Věk
18+
Termín
Více
7. 10. 2022 – 19. 2. 2023
Místo
Bratislava
Cena
Více
0 Kč
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metód zážitkovej pedagogiky
Přihlásit se

Učíte, vedete nebo motivujete lidi? Staňte se žádaným lektorem a učte (se) prožitkem! Náš certifikovaný výcvik je souborem pěti navazujících metodických kurzů, které vás provedou metodou zážitkové pedagogiky - od teoretické přípravy akcí až po trénink reálné práce se skupinou. Naučíme Vás pomocí her a zážitků učit tak, aby to mělo smysl!

 

VÝCVIK BUDE VEDEN VE SLOVENŠTINĚ

Přehled termínů

Termín Místo
7.10.2022 – 9.10.2022
Metodika zážitkové pedagogiky
Bratislava
11.11.2022 – 13.11.2022
Hra a další programové prostředky zážitkové pedagogiky
Bratislava
9.12.2022 – 11.12.2022
Reflexe a práce se skupinou v zážitkové pedagogice
Bratislava
27.1.2023 – 29.1.2023
Tvorba kurzu a dramaturgie v zážitkové pedagogice
Bratislava
17.2.2023 – 19.2.2023
Zážitková pedagogika v osobnostně sociálním rozvoji
Bratislava

Proč si vybrat právě zážitkovou pedagogiku?

Naše metody vycházejí ze 40 let zkušeností se vzděláváním dospělých ze státní, neziskové i komerční sféry. Víme, co lidé v praxi využijí a dokážeme je dovést ke změně. Pomůžeme vám stanovit váš cíl, dáme vám nástroje k jeho dosažení a naučíme vás vyhodnotit, zda jste jej splnili.

Jak zážitková pedagogika funguje? Podívejte se:

Popis jednotlivých kurzů výcviku

Dopřejte si kromě praktických zkušeností, získávaných metodou “pokus – omyl” také cílený odborný rozvoj. Věnujte si pět víkendů  intenzivní práce na sobě. Kromě ucelené metodiky, kterou získáte, vás dostaneme do situací, kdy budete muset rozhodovat, vyjednávat či sdílet. Mockrát se budete muset podívat sami na sebe jinak a vyplatí se vám to. Budete se učit metodu zážitkové pedagogiky zážitkově. Absolvováním cyklu pěti kurzů budete komplexně seznámeni s metodou zážitkové pedagogiky. Tuto metodu můžete následně využívat ve vaší praxi, neboť budete seznámeni s univerzálními principy, jejichž možnosti využití jsou téměř neomezené. Metodu zážitkové pedagogiky lze uplatňovat při výuce na školách, při rozvoji pracovních týmů a zaměstnanců, při přípravě nejrůznějších rozvojových kurzů, táborů a daších akcí pro děti i dospělé. Po ukončení výcviku obdržíte certifikát o absolutoriu.

 

 

1. kurz: Metodika zážitkové pedagogiky

Tento kurz představuje v kostce celou metodu zážitkové pedagogiky a její stěžejní principy. Provede vás jejími třemi kroky od stanovení záměru přes volbu programu až po vedení reflexe. Ukáže vám, jak spolu tyto fáze souvisí, a jak se vzájemně ovlivňují.

 • Dozvíte se, jak správně připravit kurz či program tak, aby byl zábavný, interaktivní a zároveň také naplňoval stanovené cíle
 • Získané vědomosti si vyzkoušíte při přípravě návrhu vlastního programu či kurzu
 • Zažijete množství praktických her a aktivit s konkrétním metodickým záměrem
 • Obohatí vás sdílení zkušeností z praxe ostatních účastníků

 

2. kurz: Hra a další programové prostředky zážitkové pedagogiky

Tento kurz představuje hru jako hlavní prostředek osobnostního rozvoje. Zabývá se strukturou hry, díky které se naučíte vybírat, upravovat i sami vymýšlet takové aktivity, abyste co nejlépe dokázali naplnit vaše pedagogické cíle.

