Věk
18–26
Termín
1. 8. 2020 - 7. 8. 2020
Místo
Řeka Ploučnice a okolí
Cena
Více
7 680 Kč
River Adventure
Přihlásit se

K aktuální COVID-19 situaci (ze dne 10. 6. 2020)

Kurz bude!  S optimismem věříme, že v srpnu bude možné se společně vydat se sjíždět Ploučnici. Pokud se tedy něco zásadního nezmění. Jestli tedy máš zájem jet (a mít tak před sebou něco, na co se po tom aktuálním sezení doma těšit), rozhodně pošli přihlášku. Máme posledních několik volných míst :-).

Zároveň tě chceme ujistit, že jestli by se kurz rušil z důvodu nových opatření (zákazu shromažďování lidí a podobně), rozhodně budeme nabízet vrácení celé částky zpět. Storno podmínky uvedené níže se vztahují jen na případ, kdy účast na kurzu ruší účastník.

Těšíme se na tebe! (Charlie a Anežka)

 

O čem River Adventure je?

Sedm dní na řece i v divočině kolem ní. Dobrodružství a výzvy ve dne i v noci. Vedení sebe sama i ostatních. Bytí v přírodě i bití se s přírodou. Odpovědnost za vlastní rozhodnutí. Prostě outdoorová expedice, která však není jen o sportu, ale má i prostor pro osobní rozvoj. Protože příroda, spolupráce ve skupině nebo překonávání překážek tě dokážou naučit věci, které využiješ v celém svém životě.

Co čekat?

Tady je 4+1 věcí, co čekat a proč to tady bude lepší než na Vltavě.

 • 1

  Budeme sami v divočině

  Oproti Vltavě, kde se lodě nad jezem řadí do fronty, tady potkáme snad jen pár lidí. A když, vyhneme se jim. Kempům či hospodám taky, takže to bude jen nás pár na 7 kánoích, zurčící voda, zpívající ptáci a hvězdy nad tiše praskajícím ohněm. Celá, vodáky hodně opomíjená Ploučnice bude jen naše. A naše bude i zodpovědnost, že se o sebe postaráme.

 • 2

  Nebude to jen o nekonečném pádlování

  Že sjiždění řek bývá nekonečné nudné a zábava je jen občasný jez? Jo, my víme. Tady čekej větší adrenalin. Meandry, kličkování mezi kameny nebo čas od času spadený strom v řece. Taky budeme vyrážet do okolí. Program v bývalém vojenském prostoru, dvoudenní výšlap, noční akce i krátké putování o samotě, to tam všechno bude.

 • 3

  Nikdo tě za ruku nepovede

  Náš instruktor sice bude dbát na bezpečí (fyzické, psychické i sociální) a radit, rozhodně ale nečekej, že povede celou expedici od začátku do konce. Bude dávat prostor pro rozvoj každého z vás, i proto se vůdcem výpravy pod jeho dohledem na část plavby staneš i ty – a pak dostaneš zpětnou vazbu od ostatních, co ti šlo nebo na čem zapracovat. Můžeš být dobrý leader? Chceš jím být? Tady, oproti životu, můžeš všechno vyzkoušet nanečisto.

 • 4

  Budeš se učit, hodně

  Nejen jak ovládat loď – to můžeš i jinde. Tady se naučíš a zjistíš o sobě víc. U ohně i na lodi se budeme ohlížet za tím, co se dělo. Čekej otázky pro své vlastní úvahy. Od ostatních budeš dostávat zpětnou vazbu na své fungování ve skupině i ke svým schopnostem. Zjistíš, co jsou tvé silné stránky, které rozvíjet, i slabiny, na kterých zamakat. Budeme prostě hledat, kde se každý z nás může zlepšit.

 • 5

  Kolik do toho dáš, tolik toho dostaneš

  A ne, o hracích automatech nemluvíme. Spíš máme na mysli, že jak moc tě tenhle kurz posune, to záleží hodně na tobě. Nabízet možnosti a učit tě bude, to rozhodně. Co a kolik si z toho nicméně vezmeš, to je již jen tvoje odpovědnost. Každopádně 96 % našich účastníků řeklo, že kurz měl na jejich život pozitivní efekt. To je dost, ne?

Proč jet?

