Věk
19–26
Termín
5. 9. 2019 - 12. 9. 2019
Místo
slovensko-polsko-ukrajinské pohraničí
Cena
Více
7 777 Kč
Poloniny
Přihlásit se

Putování Poloninami

Putování Poloninami, přírodou nejméně dotčenou člověkem a s nejkrásnějším hvězdným nebem na Slovensku. Máme pevně daný začátek a konec kurzu a zbytek je na nás. Rozhodneme my, příroda a náhoda. Budeme pracovat s tím, co přijde, co nám přinese počasí, okamžik, ale i my samotní. Možná budeme sledovat hvězdy a možná hledat v dešti přístřešek. U ohně se zamýšlet nad tím, kdo jsme nebo kde zítra nabereme vodu. Mohou to být debaty o dospělosti, budoucnosti i minulosti, ale i o… cokoliv nás bude zajímat. Může to být hluboké i veselé. V lůně přírody, pod hvězdnatou oblohou v jediném slovenském pralese, s nejmenším světelným smogem.

Zažijeme

 • divokou přírodu, nedotčená místa i krásné výhledy,

 • zpomalení, vnímání sebe sama i druhých,

 • chvíle bez nánosů civilizace, opravdovost,

 • sílu blízkých vztahů a vzájemnou podporu ve skupině,

 • spolehnutí se na sebe i jeden na druhého,

 • jednoduchost, skromné podmínky,

 • inspiraci z ticha i našich příběhů,

 • zamyšlení nad tím, kam a jak putujeme naším životem.

Co ti to dá

Každý z nás je jiný. Můžeme mít ve svých životech více i méně jasno. V tom kdo jsme, kam směřujeme. V tom co potřebujeme i jak vnímáme svět okolo sebe. Můžeme být pro jiné inspirací, ale stejně tak mohou ostatní inspirovat nás. I proto si z tohoto kurzu můžeme odnést různé věci. Tady jsou příklady, čím by tento kurz mohl být třeba pro Tebe:

– zklidněním a načerpáním sil,

– zažitím si dospělosti a samostatnosti,

– nasměrováním se do budoucna,

– prostorem pro změnu,

– pohodovou cestou v nedotčeném kraji,

– příležitostí potkat nové lidi a učit se.

 

 

V průběhu cesty převezme skupina zodpovědnost za sebe i směr cesty.  Budeme v tom společně, ale zároveň vás budeme učit, jak skupinu vést, na co myslet, a jak o sebe pečovat, aby cesta  i zážitky na ní byly příjemné a hodnotné pro všechny. Půjdeme v malé skupině a díky rozdělení prací, drobným programům  i společnému sdílení vytvoříme brzy komunitu, kde bude mít každý své místo a bude se cítit dobře.

Ať již chceš poznat Poloniny, hledáš v životě novou cestu, přátele, nebo chceš objevit nový kousek sebe, kurz je pro tebe. Mnohé z toho, co se naučíš a objevíš, Ti zůstane na celý život.

Každý příběh tu bude mít místo.

Cena kurzu

Cena kurzu je 7777 Kč

Pro potvrzení účasti je důležitá včasná přihláška a zaplacení alespoň zálohy za kurz (míst je pouze 14).

Platbu je možné rozložit. Je-li i tak pro Tebe příliš vysoká, podívej se na možnost získání stipendia.

Váháš, zda vložené finance stojí „za to“?

My říkáme ano, protože stejně, jako v každém jiném kurzu Outward Bound, je součástí nejen „cesta“, ale i jednotlivec, zážitek jako zdroj učení a práce se skupinou. V této podobě to pro Tebe nepřipraví žádná cestovka ani to neposkytne žádná parta. Toto je unikátnost kurzů Outward Bound na celém světě. (A součástí jsou i kurzy PŠL.).

Na tomto kurzu také:

 • posílíš odvahu, sebevědomí i odolnost
 • přirozeně pochopíš, jak funguje dobrý tým a staneš se jeho součástí
 • zdokonalíš komunikaci, porozumění druhým
 • rozvineš schopnost zvládnout nepohodlí i překážky,
 • zlepšíš svoji fyzickou kondici,
 • načerpáš dovednosti pro táboření a život v divoké přírodě.

