Věk
19–26
Termín
27. 9. 2021 – 4. 10. 2021
Místo
Poloniny
Cena
Více
od 8 200 Kč
Poloniny
Přihlásit se

Putování opuštěnými horami

Putování Poloninami, přírodou nejméně dotčenou člověkem a s nejkrásnějším hvězdným nebem na Slovensku. Máme pevně daný začátek a konec expedice a zbytek je na nás. Rozhodneme my, příroda a náhoda. Budeme pracovat s tím, co přijde. Budeme pozorovat hvězdy, nebo hledat přístřešek v dešti. Zamýšlet se u ohně nad tím, kdo jsme a odkud jsme přišli, nebo řešit, kde zítra nabereme vodu. Bude to hluboké a veselé, hloubavé i dojemné. V srdci přírody, pod hvězdnou oblohou v jediném slovenském pralese, s nejmenším světelným smogem.

Zažiješ

 • Online setkání před expedicí, kde se potkáme “na plochu” a vyladíme tvá očekávání, rozptýlíme obavy, zodpovíme všetečné dotazy

 • Divokou přírodu, nedotčená místa i krásné výhledy

 • Zpomalení, vnímání sebe sama i druhých

 • Chvíle bez civilizace, opravdovost

 • Sílu blízkých vztahů a vzájemnou podporu ve skupině

 • Spolehnutí se na sebe i jeden na druhého

 • Jednoduchost a skromné podmínky

 • Inspiraci ticha i našich příběhů

 • Prostor pro tvé vnímání toho, co je rovnováha

 • Vlastní myšlenky přemýšlející nad tím, kam a jak putuješ životem

 • Posílení vlastní rovnováhy skrze program a pojmenování jejich aspektů díky skupině

Co ti to dá

 • Zklidnění a načerpání sil
 • Spoluzodpovědnost i samostatnost
 • Ohlédnutí se za dosavadním osobním příběhem
 • Nasměrování do budoucna
 • Prostor pro změnu a potvrzení
 • Pohodovou cestu v nedotčeném kraji
 • Příležitost potkat nové lidi a nechat se inspirovat

V průběhu cesty převezme skupina zodpovědnost za sebe i směr cesty.  Společně budete skupinu vést, uvědomíte si, na co myslet, a jak o sebe pečovat, aby cesta  i zážitky na ní byly příjemné a hodnotné pro všechny. Zažijeme společně hru, která zahýbe s naší rovnováhou tak, aby se ukázalo, které její aspekty potřebujeme v našich životech posilnit. Ty si pojmenujeme díky sebereflexi se skupinou a energie přírody, která nám umožní vidět věci jinak, nově. Díky rozdělení prací i společnému sdílení, vytvoříme komunitu, kde má každý své místo a cítí se dobře.

Ať už chceš jen tak poznat Poloniny, hledáš v životě nový vítr do plachet, inspirující přátele, nebo toužíš objevit nový kousek sebe, pojeď s námi! Protože cokoliv z toho, co se naučíš, už ti zůstane v podobě zážitků a zkušeností napořád.

Co se hodí ještě vědět

Každý příběh tu má své místo.

Co po expedici říkají minulí účastníci?

Radek

Nejsilnější dojem a obraz, který mám stále před sebou, je proudění a křik ptáků nad mou hlavou při dnu putování v samotě. To mi řeklo víc, než lze napsat slovy.

Petra

Rychleby pro mě byly zlomové. Čas pro sebe v kombinaci s mou milovanou přírodou a obohacujícími lidmi mi umožnili podívat se na svůj život z nadhledu. Výzvy, které kurz přinesl, mi zase daly sílu změnit pak doma svoji každodennost.

Honza

První bouřka v mé hlavě proběhla při bolesti nohy... Mohla jsem si dobře odžít nějaký životní vzorec, který si dlouhodobě nechávám ucházet většímu uvědomění. Totiž vzorec, že vše zvládnu sama, že v žádném případě nebudu sdílet, co vše teď vlastně v životě zažívám, protože by to bylo srabácký a zatěžovalo druhé... Tak vnímám, že se to trochu nabořilo.

Cena expedice

Při přihlášení do 30. června (včetně) 8.200 Kč. Při přihlášení od 1. července dál pak 8.700 Kč. Cena za osmidenní expedici pro dva účastníky tak vyjde méně, než noc pro jednu osobu v Císařském apartmá Grandhotelu Pupp. Dobré, že?