Možná odpoví Standa. Tady je jeho odpověď ze zpětnovazebního dotazníku, kterou poslal po absolvování podobného kurzu. Běžná dovolená je rozhodně fajn, ale tohle ti asi nedá, že?

Nevíš, jestli fakt chceš jet?

Jednoduchá odpověď, co všichni slýcháme: „To nejlepší se děje mimo tvou vyhřátou, komfortní zónu. Stačí zatnout zuby, vyšlápnout z ní a zjistíš, že tam venku je tolik hustýho!“
Zatnout zuby musela i tahle holka ve videu naší sesterské organizace Outward Bound Canada. Kurzy máme podobné, jen lezení na River Adventure nečekej.

Jak probíhá přihlašování?

Tři kroky. Tak moc je to jednoduché.

 • 1

  Vyplň přihlášku. Trvá to asi tři, čtyři minuty.

 • 2

  Nejpozději do sedmi dní se ti ozveme zpátky a pošleme platební údaje nebo zdravotní prohlášení k vyplnění.

 • 3

  Po zaplacení a vyplnění prohlášení již máš místo jisté. Teď se již jen těš a vyčkávej další informace (třeba upřesnění ohledně vybavení, kde a kdy se začíná a končí a další info), které před kurzem budeme všem rozesílat emailem.

Kolik to stojí?

7 680 Kč. To je méně než jedna noc ve Four Seasons. Dobré, že?

Co je v ceně kurzu?

Sedm dní kurzu na lodi i na souši, kánoe s pádly i záchrannými vestami, uzavíratelné barely na věci, zkušený instruktor zážitkové pedagogiky a zároveň certifikovaný vodácky i zdravotnicky, jídlo, úrazové pojištění, výzvy plánované i nečekané, vedený i volný program nejen rozvojového charakteru nebo vybavená lékárna. V neposlední řadě pak i možnost dát si do životopisu, že máš absolvovaný kurz Outward Bound (hlavně v zahraničí na to hledí). Dopravu na kurz a zpět si každý hradí sám zvlášť.

Kdy mám kurz zaplatit?

po vyplnění přihlášky, kdy ti do sedmi dní pošleme platební údaje a další informace.

Je na tebe teď cena kurzu moc?

Pokud chceš jet, ale máš napnutý rozpočet, nebo jestli si tenhle kurz aktuálně nemůžeš z finančních důvodů vůbec dovolit, je tu pro tebe Lipnický stipendijní fond. Díky němu můžeš zažádat o: 1) platbu na splátky (rozložení platby do více splátek), 2) bezúročnou půjčku (kterou nám následně splatíš) nebo 3) stipendium (v minulých letech třeba 1000 až 3000 Kč). Jestli by ti něco z toho bodlo, napiš nám na riveradventure@psl.cz se svojí žádostí a jejím zdůvodněním. Když to bude možné, rádi jí vyhovíme.

Storno podmínky

Pokud z nějakých důvodů nebudeš moci na kurz jet a budeš muset svoji účast na kurzu zrušit, máme stanovené stornopoplatky. V rámci současné situace kolem koronaviru je upravujeme ve prospěch přihlášených následovně:

 • odhlášení do 12. 6. 2020 (včetně) – pouze 300 Kč jako manipulační poplatek,
 • odhlášení od 13.6 do 17.7. 2020 (včetně) – 30 % z ceny kurzu,
 • odhlášení po 18. 7. 2020 – 100 % z ceny kurzu.

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše.
Pro takový případ doporučujeme si na svoje náklady sjednat pojištění storna, dělá to u nás hned několik pojišťoven a stojí třeba 300 Kč. Jestli do toho půjdeš, informuj se o podmínkách ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny třeba někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné podmínky, tak aby ti něco neuteklo.

V každém případě za sebe v případě neúčasti můžeš najít také náhradu a finanční vypořádání si poté vyřešit mezi sebou.

FAQ

Je něco nejasného? Na otázky tady dole se nás často před kurzy účastníci ptají, tak to zkus projít a dost možná najdeš odpověď i na svůj dotaz. Jestli ne, ozvi se nám, kontakt je na stránce úplně dole.

Bude to náročné?

