Věk
19–26
Termín
5. 9. 2019 - 12. 9. 2019
Místo
slovensko-polsko-ukrajinské pohraničí
Cena
Více
7 777 Kč
Poloniny
Přihlásit se

Putování Poloninami

Putování Poloninami, přírodou nejméně dotčenou člověkem a s nejkrásnějším hvězdným nebem na Slovensku. Máme pevně daný začátek a konec kurzu a zbytek je na nás. Rozhodneme my, příroda a náhoda. Budeme pracovat s tím, co přijde, co nám přinese počasí, okamžik, ale i my samotní. Možná budeme sledovat hvězdy a možná hledat v dešti přístřešek. U ohně se zamýšlet nad tím, kdo jsme nebo kde zítra nabereme vodu. Mohou to být debaty o dospělosti, budoucnosti i minulosti, ale i o… cokoliv nás bude zajímat. Může to být hluboké i veselé. V lůně přírody, pod hvězdnatou oblohou v jediném slovenském pralese, s nejmenším světelným smogem.

Zažijeme

 • divokou přírodu, nedotčená místa i krásné výhledy,

 • zpomalení, vnímání sebe sama i druhých,

 • chvíle bez nánosů civilizace, opravdovost,

 • sílu blízkých vztahů a vzájemnou podporu ve skupině,

 • spolehnutí se na sebe i jeden na druhého,

 • jednoduchost, skromné podmínky,

 • inspiraci z ticha i našich příběhů,

 • zamyšlení nad tím, kam a jak putujeme naším životem.

Co ti to dá

Každý z nás je jiný. Můžeme mít ve svých životech více i méně jasno. V tom kdo jsme, kam směřujeme. V tom co potřebujeme i jak vnímáme svět okolo sebe. Můžeme být pro jiné inspirací, ale stejně tak mohou ostatní inspirovat nás. I proto si z tohoto kurzu můžeme odnést různé věci. Tady jsou příklady, čím by tento kurz mohl být třeba pro Tebe:

– zklidněním a načerpáním sil,

– zažitím si dospělosti a samostatnosti,

– nasměrováním se do budoucna,

– prostorem pro změnu,

– pohodovou cestou v nedotčeném kraji,

– příležitostí potkat nové lidi a učit se.

 

 

V průběhu cesty převezme skupina zodpovědnost za sebe i směr cesty.  Budeme v tom společně, ale zároveň vás budeme učit, jak skupinu vést, na co myslet, a jak o sebe pečovat, aby cesta  i zážitky na ní byly příjemné a hodnotné pro všechny. Půjdeme v malé skupině a díky rozdělení prací, drobným programům  i společnému sdílení vytvoříme brzy komunitu, kde bude mít každý své místo a bude se cítit dobře.

Ať již chceš poznat Poloniny, hledáš v životě novou cestu, přátele, nebo chceš objevit nový kousek sebe, kurz je pro tebe. Mnohé z toho, co se naučíš a objevíš, Ti zůstane na celý život.

Každý příběh tu bude mít místo.

Cena kurzu

Cena kurzu je 7777 Kč

Pro potvrzení účasti je důležitá včasná přihláška a zaplacení alespoň zálohy za kurz (míst je pouze 14).

Platbu je možné rozložit. Je-li i tak pro Tebe příliš vysoká, podívej se na možnost získání stipendia.

Váháš, zda vložené finance stojí „za to“?

My říkáme ano, protože stejně, jako v každém jiném kurzu Outward Bound, je součástí nejen „cesta“, ale i jednotlivec, zážitek jako zdroj učení a práce se skupinou. V této podobě to pro Tebe nepřipraví žádná cestovka ani to neposkytne žádná parta. Toto je unikátnost kurzů Outward Bound na celém světě. (A součástí jsou i kurzy PŠL.). Na tomto kurzu také:
 • posílíš odvahu, sebevědomí i odolnost
 • přirozeně pochopíš, jak funguje dobrý tým a staneš se jeho součástí
 • zdokonalíš komunikaci, porozumění druhým
 • rozvineš schopnost zvládnout nepohodlí i překážky,
 • zlepšíš svoji fyzickou kondici,
 • načerpáš dovednosti pro táboření a život v divoké přírodě.
A ještě tě to bude bavit. Zárukou jsou instruktoři, jejich praxe a zkušenost. Stejně jako metodika mezinárodního hnutí Outward Bound a nadstavba a přístup Prázdninovky.

Co je v ceně?

8 dní kurzu ve dne i v noci, zkušení instruktoři zážitkové pedagogiky, základní vybavení na společné vaření a spaní, jídlo (mimo prvního dne), úrazové pojištění, plánované i nečekané výzvy a další program. Součástí je také, že kurz je pod značkou Outward Bound – zaručující bezpečnost i kvalitu dle standardů organizace, a také osvědčení o absolvování kurzu. Dopravu na kurz (do Prešova) a zpět (ze Sniny) si každý hradí sám zvlášť. V ceně je nicméně doprava první den z Prešova do Polonin.