Možnost stipendia (slevy) nebo platby po částech?

Stipendium
Jestli ti tvá aktuální situace nedovoluje zaplatit plnou cenu, pak je zde pro tebe Lipnický stipendijní fond. Ten založili bývalí i současní instruktoři a skrz něj poskytují finanční stipendia (až 4 000 Kč pro jednoho) nebo bezúročné zápůjčky (třeba i na celou částku, co pak postupně splácíš) či i kombinace obojího těm, co si účast nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit. Dělají to, protože chtějí a vidí v tom smysl, žádný háček v tom není.

Jak požádat o příspěvek? Po odeslání přihlášky vyplň tento dotazník. Tam mimo jiné uveď, o co a kolik žádáš a proč. Zpátky se z naší kanceláře ozve Kristýna a řekne, co a jak.
A ze zkušenosti: mnoho lidí se žádat ostýchá, ač není proč. Neboj se toho tedy využít a připoj se tak k těm desítkám zájemců každý rok.

Rozložení platby
Při včasné přihlášce je možné platbu za expedici rozdělit do dvou částí. Zálohy ve výši minimálně 30% a doplatku, který by měl být na účtu PŠL do konce července nebo podle individuální domluvy.

 

Váháš, zda vložené finance “stojí za to“?

My říkáme ano! Proč? V této podobě to pro tebe nepřipraví žádná cestovka ani ti to nedá žádná parta. Unikátnost expedic Outward Bound na celém světě je v tom, že cesta je zážitkem, který ti nabídne prostor se učit sám o sobě i o skupině. Tato OB expedice se liší od klasických autorských kurzů tím, že nabízí prostor lépe porozumět sobě, vnitřním procesům uvnitř sebe i mezi lidmi, ne skrze zážitkové programy, ale využívá k tomu primárně působení přírody.

Specifičnost OB expedic tkví v tom, že dávají prostor k získání těchto hodnot:

 • Důvěra v sebe sama a své schopnosti
 • Odhodlání
 • Odolnost
 • Nezávislost a iniciativa
 • Respekt k sobě

Zárukou jsou instruktoři, jejich praxe a zkušenost. Stejně jako metodika mezinárodního hnutí Outward Bound a nadstavba a přístup Prázdninovky.

Co je v ceně?

 • 8 dní expedice ve dne i v noci, zkušení instruktoři zážitkové pedagogiky
 • Základní vybavení na společné vaření a spaní, jídlo (mimo prvního dne)
 • Úrazové pojištění, plánované i nečekané výzvy a další program
 • Expedice pod značkou Outward Bound zaručující bezpečnost i kvalitu dle standardů organizace
 • Osvědčení o absolvování expedice

Storno

Někdy se ozve nepřízeň osudu a i na akci, kam fakt chceš, nakonec jet nemůžeš. Ber tak na vědomí, že v případě odhlášení se z expedice již po zaplacení účastnického poplatku (tedy když s tebou již napevno počítáme) jsou stanoveny následující stornopoplatky:

 • Do 5. týdne před expedicí  10% z poplatku za expedici
 • 5 týdnů až 8 dní před expedicí (včetně) 30% z poplatku za expedici
 • Týden před expedicí včetně 100% poplatku za expedici

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů nebo karanténa není dále nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše. Je však možné za sebe najít  náhradníka, který místo převezme, a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou.

Zároveň je možné sjednat si pojištění storna u některé z pojišťoven. Doporučujeme se o podmínkách informovat ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné požadavky, které není možné zpětně splnit.

Pokud bychom museli expedici rušit z důvodu koronavirových opatření či jiných nečekaných událostí my, vrátíme Ti částku za expedici v plné výši zpět, případně sníženou o již absolvovanou část expedice.

FAQ

Často se náš ptáš na tyto otázky. Tak si to projdi a když ani pak nebudeš znát odpověď na svůj dotaz, ozvi se nám. Kontakt najdeš dole.

Bude to náročné? Musím mít dobrou fyzičku?

Bude, ale nemusíš. Fyzička se ti rozhodně hodí. V porovnání s odpolední vycházkou parkem si totiž hrábneš, ale výšlap v Himálaji, 30 km chůze za den, ani survival závod to nebude. Poneseš si vlastní batoh a budeš v něm mít společné vybavení (celtu na přístřešek, společné jídlo, vodu). Můžou tě bolet nohy a večer si s velkou radostí kecneš na zadek. Fyzicky náročné dny budou střídat ty odpočinkové. To k pořádné expedici zkrátka patří. Prát s věcmi a nevzdávat se, i toto tě expedice může naučit.