Bude. Tedy minimálně v porovnání se školními vodáckými kurzy na Vltavě. Opalovat se na vodu prostě nejedeme – ačkoliv i na to může ve chvílích odpočinku dojít. Denně ujedeme asi 20 km na mírně tekoucí vodě, mimo plavbu bude probíhat i suchozemský program. Čeká tě minimálně jedna dvoudenní pěší expedice s batohem na zádech i spaní pod širákem. Každopádně ze zkušenosti víme, že to zvládne každý, kdo chce a nebojí se si hrábnout.

Kde budeme tábořit – budou tam záchody a sprcha?

Abychom si užili přírodu i divočinu, budeme se vyhýbat kempům i pensionům. Tábořit místo toho budeme ve volné přírodě, na místech podél řeky pro to speciálně domluvených. Sprchu ani záchod tak negarantujeme, zato zaručujeme dostatek tekoucí vody na umytí v Ploučnici. A výhledy ze záchoda? Stoprocentně přírodní!
U toho všeho platí, že budeme dodržovat politiku čistého místa (tábořiště i obědové plácky se po sobě budeme snažit nechávat čistější než při našem příchodu) a možná i samotnou Ploučnici trochu uklidíme.

Jak budeme jíst?

Tak, jak si sami navaříme. Všechno jídlo (které je v ceně kurzu) si totiž povezeme s sebou a taky si jej budeme sami připravovat – někdy jen pro sebe, někdy i pro ostatní.
V této plné penzi pak čekej pořádnou snídaní, oběd do ruky (bez vaření, ať nás to nezdržuje na cestě), večeři pak teplou. Mezitím si budeš moci dávat svačinky dle libosti (ty si případně vezmi z domu, ale víc k tomu pošleme před kurzem).

Musím umět plavat?

Ano. Nemusíš být sice žádný závodník formátu Michaela Phelpse, ale udržet se na vodě nebo doplavat pro odplouvající pádlo rozhodně zvládnout musíš i bez vesty (ač ty budeme na vodě nosit povinně vždy).

Mohu jet, ačkoliv za sebou nemám žádnou splavenou řeku?

Jasně, rozhodně můžeš. Na kurzu bude prostor se všechno naučit pod vedením našeho instruktora, který má vodácké zkoušky. Pojedeme navíc klidnou vodu, bez vodních vírů nebo zpěněných bubnů, žádné mistrovství proto není potřeba. Takže to nejhorší, co se může stát, je koupel. A popravdě: jestli bude parno jako minulé léto, možná ti to ani vadit nebude.

V jakých lodích pojedeme?

Budeme mít plastové kánoe, které spolu s pádly i vestami obstaráváme sami a jsou v ceně kurzu.

S kým budu v lodi?

Před kurzem sice předpřipravíme dvojice (abyste si mohli sehnat potřebné, společné vybavení, jako stan nebo vařič), ale dvojice do lodí i do stanů se vytvoří po prvním, úvodním dni. Ten totiž věnujeme společnému seznámení i testování vodáckých dovedností. Podle toho všeho i podle dojmu, který na tebe ostatní udělají, pak až u večerního ohně rozhodneme, kdo s kým bude parťák na následující týden.

Pojedeme i v případě špatného počasí?

Ano, pojedeme. Na expedici se funguje za každého počasí. Vedro, déšť, komáři i studená voda, to všechno nás prověří a ukáže, jak moc jsme přizpůsobiví, odolní, jak se dokážeme postarat o sebe i o skupinu nebo jak moc jsme schopní dělat těžká rozhodnutí.

Batohy nám bude převážet auto?

Ne. Každý si všechno veze s sebou na lodi. Není tedy dobré ani potřeba toho mít na kurzu moc.

Jak s mobilním telefonem?

Doporučujeme jej s sebou mít. Při plavbě zabalený v nepromokavém obalu a v zapečetěném barelu. Bude totiž sloužit jako poslední záchrana ve chvílích, kdy budete putovat (po krátkou část kurzu) sami. Jinak jej klidně nech vypnutý a sbalený – mimo večera ve stanu totiž bude stejně platit obecný zákaz zapnutého mobilu v ruce. Ale popravdě: dát si týden bez Messengeru, není to lákavé?

KORONAVIRUS: Co když kurz nakonec nebude, když je tolik omezení kvůli koronaviru?

