Věk
8–12
Termín
27. 7. 2019 - 4. 8. 2019
Místo
ČR
Cena
Více
od 14 000 Kč
Tyjo tati
Přihlásit se

O kurzu

 

Dají se použít luky a šípy při invazi Marťanů?

Co dělat, když od svíčky chytne adventní věnec?

Smí se jezdit na jelenovi?

Už máš nůž?

Nabízíme devět společných dní pro tátu a syna, nabitých hodnotným programem a dobrodružstvím nejen v přírodě. Budeme blbnout, bavit se, koukat na hvězdy, možná zmokneme v lijáku nebo zabloudíme v lese. Bude to tak trochu také o výchově, vztahu táty a syna a aktivním přístupu k životu.

Co získáte a zažijete?

 • 1

  Dobrodružství a super společnou „dovolenou“ v přírodě, bez mobilů

 • 2

  Zlepšení vztahů mezi sebou i v rodině

 • 3

  Podněty k hodnotnému trávení volného času, k dobré zábavě

 • 4

  Inspiraci k výchově, srovnání zkušeností s dalšími, posílení jistoty

 • 5

  Podporu samostatnosti, zodpovědnosti, sebedůvěry, aktivity

 • 6

  (a navíc maminka týden pro sebe)

Hledáte...

 • 1

  posílení vzájemné důvěry táty a syna?

 • 2

  tipy na trávení společného času, kde nejde o kvantitu, ale kvalitu?

 • 3

  rovnováhu mezi vychováváním a partnerským rovnocenným přístupem se synem?

 • 4

  společnou námahu i soutěž, vítězství a prohru?

 • 5

  zkušenosti dalších otců?

 • 6

  nápady, jak kluky motivovat ke smysluplné činnosti?

 • 7

  odpověď, zda jste dokonalý otec?

Tým

Ondra

Za posledních 15 let jsem toho stihl dost zažít. Narození dvou synů. Podnikání a řízení firmy. Nejdřív odchod z managementu a pak úplný prodej firmy. Dnes mě zajímají především vztahy v organizacích, zabývám se rozvojem lidí a neformálním vzděláváním. Baví mne spojovat analýzu a intuici, rozum a pocity. Jsem instruktorem PŠL se zkušeností z několika dlouhých kurzů, kromě toho mám zdravotnický kurz a roční výcvik v Somatickém koučování.

Mám obavu, že se tátové z výchovy kluků dost vytrácí a že tím o něco přicházíme všichni – děti, oba rodiče a celá společnost. Jako táty dvou kluků se mě to dost dotýká, proto jsem to téma letos vykopl a s kamarády z Prázdninovky jsme připravili kurz, který má chlapy vracet do hry, vztah se syny podpořit, dát spoustu inspirace na společně strávený čas.

Těším se, že si užijeme léto v přírodě, pobíhání po kopcích, červencové noci, trochu dobrodružství, možná i nudu. Jsem zvědavý na výměnu zkušeností s dalšími otci – něco k tomu přidám, něco si odnesu i já pro sebe.

Jára

Slyším i na oslovení „Dráčku“. Na kurzu mi bude 26 let. V osobním životě jsem syn, brácha autisty, vedoucí turistického oddílu a horolezec, který má rád výzvy. Jednou takovou výzvou je i moje práce programátora v zahraničí.

Není to ještě tak dávno, kdy i já jsem hrál aktivní roli syna svého táty. Proto si dobře pamatuji, že společné zážitky ve dvou jsou pro kluky zásadní. Stejně tak si uvědomuji, jak je důležité, že táta a syn jsou si navzájem „hrdiny“. Ondrův nápad tedy musím jednoznačně podpořit.

Ačkoliv své děti ještě nemám, na kurz jedu vybaven bohatou zkušeností s prací v dětském turistickém oddíle Asociace TOM. Mám osvědčení hlavního vedoucího táborů a zdravotníka zotavovacích akcí. Můžete tedy ode mne čekat vykutálené taškařice. Také se těším, že od vás získám inspiraci, jak být tím správným otcem hrdinou.