 • Naučíte se, jak hru vystavět, aby měla spád a lidi bavila
 • Budeme pracovat s různou formou, pravidly i cíli hry
 • Vyzkoušíte si, jak upravit hru na základě různého vývoje skupiny
 • Na kurzu možná i vymyslíte novou hru podle tématu, které vás zajímá
 • Budeme se zabývat možnými riziky a dopady náročných her

 

3. kurz: Reflexe a práce se skupinou v zážitkové pedagogice

Tento kurz je intenzivním tréninkem vedení reflexe. Seznámíte se se základy facilitace, skupinové dynamiky a neexpertního vedení lidí. Vyzkoušíte si zvládat různě naladěné skupiny účastníků tak, abyste je byli schopni dovést k jasným a konkrétním výstupům programu.

 • Naučíme vás se správně ptát a maximálně tak vytěžit vaše aktivity
 • Budete trénovat vedení reflexe a volit, kam a jakým způsobem ji směřovat
 • Pomůžeme vám zbavit se “vychovatelského” přístupu
 • Podíváme se, jak vypadá vývoj skupiny v čase a jak na něj reagovat
 • Dostanete konkrétní doporučení, abyste dokázali dojít se skupinou ke konkrétním výstupům

 

4. kurz: Tvorba kurzu a dramaturgie v zážitkové pedagogice

Kurz se do hloubky věnuje přípravě myšlenkového konceptu akcí s využitím poznatků z oblasti dramaturgie. Ukáže vám, jak seskládat hry  a aktivity do scénáře vašeho kurzu tak, že se stane vaším originálním dílem a zároveň naplní vaše pedagogické cíle.

 • Seznámíme vás se základními principy dramaturgie
 • Do hloubky pochopíte důležitost dobře zvolených témat a cílů
 • Naučíte se, jak vystavět dobrý scénář s intenzivními prožitky
 • Nahlédnete do praxe úspěšných letních kurzů Prázdninové školy Lipnice.
 • Sami sestavíte dramaturgii programu a získáte zpětnou vazbu na svou práci.

 

5. kurz: Zážitková pedagogika v osobnostně sociálním rozvoji

Poslední kurz je koncipován nejvíce jako sebezkušenostní a integruje v sobě všechny předchozí bloky. Tvoří jakousi závěrečnou maturitu. V praxi si vyzkoušíte upravit hru na danou účastnickou skupinu s ohledem na dramaturgii výcviku, prakticky ji odvést a zreflektovat. Následné metodické metareflexe a zpětné vazby vás posunou na profesní i osobní úrovni.

 • Zažijete si praktický nácvik lektorských dovedností a dotknete se zlatého dna řemesla zážitkové pedagogiky
 • Vyzkoušíte si sami připravit náročnější program a odvedete ho včetně jeho následné reflexe
 • Získáte zpětnou vazbu od účastnické skupiny a další metodická doporučení od lektorů
 • Zaměříme se na vaše sebepoznání a sebereflexi jak na osobní tak profesní úrovni

Podmínky absolutoria výcviku:

– absolvovat cyklus pěti kurzů v daném běhu 

Pokud se některého víkendu nebudete moci zúčastnit, jeden z nich lze nahradit v následujícím běhu kurzů za manipulační poplatek 1 000 Kč nejpozději do jednoho roku od zahájení vašeho kurzu.

vypracovat a odevzdat vlastní návrh zážitkového programu 

Chci se rovnou přihlásit!

Potřebuji ještě více praktických informací

 

Organizační informace

Časový rozvrh kurzů

Pá: 17:00h. – 20:30h.
So: 09:00h. – 18:00h. s přestávkou na oběd
Ne: 09:00h. – 12:30h.

Neurčí-li lektor jinak, můžete počítat s následujícím časovým harmonogramem. Konkrétní a přesné informace o místě a čase konání kurzů budete dostávat přímo od lektorů cca 14 dní před jejich kurzem.

