu (sama sebe, rodinu, přátele), protože vím, že chyba je kámoš.“
- Eliška, 18 let

„Skok do lomu, sama v noci v lese – bez spacáku a se štěkajícím srncem.“
- Dora, 21 let

„Všechno je v hlavě a jaký si to člověk udělá, takový to má. A taky myšlenku, že je třeba hrát s těma kartama, který člověk zrovna má v ruce. Zkrátka: tady a teď!“
- Michal, 21 let

„Já to dokážu.“
- Míša, 21 let

V čem kurz naplnil tvá očekávání?

„Doufala jsem, že mi kurz pomůže se překonat, což teda na 100 % splnil. :)“
- Eliška, 18 let

„Pořád se něco dělo, byl propracovaný do detailů, nebyl prostor pro nudu. Absolutně mě nabil pozitivní energií. Potkala jsem mnoho nových a skvělých lidí, kteří mě inspirovali.“
- Zuzka, 22 let

„Vyzkoušela jsem si aktivity, které už si možná nikdy nevyzkouším.“
- Ditka, 26 let

„Zamyšlení se nad sebou. Super lidi. Dokonale vychytaný program do detailů od začátku do konce.“
- Danča, 25 let

 

Doporučil/a bys tento kurz kamarádům?

„Ano. Je to skvělá příležitost poznat nový supr lidi a přestat se bát prkotin.“
- Elda, 22 let

„Lépe strávit volný i nevolný čas skoro nejde.“
- Honza, 24 let

„Je to zážitek, absolutně nepopsatelný, takže to musíš zažít.“
- Zuzka, 22 let

„Určo! Byl to asi nejlíp strávenej týden mýho života.“
- Eliška, 18 let

„Ano. Protože nevyzývat se znamená zakrnět.“
- Pája, 25 let

„Jasně. Cítím, jak jsem najednou iniciátor. Mám od té doby hrozně moc vnitřní síly a pocit, že cokoliv si zamanu, tak zvládnu.“
- Niki, 26 let

Co tě příjemně překvapilo? Co dalšího bys nám rád/a sdělil/a?

„Žádné trapné seznamovačky první den a oťukávání, ale hned pěkně nabitý program.“
- Lenka, 24 let

„Geniálně se střídaly fyzicky a psychicky náročné aktivity.“
- Simona, 20 let

„Čím víc do toho dáš, tím víc se ti vrátí!“
- Zuzka, 22 let

„DĚKUJU!!!!“
- Danča, 25 let

Co čekat?

Váháš, jestli jet? Tady je 5+1 důvodů, proč jo.

 • 1

  Našlápnutý a typický prázdninovkový program.

  Venku i vevnitř, s ostatními i sám se sebou. Někdy náročný psychicky i fyzicky, jindy pohodový. Rozhodně se i jen tak zastavíš a nebudeš dělat vůbec nic. Čekej zábavu, běhání do padnutí, klídek pod hvězdami, otázky na tělo, výhledy do krajiny, plavání v lomu, blbnutí uprostřed louky a rozhodně kroky do neznáma, o kterých tenhle kurz je.

 • 2

  Dobré jídlo i postel.

  Máme své vlastní ozkoušené kuchaře, se kterými jezdíme již roky. Jídlo bude pětkrát denně, čekej tedy i svačiny. Slibujeme také spaní v posteli. Nicméně je možné, že budou dny, kdy se ti o obojím bude zdát jen někde pod nočním nebem.

 • 3

  Odřízneš se od světa.

  Jet na Challengera je skvělá možnost vypnout mobil a nechat messenger na devět dní zavřený. Jestli budeš chtít. A popravdě: kdo ví, jestli bude vůbec nějaký pořádný signál. Čekej totiž spíš přírodu než civilizaci.

 • 4

  Budeš mezi účastníky, co ti budou inspirací.

  Čekej podobně naladěné lidi v partě, kteří si to chtějí užít stejně jako ty. Jestli budeš chtít, odjedeš se společnými vzpomínkami, zábavnými historkami a pravděpodobně novými přátelstvími.

 • 5

  Bude to (možná) náročné.

  Zvládne to ale rozhodně každý, kdo chce a nebojí se si hrábnout. Každá aktivita je nicméně dobrovolná a účast je vždy závislá na tvém rozhodnutí. Zároveň ovšem platí, že čím víc do toho dáš, tím víc získáš. A ne, o hracích automatech tady nemluvíme.