Vedle všech ostatních úkolů v organizačním týmu kurzu Tyjo tati mám na starosti péči o vás účastníky. Oproti ostatním členům týmu mám tedy milou výhodu, že se s vámi můžu alespoň po e-mailu a telefonu poznávat už od chvíle, kdy pošlete svou přihlášku.

Zdeněk

Programátor, vysokoškolský učitel, konzultant, ředitel, majitel firmy, ekonom, ajťák. A taky rodič, (ex)manžel, cestovatel, volejbalista, badmintonista. Bavím se sportem, improvizačním divadlem i kreslením. Hodně toho mám za sebou a ještě víc před sebou. Narodil jsem se v Novém Městě na Moravě, ale celý život žiju v Brně. A celý život z něj utíkám, hlavně do hor. Někdy sám, někdy s rodinou, někdy s velikou partou. A všechno mě to baví.

Jsem táta čtrnáctiletého syna (k tomu jsem vychovával i dvě dcery, jednu třináctiletou a jednu dnes již dospělou) a věnoval jsem se mu různě – někdy více, někdy méně. Někdy jsem hodně pracoval, někdy byl více s rodinou a někdy jsme byli se synem jen sami. Na vlastní kůži jsem si ověřil, co společný čas přináší, v čem je jiný od společného času s celou rodinou, a pochopil jsem, v čem je pro výchovu syna nezbytný. Zvlášť v dnešní době plné silných žen, které potřebují jako partnery silné muže. A tuto zkušenost bych rád zprostředkoval a předal dalším synům a tátům.

V Prázdinovce jsem dělal jak kurz pro dospělé, tak pro rodiny s dětmi, vše bylo skvělé. A teď se těším na kolektiv plný menších i větších chlapů, na mužskou sílu a energii, předávanou v činech, vyprávění i mlčení.

Honza

Odrostlý syn přemýšlející o své budoucí otcovské roli. Živí mě propojení akademie s praxí a v cíli čeká doktorát z ekonomie. Už dávno jsem vyletěl z hnízda doslova do světa. Kvůli studiu i práci jsem žil ve Švédsku, Francii, na Novém Zélandu a naposledy v USA. Kromě nadhledu mi to přineslo uvědomění, jak dobře mi je v lužických lesích nebo doma s knihou za pecí. Dříve jsem mládeži pomáhal objevovat a kultivovat diskuzi i práci ve skupinách.

Přijde mi, že se v naší době rozpadá historické rozdělení společenských rolí a chlapci i kvůli tomu často ztrácí půdu pod nohama. Jak se zorientovat, najít si své místo a být zdravě sebevědomým mužem, v tom je klíčová role otce, který je těžko nahraditelný vzor a průvodce světem. Myslím, že je důležité dát vztahu táta-syn prostor a cíleně ho rozvíjet.

Od kurzu čekám lesohorské taškařice i zastavení, trumfy z rukávu, králíky z klobouku i hrdličky z kabátu. A především radost ze společně stráveného času.

Hadži

Do Prázdninovky jsem přišel v roce 2013 ze Zimního instruktorského kurzu. Od té doby se snažím spojovat dobrodružství, zážitky a učení. Dlouhodobé školení neformálního vzdělávání Marker CS mi ukázalo, jak k tomu přistupovat systematičtěji. Baví mě předávat znalosti a dovednosti v přirozeném prostředí jednoduchou a srozumitelnou formou. Učím lezení na umělých stěnách a příležitostně také první pomoc v organizaci ZDrSEM.

Zážitky a zkušenosti jsem sbíral i během minimalistických cest stopem po Iránu, Gruzii nebo Turecku. Mimo jiné jsem tam například pochopil, že nikdy nelze úplně věřit místním, protože vám tak moc chtějí pomoct, až vám nevědomky lžou.

