Věk
18–26
Termín
Více
1. 2. 2020 – 8. 2. 2020
Místo
Poloniny - Bukovské hory
Cena
Více
7 900 Kč
Winter Challenge Poloniny
Přihlásit se

Odvaha. Dobrodružství. Přátelství.

Zažij týden, který tě zocelí a naučí do života víc než škola nebo surfování na netu. Vydej se do drsné zimy a krásy poznat a překonat sebe sama, zlepšit svoji fyzičku a něco pořádného zažít. Poznat nové lidi a skrz silné zážitky a chvíle je proměnit ve své nejlepší přátele.

Vzdálené a málo navštěvované hory přímo vybízejí podniknout něco nevšedního. Nejkrásnější hvězdné nebe, čistý sníh, pralesy. Uprostřed toho budeme šlapat, krůček po krůčku, svojí sněžnicovou stopu. Kdo ochutnal tu krásu, nespokojí se už s ničím menším. Půjdeme společně jako skupina, a přitom každý trochu sám. Aby nám bylo dobře, bude třeba, aby se přičinil každý. Protože jak tušíš, mráz tu bude naším silným protivníkem. Večer se sejdeme u ohně, někdy budeme jen mlčky hltat sálající teplo, jindy se budeme smát, nebo vzpomínat na zážitky z končícího dne. Nebo diskutovat příběhy lidí vryté do těžce zkoušené krajiny, zamýšlet se nad tím, kdo jsme nebo kam vlastně vede naše cesta. Osm dní v přírodě a kopcích, kde ticho je ticho, tma je tma a člověk jen člověkem.

“We are crew, not passengers.”

Co ti můžeme slíbit?

 • Na sněžnicích zdoláš pár desítek kilometrů Bukovských hor

 • Staneš se členem společenství vybudovaného ze spolupráce a vzájemné pomoci.

 • Zažiješ skromné podmínky a opravdovost.

 • Zjistíš, co v tobě opravdu je.

 • V těžkých chvílích najdeš pravé přátele.

 • Naučíš se zvládat nepohodlí a překážky.

 • Užiješ si společnou radost a legraci.

 • Odpočineš si od technologií a civilizace.

 • Načerpáš vnitřní sílu.

Jak to probíhá?

Budeme putovat  v horách na sněžnicích jen s věcmi, které si neseme  v batohu. Specifika zimního táboření se rychle naučíme.  Prožijeme osm dní/sedm nocí ve sněhu, uprostřed krásné a drsné přírody. Hřát nás bude oheň a vlastní těla při zdravém pohybu. Každý den půjdeme přiměřenou dávku kilometrů. Budeme se muset utkat s takovým počasím, jaké zrovna bude. Možná nás bude provázet sluníčko, možná mlha nebo déšť. Tu situaci budeš muset vzít do vlastních rukou. Zjistíš, že na většinu toho nejsi sama/sám, že kolem máš parťáky se kterými to zvládneš.

Dobrá zpráva je, že předchozí zkušenosti se zimním tábořením nejsou třeba. Potřebuješ průměrnou fyzickou kondici a chuť se pustit do příprav. Zvládnout to může každý. Doporučení, jak se připravit, od nás dostaneš. Co bude třeba, zkonzultujeme po telefonu nebo na přípravném setkání.

Co budeš potřebovat?

Pochopitelně se bez přiměřené výbavy neobejdeme. Není ale nutné vykoupit specializovanou prodejnu. Hodně věcí se dá půjčit, nebo obstarat levněji. Pokud ale nemáš žádné vybavení na letní vícedenní turistiku, budeš muset investovat do pořízení. Hlavně bot. 

Především potřebuješ kvalitní kožené boty, přiměřené oblečení, dobrý, otestovaný batoh, kvalitní spací pytel a vhodnou karimatku. Sněžnice, pokud nechceš mít vlastní, máme pro tebe zajištěny (půjčení je v ceně kurzu). Do menších skupin, které spolu budou bydlet a vařit, bude třeba mít stan, vařič, lopatu na sníh. A také jídlo dle domluvy. Podrobný popis vybavení od nás dostaneš stejně jako rady a konzultace. Prostě to spolu všechno projdeme, kousek po kousku.  

Cena

Kurz stojí 7 900 Kč.

