Věk
16–24
Termín
Více
16. 2. 2019 – 22. 2. 2019
Místo
Rychlebské hory
Cena
Více
Od 0 Kč
Winter Challenge
Přihlásit se

Odvaha. Dobrodružství. Přátelství.

Vydej se na putování zimní krajinou. Opusť zaběhané koleje, pojď vstříc své odolnosti, sebedůvěře i důvěře v ostatní. Pojď zažít zimní dobrodružství na kurzu Outward Bound.

Winter Challenge je sedm dní na sněhu jen s tím, co si neseš na zádech, a s partou stejně naladěných lidí. Vzájemná pomoc a podpora. Smích a radost z překonaných překážek. Teplo táborového ohně a krása ojíněných stromů, hvězdy na noční obloze a sníh, který křupe pod nohama.

Během putování se budeš s ostatními učit, jak se o sebe na sněhu postarat, a tím budeš budovat svoji odolnost, vytrvalost a sebevědomí. Naučíš se, jak si na sněhu uvařit jídlo, postavit stan a jak si udržet teplo a pohodlí a ještě si to užít. Cesta přinese i nečekané zážitky a výzvy pro skupinu, které podpoří vaši spolupráci a přinesou i moment překvapení, zábavu a učení. Abyste to zvládli, bude třeba, aby se zapojil každý.

“We are crew, not passengers.”

Co ti můžeme slíbit?

 • Na sněžnicích zdoláš asi 50 km zasněženého hřebenu.

 • Staneš se členem společenství vybudovaného ze spolupráce a vzájemné pomoci.

 • Zažiješ skromné podmínky, přímou zkušenost a opravdovost.

 • Zjistíš, co v tobě opravdu je.

 • V těžkých chvílích najdeš pravé přátele.

 • Naučíš se zvládat nepohodlí a překážky.

 • Užiješ si společnou radost a legraci.

 • Odpočineš si od technologií a civilizace.

 • Načerpáš vnitřní sílu.

Jak to probíhá?

Kurz je putováním v horách na sněžnicích jen s věcmi, které si neseš v batohu. Specifika zimního táboření se budeme učit od prvního dne, kdy budeme mít ještě zázemí horského srubu. Vše budeš zkoušet a testovat po sedm dní/šest nocí ve sněhu, uprostřed krásné a drsné přírody. Hřát tě bude oheň a tvé vlastní tělo při zdravém pohybu. Každý den půjdeme přiměřenou dávku kilometrů. Budeme se muset utkat s takovým počasím, jaké zrovna bude. Možná nás bude provázet sluníčko, možná mlha nebo déšť. Tu situaci budeš muset vzít do vlastních rukou. Zjistíš, že na většinu toho nejsi sama/sám, společně utvoříme hřejivou pohodu, která nás provede každou situací.

Dobrá zpráva je, že předchozí zkušenosti se zimním tábořením nejsou třeba. Potřebuješ průměrnou fyzickou kondici a chuť se pustit do příprav. Zvládnout to může každý. Doporučení, jak se připravit, od nás dostaneš. I podporu, abys to zvládl/zvládla.

Co budeš potřebovat?

Potřebuješ přiměřené vybavení. Některé věci ti můžeme zapůjčit, některé třeba máš, některé půjčíš ve svém okolí a něco možná budeš muset nakoupit.

Především potřebuješ kvalitní pevné boty do sněhu, přiměřené oblečení, dobrý, otestovaný batoh, kvalitní spací pytel do zimy a vhodnou karimatku. Sněžnice, pokud nechceš mít vlastní, máme pro tebe zajištěny (půjčení je v ceně kurzu). Do menších skupin, které spolu budou bydlet a vařit, bude třeba mít stan, vařič, lopatu na sníh. Podrobný popis vybavení najdeš zde.

Stravovat se budeme společně, ale část jídla a drobností si přivezete již z domova.