Jedny z nejsilnějších zážitků z dětství pro mě byly chvíle s tátou na horách nebo v lese. I kvůli tomu bych chtěl podpořit otce, aby vytvářeli prostor pro společné trávení času se svými syny, aby oba měli zásobárnu aktivit, které můžou společně dělat a tvořit a mohli se od sebe navzájem učit.

Mikin

Táta robotika a táborníka Matesa, jeskyňářky Báry a čerstvý děda vnuka Jonáška. Celý život náčelník tábornického oddílu Vlčata, teď aktivní geokačer i prolézač kanálů. Poslední žijící romantik a zvídavý stařík, stále objevující krásy života. Hrdý dobrovolník a propagátor občanské společnosti, který je rád, že se letos mohl ke kurzu přidat jako člen týmu, kam přešel z loňské pozice šéfkuchaře.

Od poslední revoluce v roce 1989 ředitel volnočasového střediska Lužánky, lektor teambuildingových kurzů, mentor mladých vůdců a tutor e-learningových programů.

Tadeáš

Nejmladší člen týmu. Ajťák studiem i prací, kterého baví řešit všechny možné i nemožné problémy. Od mala jsem se účastnil dětských táborů, kde jsem nakonec převzal i pozici oddílového vedoucího, abych v roce 2018 zažil kurz Challenger, který mě přivedl do Prázdninovky. Učarovala mi metoda zážitkové pedagogiky a snažím se v ní vzdělávat.

Vyrostl jsem v šestičlenné rodině jako nejmladší člen, kde mezi mnou, mým otcem a mým bratrem nijak zásadní blízkost nefungovala, což mi udělalo složitější některé části života. Snažím se z chyb poučit a ve své aktuální roli strýčka třem synovcům a jedné neteři se postupně připravit na roli otce, která mě v životě, doufám, čeká.

Mám pocit, že se ve společnosti vytrácí pozitivní mužské vzory. Kurz vnímám jako snahu tento problém alespoň částečně řešit a pomoct mužům získat sebevědomí být svým synům pozitivním vzorem a mentorem.

Pomocníci

Hrobník

Se zážitkovými kurzy jsem se setkal poprvé asi před 35 roky a od té doby jsem jejich nadšeným příznivcem, stejně jako jsem nadšeným amatérským fotografem. Proto mě oslovila myšlenka týmu, že bych na Tyjo Tati měl vytvářet podporu pro jeho nadšení (a taky občas udělat pár fotek) a přispět tak k nadšení menších i větších účastníků. Neznám lepší prázdniny než zažívat dobrodružství s kamarády.

V civilním životě jsem především syn, otec, pedagog, kamarád, trenér a hráč.

Lukáš

Pokud bych se měl charakterizovat pomocí literární postavy, mám nejblíž ke strýci Františkovi ze Saturnina. Rád zkouším nové věci, chci vědět, jak co funguje. Hodí se mi to v práci, kde učím IT specialisty, jak být ještě víc IT specialisty. Hodí se to i při hrách s dětmi. Mám to štěstí, že své tři kluky jsem zplodil se zodpovědnou osobou, takže se povedli k naší plné spokojenosti. Jako experiment jsem pojal i vlastní dům.

V létě se o vás budu starat v kuchyni, kde dojde na experimenty i klasiku.

Ondra už slaví naplněný kurz. Máme plno a i dost náhradníků teď, ale určitě nás můžete sledovat na Facebooku, a kdyby se něco změnilo, napíšeme to tam.

Cena

Cena kurzu je za dvojici táta a syn.