Pokud je pro Tebe cena příliš vysoká a přesto bys rád jel/jela dej nám vědět. Díky Lipnickému stipendijnímu fondu je možné požádat o snížení ceny kurzu nebo o poskytnutí půjčky. Fond založili a spravují zakladatelé i významné osobnosti  PŠL, přispěvateli jsou i bývalí účastníci kurzů a poskytují skrz něj finanční příspěvky pro ty, co si kurz nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit. Stačí se přihlásit na kurz a poslat žádost se zdůvodněním a představou o výši stipendia na adresu reditel@psl.cz  a v kopii na adresu kurzu winterchallenge@psl.cz

 

Co je v ceně?

 • informační setkání před kurzem
 • osm dní putování zimní krajinou
 • vedení zkušenými instruktory – se znalostí prostředí a zkušeností se zimními expedicemi
 • vlídná péče – dostaneš víc, než si myslíš :-)
 • renomé mezinárodní značky Outward Bound (absolvování kurzu Outward Bound je v zahraničí ceněnou položkou v životopise)
 • backup pod kopci v případě nouzové situace
 • zapůjčení sněžnic
 • pomoc se zajištěním dalšího vybavení
 • programové drobnosti
 • pojištění

Dopravu na místo konání, stravu a ev. půjčení dodatečného vybavení si každý hradí sám.

Storno

V případě odhlášení z kurzu po zaplacení účastnického poplatku jsou stanoveny následující podmínky:

 • 10 % z ceny kurzu při odhlášení do 12. 12. 2019
 • 30 % z ceny kurzu při odhlášení od 13. 12. 2019 do 10.1. 2020
 • 100 % z ceny kurzu při odhlášení od 11.1. 2020

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše. Pro takový případ může být rozumné mít sjednané pojištění storna. Dělá to u nás hned několik pojišťoven. Doporučujeme se o podmínkách informovat ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné požadavky, které není možné zpětně splnit. Je však zároveň možné za sebe najít náhradníka, který místo převezme a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou.

 

Termín

Společné setkání před kurzem – 4. ledna

Tady se společně poznáme, zkontrolujeme vybavení, zodpovíme dotazy, domluvíme se na skupinách na vaření a spaní a řekneme si, jak se na kurz pořádně připravit. Pokud se z vážného důvodu nemůžeš zúčastnit nebo se hlásíš na poslední chvíli, zvládneme to také, ale je třeba nás kontaktovat na winterchallenge@psl.cz nebo telefonu a dohodneme se na postupu, jak ti předat potřebné informace a zkontrolovat vybavení.

Expedice
1. 2. – 8. 2. 2020, Bukovské hory

Chci se přihlásit.

Kurz vede

Kamil Hromádka

Pocházím z Hradce Králové. Začínal jsem jako skaut na táborech a ve sportovní třídě ZŠ trénoval atletiku, později dělal treky po horách i cesty do vzdálených míst. Oblíbil jsem si severské země.

V Prázdninovce se od roku 2012 věnuji hlavně zimním projektům. Zima je skvělá příležitost jak prožít několik dní úplně jinak než je běžné a vždy se na ty momenty moc těším. Prošel jsem české, slovenské i altajské sněhy. Celkem více než 60 dní zimního táboření a putování na kurzech a další jen tak pro radost. V teplotách celého spektra až pod -40°C.

Mám velkou radost z divoké přírody, květnatých luk, starých stromů, hor, vzácných živočichů… A proto se zabývám ochranou přírody, ekologií, ornitologií a hledám tak cesty jak tu krásnou přírodu neztratit, mít ji na dosah.

Naše zkušenosti

Stavíme na zkušenostech projektu Život je gotickej pes, legendárním kurzu Prázdninové školy Lipnice, a jeho postupech. Již deset ročníků tohoto kurzu prošlapalo stovky kilometrů závějí a okusilo teploty i hluboko pod bodem mrazu na sibiřském Altaji. Kurz a jeho metody jsou ověřené. Více na www.gotickejpes.cz. O zkušenostech a vlivu putování a pobytu v zimní přírodě pojednává výzkumná práce založená na kurzu Život je gotickej pes Ivo Jiráska a Jakuba Svobody: Putování a smysl života: proměna člověka v zimní přírodě.

Často kladené otázky

Nikoho z účastníků neznám – nevadí to?

Naopak, je to ideální varianta. Kurz je otevřený pro jednotlivce – všichni budou ve stejné situaci. Výjimečně je to jinak. Proto je program postavený tak, aby se účastníci zpočátku především poznali a cítili se mezi ostatními dobře. Celá skupina bude navíc poměrně malá – do patnácti osob, což seznamování usnadní. Dělení do skupin na vaření (spaní) bude řízené tak, aby byly skupiny vyvážené a všichni zvládli se vzájemnou pomocí všechno.