Cena

Cena:

 • 6 900 Kč

Sleva při včasném přihlášení:

 • 6 400 Kč při přihlášení do 16. 1. 2019
 • 6 900 Kč při přihlášení od 17. 1. 2019

Hledáme sponzory, aby ti, kteří si kurz nemohou dovolit, mohli požádat o stipendium. Chcete zaplacením účastnického poplatku podpořit dobrou věc? Pokud si můžete dovolit zaplatit víc, navyšte svou platbu a podpořte ty, kteří by se jinak zúčastnit nemohli.

Pokud je pro vás cena zásadní překážkou pošlete nám e-mail na winterchallenge@psl.cz s popisem své situace a představou o výši stipendia (nebo půjčky). Budeme se vám snažit pomoct.

Co je v ceně?

 • informační setkání před kurzem
 • sedm dní putování zimní krajinou
 • vedení zkušenými instruktory – se znalostí prostředí a zkušeností se zimními expedicemi
 • vlídná péče – dostaneš víc, než si myslíš :-)
 • renomé mezinárodní značky Outward Bound (absolvování kurzu Outward Bound je v zahraničí ceněnou položkou v životopise)
 • backup pod kopci v případě nouzové situace
 • pronájem srubu, který na začátku a uprostřed cesty bude sloužit jako doplňkové útočiště
 • zapůjčení sněžnic
 • pomoc se zajištěním dalšího vybavení
 • společné jídlo, mimo “expedičního” (podrobnosti se dozvíš včas)
 • programové drobnosti i radosti
 • úrazové pojištění

Dopravu na místo konání a půjčení dodatečného vybavení si každý hradí sám.

Storno

V případě odhlášení z kurzu po zaplacení účastnického poplatku jsou stanoveny následující podmínky:

 • 10 % z ceny kurzu při odhlášení do 31. 12. 2018
 • 30 % z ceny kurzu při odhlášení od 1. 1. 2019 do 24. 1. 2019
 • 100 % z ceny kurzu při odhlášení od 25. 1. 2019

Pro stanovení výše stornopoplatku je rozhodující datum doručení oznámení o neúčasti. Tyto podmínky se vztahují i na neúčast ze zdravotních důvodů. Pro případ nemoci doporučujeme sjednat pojištění storna. Na možnost pojištění storna se u pojišťovny informujte již před zaplacením účastnického poplatku, pojišťovny požadují uzavření pojištění zpravidla do několika dní od zaplacení.

Poděkování

Konání akce umožnil podnik Lesy České republiky.

Termín

Setkání před kurzem

Společné setkání již proběhlo, ale stále se můžeš do kurzu přidat. Kontaktuj nás na winterchallenge@psl.cz nebo telefonu a dohodneme se na postupu, jak ti předat potřebné informace a zkontrolovat vybavení.

Expedice
16. 2. – 22. 2. 2019, Rychlebské hory

Chci se přihlásit.

Tým

Karel Štefl – Charlie

Vystudoval jsem rekreologii na Fakultě tělesné kultury UP v Olomouci. Poprvé jsem spal na sněhu v roce 2003 pod Grossglocknerem. Od té doby jsem se pohyboval po horách každý rok – buď v létě po Alpách, nebo v zimě v Česku. Masiv Králického Sněžníku, kde budeme končit naše putování, mám prochozený naskrz. Miluju křupavý sníh pod sněžnicemi a modré nebe prosvítající skrze zasněžené větve stromů.

Do Prázdninové školy Lipnice jsem přišel po absolvování zimního projektu Život je gotickej pes. Při spolupráci na realizaci jeho dalších ročníků jsem získal své instruktorské ostruhy. Dále jsem byl členem týmů kurzů Loading a Challenger, mimo PŠL dělám rozvojové kurzy pro učitele i zaměstnance firem. V rámci vlastního i profesního rozvoje jsem absolvoval výcvik v integrativní psychoterapii. Baví mě pracovat na osobnostním rozvoji. Na kurzu se těším především na práci se skupinou, vytváření prostoru pro sebereflexi a bezpečnou zpětnou vazbu mezi účastníky.