Cenu volíte sami v rozmezí od 14 000 do 19 000  podle toho, kolik chcete a můžete zaplatit. Cena 19 000 Kč je pro nás ideál, ale když zaplatíte 14 000 Kč, bude to taky zcela v pořádku a nikdo to nebude řešit. Touto volbou bychom na jedné straně chtěli naplnit naši potřebu mít dostatečný rozpočet na zajímavé aktivity a na druhé pak umožnit účast i těm, kteří nemohou nebo nechtějí zaplatit vyšší částku. Kurzy Prázdninové školy Lipnice jsou pořádány na neziskové bázi. Kurz děláme dobrovolnicky bez nároku na honorář a poplatky slouží jen k pokrytí nákladů.

Co za to dostanete?

V ceně je zahrnuto ubytování (či programové neubytování), kompletní strava (včetně možnosti vegetariánské verze), veškeré náklady na kurzovní materiály, pojištění, odborné vedení a zajištění bezpečnosti 24 hodin denně a další náklady na kurz. Dopravu na místo a zpět si hradíte sami. My instruktoři program připravujeme zcela dobrovolnicky – protože nás to prostě baví.

Storno poplatky

Vezměte prosím na vědomí, že kvůli pokrytí nezbytných nákladů na kurz máme následující storno poplatky:

 • do 28. května (60 dnů před kurzem) 20 % z ceny kurzu
 • do 27. června (30 dnů před kurzem) 30 % z ceny kurzu
 • do 13. července (14 dní před kurzem) 50 % z ceny kurzu
 • méně než 14 dní před kurzem 100 % z ceny kurzu

I chlapům s tuhým kořínkem se stane, že náhle onemocní a musí uzpůsobit svůj program, zejména pak v dětském věku. Proto důrazně doporučujeme uzavřít pojištění storna kurzu.

Pokud je cena jedinou překážkou vaší účasti na kurzu, dejte nám vědět, lze požádat o příspěvek Lipnický stipendijní fond.

Časté otázky

Jak probíhá přihlašování na kurz? Kdy máme jistou účast?

Nejprve vyplníte přihlášku. Do několika dní se vám ozveme s potvrzením, že jsme ji vzali na vědomí, a současně vám pošleme odkaz na krátký dotazník, který nám pomáhá k tomu, abychom vás lépe poznali. Kurz je výběrový. Byli bychom rádi, abyste si s námi i ostatními chlapy na kurzu sedli, ale zároveň chceme vytvořit dostatečně pestrou skupinu. Výběr probíhá za základě zmíněného dotazníku, který zbytečně neodkládejte. S týmem si sedneme nad vaším dotazníkem, zhodnotíme ho a potvrdíme e-mailem, že vás bereme na kurz. Kromě gratulací vám pošleme i platební údaje a po zaplacení kurzu s vámi už na 100 % počítáme.

Co zdravotní omezení, je to problém?

Zdravotní problémy nejsou překážkou účasti, potřebujeme o nich ale vědět, abychom všem účastníkům zajistili bezpečí a mohli případně přizpůsobit program či stravu.  Před kurzem vás požádáme o vyplnění tzv. zdravotního prohlášení. A na kurzu bude zdravotník, který absolvoval kurz první pomoci ZdrSem a je akreditovaným zdravotníkem pro dětské akce.

Jak moc bude kurz fyzicky náročný? Zvládneme to?

Zvládnete, ale někdy to bude výzva. Můžete očekávat fyzicky náročné aktivity, kde si sáhnete na dno svých sil, stejně jako chvíle zklidnění a relaxace. Program bude nastaven podle možností účastníků a tak, aby si každý svoji výzvu našel - míru nasazení si určujete hlavně vy.

Jsme vegetariáni, máme zdravotní dietu nebo alergii na některé potraviny. Je to problém?

Vaření na kurzu je v naší režii, takže si můžete vybrat mezi masitou a vegetariánskou stravou. Vyjdeme také maximálně vstříc všem požadavkům ohledně potravinových alergií, náročnějších diet a dalších nároků. Je ale třeba, abyste tyto požadavky dopředu konzultovali s týmem.

Máme se bát?

Ne, těšte se!