Není to nebezpečné?

Je to pochopitelná obava. Budeme celou dobu venku a může přijít silný mráz. Ale budeme na to připraveni. Naučíš se techniky, jak nebezpečí předcházet, dozvíš se, jaké vybavení je důležité, a kdy ho použít. Instruktoři budou stále se skupinou, budou ti umět poradit i zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Takže pokud se budeš řídit tím, co si společně řekneme, všechno bezpečně zvládneš. Pro případ nouze budeme mít ale pod kopci i auto s dalším instruktorem.

Zvládnu to fyzicky?

Pravděpodobně ano. Pochopitelně platí, že fyzická zdatnost je zde výhodou, ale nemusíš být aktivní sportovec a půjde to dobře. Průměrná kondice je zcela dostačující. Pokud myslíš, že máš kondici podprůměrnou,, můžeš s námi celý projekt zvládnout, ale začni se hned teď připravovat. Chodit dlouhé procházky, do schodů a klidně si i zvykat na zátěž batohu, to doporučujeme každému. Čím dříve a čím poctivěji se budeš chystat, tím větší pohodu a srandu zažiješ. Když budeš silnější – pomůžeš ostatním. 

Kde vzít vybavení?

Budeme potřebovat řadu věcí, které běžně nemá každý. Budeš se muset poptat u kámošů, s něčím ti možná pomůže ježíšek, s něčím pomůžeme my nebo půjčovny. Třeba sněžnice máš od nás automaticky půjčené. Poradíme vychytávky, jak ušetřit. Jaké přesně vybavení bude nutné mít dostaneš. Hned pak si jej začni chystat, ať víš co ti chybí. Vše si taky osobně probereme na prologu (povinné setkání před kurzem, které bude sloužit právě pro kontrolu vybavení), kam si už svou výbavu přivezeš.

Jak budeme jíst?

Jídlo naplánujete ve skupinkách předem a svoji část povezeš pak nachystanou z domu.  Připravovat si jej budeme ve skupinkách na vařičích, včetně čajů a tekutin. Během putování budeme mít prostor na svačinky či polední jídlo. Hlavním chodem dne však bude večeře. Hlady trpět nebudeme! A možná budeš se zájmem sledovat, jak se běžné potraviny chovají v mrazu :-

Půjde se někde umýt?

Někteří zvládnou sedm dní bez mytí a vadit jim to nebude, jiní použijí na mytí vodu u potoka, ohřátou vodu od ohně nebo jen sníh, který je sice drsným, ale nejdostupnějším čistícím prostředkem. Osvědčené jsou také vlhčené ubrousky. 

Jsem “princezna”, zvládnu to?

Zřejmě ano, několik “princezen” už takové kurzy absolvovalo (úspěšně a dokonce s úsměvem).. Nemusíš se bát, že by na hory jezdili jen samí sportovci a sportovkyně, ani nikdo nebude chtít aby ses jím stal/a. I když i princezny občas musí zatnout zuby. Pokud je pro tebe důležitý vzhled a krása, věř, že i ta k horám patří a třeba ji tam můžeš přinést zrovna ty… a i v doporučeném funkčním oblečení ti to může slušet :-)

Co znamená Outward Bound?

Pojem Outward Bound v námořní hantýrce označuje loď, která je připravena opustit bezpečí přístavu, aby vyrazila do nejistoty otevřeného moře. Stejným název nese mezinárodní organizace spojující vzdělávací organizace, které se zaměřují na zážitkové učení v přírodě. První škola Outward Bound vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a cvičila mladé námořníky pro přežití. Během dalších desetiletí se školy Outward Bound rozšířily od Evropy, přes Austrálii a Ameriku až po Asii. Všechny dodnes čerpají z nadčasových myšlenek svého zakladatele, pedagoga Kurta Hahna (1886–1974), a kladou si za cíl rozvíjet odvahu, leadership, odolnost, soběstačnost, spolupráci a další dovednosti pro život. Prázdninovka je členem od roku 1992. Winter Challenge je jedním z kurzů řady Outward Bound.

Nehodí se ti termín nebo věkové rozpětí?

Děláme i další kurzy

Podívej se na alternativní kurzy. V roce 2020 vypisujeme celkem tři kurzy Winter Challenge. Kromě tohoto ještě Winter Challenge 15-21.února a Winter Challenge 22.-28.února. Oba pro věk 16-21 let v Rychlebských horách.  Pokud tě zajímají termíny pro další sezónu, přihlas se k odběru newsletteru na konci stránky.  