Kde kurzy probíhají

Zámocká 22

Bratislava

 

Kdo kurzy ve výcviku vede

Lucia Ondrejkovič Obenau

Facilitátorka, lektorka , koučka a konzultantka firemného vzdelávania. Spoluvytvára a vedie rozvojové zážitkové programy v PŠL a venuje sa metodike zážitkového vzdelávania. Vedie Letný Leadership Program pre o.z. Nexteria, venuje sa rozprávaniu nielen manažerských príbehov, tvorbe bábkových predstavení pre deti i dospelých, rodinným a systemickým konšteláciam, sprevádzaniu prechodových rituálov.

Kolik celý výcvik stojí

 

 • 1250 € bez Dph – cena 250 € za modul v prípade platby naraz

 • 1400 € bez Dph – cena pri rozložení na tri splátky / 280 €modul

Ještě k ceně

 • Cena zahrnuje lektorné, pronájem prostor, materiál na program a výukové materiály. Cena nezahrnuje cestovné, ubytování a stravu.
 • Platební podmínky získáte přímo od organizátorů na Slovensku po vyplnění přihlášky

Chci se přihlásit.

Co řekli po absolvování výcviku naši účastníci

Simona Dosedělová

Metodický výcvik PŠL byl jedním slovem skvělý. Obrovská poklona a velké díky patří lektorům, kteří jej připravují a vedou, za to jaké množství své odborné i lidské energie věnují nám účastníkům. Výcvik byl vyváženým mixem teorie okamžitě vyzkoušené na vlastní kůži. Díky výcviku se navíc dala dohromady profesně různorodá a proto velmi inspirativní skupina nás účastníků. Podtrženo shrnuto si odvážím mnohonásobně víc – zážitků, informací, metodické podpory – než co nabízí jiné typy výcviků za nesrovnatelně vyšší cenu.

Filip Vítek

Zážitkové pedagogice se věnuji sedm let a celou tu dobu bez špetky formálního vzdělání. Výcvik dokázal pojmenovat celou škálu situací, se kterými se setkávám a do značné míry jsem se s nimi trápil. Je skvělé, když vás někdo navede k tomu jak skládat dramaturgii kurzů, dá vám originální tipy na programy a na to, jak realizovat zpětnou vazbu a mnoho dalších. Prostě to byl klasický posun od intuitivního k vědomému. Navíc realizovaný formou zážitkově pedagogickou! Zrovna minulý týden jsem sám realizoval kurz a vrátil se k materiálům z výcviku. To se mi běžně nestává. Našel jsem si pár praktických tipů a zase se posunul o kus dál. Díky za možnost se výcviku zúčastnit.

Vendula Pecková

Kurz Metoda zážitkové pedagogiky je věrný své metodě jako žádný jiný. Chcete vědět, jak učit zážitkem? Zažijte si to! Propojení teorie a praxe je naprosto přirozené a táhne se celým kurzem jako neviditelná červená linka. Nezažila jsem jiný kurz, který by měl takový profesní a osobní přínos jako tento. Lektoři jsou profesionálové, kteří mají neuvěřitelnou energii a nadšení pro to, co dělají. Pokud se zabýváte tématem vzdělávání, neváhejte: cena je nízká v porovnáním s tím, co si z kurzu odnesete a co zažijete.

A co řekli další na kameru

Máte dotazy?

Napište nám:

Konzultace nebo zakázkové metodické kurzy pro vás

 • Chcete se poradit, jak využít zážitkovou pedagogiku ve vašem prostředí?
 • Docházejí vám nápady?
 • Chcete oživit vaše programy?
 • Chcete dostávat informace o našich akcích?
 • Pokud chcete poradit s přípravou vašeho rozvojového  programu, ve kterém chcete využít principy zážitkové pedagogiky, pomůžeme vám stanovit reálné cíle a najdeme metody pro jejich  dosažení.

 

Napište nám: petra.drahanska@psl.cz.