Má se bát máma doma?

Kdepak, máma se má těšit, že jí přijedou dva chlapi, kteří spolu leccos zažili, umí se o sebe postarat a trávit volný čas spolu. Nějakou tu odřeninu snad přehlédne. Ženy jsou důležitými součástmi našich životů, máme je rádi a víme, že o nás někdy mají strach. Věříme, že přínos pro celý rodinný systém ocení i partnerky, maminky, dcery nebo sestry.

Co si vzít s sebou?

Vezměte si klasickou výbavu na týden v přírodě. Většinu času budeme spát pod střechou, ale batoh, spacák a karimatka se určitě budou hodit taky. Stejně tak plavky a čelovka. Boty na chození, běhání, ale i sandály nebo přezuvky. Oblečení, co se nebojíte ušpinit, jednu pohodlnou soupravu do místnosti a taky nějaké, kterého vám nebude líto, když náhodou nepřežije kurz. Jsme chlapi, kartáčky na zuby si připomínat nemusíme. Včas před kurzem od nás dostanete dopis, kde bude přesně napsáno, co budete na kurzu potřebovat a nemělo by vám v batohu chybět.

Jak je to s ubytováním?

Na kurzu můžete očekávat postel i teplou vodu ve sprše. Zároveň je dost dobře možné, že budou noci, kdy si o posteli budete moci nechat jen zdát.

Proč jen táta s jedním synem?

Kurz je zaměřen na dvojici táta a jeden syn. Stavíme se za to, že koncentrovaná pozornost dává společnému času a vztahu výrazně vyšší kvalitu. S dalšími syny můžete v příštích letech, pokud jsou už starší (11-15 let), doporučujeme kurz Mužská cesta pro otce a syny, který pořádá Liga otevřených mužů.

Píšete “20 nebezpečných věcí”, kolik jich bude a máme se bát?

Možná jich bude 20, možná taky ne. A možná to bude pro každého trochu jinak. Jak píšeme výše, bát se nemusíte. Vystoupení z komfortní zóny podle nás k dobrodružství patří a zodpovědná práce s rizikem je důležitou dovedností každého lovce. Náplasti máme a vážnějším věcem předcházíme podle risk management pravidel organizace Outward Bound International, které jsme členem.

Jak striktní je věkové rozmezí syna 8-12 let?

Výjimka z nastaveného rozmezí je možná, ale jedině po pečlivé diskuzi s týmem. Pro průběh kurzu je důležité, aby účastnická skupina byla v některých ohledech do jisté míry stejnorodá (samostatnost, fyzický vývoj, …). Orientačně by synové měli mít za sebou 2. třídu ZŠ, což by mělo zaručit schopnost zapadnout bez větších potíží do našeho kolektivu. U horní věkové hranice prosím uvažte, že tento kurz není určen pro puberťáky. Pro tuto kategorii opět odkazujeme na kurzy spřátelené organizace LOM.

Tátové a kluci zvlášť, nebo dohromady?

Chystáme pro vás celou plejádu aktivit. Budou nepochybně i takové, při kterých půjdou kluci lovit zvěř a tátové mezitím ukují hrnec na guláš. Kurz má být ale  především o prohloubení vztahu táty se synem a je připraven pro vás společně.

Jsme rozvedeni, je to překážka?

Ne. Jsme přesvědčeni, že vztah otce a syna je důležité budovat jak v úplných rodinách, tak v rodinách s rozvedenými rodiči. Může být zajímavé sdílet zkušenosti a podívat se, jak to může fungovat v jiných uspořádáních. A to včetně společné nebo střídavé péče. Dobrý vztah a hodnotně trávený čas je o to důležitější, pokud tátové mají v kontaktu se syny nějaké omezení.

Kurz je pro nás moc drahý...

Věříme, že má vysokou hodnotu a cena je odpovídající. Pokud je však jedinou překážkou vaší účasti, kontaktujte nás – Prázdninová škola Lipnice může poskytnout příspěvek z Lipnického stipendijního fondu.