 • 6

  Ale bacha. Tenhle kurz není kouzelná pilulka.

  Zní to, že pojedeš a to tě změní k lepšímu? Možná jo. A nebo taky ne. Tak jako totiž neexistuje prášek, po jehož spolknutí zaručeně zhubneš, tento kurz z tebe challengera s jistotou udělat taky nemusí. Může ti jen něco (o tobě) ukázat, může tě něco naučit. Co a kolik si z toho vezmeš, to je již jen na tobě.

Jak se přihlásit?

Je to lehčí než si zařídit slevovou kartičku na vlak:

 • 1

  Vyplň přihlášku. Tak se o tobě dozvíme. Trvá to asi tři, čtyři minuty.

 • 2

  Nejpozději do sedmi dní se ti ozveme zpátky a pošleme podrobnější dotazník. V něm nám řekneš o své motivaci jet nebo očekáváních. Součástí je i malý úkol.

 • 3

  Nad tímto dotazníkem a úkolem sedneme s týmem a potvrdíme ti, že tě mezi budoucí challengery fakt bereme.

 • 4

  Spolu s gratulacemi o přijetí ti pošleme i platební údaje a nějaké dokumenty k online vyplnění (třeba o tom, s jakými zdravotními komplikacemi u tebe počítat, nebo o stravovacích specifikách). Po zaplacení kurzu (to potřebujeme do 14 dní od potvrzení tvého příjetí) s tebou již stoprocentně počítáme.

  A jen drobné upozornění

  Může se stát, že tě na kurz nevezmeme: třeba proto, že od něj budeš mít jiná očekávání, než co bude kurz nabízet. V takovém případě ti zkusíme doporučit jiné prázdninovkové (nebo i cizí) akce, které pro tebe budou, dle našeho mínění, vhodnější. Přihlášku tak rozhodně pošli: nic tím neztratíš, leda získáš tip, jaký kurz ti dá víc.

Nech si dát kurz jako dárek

Co si Challengera (nebo příspěvek na něj) přát jako dárek? Jak na to:

 • 1

  Řekni o něm rodičům/kamarádům/tetičce/zaměstnavateli/…, pošli jim tuhle stránku a popros je, ať napíší Zuzce na challenger@psl.cz.

 • 2

  S ní ať domluví vystavení poukazu (na celý kurz nebo nějakou částku), který ti pak může třeba zabalit jako dárek.

 • 3

  Přihlášku ale doporučujeme poslat co nejdřív, klidně rovnou. Ať o tobě víme. Do poznámky tam jen připiš, že se nám možná ozve nějaký dárce.

Kolik to stojí?

Od 8 900 víc (dle data přihlášení). To je méně než za iPhone a jen 890 Kč/den. Navíc s možností dostat až 4 000 Kč jako stipendium (slevu). To jde, ne?

Cena dle data přihlášení

Přihlásit se dřív má dvě výhody: 1) máš jistější místo, 2) máš to levnější:

 • do 9. ledna 2022 (včetně) je cena 8 900 Kč,
 • do 20. března 2022 (včetně) je cena 9 400 Kč,
 • od 21. března dál je cena 9 900 Kč.

Cena se určuje podle data odeslání přihlášky.

Chceš nebo můžeš zaplatit víc?

Jestli chceš a můžeš (například jestli ti vyšla dobrá brigáda, již pracuješ nebo ti to třeba zaplatí někdo, kdo si to může dovolit), pošli i víc. Každou stovku, pětistovku nebo tisíce investujeme zpátky do jídla, rekvizit, atmosféry při hrách nebo programových vychytávek. Rozhodně se ti to tak vrátí.

Co je v ceně kurzu

Deset dní kurzu (je to tedy 890 Kč/den), konkrétně pak ubytování (případně programové neubytování), kompletní strava (pokusíme se vyjít vstříc co nejvíce jídelním specifikům), základní úrazové pojištění, vyšperkovaný program se zkušenými instruktory a spoustu překvapení, stejně jako kroků do neznáma. Mimo to ale hlavně přesah do tvého osobního života: ze ziskaných zkušeností a zážitků budeš čerpat již navždycky. To potvrzují i naši rodiče, kteří na kurzy Prázninovky jeli třeba v 70. letech a pořád na to, co jim to dalo, vzpomínají.

Dopravu tam a zpět si hradíš zvlášť.