A ještě tě to bude bavit. Zárukou jsou instruktoři, jejich praxe a zkušenost. Stejně jako metodika mezinárodního hnutí Outward Bound a nadstavba a přístup Prázdninovky.

Co je v ceně?

8 dní kurzu ve dne i v noci, zkušení instruktoři zážitkové pedagogiky, základní vybavení na společné vaření a spaní, jídlo (mimo prvního dne), úrazové pojištění, plánované i nečekané výzvy a další program. Součástí je také, že kurz je pod značkou Outward Bound – zaručující bezpečnost i kvalitu dle standardů organizace, a také osvědčení o absolvování kurzu. Dopravu na kurz (do Prešova) a zpět (ze Sniny) si každý hradí sám zvlášť. V ceně je nicméně doprava první den z Prešova do Polonin.

Možnost stipendia nebo platby po částech?

Pokud je pro Tebe cena příliš vysoká, dej nám vědět a pokusíme se společně situaci vyřešit. Nabízíme dvě možnosti, další může být půjčka nebo jiný postup dle domluvy. V případě zájmu se nám ozývej na poloniny@psl.cz

1) Rozložení platby

Při včasné přihlášce je možné platbu za kurz rozdělit do dvou částí. Zálohy ve výši minimálně 30% a doplatku, který by měl být na účtu PŠL do konce července nebo jinak dle individuální domluvy.

2) Stipendium

Díky Lipnickému stipendijnímu fondu je možné požádat o snížení ceny kurzu. Fond založili a spravují zakladatelé i významné osobnosti  PŠL, přispěvateli jsou i bývalí účastníci kurzů a poskytují skrz něj finanční příspěvky pro ty, co si kurz nemohou momentálně z jakýchkoliv důvodů dovolit. Stačí se přihlásit na kurz a poslat žádost se zdůvodněním a představou o výši stipendia. Více informací o LSF a jak o stipendium požádat najdeš zde.

Storno

Někdy se ozve nepřízeň osudu a i na akci, kam fakt chceš, nakonec jet nemůžeš. Proto v případě odhlášení z kurzu již po zaplacení účastnického poplatku (tedy když s tebou již napevno počítáme) jsou stanoveny následující výše storno poplatků:

 • odhlášení do 1.7. 2019 (včetně) – 10 % z ceny kurzu,
 • odhlášení do 1.8. 2019 (včetně) – 30 % z ceny kurzu,
 • odhlášení po 1. 8. 2019 – 100 % z ceny kurzu.

Pro stanovení výše je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast dle podmínek výše. Pro takový případ může být rozumné mít sjednané pojištění storna. Dělá to u nás hned několik pojišťoven. Doporučujeme se o podmínkách informovat ještě před zaplacením účastnického poplatku – pojišťovny někdy požadují uzavření pojištění do několika dní od zaplacení nebo mají jiné požadavky, které není možné zpětně splnit. Je však zároveň možné za sebe najít náhradníka, který místo převezme a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou.

FAQ

Je něco nejasného? Na otázky tady dole se nás často před kurzy účastníci ptají, tak to zkus projít a dost možná najdeš odpověď i na svůj dotaz. Jestli ne, ozvi se nám, kontakt je na stránce úplně dole.

Bude to náročné? Musím mít dobrou fyzičku?

Bude, ale nemusíš. Ač se to rozhodně hodí. V porovnání s odpolední vycházkou parkem si totiž hrábneš, ale výšlap v Himálaji, 30 km chůze za den nebo survival závod to nebude.
Rozhodně si poneseš vlastní batoh, budeš v něm mít nějaké společné vybavení (jako celtu na přístřešek), můžou tě bolet nohy a večer si asi s potěšením sedneš. K pořádnému kurzu to nicméně patří a jak mnozí říkají: tohle je naučilo se prát s věcmi a nevzdávat se. Namáhavé dny pak budou střídat ty odpočinkové.

Jestli chceš před kurzem na výdrži zamakat a potřebuješ motivaci, zkus to třeba s nějakou appkou. Strava, Runtastic nebo Zombies, Run! jsou parádní!