Možnost stipendia nebo platby po částech?

Pokud je pro Tebe cena příliš vysoká, dej nám vědět a pokusíme se společně situaci vyřešit. Nabízíme dvě možnosti, další může být půjčka nebo jiný postup dle domluvy. V případě zájmu se nám ozývej na poloniny@psl.cz

1) Rozložení platby
Při včasné přihlášce je možné platbu za kurz rozdělit do dvou částí. Zálohy ve výši minimálně 30% a doplatku, který by měl být na účtu PŠL do konce července nebo jinak dle individuální domluvy.

2) Stipendium
Díky Lipnickému stipendijnímu fondu je možné požádat o snížení ceny kurzu. Fond založili a spravují zakladatelé i významné osobnosti  PŠL, přispěvateli jsou i bývalí účastníci kurzů a poskytují skrz něj finanční příspěvky pro ty, co si kurz nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit. Stačí se přihlásit na kurz a poslat žádost se zdůvodněním a představou o výši stipendia. Více informací o LSF a jak o stipendium požádat najdeš zde.

Storno

Někdy se ozve nepřízeň osudu a i na akci, kam fakt chceš, nakonec jet nemůžeš. Proto v případě odhlášení z kurzu již po zaplacení účastnického poplatku (tedy když s tebou již napevno počítáme) jsou stanoveny následující výše storno poplatků:
 • odhlášení do 1.7. 2019 (včetně) – 10 % z ceny kurzu,
 • odhlášení do 1.8. 2019 (včetně) – 30 % z ceny kurzu,
 • odhlášení po 1. 8. 2019 – 100 % z ceny kurzu.
Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše. Pro takový případ může být rozumné mít sjednané pojištění storna. Dělá to u nás hned několik pojišťoven. Doporučujeme se o podmínkách informovat ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné požadavky, které není možné zpětně splnit. Je však zároveň možné za sebe najít náhradníka, který místo převezme a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou.

FAQ

Je něco nejasného? Na otázky tady dole se nás často před kurzy účastníci ptají, tak to zkus projít a dost možná najdeš odpověď i na svůj dotaz. Jestli ne, ozvi se nám, kontakt je na stránce úplně dole.

Bude to náročné? Musím mít dobrou fyzičku?

Bude, ale nemusíš. Ač se to rozhodně hodí. V porovnání s odpolední vycházkou parkem si totiž hrábneš, ale výšlap v Himálaji, 30 km chůze za den nebo survival závod to nebude. Rozhodně si poneseš vlastní batoh, budeš v něm mít nějaké společné vybavení (jako celtu na přístřešek), můžou tě bolet nohy a večer si asi s potěšením sedneš. K pořádnému kurzu to nicméně patří a jak mnozí říkají: tohle je naučilo se prát s věcmi a nevzdávat se. Namáhavé dny pak budou střídat ty odpočinkové.

Jestli chceš před kurzem na výdrži zamakat a potřebuješ motivaci, zkus to třeba s nějakou appkou. Strava, Runtastic nebo Zombies, Run! jsou parádní!

I tak mám pocit, že to nezvládnu...

To mají často všichni, když jdou do něčeho nového. Je to normální a v pořádku – sami to známe. Všechno potřebné se budeme učit. Jestli tak třeba nejsi praktický typ, s mapou a orientací zkušenosti nemáš nebo si pro sebe neumíš uvařit, nevadí. Někdo jiný zase neumí něco jiného. A my tebe i jeho podpoříme, abyste všechno zvládli.

Proč je dobré vyrazit ven z komfortní zóny?

Protože jakékoliv vykročení ze zóny komfortu tě posouvá. Tím, že zvládneš během naší cesty uvařit pro skupinu nebo řídit přípravu tábořiště, zorientovat se v mapě nebo vést skupinu, se zvětší oblast, ve které se budeš cítit dobře a komfortně. Tvoje sebevědomí a schopnost dosáhnout svého cíle bude potom mnohem větší i leckde jinde. A to má pro život rozhodně smysl.

Co budeme jíst?

To, co si sami připravíme. Jídlo si poneseme s sebou (ne všechno od začátku, po cestě budeme doplňovat zásoby). Vařit pak bude většinou dvojice pro celou skupinu. V nich se budeme střídat. V naší plné penzi čekej pořádnou snídaní, oběd (většinou do ruky, ať nás nezdržuje na cestě), nějakou tu svačinu a teplou večeři.

Co si mám vzít s sebou?