Doma mám ženu, tři dcery a jednoho malého psa :-)

Kamil Hromádka

Pocházím z Hradce Králové. Začínal jsem jako skaut na táborech a ve sportovní třídě ZŠ trénoval atletiku, později dělal treky po horách i cesty do vzdálených míst. Oblíbil jsem si severské země.

V Prázdninovce se od roku 2012 věnuji hlavně zimním projektům. Zima je skvělá příležitost jak prožít několik dní úplně jinak než je běžné a vždy se na ty momenty moc těším. Prošel jsem české, slovenské i altajské sněhy. Celkem více než 60 dní zimního táboření a putování na kurzech a další jen tak pro radost. V teplotách celého spektra až pod -40°C.

Mám velkou radost z divoké přírody, květnatých luk, starých stromů, hor, vzácných živočichů… A proto se zabývám ochranou přírody, ekologií, ornitologií a hledám tak cesty jak tu krásnou přírodu neztratit, mít ji na dosah.

Naše zkušenosti

Stavíme na zkušenostech projektu Život je gotickej pes, legendárním kurzu Prázdninové školy Lipnice, a jeho postupech. Již deset ročníků tohoto kurzu prošlapalo stovky kilometrů závějí a okusilo teploty i hluboko pod bodem mrazu na sibiřském Altaji. Kurz a jeho metody jsou ověřené. O zkušenostech a vlivu putování a pobytu v zimní přírodě pojednává výzkumná práce založená na kurzu Život je gotickej pes Ivo Jiráska a Jakuba Svobody: Putování a smysl života: proměna člověka v zimní přírodě.

Často kladené otázky

Nikoho z účastníků neznám – nevadí to?

Naopak, je to ideální situace. Kurz je otevřený pro jednotlivce a všichni budou ve stejné situaci. Výjimečně je to jinak. Proto je program postavený tak, aby se účastníci zpočátku především poznali a cítili se mezi ostatními dobře. Celá skupina bude navíc poměrně malá – do patnácti osob, což seznamování usnadní. Dělení do skupin na vaření (spaní) bude řízené tak, aby byly skupiny vyvážené a všichni zvládli se vzájemnou pomocí všechno.

Není to nebezpečné?

Je to pochopitelná obava. Budeme celou dobu venku a může přijít silný mráz. Ale budeme na to připraveni. Naučíš se techniky, jak nebezpečí předcházet, dozvíš se, jaké vybavení je důležité, a kdy ho použít. Instruktoři budou stále se skupinou, budou ti umět poradit i zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Takže pokud se budeš řídit tím, co si společně řekneme, všechno bezpečně zvládneš. Zároveň, ačkoli se budeme pohybovat na horském hřebeni, stále jsme blízko civilizace a v případě nutnosti bude možné z kurzu odstoupit. Pro takové případy máme připraveny únikové trasy a člověka, který účastníka odveze na nejbližší železniční stanici nebo do zázemí, kde jej někdo může vyzvednout.

Zvládnu to fyzicky?

Pravděpodobně ano. Pochopitelně platí, že fyzická zdatnost je zde výhodou, ale nemusíš být aktivní sportovec a půjde to dobře. Pokud se nehýbeš vůbec, můžeš s námi celý projekt zvládnout také, ale začni hned teď chodit dlouhé procházky, do schodů a klidně si i zvykat na zátěž batohu. Čím dříve a čím poctivěji se budeš chystat, tím větší pohodu a srandu zažiješ. Když budeš silnější – pomůžeš ostatním. Když budeš slabší – pomůže skupina tobě.

Kde vzít vybavení?

Budeme potřebovat řadu věcí, které běžně nemá každý. Budeš se muset poptat u kámošů, s něčím ti možná pomůže ježíšek, s něčím pomůžeme my nebo půjčovny. Třeba sněžnice máš od nás automaticky půjčené. Poradíme vychytávky, jak ušetřit. Jaké přesně vybavení bude nutné mít dostaneš. Hned pak si jej začni chystat, ať víš co ti chybí. Vše si taky osobně probereme na prologu (povinné setkání před kurzem, které bude sloužit právě pro kontrolu vybavení), kam si už svou výbavu přivezeš.