Tři kroky naší metody:

ZÁMĚR je to první, nad čím je potřeba se zamyslet. Jde o vymezení hřiště – pro koho, co a proč se chystáme udělat. Co má program účastníkům přinést? Co chceme, aby zažili? Kam by se měli posunout a jak toho docílíme? Pro někoho je to možná šedivá teorie a zbytečné rozumování. Ze zkušenosti však víme, že bez jasného konceptu nemá smysl se s lidmi pouštět do něčeho, od čeho očekáváme reálný dopad v jejich rozvoji.

Kdo příliš spěchá, bude hotov později.

PROGRAM je ta část, která dělá zážitkovou pedagogiku lákavou, plnou emocí a zážitků. Určuje směr. V této fázi překlápíme náš záměr do podoby reálných aktivit, her a výzev. K dispozici máme mnoho programových prostředků, ale vybrat ten pravý, je umění. Stejně tak jako jasně a srozumitelně zadat účastníkům, co mají dělat a vtáhnout je do dění, abychom jim mohli zprostředkovat autentické prožitky. Samotný program je prostředkem – nikoliv cílem našeho snažení, a proto je taky uprostřed – jako oranžová na semaforu.

Program je dobrý sluha, ale zlý pán.

REFLEXE je královská disciplína. Červená třešnička,tečka na závěr. Promýšlení záměru a realizace samotného programu nebude mít žádný efekt, pokud nedokážeme s účastníky zreflektovat co zažili. Pojmenovat, k čemu by jim získané zkušenosti mohly být a jak je aplikovat do jejich každodenní reality. V reflexi se nejčastěji skrze řízenou diskusi snažíme dojít k výstupům celého učebního procesu. Dobře řízená reflexe může být stejně zábavná a objevná jako samotný program.

Zkušenost není, co zažijeme, ale co uděláme s tím, co jsme zažili.

Další kurzy (14)

20. 1. 2023 – 22. 1. 2023
Rituál

jako specifický programový prostředek

1. 3. 2023 – 23. 6. 2023
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

17. 3. 2023 – 19. 3. 2023
Řízení psychického rizika

Zásady první psychické pomoci na zážitkových kurzech pro neprofesionály

14. 7. 2023 – 23. 7. 2023
7. 9. 2023 – 10. 9. 2023
Transition

"Začátek cesty k vědomému Mužství." | 16–21 let

12. 5. 2023 – 15. 10. 2023
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

8. 12. 2022 – 8. 12. 2022
Zpětná vazba jako nástroj seberozvoje

Naučte se využívat sílu zpětné vazby.

23. 7. 2023 – 28. 7. 2023
13. 10. 2023 – 15. 10. 2023
ZaHRAda (červenec)

Originální letní škola pro průvodce dětí ve věku 4–10 let. | 18+ let

6. 8. 2023 – 11. 8. 2023
6. 10. 2023 – 8. 10. 2023
ZaHRAda (srpen)

Originální letní škola pro průvodce dětí ve věku 4–10 let. | 18+ let

31. 3. 2023 – 16. 4. 2023
Život je gotickej pes 2023

„Jistým bodem počínaje, není již návratu. Toho bodu je třeba dosáhnout.“ Franz Kafka | 18+ let

26. 2. 2023 – 4. 3. 2023
Sněžná karavana

Vydejte se společně za zimním dobrodružstvím.

7. 10. 2022 – 19. 2. 2023
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metód zážitkovej pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU! Zájemci o výcvik na Slovensku pište na: lucia.obenau@psl.cz

Pro pedagogy

Posílíme podporu a respekt mezi pedagogy, naučíme je nové dovednosti.

Pro třídu

Umíme podpořit pozitivní klima, dobré vztahy a rozvoj dovedností žáků.

Pro neziskovku

Tým se skrze zážitek lépe pozná a natrénuje dovednosti jako jsou zpětná vazba nebo efektivní komunikace.

Hledáte další dobrodružství?

Expedice Outward Bound

Dobrodružství na vodě, v horách, v lese. Putování za hranice komfortu, za svým rozvojem. Překonávání překážek, hledání smyslu, leadership, životní rovnováha i ochrana přírody. Opravdová divočina a opravdové přátelství. Jeď na expedici. Vydej se dál.

Více na webu Outward Bound Czech republic

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.