My instruktoři program připravujeme zcela dobrovolnicky – protože nás to prostě baví. Vybrané peníze tak jdou na pokrytí nákladů spojených s přípravou a realizací kurzu. Mimochodem pro zajímavost: počítali jsme, kolik by takovýhle kurz stál, kdyby i náš čas (na kurzu i příprava) byl placený. Vyšlo to na 90 000 Kč pro jednoho účastníka.

Je pro tebe kurz moc drahý? Získej stipendium (slevu)!

Stačí poslat žádost Lipnickému stipendijnímu fondu. Ten založili a spravují zakladatelé PŠL nebo bývalí účastníci a skrz něj poskytují finanční příspěvky (až 4 000 Kč) nebo bezúročné zápůjčky (třeba i na celou částku, co pak postupně splácíš) těm, co si kurz momentálně nemohou z jakýchkoliv důvodů dovolit nebo je pro ně moc drahý.

Jak požádat o příspěvek? Po přijetí na kurz vyplň tento dotazník s žádostí. Zpátky se ti ozve Kristýna z naší kanceláře a řekne, jestli to dopadlo, případně kolik dostaneš.

Kdyby ti třeba pomohlo jen rozložení platby na více splátek, je to možné. Stačí se po přijetí na kurz ozvat na náš mail challenger@psl.cz, kde s tebou Zuzka od nás z týmu domluví vše potřebné.

Storno podmínky (tedy když účast zrušíš ty)

V případě odhlášení se z kurzu, když s tebou již napevno počítáme, jsou stanoveny následující výše storno poplatků:

 • odhlášení do 30. 4. 2022 (včetně) – 20 % z ceny kurzu,
 • odhlášení do 31. 5. 2022 (včetně) – 30 % z ceny kurzu,
 • odhlášení do 15. 6. 2022 (včetně) – 50 % z ceny kurzu,
 • odhlášení po 15. 6. 2022 – 100 % z ceny kurzu.

Platí, že za cenu kurzu se považuje tebou zaplacená částka (tedy dle data přihlášení) mimo to, co nám od tebe došlo navíc: to ti samozřejmě pošleme zpět bez jakéhokoliv krácení.

Pro stanovení výše stornopoplatku je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše.

Jestli chceš, mnohé pojišťovny nabízí pojištění storna (že se ti vrátí všechny peníze). Stojí řádově pár stovek. Kdyžtak se o tom informuj před zaplacením: po něm to již mnohdy nechtějí uzavřít.

Rušení kurzu z naší strany (z důvodu koronaviru nebo vyšší moci)

V případě, že by byl kurz zrušený z naší strany z důvodu vyšší moci či účinných koronavirových nařízení vlády nebo jiných subjektů (a nebude tak možné pořádat akci, kde se na jednom místě sejde téměř 40 lidí), vyhrazujeme si právo zpět nevrátit celý účastnický poplatek, ač se budeme snažit, aby byla tato částka co nejvyšší. Pravděpodobně by totiž kurz v takové chvíli již měl nějaké výdaje a ty potřebujeme pokrýt, aby byl ve výsledku neztrátový. Nebude jich snad moc: však se například co nejvíc plateb předem snažíme zasmluvnit, aby se nám v případě zrušení kurzu vrátily (třeba za ubytování).

Proto:

 • v případě, že kurz budeme nuceni z výše popsaných důvodů zrušit před jeho začátkem, vrátíme ti zpět tvoji platbu sníženou o částku 2 000 Kč. Jestliže ji na pokrytí již vynaložených nákladů nevyužijeme celou, vrátíme i zbytek.
 • v případě, že kurz budeme nuceni z výše popsaných důvodů zrušit v průběhu jeho konání, vrátíme ti zpět tvoji platbu sníženou o 1 000 Kč za každý již započatý den, minimálně ale sníženou o částku 3 000 Kč. A opět: jestliže ji na pokrytí doposud vynaložených nákladů nevyužijeme celou, vrátíme i zbytek.

Vedla nás k tomu v této koronavirově nejisté době potřeba, aby tento kurz, který děláme stále dobrovolnicky, ve výsledku finančně skončil na nule (stejně jako se o to snažíme, když kurz probíhá normálně).

Je plno, ale náhradníků máme jen pár

Kdo to chystá?