Kurz chystáme, jsme optimisté a věříme, že bude. Jde o malou skupinu účastníků, navíc bude venku v terénu, téměř mimo civilizaci, tedy jsou dobré podmínky i pro to, aby prošel případnými opatřeními. Pokud by nás ale situace donutila k opaku a museli bychom kurz zrušit, samozřejmě Ti peníze vrátíme v plné výši zpět. Proto se můžeš dnes v klidu přihlásit a po výzvě zaplatit zálohu nebo celý poplatek. Všechno ostatní už zařídíme my.

KORONAVIRUS: Co když nám posunou semestr? Neudělám zkoušky?

Upravili jsme stornopoplatky kurzu tak, aby bylo možné svoji účast na kurzu během jara zrušit pouze za „manipulační poplatek“. Chceme tak vyjít vstříc situaci, do které se kdokoliv může dostat a nelze ji dnes dopředu předvídat. Současně bude skvělé, pokud to vůbec nenastane – pořád je lepší jet na kurz, než muset být doma a učit se.

KORONAVIRUS: Riskuji něco, když se přihlásím?

Ne, vůbec. Riskuješ, že když se nepřihlásíš, přihlásí se někdo jiný, protože pokud zůstanou zavřené hranice, spousta lidí bude nakonec hledat prázdniny v Čechách. A  počet míst je omezený. Když se u tebe něco změní, nové stornopoplatky jsou v prvních měsících velmi vlídné, aby bylo možné pružně reagovat na aktuální situaci. V každém případě je ale dobře zařídit si u pojišťovny tzv. „pojištění storna“, které pro případ nemoci nebo jiné události těsně před kurzem zafunguje tak, že ti propadlý účastnický poplatek nahradí pojišťovna. To je ale nejvýhodnější zařídit současně s platbou kurzu. Jde to i online.

Láká tě tahle expedice?

Kdo to chystá?

Charlie (Karel Štefl) (37)

Poslední vodácký počin Charlieho? Rakouská Salza. Vestoje na paddleboardu. Protože předtím ji sjel již asi dvacetkrát klasicky na lodi. Charlie je totiž vodácký instruktor II. třídy, takže si už své najezdil a s pádlem to fakt umí. A to se mu hodí: vodu samu o sobě úplně moc nemusí, což ho o to víc nutí se nepřeklopit.

Mimo to je absolvent ZDrSEMu (takže je proškolený, certifikovaný zdravotník), má za sebou výcvik integrativní psychoterapie, pořádá rozvojové kurzy pro učitele i ve firmách a již dlouhé roky dělá u nás v Prázdninovce. Aktuálně třeba vede Winter Challenge (zimní přechody hor na sněžnicích pro věkovku 16 až 24 let) nebo před rokem instruktoroval na letním kurzu Challenger (o krocích do neznáma pro věkovku 18 až 26 let).

Takže všechno od několikadenních expedic a chystání programu až po vedení bezpečné rozvojové zpětné vazby mezi účastníky a korigování skupinové dynamiky, to všechno zvládá. Což se rozhodně bude tady na řece hodit.

Anežka Všianská (28)

Nejdobrodružnější vodní zážitek? Před pár lety přeplavba jachtou z Německa do Švédska, pěkně na plachty! V poslední době jsem totiž vystřídala vedení vodních skautek za jachting. A díky River Adventure se zpátky vracím ke svým začátkům s vodáctvím.

V Prázdninovce mám za sebou různé tipy kurzů od tvořivých, klasických pak ty na kanoích i na jachtě nebo třeba kurz pro holky (Buď svá).

Taky moc ráda cvičím jógu. Na kurzu mám ráda chvíle, kdy se můžeme společně zastavit a jen pozorovat řeku nebo východ slunce.

Kam s dotazy?

Jestli je nějaká nejasnost, rozhodně se ozvi. Z naší zkušeností totiž platí: raději se ptát, než s nejistotou sedět v koutě. U telefonu nebo na mailu pak čekej Charlieho. A jasně, tykej mu. Na formality si totiž u nás moc nepotrpíme.

Zajímá tě originál videa, co je nahoře?
Najdeš ho tady: https://www.youtube.com/watch?v=_UzmK8ZqExI

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.