Kontakty

Pokud máš dotaz k vybavení, kondici, zdravotnímu stavu nebo jiné otázky ke kurzu či setkání před kurzem, napiš Kamilovi.

Shrnutí

Termín Místo
1.2.2020 – 8.2.2020
Expedice
Poloniny - Bukovské hory

Další kurzy (26)

23. 7. 2021 – 31. 7. 2021
29. 10. 2021 – 31. 10. 2021
WifiCS

5.ročník zážitkového kurzu pro mladé z ČR a SR | #SEBEROZVOJ #LIDI #OUTDOOR #NAPLNO

19. 8. 2021 – 28. 8. 2021
Fokus

Zážitkový kurz pro středoškoláky

20. 5. 2021 – 30. 5. 2021
Quo Vadis

Slíbit vám můžeme KREV (příběhy jiných mužů), POT (poselství zápasů), SLZY (potvrzení)

26. 8. 2021 – 5. 9. 2021
Quo Vadis

Slíbit vám můžeme KREV (příběhy jiných mužů), POT (poselství zápasů), SLZY (potvrzení)

24. 7. 2021 – 1. 8. 2021
Prométheův oheň

Kurz o svobodě a odvaze odpoutat se od toho, co nás svazuje.

6. 8. 2021 – 15. 8. 2021
Tady a teď

To pravé místo je TADY. Ten pravý čas TEĎ. Tak nečekej a žij!

4. 2. 2022 – 19. 2. 2022
3. 12. 2021 – 5. 12. 2021
Život je gotickej pes

„Jistým bodem počínaje, není již návratu. Toho bodu je třeba dosáhnout.“ Franz Kafka

26. 7. 2021 – 6. 8. 2021
Hrdina ZeMě

Pro ty, kterým záleží na přírodě a její ochraně. | 19-99 let

22. 7. 2021 – 31. 7. 2021
Decision

Nauč se dělat rozhodnutí, která tvůj život posouvají dál. | 18 až 26 let

4. 8. 2020 – 10. 8. 2020
River Adventure II

Překonej divočinu na řece i na souši, překonej sebe. | 15–18 let

5. 6. 2021 – 11. 6. 2021
River Adventure I

Překonej překážky na řece, na souši i ve svém životě. | 19–26 let

27. 9. 2021 – 4. 10. 2021
Poloniny

Divoká příroda a hvězdy, reálné výzvy, putování, příběhy, inspirace. | Od 19 do 26 let.

5. 5. 2021 – 9. 5. 2021
Life Path

Putování krajinou, při kterém bude čas přemýšlet, jak žiješ a žít chceš | 25+ let

18. 7. 2021 – 30. 7. 2021
Life Experience

Výzvy, spolupráce, osobní rozvoj, divoká příroda a dobrodružství. | 16–20 let

10. 7. 2021 – 17. 7. 2021
Time to Lead

Čas vést sebe, druhé a své sny | 19-26 let

30. 6. 2021 – 10. 7. 2021
Vlastní cestou

7. ročník našeho tradičního prázdninovkového kurzu | 25–40 let

13. 8. 2021 – 22. 8. 2021
Hrou 2021

Objev svou strategii a rozehraj to naplno!

9. 8. 2021 – 14. 8. 2021
8. 10. 2021 – 10. 10. 2021
ZaHRAda

Originální letní škola pro průvodce dětí ve věku 4–10 let.

16. 10. 2021 – 23. 10. 2021
Hraničáři

Ve stínech lesa postavy tajemné. Důvěra, odvaha, přátelství vzájemné.

30. 7. 2021 – 8. 8. 2021
9. 9. 2021 – 12. 9. 2021
Transition

"Začátek cesty k vědomému Mužství."

20. 1. 2021 – 7. 5. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

12. 3. 2021 – 27. 6. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU! Nyní se můžete hlásit jako náhradníci.

30. 4. 2021 – 8. 5. 2021
Cesta hrdiny

Kurz pro pracovníky s mládeží

Pro pedagogy

Posílíme podporu a respekt mezi pedagogy, naučíme je nové dovednosti.

Pro třídu

Umíme podpořit pozitivní klima, dobré vztahy a rozvoj dovedností žáků.

Pro neziskovku

Tým se skrze zážitek lépe pozná a natrénuje dovednosti jako jsou zpětná vazba nebo efektivní komunikace.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.