Přesný seznam dostaneš po přihlášení dostatečně dopředu před kurzem. Ale v krátkosti: musíš mít dobré, pevné, prošlápnuté boty a oblečení do různého počasí i aktivit – do pochodu v parnu, k večernímu sezení u ohně, na spaní, do deště i do vody. Máš-li svůj spacák, karimatku, čelovku a batoh, tak je ber. Jestli ti něco z toho chybí, dej nám vědět a domluvíme se na výpůjčce.

Kde budeme spát? Jak je to s hygienou?

Pod hvězdami nebo bivakovací plachtou. Tu od nás dostanete, stejně jako návod, jak z ní postavit přístřešek. Každý den bude možnost se nějak umýt. Někdy velmi skromná, jindy luxusní v podobě potoka. Záleží to na nás, jako skupině, jak se rozhodneme.

Mám zdravotní omezení. Mohu jet?

Kurz je možné absolvovat s mnoha typy zdravotních omezení (ať již fyzickými, tak psychickými). Bohužel ovšem ne s jakýmikoliv. Jestli myslíš, že by tě omezovala, ozvi se nám předem nebo to napiš do přihlášky, společně to pak s tebou, s tvými rodiči nebo i s lékařem probereme. Na místě si totiž umíme poradit s mnohým a když to půjde, pokusíme se najít cestu, abychom se na kurzu potkali. V každém případě jsme proškolení zdravotníci (ZDrSEM).

Jak je zajištěna bezpečnost?

Všechny aktivity na kurzu jsou zajištěny certifikovaným instruktorem (někdy z řad externího týmu), který zajišťuje bezpečnost. Zároveň určuje pravidla pro účastníky, jejichž dodržování společně hlídáme. Všechny naše programy procházejí tzv. safety review, kde své postupy konzultujeme s nezávislým odborníkem a snižujeme tak jakékoliv riziko na minimum. Připravujeme také alternativy pro případ různých situací. Náš záložní instruktor s autem je vždy v dosahu a k dispozici 24 hodin denně.

Co když se přihodí něco nečekaného?

V prvé řadě si s tím zkusíme poradit sami. Ať již vy jako tým nebo i s naší pomocí. S většími problémy nebo v případě nečekaných emergency situací zavoláme dalšího instruktora, který se bude po celou dobu kurzu po okolí pohybovat s autem a pomáhat nám s materiálem, dodáváním potravin a podobně.

Kolik nás bude? Znají se dopředu účastníci?

Bude vás 14 účastníků (kluků i holek) + naši instruktoři.

S velkou pravděpodobností (byla by to jen náhoda) se nebudete vzájemně nikdo znát – a to je výhodou. V prvé řadě jsou totiž kurzy Outward Bound o nových přátelstvích, často na celý život. V druhé řadě: můžeš začít v úplně nové skupině třeba bez nálepek nebo předsudků, co vůči tobě normálně okolí má. Lépe se tak poznáš. A více se proto posuneš.

Chceš jet?

Kdo to chystá a bude vás provázet?

Dva špičkoví a v mnoha organizacích žádaní lektoři

Pavel Kůča Kučera (43)

Býval vedoucím vlčat vodních skautů, rychlostní kanoista a indián. Pár let se živil jako průvodce vysokohorské turistiky, raftař, lektor outdoorových kurzů i kurzů přežití. Vedl několik zážitkových expedičních kurzů, převážně v rumunských horách. Od roku 2000 je instruktor PŠL a od roku 2010 je spolumajitel vzdělávací firmy, kde také lektoruje.

Organizuje mužské kurzy Quo Vadis, vede mužské skupiny a zabývá se přechodovými rituály do dospělosti. Vede kurz Transition a pořádá vztahové víkendy pro rodiče a děti. Má třináctiletého syna a desetiletou dceru.

Tomáš Pešek (38)

Téměř dvě desetiletí se věnuje rozvoji potenciálu mladých lidí a rozvoji těch, kteří s nimi pracují. Rád věci vymýšlí a zkouší je s mladými –  a co funguje, posouvá dále. Jeho parketou je zážitkové vzdělávání, neformální učení. Profesionálně se věnuje koučingu a rozvoji učitelů. Zajímá ho, čím žije mladá generace, ale také jaké jsou inovativní přístupy k jejímu rozvoji. Doma má manželku a dvě malé dcerky.

V rámci PŠL v minulosti vedl československé zážitkové kurzy pro středoškoláky WifiCS a v současnosti zde spolutvoří kurz Transition. Na Slovensku působí v organizacích Plusko a YouthWatch. Jako lektor působí v různých programech zaměřených na mladé - Sokratův institut, Butterfly Effect. Více si o něm můžete přečíst tady.

Potřebuješ se na něco zeptat?

Napiš nám nebo zavolej. Je to lepší než váhat či zůstat v nejistotě, když ti snadno můžeme dát odpověď. Na mailu je Tom, těší se na zájem i všetečné dotazy.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.