Jak budeme jíst?

Část jídla zajistíme a některé si povezeš z domu. Co a jak, se od nás přesně dozvíš. Připravovat si jej budeme ve skupinkách na vařičích, včetně čajů a tekutin. Během putování budeme mít prostor na svačinky či polední jídlo. Hlavním chodem dne však bude večeře. Hlady trpět nebudeme! A možná budeš se zájmem sledovat, jak se běžné potraviny chovají v mrazu :-)

Půjde se někde umýt?

Někteří zvládnou šest dní bez mytí a vadit jim to nebude, jiní použijí na mytí vodu u potoka, ohřátou vodu od ohně nebo jen sníh, který je sice drsným, ale nejdostupnějším čistícím prostředkem. Osvědčené jsou také vlhčené ubrousky. Jednou využijeme zázemí srubu, kde snáze ohřejeme vodu, sprchu však nečekej.

Jsem “princezna”, zvládnu to?

Zřejmě ano, několik “princezen” už takové kurzy absolvovalo (úspěšně a dokonce s úsměvem). Ale pokud to znamená, že jsi hodně pohodlný/á a navyklý/á na civilizaci, tak si nejdříve v hlavě musíš říct, že to opravdu chceš na chvíli opustit. A pak už to půjde. Nemusíš se bát, že by na hory jezdili jen samí sportovci a sportovkyně, ani nikdo nebude chtít aby ses jím stal/a. I když i princezny občas musí zatnout zuby. Pokud je pro tebe důležitý vzhled a krása, věř, že i ta k horám patří a třeba ji tam můžeš přinést zrovna ty… a i v doporučeném funkčním oblečení ti to může slušet :-)

Co znamená Outward Bound?

Pojem Outward Bound v námořní hantýrce označuje loď, která je připravena opustit bezpečí přístavu, aby vyrazila do nejistoty otevřeného moře. Stejným název nese mezinárodní organizace spojující vzdělávací organizace, které se zaměřují na zážitkové učení v přírodě. První škola Outward Bound vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a cvičila mladé námořníky pro přežití. Během dalších desetiletí se školy Outward Bound rozšířily od Evropy, přes Austrálii a Ameriku až po Asii. Všechny dodnes čerpají z nadčasových myšlenek svého zakladatele, pedagoga Kurta Hahna (1886–1974), a kladou si za cíl rozvíjet odvahu, leadership, odolnost, soběstačnost, spolupráci a další dovednosti pro život. Prázdninovka je členem od roku 1992. Winter Challenge je jedním z kurzů řady Outward Bound.

Nehodí se ti termín nebo věkové rozpětí?

Děláme i další kurzy

Podívej se na alternativní termín v březnu: Winter Challenge | 18 – 26 let. Pokud tě zajímají termíny pro další sezónu, přihlas se k odběru newsletteru na konci stránky.

Kontakty

Pokud máš dotaz k vybavení, kondici, zdravotnímu stavu nebo jiné otázky ke kurzu či setkání před kurzem, napiš Kamilovi.

Shrnutí

Termín Místo
26.1.2019 – 26.1.2019
Setkání před kurzem
pro případ pozdějšího termínu dle domluvy
16.2.2019 – 22.2.2019
Expedice
Rychlebské hory

Další kurzy (26)

23. 7. 2021 – 31. 7. 2021
29. 10. 2021 – 31. 10. 2021
WifiCS

5.ročník zážitkového kurzu pro mladé z ČR a SR | #SEBEROZVOJ #LIDI #OUTDOOR #NAPLNO

19. 8. 2021 – 28. 8. 2021
Fokus

Zážitkový kurz pro středoškoláky

20. 5. 2021 – 30. 5. 2021
Quo Vadis

Slíbit vám můžeme KREV (příběhy jiných mužů), POT (poselství zápasů), SLZY (potvrzení)

26. 8. 2021 – 5. 9. 2021
Quo Vadis

Slíbit vám můžeme KREV (příběhy jiných mužů), POT (poselství zápasů), SLZY (potvrzení)

24. 7. 2021 – 1. 8. 2021
Prométheův oheň

Kurz o svobodě a odvaze odpoutat se od toho, co nás svazuje.