Jestli chceš před expedicí na výdrži zamakat, začni chodit do práce pěšky, vynech výtah, jezdi na kole a zkus pár pozdravů slunci.

I tak mám pocit, že to nezvládnu...

Když jdeš do něčeho nového, je to normální a v pořádku! Všechno potřebné k přežití se budeme učit společně. Jestli nejsi praktický typ, nemáš zkušenosti s mapou a orientací nebo si pro sebe neumíš uvařit, nevadí! Jiný třeba jo a rád tě to naučí a ty zase na oplátku něco jeho. A my vás oba podpoříme, abyste zvládli!

Proč je dobré vyrazit ven z komfortní zóny?

Protože jakékoliv vykročení mimo zaběhlé koleje tě posouvá kupředu. Tím, že zvládneš během naší cesty uvařit pro skupinu nebo řídit přípravu tábořiště, zorientovat se v mapě nebo vést skupinu, se zvětší oblast, ve které se budeš cítit dobře a komfortně. Tvoje sebevědomí a schopnost dosáhnout vytyčeného cíle pak bude mnohem větší i mimo expedici.

Jak budeme jíst?

Tak, jak si sami navaříme. Všechno jídlo (které je v ceně expedice) si totiž povezeme s sebou a taky si jej budeme sami připravovat – někdy jen pro sebe, někdy i pro ostatní. V této plné penzi pak čekej pořádnou snídaní, oběd do ruky (bez vaření, ať nás to nezdržuje na cestě), večeři pak teplou. Mezitím si budeš moci dávat svačinky dle libosti (ty si případně vezmi z domu, ale víc k tomu pošleme před expedicí).

Co si mám vzít s sebou?

Přesný seznam dostaneš po přihlášení před expedicí. V krátkosti: musíš mít dobré, pevné, prošlápnuté boty a oblečení do různého počasí i aktivit – do pochodu v parnu, k večernímu sezení u ohně, na spaní, do deště i do vody. Máš-li svůj spacák, karimatku, čelovku a batoh, tak je ber. Jestli ti cokoliv chybí, dej nám vědět a domluvíme se na výpůjčce. Hodí se i žďárák, hůlky a termoska.

Kde budeme spát? Jak je to s hygienou?

Pod hvězdami nebo bivakovací plachtou. Tu od nás dostaneš, stejně jako návod, jak z ní postavit přístřešek. Každý den bude možnost se umýt. Někdy velmi skromná, jindy luxusní v podobě potoka.

Mám zdravotní omezení. Mohu jet?

Expedici je možné absolvovat s některými typy zdravotních omezení (ať fyzickými, nebo psychickými). Bohužel ne s jakýmikoliv. Jestli myslíš, že by tě omezovala, ozvi se nám předem nebo to napiš do přihlášky. Společně to pak s tebou, nebo i s lékařem probereme. Všichni jsme jako instruktoři proškolení zdravotníci (ZDrSEM), takže si na místě si totiž umíme poradit s mnohým. Takže když to jen trochu půjde, pokusíme se najít cestu, abychom tě na expedici vzali.

Jak je zajištěná bezpečnost?

Všechny aktivity na expedici jsou vedené  zkušeným instruktorem, který dbá na bezpečnost. Jako instruktoři  také určujeme pravidla pro tebe jako účastníka a jejich dodržování společně hlídáme. Všechny naše programy prošly drobnohledem nezávislého odborníka. Tak snižujeme jakékoliv riziko na minimum (tzv. Safety review). Máme také v záloze alternativy pro případ různých situací. Na trase putování jsme v kontaktu s místními, kteří jsou připraveni nám v případě potřeby pomoci.

Co když se přihodí něco nečekaného?

V prvé řadě si s tím zkusíme poradit sami. Takže na medvědy vezmeme zvonečky, na rysy píšťalky. Po celou dobu budeme mít na telefonu lékaře v případě nečekaných událostí, stejně jako můžeme počítat s pomocí místních lidí.

Kolik nás bude? Znají se dopředu účastníci?

Ve skupině bude maximálně 14 účastníků (kluků i holek) + 3 instruktoři.

S velkou pravděpodobností (byla by to jen náhoda) se nebudete vzájemně nikdo znát – a to je výhodou. Outward Bound expedice jsou totiž především právě o nových přátelstvích. Můžeš tak začít v úplně nové skupině bez nálepek nebo předsudků, což ti poskytne prostor se opět lépe poznat.