I tak mám pocit, že to nezvládnu...

To mají často všichni, když jdou do něčeho nového. Je to normální a v pořádku – sami to známe. Všechno potřebné se budeme učit. Jestli tak třeba nejsi praktický typ, s mapou a orientací zkušenosti nemáš nebo si pro sebe neumíš uvařit, nevadí. Někdo jiný zase neumí něco jiného. A my tebe i jeho podpoříme, abyste všechno zvládli.

Proč je dobré vyrazit ven z komfortní zóny?

Protože jakékoliv vykročení ze zóny komfortu tě posouvá. Tím, že zvládneš během naší cesty uvařit pro skupinu nebo řídit přípravu tábořiště, zorientovat se v mapě nebo vést skupinu, se zvětší oblast, ve které se budeš cítit dobře a komfortně. Tvoje sebevědomí a schopnost dosáhnout svého cíle bude potom mnohem větší i leckde jinde. A to má pro život rozhodně smysl.

Co budeme jíst?

To, co si sami připravíme. Jídlo si poneseme s sebou (ne všechno od začátku, po cestě budeme doplňovat zásoby). Vařit pak bude většinou dvojice pro celou skupinu. V nich se budeme střídat. V naší plné penzi čekej pořádnou snídaní, oběd (většinou do ruky, ať nás nezdržuje na cestě), nějakou tu svačinu a teplou večeři.

Co si mám vzít s sebou?

Přesný seznam dostaneš po přihlášení dostatečně dopředu před kurzem. Ale v krátkosti: musíš mít dobré, pevné, prošlápnuté boty a oblečení do různého počasí i aktivit – do pochodu v parnu, k večernímu sezení u ohně, na spaní, do deště i do vody. Máš-li svůj spacák, karimatku, čelovku a batoh, tak je ber. Jestli ti něco z toho chybí, dej nám vědět a domluvíme se na výpůjčce.

Kde budeme spát? Jak je to s hygienou?

Pod hvězdami nebo bivakovací plachtou. Tu od nás dostanete, stejně jako návod, jak z ní postavit přístřešek. Každý den bude možnost se nějak umýt. Někdy velmi skromná, jindy luxusní v podobě potoka. Záleží to na nás, jako skupině, jak se rozhodneme.

Mám zdravotní omezení. Mohu jet?

Kurz je možné absolvovat s mnoha typy zdravotních omezení (ať již fyzickými, tak psychickými). Bohužel ovšem ne s jakýmikoliv. Jestli myslíš, že by tě omezovala, ozvi se nám předem nebo to napiš do přihlášky, společně to pak s tebou, s tvými rodiči nebo i s lékařem probereme. Na místě si totiž umíme poradit s mnohým a když to půjde, pokusíme se najít cestu, abychom se na kurzu potkali. V každém případě jsme proškolení zdravotníci (ZDrSEM).

Jak je zajištěna bezpečnost?

Všechny aktivity na kurzu jsou zajištěny certifikovaným instruktorem (někdy z řad externího týmu), který zajišťuje bezpečnost. Zároveň určuje pravidla pro účastníky, jejichž dodržování společně hlídáme. Všechny naše programy procházejí tzv. safety review, kde své postupy konzultujeme s nezávislým odborníkem a snižujeme tak jakékoliv riziko na minimum. Připravujeme také alternativy pro případ různých situací. Náš záložní instruktor s autem je vždy v dosahu a k dispozici 24 hodin denně.

Co když se přihodí něco nečekaného?

V prvé řadě si s tím zkusíme poradit sami. Ať již vy jako tým nebo i s naší pomocí. S většími problémy nebo v případě nečekaných emergency situací zavoláme dalšího instruktora, který se bude po celou dobu kurzu po okolí pohybovat s autem a pomáhat nám s materiálem, dodáváním potravin a podobně.

Kolik nás bude? Znají se dopředu účastníci?

Bude vás 14 účastníků (kluků i holek) + naši instruktoři.

S velkou pravděpodobností (byla by to jen náhoda) se nebudete vzájemně nikdo znát – a to je výhodou. V prvé řadě jsou totiž kurzy Outward Bound o nových přátelstvích, často na celý život. V druhé řadě: můžeš začít v úplně nové skupině třeba bez nálepek nebo předsudků, co vůči tobě normálně okolí má. Lépe se tak poznáš. A více se proto posuneš.