4. 2. 2022 – 19. 2. 2022
3. 12. 2021 – 5. 12. 2021
Život je gotickej pes

„Jistým bodem počínaje, není již návratu. Toho bodu je třeba dosáhnout.“ Franz Kafka

6. 8. 2021 – 15. 8. 2021
Tady a teď

To pravé místo je TADY. Ten pravý čas TEĎ. Tak nečekej a žij!

26. 7. 2021 – 6. 8. 2021
Hrdina ZeMě

Pro ty, kterým záleží na přírodě a její ochraně. | 19-99 let

22. 7. 2021 – 31. 7. 2021
Decision

Nauč se dělat rozhodnutí, která tvůj život posouvají dál. | 18 až 26 let

4. 8. 2020 – 10. 8. 2020
River Adventure II

Překonej divočinu na řece i na souši, překonej sebe. | 15–18 let

5. 6. 2021 – 11. 6. 2021
River Adventure I

Překonej překážky na řece, na souši i ve svém životě. | 19–26 let

5. 5. 2021 – 9. 5. 2021
Life Path

Putování krajinou, při kterém bude čas přemýšlet, jak žiješ a žít chceš | 25+ let

27. 9. 2021 – 4. 10. 2021
Poloniny

Divoká příroda a hvězdy, reálné výzvy, putování, příběhy, inspirace. | Od 19 do 26 let.

18. 7. 2021 – 30. 7. 2021
Life Experience

Výzvy, spolupráce, osobní rozvoj, divoká příroda a dobrodružství. | 16–20 let

10. 7. 2021 – 17. 7. 2021
Time to Lead

Čas vést sebe, druhé a své sny | 19-26 let

30. 6. 2021 – 10. 7. 2021
Vlastní cestou

7. ročník našeho tradičního prázdninovkového kurzu | 25–40 let

9. 8. 2021 – 14. 8. 2021
8. 10. 2021 – 10. 10. 2021
ZaHRAda

Originální letní škola pro průvodce dětí ve věku 4–10 let.

13. 8. 2021 – 22. 8. 2021
Hrou 2021

Objev svou strategii a rozehraj to naplno!

16. 10. 2021 – 23. 10. 2021
Hraničáři

Ve stínech lesa postavy tajemné. Důvěra, odvaha, přátelství vzájemné.

30. 7. 2021 – 8. 8. 2021
9. 9. 2021 – 12. 9. 2021
Transition

"Začátek cesty k vědomému Mužství."

20. 1. 2021 – 7. 5. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU!

12. 3. 2021 – 27. 6. 2021
CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK Metod zážitkové pedagogiky

ABSOLVUJTE NÁŠ CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK A POSTAVTE SVÉ KURZY NA PROŽITKU! Nyní se můžete hlásit jako náhradníci.

30. 4. 2021 – 8. 5. 2021
Cesta hrdiny

Kurz pro pracovníky s mládeží

Pro pedagogy

Posílíme podporu a respekt mezi pedagogy, naučíme je nové dovednosti.

Pro třídu

Umíme podpořit pozitivní klima, dobré vztahy a rozvoj dovedností žáků.

Pro neziskovku

Tým se skrze zážitek lépe pozná a natrénuje dovednosti jako jsou zpětná vazba nebo efektivní komunikace.

LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁME?

Podpořte nás

Podpořit nás je jednodušší, než si myslíte. Mluvte o nás. Doporučte naši práci. Dejte nám lajk a sdílejte naše příspěvky na sociálních sítích. Pokud nás chcete podpořit finančně, materiálně nebo odbornou znalostí, napište nám.

30

Chcete vědět všechno jako první?
Odebírejte náš newsletter.
E-mailová adresa není ve správném formátu. Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.