Kontakt

Nejprve koukněte na časté otázky o kousek výš. S dalšími dotazy ohledně kurzu i přihlášek se obracejte na tyjotati@psl.cz. Jára se vám ozve co nejdříve.

Podporují nás

LOM se zaměřuje na zvyšování kvality života mužů. Jeho posláním je podporovat aktivní přístup mužů k osobnímu rozvoji a zdraví, k zodpovědnému partnerství a k rodičovství, k profesní seberealizaci a ke společenské angažovanosti, zejména na poli rovných příležitostí žen a mužů.

Liga otevřených mužů

Pedagog a dlouholetý ředitel Gymnázia Jana Keplera, spolutvůrce vzdělávacího Hnutí GO!

Jiří Růžička

MODRÝ PETR | www.modry-petr.cz, Námořník na koni

MODRÝ PETR

Sledujte nás

Další kurzy (18)

6. 12. 2019 - 8. 12. 2019
31. 1. 2020 - 15. 2. 2020
Život je gotickej pes 2020

„Jistým bodem počínaje, není již návratu. Toho bodu je třeba dosáhnout.“ Franz Kafka

5. 9. 2019 - 12. 9. 2019
Poloniny

Divoká příroda a hvězdy, reálné výzvy, putování, příběhy, inspirace. | Od 19 do 26 let.

7. 6. 2019 - 9. 6. 2019
11. 9. 2019 - 20. 9. 2019
Vlny a hvězdy

Jedinečné putování na mořských kajacích.

11. 10. 2019 - 13. 10. 2019
Prvosen 2019

Buď součástí Prázdninovky

27. 9. 2019 - 27. 9. 2019
Prázdninovková párty

Párty pro všechny účastníky našich kurzů. Pro všechny, kdo se podíleli na jejich přípravě. A pro všechny, kteří nám dlouhodobě fandí!

15. 11. 2019 - 17. 11. 2019
Řízení psychického rizika

Zásady první psychické pomoci na zážitkových kurzech pro neprofesionály

11. 10. 2019 - 2. 2. 2020
Metoda zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

12. 7. 2019 - 20. 7. 2019
3. 10. 2019 - 6. 10. 2019
Buď svá!

Najdi odvahu tvořit svůj život. | Kurz pro holky na prahu dospělosti ve věku 15-20 let.

9. 8. 2019 - 18. 8. 2019
4. 10. 2019 - 6. 10. 2019
Transition

"TRANSITION - cesta k Mužům" je 10 denní kurz a na něj navazující víkend pro mladé muže ve věku 16 - 21 let.

10. 8. 2019 - 23. 8. 2019
Cesta ženy

Poznej svobodu putování. V samotě a v tichu, ve skupině a v hovoru.

5. 8. 2019 - 9. 8. 2019
11. 10. 2019 - 13. 10. 2019
Zahrada

Originální letní škola pro průvodce dětí ve věku 4–10 let.

16. 8. 2019 - 25. 8. 2019
Tady a teď

To pravé místo je TADY. Ten pravý čas TEĎ. Tak nečekej a žij!

22. 8. 2019 - 1. 9. 2019
Quo Vadis

Slíbit vám můžeme KREV (příběhy jiných mužů), POT (poselství zápasů), SLZY (potvrzení)

29. 3. 2019 - 29. 9. 2019
Metoda zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

20. 9. 2019 - 19. 1. 2020
Metoda zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

Pro sborovnu

Posílíme podporu a respekt mezi pedagogy, naučíme je nové dovednosti.

Pro třídu

Umíme podpořit pozitivní klima, dobré vztahy a rozvoj dovedností žáků.

Pro neziskovku

Tým se skrze zážitek lépe pozná a natrénuje dovednosti jako jsou zpětná vazba nebo efektivní komunikace.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.