Co když expedice nakonec nebude, když je tolik omezení kvůli koronaviru?

Expedici chystáme a věříme, že bude. Jde o malou skupinu účastníků, bude venku, téměř mimo civilizaci, tedy jsou dobré podmínky i pro to, aby prošel případnými opatřeními. Omezení týkající se pohybu přes hranice mohou být do konce září 2021 různá a budeme na ně flexibilně reagovat. Pokud by nás ale situace na poslední chvíli i tak donutila, že bychom museli expedici zrušit, samozřejmě Ti peníze vrátíme v plné výši zpět.

Chceš jet?

Kdo to chystá a bude vás provázet?

Nechte se překvapit. Expedici chystá trojice:

Josef Hruška (38)

Přes patnáct let se věnuji práci s lidmi. Začínal jsem u pionýrského oddílu a v současné době pracuji jako lektor programů prevence rizikového chování dětí a mládeže a vzdělávacích programů pro pedagogy v organizaci DO SVĚTA z.s. Pracuji s metodou zážitkové pedagogiky. Mám zkušenosti z několika evropských pohoří. Mou srdcovou záležitostí jsou hřebeny slovenských a rumunských hor.

V PŠL jsem od roku 2007, kde jsem také členem týmu kurzu Transition a Rychleby. Baví mě téma spirituality ve vztahu k přírodě a rozvoji člověka. S partnerkou vychovávám pětiletého syna.

Irča Lištiaková (30)

Od 17 lezu po skalách, mám za sebou pár paraglidingových kurzů a ve sklepě se mi práší na vlastní padák. Adrenalin byl dřív mou přirozeností, stejně jako nádech a výdech.

I to mě přivedlo v roce 2014 do PŠL na kurz NA HRANĚ, abych si potvrdila, že je mi tam zkrátka dobře. Byla jsem součástí týmů, které organizovaly putovní mužsko-ženskou Pouť (2015) a Cestu ženy (2016).

Teenagerovský adrenalin jsem postupem let rozpustila ve spontánním tanci, díky kterému se zbavuji starých výkonnostních nánosů a učím se větší laskavosti k sobě samé.

K sobě mě zas a znovu vrací nejenom hory, skály a příroda, ale i terapie Cesta, kterou jsem potkala před osmi lety, a dnes díky ní provádím muže a ženy krajinou emocí, ve které zabloudili. 

Proč s tebou chci jít Poloniny? Ranní snídaně v trávě pod skalama se stala mojí životní filozofií, která mě dělá fakt šťastnou. A fyzický diskomfort v podobě otlačených ramen, mokrých ponožek a kručícího břicha jsou okamžiky, kdy se cítím opravdová a živá. Ano, možná to bude chvílemi výzva, ale věřím, že i tak si to uděláme hezké!

Tomáš Pešek (39)

Téměř dvě desetiletí se věnuji rozvoji potenciálu mladých lidí a rozvoji těch, kteří s nimi pracují. Rád věci vymýšlím a zkouším je s mladými –  a to, co funguje, posouvám dále. Mojí parketou je zážitkové vzdělávání a neformální učení. Profesionálně se věnuji koučingu a rozvoji učitelů. Zajímá mě, čím žije mladá generace, a také jaké jsou inovativní přístupy k jejímu rozvoji. Mám manželku a dvě malé dcerky.

V rámci PŠL jsem v minulosti vedl československé zážitkové kurzy pro středoškoláky WifiCS a v současnosti zde spolutvořím kurz Transition. Na Slovensku působím v organizacích Plusko a YouthWatch. Jako lektor figuruji také v různých programech zaměřených na mladé - Sokratův institut, Butterfly Effect. Více si o mně můžete přečíst tady.

Potřebuješ se na něco zeptat?

Napiš nám nebo zavolej. Je to lepší než váhat či zůstat v nejistotě, když ti můžeme dát odpověď. Odpoví ti Pepa, který se těší na tvoje všetečné dotazy.

Hledáte další dobrodružství?

Expedice Outward Bound

Dobrodružství na vodě, v horách, v lese. Putování za hranice komfortu, za svým rozvojem. Překonávání překážek, hledání smyslu, leadership, životní rovnováha i ochrana přírody. Opravdová divočina a opravdové přátelství. Jeď na expedici. Vydej se dál.

Více na webu Outward Bound Czech republic

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.