Tohle je náš tým, který na všem již od října maká. U každého je pár řádků, ze kterých se třeba dozvíš, kdo z nás má rád zmrzlinu a tulipány, kdo je bývalý voják nebo kdo přešel Alpy z Mnichova do Benátek.
Moc informací to není, víc ale třeba rádi prozradíme, až spolu budeme na kurzu večeřet u jednoho stolu.
Takže prosím: seznam se!

Markéta (32)

Jsem výzkumnice a posledních pár let jsem učila své kolegy z IT porozumět potřebám lidí, pro které vyrábí weby, aplikace a služby. Občas si do toho střihnu nějaké školení nebo facilitaci. Ještě nevím, čím chci být, až budu velká, tak jsem teď na volné noze a zkouším co se namane. Ráda vařím, koupu se v každý louži, spím v hamace, vymýšlím co všechno by se dalo dělat a sázím zeleninu po Praze. Nejspokojenější jsem s batohem na zádech, u ohně v teplých ponožkách, na plachetnici, když koukám za obzor, a ve společnosti dobrých lidí.

Prázdninovka mě provází už jedenáct let. Motám se okolo kurzů pro dospěláky (Vlastní cestou), pro starší a pokročilé (DejaVu na vlnách), interního vzdělávání (Instruktorský kurz) a v roce 2018 jsem šéfovala kurz pro vysokoškoláky. První ročník Challengera. A letos je na čase ho znovu oživit!

Těším se na plné dny, okamžiky co se vryjí hluboko do paměti, záchvaty smíchu a vaše příběhy.

Anežka (32)

Považuji se za nezdolnou optimistku, která stojí nohama na zemi a miluje život! Aktuálně se v pracovní sekci pohybuji na volné noze, vymýšlím a lektoruji projekty letní i zimní, které jsou zaměřené především na pracovníky s mládeží a na mládež v oblasti neformálního vzdělávání.

Během víkendu mě můžete potkat s koněm a psy na výletě, s batohem na zádech v horách, s knížkou na louce nebo s kytarou nad akordy pro stálé začátečníky. A především ve skupině veselých lidí.

Do Prázdninovky jsem naskočila v roce 2014 a spolupracuji na projektech pro mladé a pro rodiče s dětmi.

Jenda (34)

Jsem Jenda z Českých Budějovic a mám rozmanitý život. V poslední době mě nejvíc naplňuje a utváří můj čtyřletý syn, manželka, náš nový byt, kde je stále co ladit, a nová práce plná nových výzev.

V mnoha oborech mého činění jsem dělal kroky do neznáma: jsem grafický designér, ale školu na to nemám. Jsem kuchař ve skvělé kavárně, ale školu na to zas nemám. Rád dělám muziku, ale do lidušky mě prý nemohli dotáhnout. Jsem často samouk. Nejen v práci.

Na prvním zážitkovém kurzu jsem si pojmenoval své životní motto. Je jím prozaické „Svět funguje“. Rád jezdím stopem, nechávám se zlákat krásou okamžiku a obecně moc neplánuju. Nejradši pracuju v týmu, mám rád ten progres společného myšlení a společné vlny zábavy a inspirace. Lidem rád věřím a snažím se za ně nepřebírat odpovědnost. Jsem obecně hlavně vizuální typ – mám rád umění a drama. Kdybych mohl být čímkoliv, byl bych asi scénograf.

Prázdninovka a její kurzy jsou moje srdcovka, je to přístav kreativity, který mě vyšle s novou energií do každodennosti našeho světa. Těším se na další průzkum sebe, světa, lidí a souvztažností.

Jakub (28)

Ač mám vystudovaná práva, živím se jako game designer a díky koroně asi začínám i truhlařením. Což je i můj velký krok do neznáma: že jsem zavřel diplom do šuplíku a teď tvořím hry a stoly, to bych nikdy nečekal. A jsem z toho nadšený, fakt mě to baví. Takže můžu slíbit, že nějakou tu hru nadesignuji i speciálně pro vás na tento kurz! Stůl dělat spíš nebudu, ten se špatně vozí.

Rád chodím do hor. Můj poslední dlouhý trek vedl přes Alpy: z Mnichova do Benátek. Parádní výlet, plně doporučuji.
Každý den chodím běhat (když bude čas, můžeme spolu i na kurzu), prý dobře míchám mojito (naučil jsem se na Kubě) a neumím hezky psát (sestry říkají, že můj krasopis vypadá jako od čtvrťáka, co píše nohou).