KORONAVIRUS: Co když kurz nakonec nebude, když je tolik omezení kvůli koronaviru?

Kurz chystáme, jsme optimisté a věříme, že bude. Jde o malou skupinu účastníků, navíc bude venku v terénu, téměř mimo civilizaci, tedy jsou dobré podmínky i pro to, aby prošel případnými opatřeními. Pokud by nás ale situace donutila k opaku a museli bychom kurz zrušit, samozřejmě Ti peníze vrátíme v plné výši zpět. Proto se můžeš dnes v klidu přihlásit a po výzvě zaplatit zálohu nebo celý poplatek. Všechno ostatní už zařídíme my.

KORONAVIRUS: Co když nám posunou semestr? Neudělám zkoušky?

Upravili jsme stornopoplatky kurzu tak, aby bylo možné svoji účast na kurzu během jara zrušit pouze za „manipulační poplatek“. Chceme tak vyjít vstříc situaci, do které se kdokoliv může dostat a nelze ji dnes dopředu předvídat. Současně bude skvělé, pokud to vůbec nenastane – pořád je lepší jet na kurz, než muset být doma a učit se.

KORONAVIRUS: Riskuji něco, když se přihlásím?

Ne, vůbec. Riskuješ, že když se nepřihlásíš, přihlásí se někdo jiný, protože pokud zůstanou zavřené hranice, spousta lidí bude nakonec hledat prázdniny v Čechách. A  počet míst je omezený. Když se u tebe něco změní, nové stornopoplatky jsou v prvních měsících velmi vlídné, aby bylo možné pružně reagovat na aktuální situaci. V každém případě je ale dobře zařídit si u pojišťovny tzv. „pojištění storna“, které pro případ nemoci nebo jiné události těsně před kurzem zafunguje tak, že ti propadlý účastnický poplatek nahradí pojišťovna. To je ale nejvýhodnější zařídit současně s platbou kurzu. Jde to i online.

Chceš jet?

Kdo to chystá a bude vás provázet?

Dva špičkoví a v mnoha organizacích žádaní lektoři

Pavel Kůča Kučera (43)

Býval vedoucím vlčat vodních skautů, rychlostní kanoista a indián. Pár let se živil jako průvodce vysokohorské turistiky, raftař, lektor outdoorových kurzů i kurzů přežití. Vedl několik zážitkových expedičních kurzů, převážně v rumunských horách. Od roku 2000 je instruktor PŠL a od roku 2010 je spolumajitel vzdělávací firmy, kde také lektoruje.

Organizuje mužské kurzy Quo Vadis, vede mužské skupiny a zabývá se přechodovými rituály do dospělosti. Vede kurz Transition a pořádá vztahové víkendy pro rodiče a děti. Má třináctiletého syna a desetiletou dceru.

Tomáš Pešek (39)

Téměř dvě desetiletí se věnuji rozvoji potenciálu mladých lidí a rozvoji těch, kteří s nimi pracují. Rád věci vymýšlím a zkouším je s mladými –  a to, co funguje, posouvám dále. Mojí parketou je zážitkové vzdělávání a neformální učení. Profesionálně se věnuji koučingu a rozvoji učitelů. Zajímá mě, čím žije mladá generace, a také jaké jsou inovativní přístupy k jejímu rozvoji. Mám manželku a dvě malé dcerky.

V rámci PŠL jsem v minulosti vedl československé zážitkové kurzy pro středoškoláky WifiCS a v současnosti zde spolutvořím kurz Transition. Na Slovensku působím v organizacích Plusko a YouthWatch. Jako lektor figuruji také v různých programech zaměřených na mladé - Sokratův institut, Butterfly Effect. Více si o mně můžete přečíst tady.

Potřebuješ se na něco zeptat?

Napiš nám nebo zavolej. Je to lepší než váhat či zůstat v nejistotě, když ti snadno můžeme dát odpověď. Na mailu je Tom, těší se na zájem i všetečné dotazy.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.