V Prázdninovce jsem od roku 2017: dělám nejen takovéhle dlouhé kurzy, ale jezdím na adapťáky se školáky nebo na expedice s batohem v přírodě. Na Challengera se těším kvůli hutným, atmosferickým programům v noční mlze, stejně jako na polehávání na louce za cvrlikání ptáků v lese. A když to teď píšu, těším se ještě víc.

Ondra (32)

Mým osobním i pracovním osudem krajina: hory, řeky, pole, louky, lesy, rostliny i fauna, od mraků ke kamenům, od trávy k pralesům. Miluju podzimní dozrávání ovoce, sušení bylin, výzvy, otužování se, zrcadla, analogový fotky, protivníky, souhvězdí, bolest, vandry, učení se. Nadhled, naději a nekonečný vnitřní smích. Mám rád vše osobní, ne však bulvární. Vše pospolité, ne však stádní. Rád si pískám.

Krok do neznáma je pro mě základní životní pohyb, ze kterého pramení nové perspektivy a nové zkušenosti. Kdo nedělá kroky do neznáma, zatrne na místě. Proto vždy oceňuji každý takový krok, i kdyby svůj cíl nenalezl, má smysl.

O Prázdninovce jsem slýchával spoustu let a váhal. Až loni jsem se (krokem do neznáma) zúčastnil svého prvního kurzu, Vlastní cestou, kde ten velký pohyb teprve začal. Na Challengeru mě potkáte jako člena týmu. Těším se na silné zážitky, které nebudou zadarmo. Těším se na lidi, kteří chtějí jít vpřed. Těším se na nový vesmír, který spolu vytvoříme.

Tadeáš (26)

Od mala vyrůstám mezi počítači. Už když jsem se narodil, měli jsme jeden doma. Asi i proto moje cesta vedla přes Fakultu informatiky až do firmy, kde vyvíjím mobilní aplikaci, kterou po světě používají miliony lidí.

Za poslední rok jsem byl na tolika koncertech, jako jenom málo lidí. Nejčastěji za kamerou, někdy i ve střižně, jsem zajišťoval jejich živé přenosy. Stejně jako divadelních představení, besed a různých benefičních akcí.

Žiji mnoha věcmi, mnoha obory a všechno mě to dost baví. Baví mě totiž tvořit, řešit problémy a dozvídat se každý den něco nového. I věci úplně mimo moje obory.

Poslední velká kapitola je Prázdninovka, která mě před pár lety nasála a už nepustila. Poprvé jsem se rozhodl jet v roce 2018: na Challengera jako účastník. Pak připravovat jiné kurzy, loni jsem jeden šéfoval. Teď se vracím na svůj první kurz, tentokrát ale jako člen týmu.

Zuzka (26)

Jsem dítě jizerský, holka z hor. Mám ráda zimu, sníh, běžky, ilustrace dětských knížek, zmrzlinu a tulipány. Ráda se těším: na zážitky, cesty, lidi i další ráno. Jsem šťastná, když brečím smíchy, když usínám únavou, když dotáhnu věci do konce, když sněží, když vykyne těsto, když si nandám pohorky a taky když si je sundám. Baví mě vymýšlet absurdity, nahlas zpívat a poslouchat názory ostatních.

Do Prázdninovky jsem přišla jako účastnice Challengera v roce 2018 a nastoupila tak na novou cestu, která je písčitá, štěrková, široká, skrz rybník, lesem a do kopce. Je ale skvělá a plná výzev.

Na Challengera se letos vydávám jako člen týmu. Těším se na nekončící večery a brzká rána po boku lidí, na které se fakt těším, a s odhodláním vzít to jako výzvu, která mě posune dál. Tam, kam mám jít.

Máš dotaz?

Jestli je nějaká nejasnost, rozhodně se ozvi. Challenger je totiž sice kurz o krocích do neznáma, ne všechno neznámo je nicméně žádané. Zpátky se ti záhy ozve Zuzka. A jasně, tykej jí, na formality si u nás moc nepotrpíme.

Akce se koná se souhlasem Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

logo ASOL

Hledáte další dobrodružství?

Expedice Outward Bound

Dobrodružství na vodě, v horách, v lese. Putování za hranice komfortu, za svým rozvojem. Překonávání překážek, hledání smyslu, leadership, životní rovnováha i ochrana přírody. Opravdová divočina a opravdové přátelství. Jeď na expedici. Vydej se dál.

Více na webu Outward Bound Czech republic

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.